توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387577
سنایی‌راد: «نامه آرامش‌بخش» با روح کلی توافق صورت گرفته مغایرت دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۷
معاون سیاسی سپاه گفت: امروز بایستی واقعیت‌ها اعلام شود و اقدامی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند مغایر با توافقات برجام است. قرار نیست در بحث جلوگیری از همکاری بانک‌ها با ایران، سنگی را که دیگران انداخته‌اند هزینه برداشتنش با ما باشد.

سردار رسول سنایی‌راد معاون سیاسی سپاه در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون اخذ نامه آرامش‌بخش از وزارت خزانه‌داری آمریکا که توسط ظریف مطرح شده بود، گفت: در ماجرای برجام به تجربه‌ای رسیده‌ایم که قبلا هم آن را تجربه کرده بودیم و آن این است که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند.

وی افزود: در متن برجام همانطور که برخی مذاکره‌کنندگان اشاره داشتند مسائل روی کاغذ حل شده اما در عمل این کار صورت نگرفته به این معنا که در مسائل بانکی فضایی برآمده از نگرانی نسبت به واکنش اعتمادی آمریکایی‌ها و یا ادامه فشار آنها موجب شده برخی از بانک‌ها علی‌‌رغم اینکه در متن توافق‌نامه آمده که هم آمریکا و هم اتحادیه اروپا در این قضیه همکاری داشته باشند و موجب ادامه تحریم نشوند، اما فضا، فضای سنگینی است و برخی بانک‌ها جرأت همکاری با ما را ندارند.

سنایی‌راد ادامه داد: دلیل آن این است که قبل از این ماجرا وزارت خزانه‌داری آمریکا با برخی بانک‌ها به شکل جداگانه ارتباط‌ گیری و آنها را متقاعد کرده تا با ایران همکاری نداشته باشند.

وی تصریح کرد: همچنین جریمه‌هایی که گاهی اوقات متوجه برخی موسسات مالی و بانک‌هایی که با ایران همکاری می‌کردند، این سابقه منفی را رقم زده که دیگر جرأت همکاری با ما را نداشته باشند.

معاون سیاسی سپاه خاطرنشان کرد: اما اینکه امروز جداگانه بخواهیم از آنها ضمانت‌نامه بگیریم با روح کلی توافق صورت گرفته مغایرت دارد. اگر قرار است برای موارد آمده در توافق‌نامه به صورت جداگانه تضمین بگیریم و به دیگران ابلاغ کنیم به نظر می‌رسد که نوعی یا بازی سیاسی است و یا نقض غرض و عبور از توافق کلی صورت گرفته.

سنایی‌راد تأکید کرد: ما بایستی این مواردی که با روح کلی برجام مغایرت دارد و یا نقض مفادی از برجام است را رسما اعلام کنیم و حتی در مواردی شاکی شویم.

وی افزود: دلیلی ندارد که ما از طرف آمریکایی‌ها بخواهیم اقدام انجام دهیم. این مشکلی است که آنها به وجود آورده‌اند لذا در این موضوع نبایستی خودمان را هزینه کنیم. در واقع این یک جور عهدشکنی و عدم پایبندی به توافقات است که منجر به نشان دادن چهره واقعی‌شان می‌شود.

معاون سیاسی سپاه گفت: امروز بایستی واقعیت‌ها اعلام شود و اقدامی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند مغایر با توافقات است. قرار نیست در این ماجرا سنگی را که دیگران انداخته‌اند هزینه برداشتنش با ما باشد.

سنایی‌راد اظهار داشت: لذا بازگویی واقعیات در عرصه افکار عمومی و بازخواست آمریکایی‌ها برای این بدعهدی‌ها و عهدشکنی‌‌ها راه‌حل منطقی‌تری به نظر می‌رسد. بایستی آمریکایی‌ها هزینه عهدشکنی خود را در همه ابعاد بپردازند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۲۱:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۳:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۱۱:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۸:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۶:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۳:۰۵
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸ ۱۵:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۶ ۱۵:۴۹
 
 
کلمات کلیدی : نامه آرامش بخش، برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.