نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 338878
اذعان آمریکا به دستاویز بودن آزمایش موشکی برای تحریم ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۹
«جان کربی» با بیان این که واشینگتن برای تحریم ایران دست پری دارد، تلویحا به دستاویز بودن آزمایش موشکی برای این منظور، اذعان کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ جان کربی در نشست خبری وزارت خارجه آمریکا گفت: همانطور که سامانتا پاور، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل امروز گفت، در حال آماده کردن گزارشی از این آزمایش های موشکی ایران را برای ارائه به شورای امنیت هستیم و باید اجازه بدهیم شورا در نشست خود موضوع را بررسی کند.

کربی ادامه داد: با این وجود ما هنوز هم در قبال آزمایش های اخیر موشک بالستیکی در ایران بسیار نگران هستیم و بر این باوریم که چنین اقدام هایی هم بی ثبات کننده و هم تحریک آمیز است.

وی افزود: دقیقتر اگر بگوییم این آزمایش های موشکی دست کم با قطعنامه شورای امنیت نه تنها همخوانی ندارد بلکه نوعی دهن کجی به قطعنامه شماره ۲۲۳۱ به شمار می آید که توافق هسته ای ایران را وارد مرحله اجرایی کرد. لذا می توان درباره این که آیا آزمایش های موشکی از نگاه فنی نقض به شمار می آیند یا خیر بحث کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: اما این به آن معنی نیست که شلیک موشک های بالستیک هیچ مشکلی ندارد و به این معنی هم نیست که شورای امنیت بر این موضوع سرپوش بگذارد و باز به این معنی هم نیست که اقدام های ایران با قعطنامه ای که از آنان خواسته از چنین فعالیتی خودداری کنند همخوانی دارد. لذا هنوز هم این موضوع را شورای امنیت مطرح خواهیم کرد و دست مان نیز پر است.

جان کربی در پاسخ به استدلال نماینده روسیه در سازمان ملل که گفته است درخواست را نمی توان نقض کرد بلکه می توان آن را نادیده گرفت، گفت: شلیک چنین موشک هایی دهن کجی کامل به قطعنامه شورای امنیت است. دست ما پر است و جای هیچ سوالی هم نیست.

وی افزود: می توان درباره واژه ها بحث کرد و من خوشحال می شوم در این باره به تبادل نظر با شما بپردازم. اما چیزی که می خواهم بگویم این است که این آزمایش ها با تعهداتی که آنان (ایران) بر اساس قطعنامه ی ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل باید اجرا کنند همخوانی ندارد.

لذا این موضوع باید در شورای امنیت بررسی شود و همین اتفاق هم دارد می افتد. و همانگونه که سامانتا پاور صبح امروز گفت و وزیر امور خارجه بارها گفته است اقدام های ایران با تعهداتش همخوانی ندارد و شکی در این نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت متن قطعنامه نشان می دهد ایرانی ها حق ندارند چنین موشک هایی را شلیک کنند حتی اگر تفسیر و برداشت از واژه ها متفاوت باشد.
 
کلمات کلیدی : ایران ، آمریکا ، موشک ، جان کربی ، تحریم ها ، وزارت خارجه
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۱:۲۷:۰۱
این توجیه کار کسانی که این دستاویز را به دشمنان دادند نیست. کسی اینطوری یک آزمایش موشکی را در بوغ و کرنا می کند که مطمئن باشد دست بالاتر را دارد. هنوز برخی آقایان متوجه نشدند که دست بالاتر ما این سلاحهای وارداتی نیست. دست بالاتر ما وحدت داخلی است به نظرم خیلی ها خواستند با این آزمایش به رای دهنگان پاسخ بدهند و بگویند ما هنوز می توانیم تاثیر خودمان را بگذاریم . (3607079) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.