نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 362871
محل شهادت 175 غواص عملیات کربلای 4
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹
راوی جهاد سازندگی مستقر در یادمان عملیاتی کربلای چهار گفت: پیکر پاک این شهدای غواص در جزیره ام‌الرصائص و ابوالخضیب عراق تفحص و پیدا شد و اینها همان غواصانی بودند که شب عملیات موفق شدند از دل آب بگذرند و وارد خط دشمن شوند.

به گزارش فارس،سه‌شنبه ۲۶ خرداد ماه سال گذشته بود که ۱۷۵ تن از شهدای غواص هشت سال دفاع مقدس از میدان بهارستان به‌سوی معراج الشهدای تهران بر روی دست‌های مردم تشییع شدند.

سردار سید محمد باقر‌زاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم استقبال از پیکرهای مطهر شهدای دفاع مقدس که از مرز شلمچه وارد کشور شدند، گفته بود: «پیکرهای ۱۷۵ تن از شهدایی که وارد کشور شدند متعلق به غواصان جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس است که در عملیات کربلای چهار با دستان بسته توسط نیروهای بعثی به شهادت رسیدند.»

در همین زمینه عیسی آگاهی راوی جهاد سازندگی مستقر در یادمان عملیاتی کربلای چهار درباره محل اسارت و شهادت شهدای غواص اظهار داشت: قرار بود عملیات کربلای چهار سوم دی ماه سال ۶۵ انجام شود و با توجه به اینکه ما در عملیات والفجر هشت موفق شده بودیم با تکیه بر توان غواص‌های خط‌شکن خط را بگیریم، بنا شد در این عملیات‌ها با هدف تصرف شهر بصره ابتدا خط را بشکنیم و در ادامه نیروهای عمل‌کننده وارد شوند.

آگاهی ادامه داد: بنابراین ۶ ماه قبل از عملیات غواصان خط‌شکن خود را برای عملیات آماده کردند و این غواص‌ها عمدتا جوانانی بین ۱۶ تا ۲۵ ساله بودند و از ۶ ماه قبل در مکان‌هایی همچون کارون، بهمن‌شیر و رودخانه کرخه و سایر رودخانه‌ها آموزش غواصی دیده بودند.

راوی جهاد سازندگی مستقر در یادمان عملیاتی کربلای چهار تصریح کرد: این غواص‌ها در سخت‌ترین زمستان‌های استخوان‌سوز منطقه خوزستان در این آب‌ها شنا می‌کردند و از شدت سرما دچار تب و بی‌هوشی می‌شدند و حتی از شدت لرزش فک و دهان، فک‌شان در می‌رفت اما با این حال در این منطقه وارد عملیات شدند.

وی با بیان اینکه مجموع عملیات کربلای چهار از جزیره مینو آغاز می‌شود و در آبادان تا پنج ضلعی شلمچه و یک فاصله ۳۰ و چند کیلومتری ادامه دارد، افزود: گردان‌های غواصی از تیپ‌ها و لشکرهای مختلف در این عملیات حضور داشتند.

آگاهی خاطرنشان کرد: بنابراین این منطقه به عنوان یادمان عملیاتی کربلای چهار بنا شده است که محل حضور غواص‌های لشکر ۳۲ انصارالحسین همدان و لشکر ۳۳ المهدی استان فارس است که از این منطقه وارد عملیات شدند البته غواص‌های دیگری از منطقه نهر خین، غواص‌های گردان نوح و آل‌یاسین تیپ ۲۱ امام رضا و غواص‌های لشکر ۲۵ کربلا از مقابل جزیره ام‌الرصائص وارد آب اروند شدند و شهدای غواص هم در این منطقه عملیاتی به دل آب زدند و در این منطقه به شهادت رسیدند.

راوی جهاد سازندگی مستقر در یادمان عملیاتی کربلای چهار یادآور شد: پیکر پاک این شهدای غواص در جزیره ام‌الرصائص و ابوالخضیب عراق تفحص و پیدا شد و اینها همان غواصانی بودند که شب عملیات موفق شدند از دل آب بگذرند و وارد خط دشمن شوند.

وی تاکید کرد: این شهدای غواص که پیکرشان دست بسته پیدا شد، شهدای اسیری بودند که دشمن از حرص و عقده‌ای که از اینها از زمان عملیات والفجر هشت و کربلای چهار داشت، این غواص‌های خط‌شکن را به شهادت رساند.

آگاهی تصریح کرد:‌ پیکر پاک این غواصان به آغوش وطن بازگشت اما پیکر خیلی از شهدای غواص ما در منطقه ام‌الرصائص تفحص نشد و از این رو تفحص‌ها در ابوالخضیب عراق هم ادامه دارد و آرزو می‌کنیم پیکر پاکشان به وطن بازگردد.

 
کلمات کلیدی : شهدای غواص+کربلای 4+175 غواص+غواص
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۶:۰۱
ممنون از یاد آوریتون (3761464) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۶:۰۶
روحشان شاد ويادشان گرامي باد. اي دريغ، اي دريغ، اي دريغ (3761466) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۶:۱۸
خوبان همه غواص شمایند ای دریا شدگان!
واقعا تک تک کسانی که به تشییع این عزیزان رفتند دعوت شده بودند چون کسانی بودند که هر کاری کردند این توفیق را نیافتند.
واقعا چه روز تاریخی و با شکوهی بود در سالروزشهیدان قیام بر علیه کاپیتولاسیون آمریکایی در میدان بهارستان و عجب پیام پر معنایی رهر انقلاب دادند ولی حیف که هیچ برنامه خاصی برای گرامیداشت این روز تدارک دیده نشده خصوصا در صداو سیما! (3761467) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۵:۰۶:۲۵
مدیران با حقوق انچنانی که خیانت در بیت المال محسوب میشود حداقل از این شهدا شرم کنند (3761468) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۵:۵۷:۲۴
اینها رفتند که ما بیت المال را تاراج کنیم ؟اگر بودند واین اخنلاسها وفیشهای چند صد میلیونی را می دیدند ،چه میگفتند؟ (3761640) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۷:۴۵:۴۳
خداوند رحمتشون کنه.
دیدن مسئولین حقوق نگیر نظام در روز قیامت و جوابگویی به این شهیدان عزیزم آرزوست!! (3761888) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۱۹:۵۱:۰۳
ما هم از شانسون اون قدیما یه بار ژتون امام رضا را به هتل آوردند و ما هم از خوان امام رضا طعام بهشتی خوردیم خدا شکر این پاداش نصیب ما هم شد (3762128) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۲۰:۰۵:۵۹
همون پارسال میرفیصل باقرزاده تاکید کرد تنها چند نفر از این شهیدان عزیز، غواص بودند حالا بعد یک سال شما همچنان می نویسید 175 شهید غواص؟ (3762153) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۲۰:۱۴:۱۷
آه که چقدر دلم گرفت وقتی عکسشون رو دیدم (3762162) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۲۱:۰۰:۴۲
فقر کاسه گدایی نیست
فقر یعنی
کاسه های چشمی که این کاسه گدایی را می بیند و کاری نمی کند مرحوم شریعتی (3762214) (alef-11)
 
امیر حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۲۱:۳۵:۱۴
آنان که شبی فرغت یاری نکشیدند ، اندوه شبان من بی یاری ندانند ! قصه و حدیث برای گفتن بسیار اما سکوت بهترین سخن در این ایام است (3762254) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۲۱:۳۶:۰۳
مردان واقعی ...
دیگه هیچ کلمه ی اضافه واسه توصیفشون لازم نیست (3762256) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۱۱:۱۸:۰۷
واقعادست دستندارن دردنکند (3763076) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۰۵:۲۸:۲۷
حیف که الان این تصاویر فیلم دوران جنگ میبینم برای خودم غبطه و غصه میخورم میگم خدایا ان موقع ما هم بودیم ومیرفتیم جنگ میکردیم .ازوطن ناموس دفاع میکردیم. (3762736) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۰۹:۱۸:۴۳
حیف و صد حیف از این جوانان پاک و معصوم سوء استفاده کنندگان خجالت بکشند (3762881) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۰۹:۲۲:۵۷
قابل توجه وزیر بهداشت و بانک ها و بیمه ها. شرم کنید (3762892) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۷ ۰۹:۴۹:۰۶
خوش به حالتون كه خوب راهي رو انتخاب كرديد (3762938) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.