توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469170
موگرینی: آمریکا نمی‌تواند به تنهایی برجام را کنار بگذارد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای گفت: جامعه بین‌الملل نیز باید به تعهداتش در برجام پایبند باشد.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون اروپا در سخنانی در هفتمین نشست سالانه موسسه دانشگاهی اروپا (European University Institute) برای بررسی عملکرد اتحادیه اروپا، در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و این‌که اگر واشنگتن ازاین توافق کناره‌گیری کند، باعث می‌شود ایران نیز چنین کاری کند، گفت: من بارها با دوستان آمریکایی‌مان به صورت مفصل و طولانی درباره توافق با ایران گفت‌وگو کرده‌ام. معتقدم آنها درک می کنند که اولا این توافق، یک توافق بین‌المللی است که اتحادیه اروپا به همراه ایالات متحده، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس و ایران درباره آن مذاکره کردند و شورای امنیت سازمان ملل از آن حمایت کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر آن نظارت می‌کند.

موگرینی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج گزارش در یک و نیم سال گذشته منتشر کرده و در آن تایید کرده که ایران کاملا تعهداتش را اجرایی کرده است. بنابراین، این توافق، توافقی بین‌المللی است و به یک کشور خاص تعلق ندارد و طرف آمریکایی نمی‌تواند به تنهایی آن را کنار بگذارد. درعین حال، از آنجا که این توافق از امنیت بین‌المللی درمقابل اشاعه هسته‌ای محافظت می‌کند، به کل جامعه بین‌المللی تعلق دارد. به علاوه این توافق، نتیجه بخش بوده است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور ترامپ اعلام کرده است که بازنگری‌هایی از سوی آمریکا برای بررسی نتیجه بخش بودن این توافق شروع شده است. به نظرمن، این بازنگری اساسا درباره نظام راستی‌آزمایی و پایش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پنج گزارشی خواهد بود که آژانس به ما ارائه کرده و در آن گفته است که ایران به همه تعهداتش عمل می‌کند.

موگرینی خاطر نشان کرد: براساس هماهنگی‌هایی  که تحت نظر ما است، شش کشور (گروه 1+5) گرد هم جمع می‌شویم تا اجرای توافق هسته‌ای را ارزیابی کنیم. این مسئله فقط درباره تعهدات هسته‌ای (ایران) نیست، بلکه درباره تعهدات خود ما نیز هست. ما تعهدات اقتصادی داریم که از منظر رفع تحریم‌ها است. جامعه بین‌المللی نیز باید به این تعهداتش پایبند باشد.

وی تاکید کرد: از نظر من توافق موثر بوده است. این توافق سبب شده است تا جهان و بخشی از جهان که ما در آن قرار داریم، امن‌تر شود. من معتقدم که دولت جدید آمریکا می‌داند به مخاطره انداختن توافق هسته‌ای با ایران با طرح یک مسیر جدید یا حرکت در مسیری متفاوت و برچیدن توافق، به نفع هیچ‌کس در این منطقه نیست. به هرحال، من بارها گفته‌ام که اتحادیه اروپا به شدت متعهد است که این توافق، همچنان پابرجا بماند.
 
کلمات کلیدی : موگرینی + برجام + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.