نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 191808
دولت آتی تعدیل ساختاری و شوک درمانی را رها کند
دکتر فرشاد مؤمنی*، 11 تیر 92
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۳
خبری که چند روز پیش جناب آقای احمد توکلی، نماینده محترم مجلس و عضو ناظر این نهاد، مطرح کرد{اینجا} به اندازه‌ای بزرگ و خطیر بود که انتظار می‌رفت از سوی نهادهای نظارتی و به‌ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی واکنشی درخور و متناسب با بزرگی مسئله مشاهده می‌شد؛ چیزی که هنوز با کمال تاسف و با وجود انتظار طولانی محقق نشده است. درعین‌حال هر واکنشی که نهادهای نظارتی به شکل بایسته و قانونی در برابر اقدام بهت‌آور دولت نشان بدهند یا ندهند، چیزی از منزلت تلاش صادقانه عضو ناظر محترم مجلس نخواهد کاست و اینجانب به سهم خود و از موضع یک شهروند، با وجود آن‌که نقدهای جدی به بعضی قول‌ها و فعل‌های ایشان دارم، اما در این زمینه صمیمانه مراتب سپاسگزاری خود را از این اقدام وظیفه‌شناسانه ابراز می‌کنم.

با کمال تاسف، شدت کارهای ناهنجار و جهت‌گیری‌های خسارت‌بار، از سوی این دولت، به حدی بوده که گویی از نهادهای نظارتی حساسیت‌زدایی شده است؛ والا توسل به اقدامی در حد آنچه در نامه سرگشاده آقای توکلی آمده بود، مسئله‌ای است که امکان دارد تا دودهه آثار خسارت‌بار آن همچنان اقتصاد ملی را با خود دست به گریبان کند و باید امیدوار بود که هرچه سریع‌تر اقدامات بایسته قانونی در جهت ابطال مصوبه ۱۳خرداد هیات وزیران که اجازه دوبرابر حساب‌کردن ارز فروخته‌شده به بانک‌مرکزی در سال ۱۳۹۱ را صادر کرده، صادر شود. به این ترتیب حداقل یکی از خسارت‌های بی‌شمار ناشی از نظم‌گریزی، قانون‌گریزی و برنامه‌گریزی این دولت متوقف شود. هنوز چند ماهی بیشتر از آشکارشدن منطق سیاست‌گذاری و جهت‌گیری‌های تخصیصی دولت در سال ۹۱ که واردات خودروهای لوکس و لوازم‌آرایشی را نسبت به واردات داروهای حیاتی اولویت‌دار تشخیص داده بودند، نمی‌گذرد. اما این تصمیم اخیر، چه از نظر گستردگی آثار زیانبار و چه از نظر پیوستگی استمرار آثار مخرب آن به هیچ‌وجه حتی با اظهارات پیش‌گفته نیز قابل‌مقایسه نیست. در حال حاضر، آن چیزی که به گمان اینجانب می‌تواند در مرکز توجه دولت بعدی قرار گیرد این است که به شکلی بایسته به این پدیده و ده‌ها پدیده مشابه آن‌که از دل درس‌نگرفتن از گذشته و دامن‌زدن به بعضی سیاست‌های مربوط به بسته تعدیل ساختاری حاصل شده است نیک فکر کنند و عبرت بیاموزند؛ زیرا به‌ویژه دستکاری قیمت‌های کلیدی به توصیه سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی و در کادر برنامه تعدیل ساختاری در ادبیات موضوع، با عنوان پیشروی در باتلاق صورت‌بندی مفهومی شده است. هنگامی‌که دولت در سال ۹۱ به چنین اقدامی مبادرت می‌ورزد درواقع مهر تاییدی بر تجربیات پیشین در این زمینه زده است که دولت‌ها در کشورهای در حال توسعه توسل به شوک‌درمانی را معمولا با نیت تداوم‌بخشی به بی‌انضباطی‌های مالی و پنهان‌کردن کسری‌های مالی ناشی از آن انجام می‌دهند. این مسئله به‌ویژه در اقتصاد ایران که در آن، دولت خود بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار است، از یک‌طرف کارآیی هزینه‌های دولت را بسیار فراتر از آنچه بر سر خانوارها و بنگاه‌ها می‌آید کاهش می‌دهد و از سوی دیگر توانایی سرمایه‌گذاری‌های دولت را نیز تحلیل می‌برد.

از آنجا که سال ۹۱ دومین سال توسل دولت به وارد کردن شوک‌های بزرگ به قیمت حامل‌های انرژی و نرخ ارز محسوب می‌شود، تحقق این اقدام غیرقانونی و مخرب به وضوح نشان می‌دهد که شوک‌درمانی چگونه کسری‌های مالی دولت را به جایی رسانده که آن‌ها را در آخرین روزهای مسئولیت خود به چنین اقدامی وادار می‌کند.

امیدوارم در دولت جدید شرایطی فراهم شود که به صورت شفاف و منطبق با معیارهای علمی برنامه‌ شکست‌خورده تعدیل ساختاری و خصلت ضدتوسعه‌ای آن را و انواع هزینه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی که به نظام ملی تحمیل کرده است در معرض ارزیابی‌های کارشناسی جدی‌تری قرار گیرد تا پس از نزدیک به یک ربع قرن پرداخت هزینه از سوی دولت و ملت، بتوانیم روزی را شاهد باشیم که مدیریت اقتصادی کشور و نهادهای نظارتی به این جمع‌بندی برسند که تکرار آزمون و خطاهای تجربه‌شده در این دوره طولانی، جز گسترش و تعمیق هزینه‌ها و خسارت‌ها از قبیل مقهور کردن بخش‌های مولد در برابر بخش‌های غیرمولد، ایجاد گرفتاری‌های پی‌درپی برای تولیدکنندگان و رونق‌بخشی به کسب و کار کسانی که به تجارت پول مشغولند و افزایش فساد مالی، دستاورد دیگری برای کشورمان نداشته است.
باید امیدوار بود که چنین بحث‌هایی هرچه زودتر در دستورکار نظام ملی قرار گیرد و یک‌بار برای همیشه تکلیف اقتصاد ایران با رویه‌های خسارت‌بار شوک‌درمانی روشن شود.
*بازنشر از روزنامه بهار
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+علی لاریجانی
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۱ ۲۲:۱۹:۱۳
بیشتر قانون گریزی های دولت تقصیر مجلس بوده ا است مجلسی که فقط متملق کارهای دولت بود واز رسیدگی به تخلفات دولت به دلایل جناحی طفره رفته است ودر اخرت نیز باید پاسخگوی اعمال خود باشد (1487015) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۱ ۲۲:۲۱:۴۵
وقتی همه پارامترهای اقتصادی کشور از کوچکترین تا بزرگترین آنها زیر بارسنگین تحریمها قرار دارد، دولت جدید تحول چندانی را نمیتواند انجام دهد. درست است که دولت آقای احمدی نژاد ندانم کاری های زیادی انجام داده ، اما نقش تحریمها پر رنگ تر است.

باید نشست و دید که آقای روحانی چطور از کلیدش در سیاست خارجی استفاده می کند و چطور با تدبیر و عزت سایه تحریمها از این کشور بر می دارد. (1487022) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۲:۵۱:۵۷
تحریمها که به قول بعضیها کاغذپاره ای بیش نبود (1488239) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۱ ۲۳:۰۴:۲۲
بايد تاسف خورد که يک عده تمام خدمات ارزشمند دولت را به خاطر چند کار اشتباه ناديده مي گيرند. بنويسيد انصاف هم خوب چيزي است ولي بعضي ها ذره اي انصاف در وجودشان نيست (1487073) (alef-13)
 
صداقت
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۶:۴۷
عزيز من اشتباه با خيانت فرق ميكنه . بعضي تصميم هاي اقتصادي دولت خيانت به ملت بود و نتيجه اش داره كمر مردم رو ميشكنه . مثل اينكه شما در جامعه زندگي نميكنه . وقتي قميت خونه و برنج و پنير و ماست و كره و گوشت و شيرو و دارو... كمتر از يك سال دوبرابر ميشه و حقوق كارگران بعد از يكسال 20%اضافه ميشه اين مابه التفاوت رو كارگر بيچاره چه جوري جبران كنه ؟ آره انصاف رو شما بايد داشته باشيد كه تمام خسارت ها و تخلفها و قانون گريزي هاي دولت رو كه طبقه محروم و ضعيف جامعه با پوست و گوشت خودشون احساس ميكنند رو با يكسري كارهايي كه شما ميگيد خوب بوده ناديده ميگيريد (1487377) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۷:۱۱
متاسفانه اشتباهات این دولت به این می ماند که بنایی ساختمانی ساخته و در حین ساخت چنان غرق کار بوده که ندیده پی ساختمان و ستونهای آن دچار آسیبهای جدی است و درست کار نشده است . (1487379) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۷:۱۹
فقط چند كار اشتباه !!!!!!!!! (1487380) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۸:۳۱:۳۵
برو بابا
بیشترین دستاورد این دولت مسکنهای مهر نیمه تمام و مصوبات استانی اجرا نشده بوده (1487413) (alef-10)
 
مرادي
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۸:۳۲:۲۵
با سلام
بي زحمت چند خدمت خوب دولت را نام ببر. (1487414) (alef-10)
 
ابراهیم
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۹:۲۲:۲۱
شمایی که از شدت درد ورنج این مردم بی خبری از اجاره از مایحتاج خانه چگونه به تایید دولت اقدام میکنی که کمر مردم را زیر بار گرانیها شکسته واکنون با این ضربه آخر کمر به نابودی این مردم بسته است -چگونه تایید میکنی این دولت را (1487511) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۹:۳۴:۵۶
خدمات ارزشمند این دولت به قرار زیر است:
- بیکاری گسترده
- تورم لجام گسیخته
- اغنیا ثروتمند تر و فقرا فقیر تر
- هزینه 45 میلیارد دلار در پارس جنوبی بدون بهره برداری حتی از یک فاز جدید
- صنعت ورشکسته
- روابط خارجی به گل نشسته
- رواج فرهنگ دلالی و فرصت طلبی
- رواج فرهنگ قانون گریزی
-رواج فرهنگ توجیه کاری و عدم پاسخ گویی
- تقدس زدایی از اعتقادات شیعه

باز هم از خدمات ارزشمند دولت احمدی نژاد بگم؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! (1487543) (alef-6)
 
دانش آموز
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۹:۴۱:۳۵
آخه ترا به خدا بگو کدام کار ارزشمند؟درکدام عرصه شاهد گل کاری های او نیستیم ؟آخه چقدر تعصب ؟بقول دانشمندی هزار دلیل برای توجیه یک اشتباه (انتخاب دولت پاکدست و ساده زیست ) می شود هزار و یک اشتباه .یک بار هم که شده شهامت معذرت خواهی داشته باشید. (1487553) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۰:۱۸:۴۳
وقتي نيت بجاى خدمت خودنماى و انگيزه هاى جناحى باشد، نه تنها شايسته تقدير نيست بلكه سزاوار تكفير نيز ميباشد (1487645) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۰:۲۱:۳۵
دولت که اشتباه کاری و خراب کاری اش بیش از خدماتش می باشد ، می توانید تعداد خدمات و خراب کاری اش را احصاء نموده و خودتان مقایسه و قضاوت نمایید (1487651) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۰:۲۳:۲۵
من اشتباه مثبت دادم !
کار مثبتی که همش با ظاهر سازی و صدها برابر هزینه باشه که مستقیما باعث افزایش گردش پول و کسری آقایون و استقراض از بانک مرکزی میشه، همون نبود بهتر بود.
کاش که نبود! (1487657) (alef-10)
 
آرش
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۰:۵۵:۰۴
جناب آقای دکتر مومنی در سالهای حدود 86 - 87 در خصوص موضوع شوک درمانی بسیار گفتند و نوشتند اما در کشور ما تنها چیزیکه به جایی نمیرسد فریاد است. ایشان و 57 اقتصاد دان در دو حلسه ی مبسوط این روزها را خدمت دولت و شخص آقای احمدی نژاد هشدار داده بودند اما................ (1487215) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۲:۵۹:۵۴
اقای دکتر مومنی به کنار اما اکثر افرادی که اون نامه را امضاء کرده بودند اتفاقا طرفداران شوک درمانی بودند (1488287) (alef-13)
 
مهدی م
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۵:۱۶:۳۵
وقتی که سیاست اقتصادی شفاف نيست، و قتی يک روز می گويند ارز مرجع حذف شد روز ديگر تکذيب میکنند، می توان هر کاری در این نوع اقتصاد انجام داد و اصلا هم مقصر معلوم نخواهد شد. کی بود؟ کی بود؟ من نبودم. (1487329) (alef-10)
 
آذرخش
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۲۸:۵۲
بزرگترین ضربه را از تورم خود دولت می خورد . (1487349) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۵ ۰۷:۱۹:۳۶
اتفاقا دولت بزرگترین سود را از تورم می برد چون بدهی های گذشته خود را بی ارزش می کند. چه کاری بهتر از این برای پس دادن راحت بدهی سراغ دارید؟ (1493629) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۴۳:۲۳
مشکل اینه که وقتی تمام قد از کسی حمایت کردی ضعفش ضعف تو هم هست .کسانی که تریبون دارن همونهایی هستن که انتخاب ایشون رو به اسمونها منتسب میکردن احتمالا هنوز منتظرن از اسمون خبری یا دستوری برسه یا کسی خوابی چیزی ببینه (1487368) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۶:۰۸
متاسفانه در این دوره های اخیر احساس میشود مجلس آنچنان که باید باشد عصاره فضایل ملت نیست (1487376) (alef-10)
 
حامد
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۷:۵۶:۵۵
کسی نیست در این دنیا که اصلا کار خوب نداشته باشد اما انسان باید ببیند جهت گیری های اعمال افراد به کدام سمت است و برآیند فعالیت های یک دولت به سمت بهبود است یا تخریب ... (1487378) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۹:۰۵:۲۶
یکی هم نیست بگه مردمی هم هستن ...خوش به حالتون
به ماهم سیاست این احوالتون رو یاد بدید بدبختی و.... یادمون نیاد (1487471) (alef-10)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۰:۱۵:۱۵
چرا آقاي احمدي نژاد دوباره يك هيات حدودا صدنفره با خود به مسكو برد؟!
مسكو از گرانترين شهرهاي جهان است. چه نيازي بود كه اين همه آدم از پول بيت المال با اين شرايط سخت اقتصادي و كسري بودجه احتمالي به اين سفر بروند؟! (1487637) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۰:۵۵:۴۰
با سلام و تشکر از مرقومه دکتر مومنی و همچنین تشکر از حسیاستهای دکتر توکلی.
روی سخن این نوشتار جناب آقای دکتر توکلی است. با همه احترامی که برای ایشان قائلم و معتقدم که کارهای ارزشمندی کرده است اما من فکر می کنم این همه وظایفی نیست که یک نماینده بر عهده دارد. از جناب دکتر توکلی و امثالهم انتظار می رود که صرفا به بیان تخلفات بسنده نکنند. کار نماینده صرفا این نیست. جناب توکلی و همکارانشان می توانند تقاضای تحقیق و تفحص کنند. این که صرفا گفته شود که اقا فلان جا تخلف شده کار مهمی نیست. اگر جناب توکلی نماینده نبودند بله کار بسیار مهمی قلمداد می شد اما این که ایشان نماینده هستند مطابق وظایف نمایندگی مسولیتهای دیگری نیز دارند. جناب توکلی در همه این سالها صرفا به همین بسنده کرده است. فکر نمی کنم مردم ایشان را وکیل خود کرده باشند که صرفا انذار دهد . وظیفه اصلی ایشان رسیدگی به این امور با استناد به وظیفه نمایندگی است. شاید جناب دکتر توکلی صرفا می خواهند ادای تکلیف کرده باشند اما مبرهن است که بیان یک تخلف از سوی نماینده ملت صرفا بخش کوچکی از ادای تکلیف است. (1487765) (alef-6)
 
منتقد
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۴:۲۴
در هر جای دنیا حتی یکی از اشتباهات احمدی نژاد اتفاق می افتاد دولت مجبور به استعفا میشد فارغ از هر کار شایسته ای که انجام داده بودواینجا همه چی برعکسه طرف گند زده تو مملکت حالا همه میگن چرا نیمه پر لیوانو نمیبینین
از ماست که بر ماست (1488361) (alef-13)
 
اکبرآقا
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۲۰:۲۱:۳۷
انشاالله جناب نوبخت و نیلی و سایر رفقا این دغدغه‌ی جناب فرشاد خان مومنی رو به بهترین شیوه‌ای حل میکنن تا دیگه سیاستهای تعدیل در دولت ظهور و بروزی نداشته باشه!!! (1489685) (alef-13)
 
مهرگان
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۲۲:۰۲:۰۶
شماره ی 10 کد1487073 آیابهترنبود بقول خودتان(ازتمام خدمات ارزشمند دولت دهم چند نمونه ای را بیان میکردید) ویا بوجه های کلانی که برای آنها هزینه شده اشاره مینمودید؟ برابرآمارچند روز پیش برابرمقایسه باخرداد91موادخوراکی وآشامیدنی به مقدار3 /61% افزایش یافته (1489816) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۳ ۰۰:۳۶:۰۹
نشستن احمدی نژاد بر کرسی ریاست جمهوری نتیجه سیاست زدگی در این کشور بود (1490069) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.