توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499979
پول داعش از کجا می‌آید؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶
یک منبع آگاه ضمن افشاگری درباره راه‌های مبادلات مالی گروهک تروریستی داعش، اعلام کرد که حتی با آغاز عملیات آزادی سازی سمت چپ موصل بازهم داعش دریافتی‌های کلانی داشته است.

العالم نوشت: یک منبع محلی که اموال و منابع مالی داعش در موصل را پی گیری می‌کند دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار "اسپوتنیک" در عراق، سه مسیر انتقال اموال برای داعش حتی در اوج درگیری‌ها برای آزادسازی موصل را فاش کرد.

به گفته این منبع که خواست نامش فاش نشود، شیوه انتقال اموال برای داعش بسیار پیچیده بود و در پایان سال 2016 و ماه‌های نخست سال جاری اموال کمی برای داعش انتقال داده شد اما این انتقال اموال تا سقوط خلافت داعش مستمر و بی وقفه بود.

این منبع تاکید کرد: اموالی که در این مدت روزانه به دست داعش رسیده در مقایسه با حد فاصل سال‌های 2014 تا 2016 ناچیز بوده و این اموال توسط باندهای پنهان، تجار و دیگر عناصر هوادار داعش از مسیرهای ذیل به دست داعش رسیده است:

- نخست از طریق شرکت‌ها و صرافی‌ها در بغداد با انتقال اموال به شهر زاخو در دهوک کردستان و بعد اربیل و سپس ترکیه و از آنجا بازگشت مجدد به اربیل و انتقال به موصل.

- دومین مسیر انتقال اموال برای داعش، ترکیه بوده است که از شهر غازی عنتاب شروع می‌شد و گفته می‌شود که تمامی دفاتر صرافی عنتاب با داعش تعامل مالی داشته‌اند.

- سومین مسیر تامین مالی داعش این گونه است که این اموال از شرکت‌ها و صرافی‌های اربیل به بغداد ارسال و باردیگر به اربیل عودت داده می‌شد و از آنجا به عنتاب ترکیه منتقل و از عنتاب به زاخو، اربیل و در نهایت به موصل فرستاده می‌شد.

به گفته این منبع نقل و انتقال اموال برای داعش به صورت روزمره صورت می‌گرفت و تا پیش از سال 2016 میزان این مراودات مالی روزانه بیش از 3 میلیون دلار برآورد شده است و یک بار نیز طی سه روز 12 میلیون دلار به دست داعشی‌ها رسید.

خاطرنشان می‌شود که داعش اموال هنگفتی نیز از غارت دارایی و ثروت‌های عراق از جمله غارت نفت این کشور به دست آورده است.
 
کلمات کلیدی : داعش، موصل، رقه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.