توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404847
طرح بنزین‌سازی صنعت‎نفت به کجارسید؟
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نفت طرح‎های بنزین سازی را با جدیت پیگیری می کند؛ از این رو تلاش برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزایش یافته است.

به گزارش شانا، قاسم ساعدی درباره برنامه های وزارت نفت در زمینه افزایش ظزفیت بنزین سازی در کشور اظهار کرد: وزارت نفت در حال اجرای طرح‎های راهبردی از جمله افزایش تولید بنزین است.

وی افزود: در گام نخست این وزارتخانه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پیگیری می کند و به نوعی این طرح در اولویت صنعت نفت قرار دارد.

عضو کمیسیون انرژی گفت: خوشبختانه اهتمام برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزایش یافته است. از این رو، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال وارد مدار تولید می شود.

وی افزود: با بهره برداری از فاز نخست این پالایشگاه و تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، کشور در تامین بنزین مورد نیاز داخل به خودکفایی می رسد.

عضو کمیسیون انرژی گفت: خودکفایی در همه عرصه های اقتصادی مهم است اما در حوزه نفت و انرژی این اهمیت افزایش می یابد زیرا در نوسان‎های اقتصادی احتمال می رود بدخواهان از حربه های مانند نفروختن بنزین استفاده کنند بنابراین خودکفای در تولید بنزین ابعاد اقتصادی و سیاسی دارد.

واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش روزانه ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی، تولید روزانه بنزین یورو ٤ با ظرفیت ١٢ میلیون لیتر، تولید اولیه روزانه چهار میلیون و ٥٠٠ هزار لیتر گازوئیل، تولید اولیه یک میلیون لیتر نفت سفید و تولید اولیه روزانه ٣٠٠ تن گاز مایع (ال‎پی‎جی) دارد.

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، متعلق به شرکت نفت ستاره خلیج فارس، نخستین پالایشگاه در حال ساخت کشور است که از خوراک میعانات گازی استفاده می کند.

این پالایشگاه با ظرفیت پالایش ٣٦٠ هزار بشکه در روز سومین پالایشگاه و با ظرفیت تولید ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥، بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین کشور به شمار می آید که معادل ٥٥ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه‎های کشور، بنزین تولید می کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر خواهد رسید.
کلمات کلیدی : بنزین‌سازی، صنعت‎نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.