توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483507
قاسمی: برنامه های دفاعی موشکی ایران کاملا مشروع بوده و با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۳
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب قانون جدید مربوط به تحریم های غیرهسته ای ایران در سنای آمریکا تاکید کرد: برنامه های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره کل دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه، بهرام قاسمی اظهار داشت: تصویب قانون جدید مربوط به تحریم های غیرهسته ای علیه ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با توجه به عملکرد و سوابق این‌ مجلس در ضدیت و دشمنی با ملت شریف ایران غیرقابل پیش بینی نبود و در ادامه خصومت های ذاتی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

وی افزود: دولت ایالات متحده آمریکا براساس برجام که یک سند بین المللی است، تعهداتی دارد که باید آنها را بطور کامل و با حسن نیت انجام دهد. در این زمینه مقررات داخلی کشورها ملاک عمل نیست و دولت ها نمی توانند با توسل به چنین مقرراتی از زیر بار تعهدات قانونی خود شانه خالی کنند.‌

قاسمی خاطر نشان کرد: همانگونه که جمهوری اسلامی ایران تاکنون دقیقا به تعهدات خود عمل کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها به آن اذعان داشته است، همه طرف های برجام موظف و متعهد اند به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.

قاسمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مفاد و متن این قانون و روند تصویب آن در مجلس نمایندگان و امضای احتمالی توسط رئیس جمهور آمریکا را با دقت زیر نظر و بررسی دارد و هیات نظارت بر اجرای برجام اقدامات متقابل و متناسب را برای تأمین منافع ملی کشور با قاطعیت اتخاذ خواهد کرد.

قاسمی اضافه کرد: آنچه که در خصوص نیروهای نظامی و توانمندی های موشکی ایران در این طرح مطرح شده است کاملاً ناموجه و غیرقانونی است و اعلام می کنیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شجاعانه از امنیت و منافع کشور خود دفاع خواهند کرد و چنین اقداماتی کوچکترین خللی در این راه ایجاد نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: مجددا تاکید می کنیم برنامه های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند.

به گزارش ایرنا، مجلس سنا آمریکا شامگاه دیشب (پنجشنبه) به وقت تهران طرح تحریم های جدید علیه ایران را با اکثریت آرا تصویب کرد.

98 سناتور به این طرح رای مثبت و 2 سناتور رای منفی دادند.

سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت و سناتور رند پال از کنتاکی به این طرح رای منفی دادند. آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت : نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه مجلس همیشه چند قطبی سنای آمریکا طرح تحریم های جدید علیه ایران و روسیه را با اکثریت آراء تصویب کردند. طرح تحریم ها و متمم های آن علیه ایران همراه با تحریم روسیه در یک لایحه گنجانده شده است.

این تحریم ها به خاطر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعمال شده و بخش های مختلفی مانند اقتصاد، کشتیرانی، معدن، فلزات، راه آهن و... را هدف قرار داده است. اشخاصی که حملات سایبری را از سوی دولت روسیه انجام داده اند نیز با تحریم ها مورد هدف قرار گرفته اند.

قانون جدید تحریم ها علیه ایران اشخاصی را که در برنامه موشکی ایران دخالت دارند و یا هر شخصی که با آن ها در ارتباط است و در این رابطه داد و ستد می کند،شامل می شود. این لایحه همچنین تحریم هایی مربوط به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی و تحریم تسلیحاتی را نیز شامل می شود. سناتورها آمریکا می گویند که این تحریم ها مانعی برای اجرای توافق هسته ای 1+5 نیست.

در این رابطه خبرگزاری رویترز نیز نوشت، سناتور رند پائول و برنی سندرز تنها سناتورهای مخالف در تصویب این لایحه بودند. این لایحه تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می کند و مواردی مانند تحریم های موشکی و فعالیت هایی را که مربوط به توافق هسته ای نمی شود، شامل می شود.

برای تبدیل شدن این لایحه تصویب شده به قانون، مجلس نمایندگان نیز باید این لایحه را تصویب کرده و به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز برسد. مشاوران مجلس نمایندگان کنگره آمریکا عنوان کردند که هنوز نمی توانند درباره نتیجه نهایی نمایندگان کنگره پیش بینی خاصی انجام دهند.
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۵:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۵:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۰۷:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ۰۹:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۶ ۱۴:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ ۲۲:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۶ ۱۸:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۸ ۰۹:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۳ ۱۰:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : دیپلماسی+وزارت خارجه+تحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.