توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473878
اعتراض ژاپن و آمریکا به پرواز جنگنده‌های چین در دریای شرقی
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
ژاپن و آمریکا با اعتراض به چین در خصوص پرواز جنگنده ها و پهپادهای این کشور در دریای شرقی، انجام آن را غیرحرفه ای و تداوم پروازها را باعث به خطر افتادن امنیت منطقه دانستند.

به گزارش ایرنا، این اعتراض ها در حالی صورت می گیرد که آمریکا نیز پیشتر با به پرواز در آوردن جنگنده ها و هواپیماهای جاسوسی خود در منطقه دریای جنوبی و شبه جزیره کره اعتراضات دولت پکن را برانگیخته بود.

آمریکا می گوید که دوجنگنده «سوخو 30» چین یکی از هواپیماهای ردیابی اشعه های اتمی این کشور را در دریای شرقی به شکلی غیرحرفه ای تعقیب کرده اند.

تارنمای ژاپن تایمز روز شنبه در گزارشی اعلام کرد که آمریکا به دلیل این رویداد در دریای شرقی که منطقه مورد منازعه چین و ژاپن هم محسوب می شود، به پکن اعتراض کرده است.

مسوولان نظامی آمریکا گفته اند که مساله را از مجاری دیپلماتیک و نظامی به اطلاع چین رسانده و ناخرسندی واشنگتن را از این بابت اعلام کرده اند.

آمریکا مدعی شده است که هواپیمای مذکور این کشور قوانین بین المللی را در جریان ماموریتی که در منطقه داشته مراعات کرده است ولی جنگنده های چینی بیش از اندازه به این هواپیما نزدیک شده اند.

ماه فوریه امسال (بهمن و اسفند سال 95) نیز یک فروند هواپیمای گشتی «پی ۳» جاسوسی آمریکا در دریای جنوبی به یک جنگنده چینی نزدیک شد که اعتراضات دو طرف را به دنبال داشت.

همزمان «تومومی اینادا» وزیر دفاع ژاپن هم به چین اعتراض کرده که یکی از پهپادهای این کشور از روی یک فروند کشتی چینی به پرواز درآمده و وارد حریم دریایی و هوایی ژاپن شده است.

یوشیهیدا سوگا سخنگوی ارشد دولت ژاپن نیز با بیان اینکه به اقدام چین اعتراض شده، گفت که این یکی از تازه ترین اقدامات پکن محسوب می شود که این کشور نمی تواند آن را تحمل کند.

ژاپن اعلام کرده که در پاسخ به این اقدام چین، یک فروند «اف ۱۵» خود را به تعقیب آن فرستاده و سپس گشتی های دریایی این کشور تلاش کرده اند تا کشتی های چینی را از اطراف جزایر دیائویو در دریای شرقی که مورد اختلاف دو کشور است، ‌دور کنند.

چین و ژاپن سالهاست بر سر مالکیت جزایر واقع در دریای چین شرقی که به زبان ژاپنی «سنکاکو» خوانده می شود و چینی ها آن را «دیائویو» می نامند، اختلاف دارند.
 
کلمات کلیدی : چین + کره شمالی + ژاپن + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.