توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509101
بازگشت عادل الجبیر به ادبیات تهمت و افترا و سناریوهای محتمل پشت پرده
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۵
تکرار ادعاهای وزیر امور خارجه عربستان علیه ایران، از اختلافات داخلی در خصوص ترمیم رابطه با تهران یا فشار صهیونیست ها حکایت دارد.

در چند روز گذشته با اخباری که از منابع سعودی دریافت می شد این تصور پدید می آمد که گویا عربستان با توجه به گستره ناکامی ها و شکست هایی که در منطقه داشته در صدد ترمیم  جراحت ها ی گذشته بر آمده و برای بهبود رابطه با ایران تمایل پیدا کرده است. از جمله نشانه هایی که این تصور را ایجاد می کرد بهبود نسبی رفتار سعودی ها با حجاج ایرانی، اعلام آمادگی برای بازدید از سفارت خود در تهران و کنسولگری اش در مشهد، درخواست از رسانه ها برای توقف تبلیغات ضد ایرانی اشاره کرد. اما عادل جبیر وزیر امور خارجه این کشور در مصاحبه ای هر چه رشته شده بود دوباره پنبه کرد و با برگشت به ادبیات گذشته، اتهامات و شرط و شروط های خود را علیه ایران تکرار کرد.

صداهای متفاوتی که ازعربستان شنیده می شود از دو حالت خارج نیست: یا اینکه در این کشور درباره ترمیم و بهبود رابطه با ایران در فضای جدید منطقه اختلاف نظر وجود دارد که ظاهرا بر اساس یک طیف به رهبری محمد بن سلمان از آن حمایت و در مقابل یک طیف دیگر شامل افرادی چون عادل الجبیر و یا ترکی الفیصل که بیشتر با محافل صهیونیستی حشر و نشر داشته اند با آن مخالفند. یا اینکه همه ارکان قدرت یکپارچه عمل می کنند و بعد از اینکه سیگنال های مورد انتظار خود را از ایران دریافت نکرده اند و یا تحت فشار راستگرایان صهیونیستی و امریکایی قرار گرفته و دوباره در ترمیم جراحت های وارده بر روابط خود با ایران دچار تردید شده و متوقف شده اند.

در صورتی که این گزینه به واقعیت نزدیک باشد در این صورت باید گفت عربستان دوباره روی دنده لج افتاده و اظهارات عادل الجبیر می تواند سرآغاز روند جدید تشنج سازی از سوی این کشور باشد. اما اگرگزینه اول به واقعیت نزدیک باشد در این صورت اگر جناح محمد بن سلمان در ترمیم و بهبود رابطه با ایران جدی باشد در این صورت  قاعدتا باید به پاکسازی دستگاه دیپلماسی این کشور از حضور افرادی چون عادل الجبیر بپردازد که در وهله اول کارمند وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی محسوب می شوند تا کارمند دستگاه دیپلماسی عربستان. 
 
کلمات کلیدی : عادل جبیر ، راستگرایان صهیونیستی ، کنسولگری مشهد ، محمدبن سلمان ، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.