توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427509
از ورزش در هوای آلوده بپرهیزید!
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
رئیس فدراسیون پزشکی – ورزشی عموم مردم و ورزشکاران را در شرایط آلودگی هوا از ورزش در فضای باز برحذر داشت.

به‌ گزارش پایگاه خبری- تحلیلی پزشکی – ورزشی  ایران، دکتر غلامرضا نوروزی تصریح کرد: ورزش‌کردن در هوای آلوده ضرر دارد چون مواد آلاینده بیشتری وارد بدن می‌شود؛ مخصوصاً ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی که این روزها بیشتر مورد توجه مردم قرار دارند چون در فضای باز انجام می شوند، بیش از سایر ورزش ها در شرایط آلودگی هوا خطرناکند.

 به اعتقاد دکتر نوروزی ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود چون زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به بدن فراهم می کند. او در این خصوص افزود: هنگام ورزش کردن میزان رسوب ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است.

رئیس فدراسیون پزشکی ـ ورزشی در ادامه ، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی انجام حرکات ورزشی بویژه در فضای باز نه تنها برای بدن مفید نیست که مضر است و عموم مردم باید  این نکته را مد نظر داشته باشند.

دکتر نوروزی افزود: برای به حداقل رساندن عوارض آلودگی، لازم است که در فضای باز ورزش نشود و مکانی انتخاب شود که فاصله زیادی با بزرگراه هاو خیابان اصلی دارد. اگر در اماکن سرپوشیده ورزش می کنید  باید به این نکته توجه داشت که آن مکان از تهویه مناسب برخودار باشد.

رئیس فدراسیون پزشکی، ورزشی چند توصیه تغذیه ای نیز به ورزشکاران، ارائه کرد: مصرف مایعاتی مانند شیر و آبمیوه طبیعی در برنامه روزانه ورزشکاران ضروری است، مصرف این مایعات در هوای آلوده باعث کاهش اثرات آلاینده‌ها بر ریه می شود و آب ‌میوه طبیعی نیز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و ویتامین ها در دفع آلاینده‌ها موثر است.
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا +ورزش + هوای آلوده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.