توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506808
یونکر: ترکیه با گام‌های بلند در حال خروج از اروپاست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
رئیس کمیسیون اروپایی با تاکید بر اینکه ترکیه خود مقصر شکست مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپاست، هشدار داد: آنکارا با سرعت در حال خروج از اروپا است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی سه‌شنبه هشدار داد: ترکیه با گام‌های بلند در حال خروج از اروپاست. این به رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه بستگی دارد که بخواهد پایان تلاش‌ها برای پیوستن به اتحادیه اروپا را اعلام کند.

او همچنین در کنفرانس سالانه سفرای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: اردوغان منتظر است تا اروپا مذاکرات را مختومه اعلام کند تا اتحادیه اروپا را مقصر این "شکست" بداند اما این نهاد باید مراقب باشد و در تله نیفتد چرا که مسوولیت این اقدامات تماما با طرف ترک است.

او افزود: مساله اینجاست که آیا ما باید مذاکرات را مختومه اعلام کنیم یا خیر که از نظر من این سوال کاملا تئوری است چرا که هیچ مذاکره‌ای بر سر آن انجام نشده است.

روابط میان آنکارا و بروکسل در ماه‌های اخیر بر سر یک سری مسائل تیره شده است که از جمله آنها درخواست‌های مکرر برای ملعق شدن مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپاست.  

دولت آنکارا در ۲۰۰۵ رسما مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد اما پیشرفت آن کند بود و مذاکرات عملا در سال گذشته به ویژه پس از کودتای ناکام ژوئیه متوقف شده است.

در پی جنگ لفظی میان آنکارا و برلین، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان اخیرا گفته بود که ترکیه "تا زمانی که تحت حکومت اردوغان است هرگز به اتحادیه اروپا ملحق نخواهد شد." اظهارات گابریل مورد انتقاد آنکارا قرار گرفت و بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت او "باید سرش به کار خودش باشد."
 
کلمات کلیدی : ترکیه + اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.