توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453500
لغو کمک مالی اتحادیه اروپا به ترکیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰
تشدید تنش‌ها میان ترکیه و برخی کشورهای اروپایی موجب شد اتحادیه اروپا کمک مالی به این کشور را لغو ‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ "یوهانس هان"، کمیسر اتحادیه اروپا در امر سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه، اعلام کرد بخشی از کمک‌های مالی این اتحادیه که برای کمک به عضویت ترکیه در نظر گرفته شده بود، لغو خواهد شد. مقام اروپایی در این باره گفت: این کمک مالی تاکنون موثر نبوده و از این پس پرداخت نخواهد شد.

کمک اتحادیه اروپا به عضویت ترکیه در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ بیش از ۴ میلیارد یورو بود؛ و تاکنون ۳.۱۶۷ میلیون یورو آن به آنکارا پرداخت شده است.

یوهانس هان دور شدن ترکیه از استانداردهای اروپا را دلیل اتخاذ چنین تصمیمی عنوان کرد. وی در این باره گفت: ترکیه نه تنها همسو با اتحادیه اروپا حرکت نمی‌کند؛ بلکه در جهت مخالف هم گام برمی‌دارد. قانون از اتحادیه اروپا می‌خواهد کمک‌های مالی را با توجه به پیشرفت‌های ترکیه به این کشور ارائه دهد.

لغو پیاپی سخنرانی مقامات ترکیه در کشورهای اروپایی که میزبان شهروندان ترک‌تبار هستند به موضوع اصلی تنش این روزهای دو طرف تبدیل شده است. کشورهایی مانند هلند و آلمان میزبان بیشترین تعداد شهروندان اهل ترکیه هستند و در هر دو کشور تبلیغات برای همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه ممنوع اعلام شده است. "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه، در واکنش به این اقدام آمستردام و برلین را فاشیست و نازی خطاب قرار داد.

اتریش یکی از کشورهای مخالف قطع کمک مالی ترکیه است و اعلام کرد چنین اقدامی از لحاظ قانونی دچار اشکال است. اتریش می‌گوید اگر قرار باشد این کمک مالی لغو شود، باید مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز که از سال ۲۰۰۵ آغاز شده است نیز رسما متوقف شود.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.