نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 394551
سه اقدام برای خروج از رکود بازار مسکن
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
رکود سالهای اخیر بازار مسکن گرچه تلاش دولت را معطوف بر اجرای طرحهای مختلف برای رونق به این بازار کرده اما عوامل زیادی منجر به استمرار این دوره رکود شده است.

به گزارش ایرنا، حجم زیاد ساختمانهای نیمه تمام طرح مسکن مهر باقی مانده از دولت قبل در جای جای ایران به ویژه خراسان رضوی باعث شد تلاش دولت تدبیر و امید معطوف به اتمام این طرحها و تکمیل بخشهای روبنایی و زیربنایی آن شود. در همین چارچوب به گفته مسئولان چند برابر سالهای دولتهای نهم و دهم در حوزه طرح مسکن مهر در سه سال اخیر کار انجام شد.

از سوی دیگر انتظارات برای رونق بازار مسکن با توجه به ارتباط این بازار با بسیاری از صنایع و خدمات، دولت را بر آن داشت با اتخاذ سیاستهای جدید تلاش کند تا حدی آسیب ناشی از رکود را التیام بخشد.

هم اینک که سه سال از تلاش دولت برای رونق بخشیدن به بازار مسکن می گذرد شواهد دال بر کاهش ساخت و ساز در کلانشهر مشهد و داد و ستدها در این است. کارشناسان حوزه مسکن در خراسان رضوی معتقدند سیاستها برای خروج از رکود ثمربخش بوده و وضعیت عرضه و تقاضا رو به بهبودی است اما هنوز این رکود بطور کامل در بازار مسکن رفع نشده است.

* کاهش صدور پروانه های ساختمانی
رئیس کمیسیون امور فنی، عمران و طرح ریزی شهری شورای اسلامی مشهد گفت: رکود ساخت و ساز باعث کاهش صدور پروانه ها و بروز مشکلات زیادی در تامین بودجه شهرداری شده زیرا ۷۰ درصد بودجه این نهاد از همین محل تامین می شود.

مهدی ذاکرالحسینی افزود: حجم صدور پروانه ساختمانی در مشهد در سال ۱۳۹۲ به میزان ۱۰.۴ میلیون مترمربع، در سال ۱۳۹۳ به میزان ۶.۱ میلیون مترمربع و پارسال ۴.۱ میلیون مترمربع بود که گویای روند نزولی صدور پروانه های ساختمانی در این کلانشهر است.

وی ادامه داد: با این وجود بنا بر شواهد موجود و طرحهای دولت یازدهم، در نیمه دوم امسال وضعیت خرید و فروش مسکن در مشهد بهتر خواهد شد زیرا کسانی وارد بازار می شوند که نیاز واقعی دارند و دیگر سرمایه گذاری در این حوزه کمتر خواهد بود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: وضعیت بازار مسکن که آرام آرام در حال خروج از رکود است نشان می دهد اوایل سال آتی مرحله رکود بازار مسکن و ساخت و ساز را پشت سر خواهیم گذاشت.

* حرکت آرام بازار مسکن برای خروج از رکود
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سیاست دولت تدبیر و امید ظرف سه سال گذشته پایین نگه داشتن نرخ تورم لذا بطور طبیعی مجبور بود نقدینگی را وارد بازار نکند و سیاستهایی اعمال نماید که نرخ تورم ثابت بماند.

صادق عابدزاده سعیدی افزود: پایین نگه داشتن نرخ تورم در حدی منجر به رکود در بازار شد که این رکود بیکاری و معضلات اجتماعی دیگری را به همراه داشت.

وی در تشریح دلایل رکود بازار مسکن گفت: این بازار را نمی توان تک بعدی بررسی کرد زیرا عوامل مختلف در رونق و رکود آن تاثیرگذار است که یکی از آنها سودهای بالای سپرده های بانکی در سالهای گذشته بوده که سرمایه گذار را راغب به سپرده گذاری و بدست آوردن پول بدون دردسر کرده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد افزود: از آن مهمتر مشکلاتی در مسیر سرمایه گذاری برای یک کارآفرین وجود دارد که ناشی از سیاستهای غلط در بازار سرمایه است و به نوعی وی را از انجام سرمایه گذاری دور می کند.

وی ادامه داد: بحثهای مربوط به موسسات اعتباری از جمله میزان و مشکلاتی که از سوی شرکت پدیده برای مردم مشهد بوجود آمد نیز سرمایه گذاران را نسبت به آینده نامطئمن ساخت لذا بی رغبتی برای سرمایه گذاری را به منظور خروج از رکود در بازار مسکن تا حدی کند کرد.

عابدزاده گفت: رکود فعلی در بازار مسکن نسبت به دوره های مشابه سنگینتر شده اما افزایش تقاضا و داد و ستدها در بازار مسکن نویدبخش حرکت به سمت خروج از رکود است.
وی افزود: از سوی دیگر عرضه مسکن و صدور پروانه های ساختمانی در بازار مشهد کاهش یافته که اگر شکاف بین تقاضا و عرضه زیاد شود بر بازار تاثیرگذار است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد ادامه داد: با این حال در چند ماه گذشته دولت سیاستهای مناسب و منطقی را برای خروج بازار مسکن از رکود در پیش گرفت که از جمله آن پایین آوردن نرخ سود تسهیلات، افزایش سقف تسهیلات مسکن و ارائه مشوقهای دیگر است.

وی گفت: از آنجا که بازار مسکن شرایط متفاوتی نسبت به بازارهای دیگر دارد نتیجه بخشی سیاستهای دولت مستلزم زمان بیشتری است لذا هنوز شرایط مطلوبی بر بازار مسکن به ویژه در کلانشهر مشهد حاکم نیست اما این بازار در حال حرکت به سمت خروج از رکود است.

عابدزاده افزود: قیمت مسکن در بازار مشهد به ثبات رسیده و اکنون در سال آخر فعالیت دولت یازدهم پایان دوران رکود و شروع دوباره رونق در این بازار حتمی است.

وی پیش بینی کرد بازار مسکن در چند ماه آخر امسال از نظر خرید و فروش در مشهد بهبود یابد اما قیمت مسکن نشات گرفته از نرخ تورم است و پیش بینی برای آن بسته به افزایش یا کاهش نرخ تورم دارد.

* ضرورت کاهش بیشتر نرخ سود تسهیلات
دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در دولت یازدهم عمده تمرکز مسئولان در بخش مسکن معطوف به اتمام پروژه مسکن مهر و تامین منابع و زیرساختهای آن شد لذا اقدام موثری برای خانه دار شدن اقشار ضعیف و متوسط جامعه انجام نگرفت.

نعمت الله ظریف افزود: اکنون هم حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور و خراسان رضوی باقیمانده که هنوز تکلیف آنها مشخص نیست یا متقاضی ندارند.

وی شرایط فعلی بازار مسکن را عرضه خانه ها با کف قیمت ذکر و بیان کرد: سال ۱۳۹۲ حباب قیمتی در بازار مسکن بوجود آمد و قیمتها رو به افزایش نهاد اما بعد از آن این بازار دچار رکود شد.

دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی ادامه داد: دولت برای خروج از رکود بازار مسکن پرداخت تسهیلات سوی بانک مسکن را آغاز کرد و از آنجا که نرخ تسهیلات بالا و مدت بازپرداخت اقساط کم است برای خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه چندان کارساز نیست.

وی گفت: دولت اخیرا نرخ سود تسهیلات بانک مسکن را به ۹ درصد کاهش داد اما کسانی می توانند از این امتیاز بهره مند شوند که دوره انتظار یک ساله را در بانک گذرانده باشند و سپس به اندازه سپرده خود می توانند وام بگیرند لذا با احتساب میزان سپرده اشان و نرخ سود ۹ درصد نیز سود تسهیلات برای آنان زیاد می شود.

ظریف افزود: اگر فرد نیاز مبرم به تسهیلات داشته باشد ناگزیر به خرید اوراق حق تقدم از بانک مسکن است که به ازا هر ۱۰ میلیون ریال خرید اوراق ۱۸ درصد معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال سود آن محاسبه می شود.

وی ادامه داد: سپرده گذاری یک ساله برای دریافت تسهیلات با نرخ ۹ درصد یا خرید اوراق حق تقدم در مجموع نرخ سود تسهیلات را به ۲۰ درصد می رساند و از آنجا که دوره بازپرداخت تسهیلات بانک مسکن ۱۲ ساله است اقشار متوسط و ضعیف نمی توانند از آن بهره مطلوب داشته باشند.

دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی گفت: هم اینک بازار مسکن شرایط خوبی ندارد و از آنجا که بخش مسکن به ۲۵۰ شغل دیگر ارتباط مستقیم دارد رکود یا رونق این بازار بر شرایط اجتماعی جامعه تاثیرگذار است.

وی افزود: اکنون ۱۰ درصد جامعه ایرانی مسکن شخصی ندارند و دو میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار نیز فاقد مسکن هستند؛ از سوی دیگر سالانه بطور متوسط ۸۵۰ هزار ازدواج در کشور انجام می شود که زوجهای جدید نیاز به مسکن دارند.

ظریف پیشنهاد کرد: دولت نرخ سود تسهیلات را کاهش بیشتری دهد یا تسهیلات بدون سپرده پرداخت کند و دوره بازپرداخت تسهیلات را از ۱۲ سال به ۲۰ سال افزایش دهد تا امید برای خروج کامل از رکود در بازار مسکن در جامعه شکل گیرد.

وی گفت: انبوه سازان باید خود را با شرایط بازار وفق دهند و میزان توقع از سودهای ۴۰ یا ۵۰ درصدی را پایین آورند و به میزان سود فعلی قانع باشند.

* سه اقدام مهم دولت برای خروج از رکود بازار مسکن
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید تکمیل پروژه مسکن مهر بود که بخش عمده ای از واحدها تکمیل و تحویل مردم شد.

رضا نوروزی افزود: از تعداد ۱۰۱ هزار و ۹۲۷ واحد مسکن مهر در خراسان رضوی تاکنون ۸۶ هزار و ۷۰۰ واحد افتتاح شده که ۵۴ هزار واحد آن با اعتبار هزار میلیارد ریال معادل ۶۲ درصد از کل واحدها در دولت تدبیر و امید با اتخاذ سیاستهای مناسب تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مهم دولت برای خروج بازار مسکن از رکود ارائه تسهیلات بانکی برای ساخت یا خرید خانه بود که در ابتدا به دلیل نرخ بالای سود آن چندان مورد استقبال قرار نگرفت اما در ادامه با کاهش نرخ سود استقبال از این نوع تسهیلات افزایش یافت.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: ظرف سه سال اخیر ۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید یا ساخت مسکن از سوی بانک مسکن در این استان به متقاضیان پرداخت شده است.

وی دیگر اقدام مهم را برای خروج بازار مسکن از رکود تشکیل هیات بررسی عوامل رکود در صنعت ساختمان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اعلام و بیان کرد: نشستهای این هیات بخش زیادی از مشکلات صنعت ساختمان را برای خروج از رکود و رونق ساخت و ساز رفع کرد.

نوروزی افزود: اکنون بازار مسکن در کشور و به تبع آن در خراسان با شیبی ملایم در حال خروج از رکود است و بررسی معاملات مسکن در مشهد و سایر شهرها بعد از اردیبهشت ماه تاکنون نشانگر روند بهبود بازار مسکن است.

وی ادامه داد: باقی ماندن طولانی بازار مسکن در رکود و کم شدن عرضه مسکن به دلیل مشکلات صنعت ساختمان تقاضا را برای مسکن در شهرها افزایش داده و همین امر دلیلی بر آغاز رونق در بازار مسکن است.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی پیش بینی کرد خروج کامل از رکود بازار مسکن در یک سال آینده شدت بیشتری یابد و وضعیت مسکن به بهبودی کامل برسد.
 
کلمات کلیدی : مسکن، وام، رکود
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۰:۰۵:۱۳
مهمترين و اصلي ترين عامل خارج شدن از ركود مسكن ، كاهش قيمتهاي مسكن بين ١٥ تا ٢٥ درصد در نواحي مختلف ميباشد ، ٥ سال پيش قيمت مسكن بدون هيچ توجيه علمي به يكباره تا ٤
برابر رسيد ، و كاهش قيمتها يك امر طبيعي و حتي ضروري است ، تا يك رونق طبيعي و واقعي
ايجاد گردد . (3944209) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۰:۲۰:۵۴
پدربیامرز تا زمانی که قیمت مسکن درچارچوب نظارت ومنصفانه نباشدوبادلال بازی پدر مردم رادربیاورندوضع همین است. (3944227) (alef-11)
 
Saeid
Turkey
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۰:۲۳:۲۳
راهگشاي اين ركود فقط ليزينگ مسكن است (3944232) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۱:۱۱:۳۴
تا پول اضافه دست مردم نباشه بازار مسکن داغ نمیشه اگه پول باشه نیازی به سناریو نیست ولی دست مردم هم پول نیست پس بازار مسکن درست نمیشه (3944270) (alef-11)
 
بی پروا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۱:۱۲:۱۰
تنها یک اقدام لازم است نه سه اقدام یا بیشتر.

و آن اینکه:

هزینه تمام شده مسکن و هزینه زمین کاهش داده شود. که این هم فقط از پس دولت بر می آید. دولت بخاطر جبران هزینه های خود و ولخرجی هایش و نیز تامین حقوق های دهها میلیونی مدیران و کارانه های صدها میلیونی پزشکان، هزینه خدمات خود و مبالغی را که از آحاد مردم و کارخانه داران و شرکت ها می گیرد بالا برده و این امر موجب افزایش هزینه تمام شده کالاها و خدمات گردیده است. (3944271) (alef-11)
 
حميد
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۲:۳۷:۴۷
با سلام

من در زمينه مسكن خيلي تحقيق كردم و بايد عرض كنم بهترين راه رونق مسكن ، پرداخت تسهيلات در بازه زماني كمتر از 2ماه است البته نه با خريد اوراق بلكه همين وام 9درصد رو زود پرداخت بشه چون هيچكس نميتونه يكسال صبر كنه حتي بجاي 160ميليون 100ميليون بدن اما زود
با سپاس (3944368) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۱۳:۵۵:۱۸
سلام مسکن در صورتی رونق پیدا می کنه که بجای روشهای موجود یعنی تحریک خریدار برای خرید باید با اخذ مالیات از زمینهاو خانه های خالی فروشنده را مجبور به فروش کنید که متاسفانه همه تصمیم گیرنده ها خودشان ملاک هستندو این طرح اجرا نمی شود.
با این وضعیت کسی توان خرید ندارد و مسکن تا 10 سال دیگه هم از رکود خارج نمیشه فقط به مستاجرها فشار میاد . (3944429) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.