توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496440
جنگ مک‌کین علیه ترامپ بر سر میراث اوباما
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۹
 ۳ روز جـدال در سنای آمریکا بر‌سر لغو بیمه درمانی تعیین شده از سوی رئیس‌جمهور پیشین آمریکا معروف به «اوباماکر»، در نهایت به «نه» سناتورها به دونالد ترامپ ختم شد تا بزرگ‌ترین ناکامی او طی ۶‌ماه حضورش در کاخ سفید رقم بخورد.راي‌گيري پنجشنبه شب سناي آمريكا كه با به نتيجه نرسيدن بحث‌وجدل‌ها تا ساعت 2بامداد ادامه پيدا كرده بود، با رأي منفي سناتورها به طرح لغو بيمه پوشش خدمات درماني اوباماكر به پايان رسيد.

به گزارش همشهری، نمايندگان مجلس سنا با 51رأي مخالف در مقابل 49رأي موافق، اين طرح را رد كردند؛ طرحي كه از سوي اكثريت جمهوريخواه سنا تهيه شده بود اما با پيوستن 3نفر از سناتورهاي اين حزب به اردوگاه دمكرات‌ها به تصويب نرسيد.

بيمه درماني باراك اوباما در سال 2010به تصويب رسيد و بلافاصله اجرايي شد تا حدود 20ميليون آمريكايي كه تحت پوشش هيچ‌گونه بيمه‌اي نبودند، صاحب خدمات بيمه درماني شوند. بيشتر اين افراد از فقرا بودند. اين طرح كه اوباما آن را «ميراث» خود و بزرگ‌ترين دستاورد دوران هشت‌ساله رياست‌جمهوري‌اش خوانده، از همان ابتدا مورد اعتراض جمهوريخواهان آمريكايي بود و آنها 7سال تمام براي لغوش تلاش كردند. تلاش آنها درست زماني كه همه تصور مي‌كردند ديگر عمر اوباماكر به پايان رسيده با راي‌گيري بامداد ديروز بار ديگر ناكام ماند. رأي نياوردن طرح جمهوريخواهان در حالي اتفاق مي‌افتد كه آنها در هر دو مجلس كنگره يعني مجلس نمايندگان و سنا اكثريت را در دست دارند.

اوباماكر بيمه درماني را براي همه آمريكايي‌ها اجباري كرده و شركت‌هاي داراي بيش از 50كارمند يا كارگر را موظف مي‌كند كه كاركنان خود را بيمه‌ كنند. جمهوريخواهان اين موضوع را تحميل هزينه‌اي گزاف به شركت‌هاي خصوصي قلمداد كرده و هميشه با آن مخالف بوده‌اند. رأي نياوردن طرح جمهوريخواهان ضربه بزرگي به اعتبار اين حزب بود اما ناكام بزرگ ماجرا را بايد دونالد ترامپ دانست. او در تمام يك سالي كه براي رسيدن به كرسي رياست‌جمهوري مي‌جنگيد،

وعده لغو فوري بيمه درماني اوباما را مي‌داد. اين بيمه و «ناكارآمدي» آن محور انتقادهاي تيز و تندي بود كه دونالد ترامپ هميشه عليه رئيس‌جمهور پيشين آمريكا مطرح مي‌كرد. احداث ديوار مكزيك، پاره كردن برجام، اخراج ميليون‌ها مهاجر ساكن آمريكا و ممانعت از ورود مسلمانان به خاك اين كشور ديگر وعده‌هاي دونالد ترامپ بوده كه ناتواني او در برآوردن آنها به كاهش محبوبيتش طي ماه‌هاي اخير منجر شده است.

جمهوريخواهان در مجلس سنا با 52كرسي از مجموع 100كرسي، اكثريت را در دست دارند و در شرايط معمول، تصويب هر طرحي براي آنها به سادگي انجام مي‌شود. در مورد طرح جمهوريخواهان براي لغو بيمه خدمات درماني اوباما اما برخي از نمايندگان جمهوريخواه در رديف مخالفان قرار گرفتند.

روز سه‌شنبه طرح لغو كامل اوباماكر با همراه شدن 9نماينده جمهوريخواه با نمايندگان دمكرات‌ به تصويب نرسيد. درصورت تصويب اين طرح، 22ميليون آمريكايي بيمه خود را از دست مي‌دادند. يك روز بعد، طرح دوم نيز با مخالفت 7جمهوريخواه مواجه شد. اين طرح اجراي اوباماكر را به‌مدت 2سال متوقف مي‌كرد و تصويب آن، باعث مي‌شد 18ميليون نفر بيمه‌شان را از دست بدهند. طرح نهايي كه نسخه تعديل شده يا به قول آمريكايي‌ها نسخه «لاغر» شده طرح اصلي بود،

تنها به لغو بندهاي جنجالي اوباماكر مثل بند اجبار بيمه همگاني منجر مي‌شد كه اين طرح هم بر اثر مخالفت 3نماينده جمهوريخواه يعني جان‌مك كين، سوزان كالين و ليزا موركووسكي، براي هميشه منتفي شد. طرح سوم طي 10سال بيمه 16ميليون نفر را لغو مي‌كرد.

انتقام مك‌كين از ترامپ
كالين و موركووسكي از همان ابتدا اعلام كرده بودند به‌خاطر شرايط نابسامان مردمي كه نمايندگي‌شان را به‌عهده دارند با لغو بيمه درماني آنها مخالف هستند. در اين ميان اما جان ‌مك‌كين، سناتور كهنه‌كار جمهوريخواه را بايد ستاره 3روز راي‌گيري در سناي آمريكا دانست. مك‌كين پس از پايان 4ساعت بحث ميان نمايندگان مجلس سنا، با طرح سوم هم مخالفت كرد تا شكست بزرگ هم حزبي‌هايش و البته دونالد ترامپ را رقم بزند. 20دقيقه مذاكره شخصي مايك پنس، معاون ترامپ، با مك‌كين هم نتوانست نظر «ياغي» جمهوريخواهان را عوض كند.

مك‌كين با وجود اينكه هفته گذشته به‌خاطر بيماري سرطان مغز تحت عمل جراحي سنگيني قرار گرفته بود، خود را به راي‌گيري روز سه‌شنبه مجلس سنا رساند. او كه با پيشاني بخيه‌شده به سنا آمده بود طي روزهاي اخير در مخالفت نمايندگان جمهوريخواه با طرح‌هاي ارائه شده نقش محوري ايفا كرد. مك‌كين يكي از مخالفان اصلي انتخاب ترامپ به‌عنوان نامزد نهايي حزب جمهوريخواه هم بود و اين موضوع را هيچگاه كتمان نكرد. همين مسئله باعث شد تا ترامپ بارها او را كه يكي از متنفذترين چهره‌هاي حزب جمهوريخواه بشمار مي‌رود مورد انتقاد قرار دهد. ترامپ در يكي از سخنراني‌هايش حتي مك‌كين را مسخره كرد. او گفت: «جان مك كين قهرمان جنگ شد، چون اسير شد. البته من آنهايي را دوست دارم كه اسير نشده باشند.»

سخنان ترامپ جنجال بزرگي در آمريكا به پا كرد و اعتراض بسياري از كهنه‌سربازان آمريكايي را به‌دنبال داشت. مك‌كين اما بامداد ديروز، زماني كه پس از پايان رايزني‌ها براي راي‌گيري وارد صحن سنا مي‌شد انتقامش را گرفت. او لحظاتي پيش از راي‌گيري و هنگام ورود به صحن درحالي‌كه از كنار خبرنگاران رد مي‌شد، لبخندزنان گفت: «فقط شو را نگاه كنيد.» او در ميان ناباوري هم‌حزبي‌هايش به سمت رهبر دمكرات‌ها رفت و در كنار او قرار گرفت تا تاريخي‌ترين رأي مخالف به حزبش را عليه طرح مورد نظر دونالد ترامپ به صندوق بيندازد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ ، اوباماکر، مک‌کین ، اوباما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.