نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380907
پول نفت ایران کجاست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۲
با توجه به فروش روزانه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام در دو ماهه ابتدای امسال تنها ۳۰۷ میلیارد تومان به حساب خزانه کشور واریز شده است در حالی که با یک سناریو ۱۷ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان و با سناریوی دیگر بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان نفت فروخته شده است.

به گزارش فارس طبق آنچه که در آمارهای رسمی بانک مرکزی آمده، منابع حاصل از فروش نفت خام در دو ماه ابتدایی سال ۹۵ به میزان ۳۰۷ میلیارد تومان بوده است.

برای بررسی علت وصول این میزان از محل فروش نفت دو سناریو می توان تعریف کرد. سناریوی اول این است که این رقم مربوط به فروش نفت خام در دو ماهه ابتدایی سال جاری است.

براین اساس باید گفت با حجم صادرات نفت خام میانگین روزانه ۲ میلیون ۴۵۰ هزار بشکه‌ای (منابع رسمی وزارت نفت) و با نرخ ۳۷ دلاری هر بشکه نفت و همچنین با تعیین نرخ دلار حداقل ۳۰۹۰ تومان (نرخ رسمی دلار) باید در طول دو ماه ابتدایی سال جاری بیش از ۱۷ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان درآمد عاید کشور می شد.

بنابراین با این شرایط باید گفت تنها ۱.۷ درصد از پول فروش نفت در دو ماه ابتدایی سال جاری وصول شده است.

اما سناریوی دوم با این فرضیه است که پول فروش نفت خام با تاخیر وصول می‌شود که براین اساس احتمالا این رقم مربوط به پول حاصل از فروش نفت خام در سه ماهه پایانی سال ۹۴ است.

در این صورت باید گفت در طول سه ماهه آخر سال ۹۴ براساس آمارهای بانک مرکزی، یک میلیون و ۷۸۷ هزار بشکه نفت خام به طور روزانه صادر شده که براین اساس در مدت ۸۹ روز به طور کلی حدود ۱۶۰ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه نفت خام صادر شده است.

اگر هر بشکه نفت با نرخ حداقل ۳۰ دلار در این مدت به فروش رفته باشد و هر دلار ۳۰۲۶ تومان (نرخ رسمی دلار) محاسبه شود باید حداقل ۱۵ هزار و ۹۴۴ میلیارد تومان درآمد نفتی در طول ۸۹ روز پایانی سال ۹۴ کسب می‌کردیم اما فقط ۳۰۷ میلیارد تومان عاید کشور شده است.

بنابراین با این شرایط باید گفت فقط ۱.۹ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت خام در سه ماهه پایانی سال ۹۴ وصول شده است.

برای پیگیری این موضوع و شفاف سازی آن خبرنگار فارس با سید محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت‌وگوی کرد که وی در پاسخ به این سوال  که چرا فقط ۳۰۷ میلیارد تومان از پول فروش نفت خام ایران وصول شده است گفت: وظیفه وصول مطالبات برعهده بانک مرکزی است و امور بین الملل شرکت ملی نفت تنها وظیفه فروش نفت خام را برعهده دارد.

براین اساس مسؤولان بانک مرکزی باید در این زمینه پاسخگو باشند که چرا از پول فروش نفت خام ایران تنها رقم ناچیز ۳۰۷ میلیارد تومانی وصول شده است؛ در غیر این صورت احتمالا تحلیل‌های کارشناسان مبنی براینکه هنوز بانک‌های خارجی در دوران پسا برجام روابط مالی خود را با ایران برقرارنکرده اند محتمل تر به نظر می رسد.
 
کلمات کلیدی : پول نفت+بانک مرکزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۸:۲۸:۲۲
غصه پول نفت را نخور بدرد ایرانی ها نمیخورد (3882660) (alef-11)
 
محمدی
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۹:۵۸:۳۸
هر جا است، مثل همیشه توی جیب و سفره ایرانی نیست، (3882833) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۰۶:۴۸:۰۹
خدایا خودت کمک کن. به تو توکل میکنیم (3883257) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.