توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308907
افشای سرقت میلیاردی از عابربانک‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۸
دزدان حرفه‌ای که کلکسیونی از انواع سرقت‌ها را در پرونده خود دارند، پس از دستگیری به ۸۰ فقره سرقت به ارزش یک میلیارد تومان اعتراف کردند. متهمان به سرقت شبانه هفت دستگاه خودپرداز نیز اعتراف کردند.

به گزارش جام‌ جم، روزهای پایانی سال ۹۳ فردی با حضور در پلیس آگاهی استان کرمان از سرقت اموال با ارزش خانه‌اش خبر داد. ماموران با حضور در خانه مالباخته مشاهده کردند گاوصندوق خانه تخریب و طلا، پول و اموال قیمتی داخل آن سرقت شده و علاوه بر آن، لوازم صوتی و تصویری نیز به سرقت رفته است. با تحقیق از مالباخته و خانواده‌اش مشخص شد که آنها نیمه‌شب‌ وقتی از مهمانی بازگشته‌اند، با صحنه سرقت رو به رو شده‌اند.

همزمان با تشکیل پرونده قضایی، کارآگاهان پلیس آگاهی تحقیقات برای رازگشایی از این سرقت را آغاز کردند. این در حالی بود که همزمان، افراد دیگری نیز با حضور در اداره آگاهی شکایت‌هایی را در رابطه با سرقت اموال قیمتی خانه‌شان از جمله گاوصندوق حاوی طلا، پول، اشیای قیمتی، نقره، تابلوفرش‌های نفیس، لوازم خانه و صوتی و تصویری مطرح کردند.

بررسی پرونده‌ها نشان می‌داد که شیوه سرقت‌ها یکی بوده و دزدی‌ها توسط همان سارقان شب‌رویی انجام شده که پلیس در تعقیبشان است. این در حالی بود که سارقان در جریان سرقت برخی از خانه‌ها گاوصندوق‌ها ی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلویی را که نتوانسته بودند تخریب کنند، با خود برده بودند.

راز سرقت خودپردازها

با افزایش این شکایت‌ها، تحقیقات زیر نظر سرهنگ یدالله حسن‌پور رئیس پلیس آگاهی استان کرمان ادامه یافت. در حالی که ماموران در جست‌وجوی سارقان خانه‌ها بودند بعد از چند ماه متوجه شدند دستبرد به خانه‌ها متوقف شده و ماموران با شکایت‌های جدیدی در رابطه با سرقت مغازه‌ها و خودپردازهای موجود در سطح شهر کرمان رو به رو شدند.

دزدان در جریان سرقت از یک مرکز ترک اعتیاد، داروهای متادون را نیز دزدیده بودند. آنها پول چند دستگاه خودپرداز را نیزسرقت کرده بودند.

اغلب محل‌های سرقت به تجهیزات ایمنی از جمله دوربین مداربسته و زنگ خطر مجهز نبود و به همین دلیل پلیس با پیچیدگی‌هایی رو به رو بود اما تلاش کارآگاهان اداره آگاهی استان برای حل معمای این سرقت‌های سریالی به طور شبانه‌روزی ادامه داشت تا اینکه از یک ماه پیش سرقت‌ها به طور کامل متوقف شد. این در حالی بود که ماموران با کشف سرنخ هایی متوجه شدند یک مرد ایرانی و یک تبعه افغان در این سرقت‌های سریالی نقش داشته‌اند.

در ادامه جست‌وجوهای پلیسی، ماموران روزهای پایانی هفته گذشته مخفیگاه سارق ایرانی را در یکی از محله‌های شهر کرمان شناسایی و با هماهنگی ماموران کلانتری ۱۱ او را پیش از فرار، دستگیر کردند.

اعتراف دزدهای همه‌کاره
در بازجویی اولیه از متهم، او به سرقت‌های سریالی از مغازه، خانه و خودپردازها با همدستی دوست افغان خود اعتراف و عنوان کرد که همدستش به شهرستان ارومیه گریخته و قصد دارد از آنجا کشور را ترک کند. ماموران موضوع را به پلیس آگاهی آذربایجان غربی اطلاع دادند و با هماهنگی آنها موفق شدند دو روز پیش مرد افغان را هم دستگیر کنند. در بازرسی مخفیگاه وی نیز بخشی از اموال سرقتی کشف شد.

سرهنگ رضا بنی‌اسدی فرمانده انتظامی استان کرمان در این‌باره گفت: در تحقیق از این دو متهم که سابقه کیفری نداشتند، مشخص شد آنها یک سال پیش از وقوع سرقت‌ها در یک مرکز جمع‌آوری و فروش ضایعات با هم کار می‌کردند که تصمیم به سرقت می‌گیرند و ابتدا به سرقت خانه‌ها و بعد به سرقت مغازه‌ها، اماکن و دستگاه‌های خودپرداز رو می‌آورند. متهمان در جریان سرقت‌ها همیشه چهره خود را می‌پوشاندند تا ردی ازخود بر جای نگذارند. همچنین برای جا به جایی اموال سرقتی از خودروهای دزدی استفاده می‌کردند.

وی اضافه کرد: متهمان تاکنون به سرقت چند دستگاه خودپرداز و برداشت وجوه آن، ۱۰ فقره مغازه و اماکن مختلف و نیز ۶۳ فقره اموال قیمتی خانه‌ها در سطح شهر کرمان اعتراف کرده‌اند. در بررسی اولیه، ارزش اموال مسروقه یک میلیارد تومان برآورد شده است بنابراین احتمال این که ارزش اموال افزوده شود و سرقت های دیگری در پرونده این سارقان باشد وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : خودپرداز، سرقت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.