توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499546
آمار متغیر زنان سرپرست خانوار از ۱.۵ تا ۵ میلیون نفر!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
خانه‌ملت نوشت: عضو مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از نبود سیستم نظام مند درحمایت از زنان سرپرست خانوار،گفت: آمار زنان سرپرست خانوار از ۱.۵ تا ۵ میلیون متغیر است.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی درخصوص آمار اعلامی رییس سازمان بهزیستی مبنی بر وجود 3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور، گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه قرار شد که متولی حمایت از زنان سرپرست خانوارکمیته امداد و سازمان بهزیستی باشد، اما بودجه این دودستگاه برای حمایت از این افراد کافی نیست؛ زیرا اقدامات و تلاش های دستگاه های حمایتی درجهت حل مشکلات زنان سرپرست خانوار نظام مند نیستند، بنابراین یک الگو و شیوه نوین برای حمایت از این زنان در کشور وجود ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه پدیده زنان سرپرست خانوار درجامعه ما جدید است، گفت: اما درکشورهای دیگر این موضوع پدیده جدیدی نیست و نه تنها به دلیل مشکلات اجتماعی بلکه به علت های متعدد فرهنگی زنان به شکل سرپرست خانوار در کشور زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه به شکل حمایت های خیریه‌ای با زنان سرپرست خانوار در کشور برخورد شده است،ادامه داد: متاسفانه یک سیستم قانونی نظام‌مند برای حمایت از زنان سرپرست خانوار درکشور وجود ندارد، ضمن اینکه تلاش‌های دستگاه‌های حمایتی تاکنون پراکنده بوده و به طورحتم اگر این اقدامات کافی بود؛ سمن ها، تشکل ها و نهادهای مدنی به حوزه حمایت اززنان سرپرست خانوار ورود نمی کردند؛ بنابراین سیستم اجتماعی موجود برای زنان سرپرست خانوار با فعالیت نهادهای مدنی از ورطه نابودی نجات پیدا کرده است.

سیاوشی با اشاره به اینکه دغدغه مردم بک گام جلوتر از دستگاه های حمایتی در حل مشکلات زنان سرپرست خانوارقرار دارد،گفت: باید از ظرفیت نهادهای مردمی و دستگاه های غیردولتی در حل مشکلات زنان سرپرست خانوار استفاده کرد، زیرا تدابیرحمایتی به صورت واریز میزانی پول برای حل مشکلات این افراد کافی نیست؛ باید شرایط را برای زنان سرپرست خانوار به گونه ای ایجاد کرد که حل مشکلات معیشتی زنان سرپرست خانوار در یک مسیر قابل قبول تری انجام شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه بزرگترین مشکل زنان سرپرست خانوارتامین مسکن است،افزود: زنان سرپرست خانوار بیشتر درحاشیه های شهرزندگی کرده و دارای هیچ شغلی برای تامین هزینه های زندگی نیستند، ضمن اینکه طبق بررسی های انجام شده آمارزنان سرپرست خانوار از 1.5 میلیون نفر تا 5 میلیون درنوسان است؛ بنابراین عدم شفاف سازی درمیزان این افراد مشکلی دیگر در موضوع زنان سرپرست خانوار است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید بر ایجاد تدابیر حمایتی نظام مند درکنار فعالیت تشکل های غیردولتی با هدف حل مشکلات زنان سرپرست خانوار، گفت: اگر مشکل این افراد به مرحله بحران برسد، دیگر نمی توان اقدامی را برای حل مشکلات زنان سرپرست خانوار انجام داد؛ البته بارها درمورد خلاء های قانونی دراین زمینه مشورت هایی صورت گرفته است؛ همچنین بودجه درنظرگرفته شده برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار 20 میلیارد تومان است، اما این مبلغ نیز کافی نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : طیبه سیاوشی + فراكسيون زنان + توانمند‌سازی زنان + زنان سرپرست خانوار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.