توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442971
مذاکرات سوریه پشت درهای بسته
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۳
هیات های ایران، روسیه و ترکیه در نخستین نشست دور جدید مذاکرات سوری که پشت درهای بسته در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود، برای برقراری کامل آتش بس در سوریه اعلام آمادگی کردند.

به گزارش ایرنا، معاون اداره اصلی عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه که سرپرستی هیات این کشور در مذاکرات آستانه را برعهده داشت در پایان مذاکرات به خبرنگاران گفت: هیات های سه کشور بر آمادگی خود برای ادامه همکاری به منظور برقراری کامل آتش بس در سوریه تاکید کردند.

خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از استانیسلاو گاجی ماگامدوف نوشت: مذاکرات امروز (دوشنبه) نخستین نشست گروه عملیاتی مشترک روسیه، ایران و ترکیه برای بررسی وضع رعایت آتش بس در سوریه و تقویت آن بود.
وی افزود: هیات های کارشناسی روسیه، ایران و ترکیه و نمایندگان سازمان ملل در نشست امروز اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز را بررسی کردند.

معاون اداره اصلی عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه همچنین خاطرنشان کرد: طرف های شرکت کننده در مذاکرات تدابیر افزایش اعتماد متقابل و تامین شرایط دسترسی بدون مانع به کمک های انسانی را نیز مورد مذاکره قرار دادند.

در نشست امروز برای نخستین بار نمایندگانی از اردن نیز شرکت داشتند.

این اجلاس بخشی از دستاورد نشست روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در آستانه است که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.
 
کلمات کلیدی : ایران، روسیه ، ترکیه، آتش بس ، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.