توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435348
شناسایی پردرآمدها با شاخص های جدید برای حذف یارانه بگیران در دستور کار دولت
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در حال حاضر در حال شناسایی پردرآمدها برای حذف یارانه بگیران بر اساس شاخص‌هایی است که در قانون بودجه ۹۵ مشخص‌شده اما این روند دشوار و زمان‌بر بوده و به‌تدریج در کشور عملیاتی خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
ایرج ندیمی در گفت‌وگو با ایبِنا در خصوص حذف یارانه پردرآمد ها در لایحه برنامه ششم توسعه، افزود:در ماده ۹۴ لایحه برنامه ششم توسعه تنها محل هزینه کرد منابع حاصل از حذف خانوارهای پردرآمد مشخص شده و مدیریت این روند بر عهده دولت گذاشته شده است که با تدبیر دولت به تدریج در کشور عملیاتی می شود.

به گفته وی، بر اساس ماده ۹۴ لایحه برنامه ششم توسعه دولت ملزم به حذف یارانه پردرآمدها و اختصاص منابع آن به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی شده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: به‌منظور حذف یارانه پردرآمدها برای دولت عددی تعیین نشده است ازاین‌رو دولت نیز این روند را در دستور کار قرار داده و به‌تدریج اجرایی خواهد کرد اما عمده مشکل دولت در این بخش شناسایی این افراد است.

ندیمی تصریح کرد: دولت در شناسایی افراد با توجه به بانک اطلاعاتی موجود به‌منظور حذف پردرآمدها با چالش‌هایی مواجه است ازاین‌رو عمده مشکل در این بخش خلأ اجرایی از منظر شناسایی خانوارهای پردرآمد است که البته گزینش در این بخش دشوار است.

وی خاطرنشان کرد: در ماده ۹۴ لایحه برنامه ششم توسعه تنها محل هزینه کرد منابع حاصل از حذف خانوارهای پردرآمد در پرداخت یارانه مورد مشخص‌شده و گفته‌شده است در صورت حذف پردرآمدها منابع حاصل از آن باید در چه بخش‌هایی مصرف شود.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: مدیریت پرداخت یارانه در طول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر عهده دولت بوده است ازاین‌رو در خصوص سرعت و میزان حذف پردرآمدها نیز دولت باتدبیر و به‌ مرور زمان این مسئله را اجرایی خواهد کرد.

ندیمی در پایان تصریح کرد: دولت در حال حاضر در حال شناسایی پردرآمدها بر اساس شاخص‌هایی است که در قانون بودجه ۹۵ مشخص‌شده است اما این روند دشوار و زمان‌بر است که به‌تدریج در کشور عملیاتی خواهد شد.

لازم به ذکر است، نمایندگان مجلس در جلسه علنی ۱۸ دی‌ماه در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه ماده ۹۴ این لایحه را با ۱۸۳ رأی مخالف،۱۰ رأی موافق و ۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن علنی تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه نمایندگان مجلس دولت موظف کردند در طول اجرای قانون برنامه هرسال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با محرومیت ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و از محل منبع هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف خانواده‌های پردرآمد تأمین و در ردیف خاص بودجه سنواتی و از طریق سازمان‌های مذکور پرداخت کند.
 
کلمات کلیدی : یارانه نقدی+حذف ثروتمندان+سازمان برنامه و بودجه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.