توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426573
واکنش وزارت خارجه آمریکا به نشست سه‌جانبه مسکو
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۲
جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود به مذاکرات سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کربی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا برگزاری این نشست سه جانبه به معنی کنار گذاشتن جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از روند تصمیم‌گیری‌ها درباره سوریه است، گفت: من می‌دانم که ما دعوت نشدیم و این میان روسیه، ترکیه و ایران بوده است. من فکر می‌کنم که وزیر خارجه اولین کسی است که به شما خواهد گفت اگر حضور نداشتن ما در این رایزنی‌ها می‌تواند سرانجام به توافق آتش‌بس طولانی‌تر و مشتمل بر مساحت جغرافیایی بیشتر (در سوریه) نسبت به گذشته و رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم و از سرگیری گفت‌وگوهای سیاسی منجر شود، هیچ مشکلی با عدم حضور در این مذاکرات ندارد.

وی ادامه داد: در صورتی که رایزنی‌های آنها در مسکو بتواند موجب حصول نتایج واقعی و ملموس شود، آن را کاملا مثبت می‌دانیم و اگر در راستای بهبود اوضاع مردم سوریه و ثبات منطقه باشد از آن استقبال می‌کنیم.

کربی تاکید کرد که وزیر امور خارجه آمریکا عدم حضور در نشست مسکو را به هیچ وجه کنار گذاشته شدن از روند تصمیم گیر ی‌ها درباره سوریه نمی‌بیند، بلکه آن را یک تلاش چند جانبه دیگر برای رسیدن به صلح پایدار در سوریه می‌داند و از هر گونه پیشرفتی در این مسیر استقبال می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه با اشاره به بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه پس از پایان نشست سه‌ جانبه‌شان گفت: من فکر می‌کنم حتی در بیانیه مشترک آنها دیدید که این سه کشور تاکید کردند خواستار دستیابی فوری به آتش‌بس و ارائه سریع کمک‌های بشردوستانه به سوری‌ها هستند و این چیزی است که همه ما می‌خواهیم در حال حاضر داشته باشیم.

کربی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای گفت: ما تمامی تعهدات آنها به برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را جدی می‌گیریم و از آنها می‌خواهیم که آن را جدی بگیرند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کماکان گزارش می‌دهد که ایران به تعهداتش پایبند مانده و سقف اورانیوم غنی‌شده مجاز را رعایت کرده است. ما معتقدیم که آنها اقدامات مناسب برای حفظ این توافق و اجرای آن را به‌طور صحیح انجام می‌دهند. مدیر کل آژانس در جریان سفر هفته جاری خود به ایران گفت که از روند اجرای برجام رضایت دارد و ما امیدواریم که این ادامه پیدا کند.

وی در پایان اظهار داشت: ما از ادامه تلاش‌های آژانس برای راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران قدردانی می‌کنیم. ما نیز همچنان به پایبندی به تعهداتمان ادامه خواهیم داد.
 
 
کلمات کلیدی : وزارت خارجه آمریکا + نشست سه‌جانبه سوریه + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.