نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425358
طرح «اصلاح سن ازدواج دختران» در حال تدوین است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۰
ایلنا نوشت: نایب رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس گفت: طرحی در رابطه با اصلاح حداقل سن ازدواج دختران در حال تدوین است.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در مورد برنامه‌های فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائلی که با ابتدای کار مجلس دهم تلاقی پیدا کرد، بررسی برنامه ششم توسعه بود، ما در فراکسیون زنان چندین جلسه در این زمینه داشتیم و از مشورت و تجربیات زنان مجلس استفاده کردیم تا ببینیم چه مواردی را می‌توان بیشتر روی آن تاکید کرد یا چه مسائلی را می‌توان به صورت عینی‌تر وارد برنامه ششم کرد، همانند مساله کارآفرینی و توانمندی زنان و همچنین مورد توجه قرار دادن بحث زنان سرپرست خانوار در بخش سیاست‌های کلان کشور، چراکه جمعیت قابل توجهی هستند.

وی ادامه داد: همچنین برخی مسائل حقوقی مانند استیفای حقوق زنان در بحث مهریه نیز مورد بررسی در فراکسیون زنان است، قبلا توصیه شده بود که زنان مهریه را از ادارات ثبت درخواست کنند که این مساله در خراسان رضوی نیز اجرایی شد و بحرانی را به وجود آورد که ما در صحن مجلس هم در این زمینه تذکر کتبی به وزیر دادگستری دادیم.

سیاووشی شاه عنایتی توضیح داد: اکثر زنان ایرانی فاقد توان اقتصادی کافی هستند و با توجه به اینکه اکثرا خانه‌دار هستند؛ ناچارند به این متوسل شوند که این حق قانونی خود را که عندالمطالبه نیز هست، در زمانی که در حال جدا شدن به دلایل مختلف هستند، بخواهند، اما در برنامه ششم توسعه این گونه دیده شده که زنان به ادارات ثبت مراجعه کنند، در حالی که ادارات ثبت با حجم وسیع مراجعه‌کننده مواجه هستند. همچنین زنان مجبورند حدود 800 هزار تومان برای استعلامات لازم نیز پرداخت کنند، در خراسان رضوی به همین دلیل مشکلات وسیعی به وجود آمده که برخی حتی 2 سال است در نوبت دریافت حق‌شان هستند، در حالی که به نظر می‌آید زنان نیز باید مانند مردان برای دریافت حق‌شان به دادگاه مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: برای رفع این معضل پیشنهاد شد یک سیستم الکترونیکی برای ثبت درخواست ایجاد شود که زنان در سامانه‌ای چه در دادگا‌ه‌ها و چه در سازمان ثبت، درخواست دریافت مهریه‌شان را ثبت کنند و بتوانند از حق مهریه استفاده کنند، همچنین امیدواریم با توجه به همکاری‌های نمایندگان استان خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد مشکل زنان این استان حل شود.

وی ادامه داد: همچنین مساله مشاوره قبل و بعد از ازدواج با توجه به بحران طلاق در جامعه، در فراکسیون زنان مورد بحث است که در این زمینه با سازمان بهزیستی نیز جلساتی داشتیم که بتوانیم اصلاحیه‌ای را در قانون برای آن ایجاد کنیم، علاوه بر آنکه در برنامه ششم توسعه هم این مساله عنوان شده که مشاوره قبل از ازدواج باشد و بعد از ازدواج نیز این مشاوره باید ادامه پیدا کند، هر چند که ما امیدواریم از مرحله آموزش و پرورش این مساله آغاز شود.

نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس اظهار کرد: همچنین تلاش می‌کنیم زنان مدیر در دستگاه‌های دولتی افزایش پیدا کنند و بر شایستگی و توانایی این زنان تاکید شود، در این راستا نامه‌ای نیز به رئیس جمهور نوشتیم و در آن درخواست کردیم که با توجه به توانمندی‌های زنان فرصت حضور آنها در پست‌های مدیریتی که اکنون بیشتر در دست مردان است؛ مهیا شود که امیدواریم با توجه به تغییراتی که در کابینه انجام شده، این مساله در خصوص این سه وزیر جدید تحقق پیدا کند.

وی در خصوص اصلاح قانون ازدواج دختران گفت: بر اساس این قانون ازدواج دختران زیر 13 سال با اجازه دادگاه و به اذن ولی مجاز است، از همین رو هفته گذشته در دیداری که با مراجع تقلید داشتیم، این مساله مطرح شد که مصالح و مقتضیات زمان و مکان مدنظر قرار گرفته شود و از آنجا که فقهای شیعه، فقهای نواندیشی هستند؛ خوشبختانه دیدیم که آیت الله مکارم شیرازی فرمودند که این مساله مربوط به گذشته بوده و در حال حاضر باید بلوغ عقلی، جسمی و جنسی دختر برای ازدواج احراز شود.

این نماینده مجلس افزود: در فراکسیون زنان این بحث مطرح است که سن ازدواج زنان به صورت یک طرح مطرح شود و اکنون این طرح با همکاری حقوقدانان، مراکز پژوهشی و مرکز پژوهش‌های مجلس در دست بررسی است و منتظر هستیم که آیت الله نوری همدانی نیز نظرشان را در این زمینه اعلام کنند، همچنین زمانی که در خدمت امام جمعه قم بودیم نیز این مساله را مطرح کردیم و گفتیم امیدواریم که با توجه به بافت ایرانی - اسلامی جامعه بتوانیم مشکلات فرهنگی را با دوراندیشی در چارچوب قوانین و موازین اسلامی حل و فصل کنیم که یکی از این مسائل و مشکلات سن ازدواج دختران است که جامعه ایرانی را به شدت متاثر کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اکنون شاهد هستیم که دختر 13 الی 14 ساله طلاق گرفته و قطعا زندگی برای او بسیار دشوار خواهد شد، امیدواریم که این مسائل مدنظر قرار بگیرد و به مرور زمان بتوانیم نقش موثری در این زمینه داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : ازدواج + ازدواج غلط + سن قانونی ازدواج
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۹:۲۵:۵۰
یعنی شما به اصطلاح کارشناسان متوجه نیستید که این طرح های فمینیستی مانند کارآفریینی زنان خود نیشه به ریشه خانواده و ازدواج جوانان زده! زن ها و دختر ها تمامی ادارات را اشغال کرده اند و آنوقت پسران که باید کار کنند تا بنیان آغاز خانواده را بزنند بیکار هستند! بعد انتظار دارید جوان ها ازدواج کنند! دخترهایی که کاملا دستشان به جیب خود است و دیگر نیازی به شوهر نمی بینند (به غلط و تحت تاثیر جریانات بیمار فرهنگی مختلف) دیگر تمایلی به ازدواج ندارند اگر هم داشته باشند پسری نیست که کار داشته باشد با پول کافی بیاید خواستگاری اینها... تا کی سر را درون برف کرده اید و به قهقرا رفتن بنیان خانواده را با زن سالاری و دختر سالاری نظاره می کنید! (4071930) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۲:۰۹:۰۹
حالا می خواهید سن ازدواج دختران را پایین بیاورید یا ببرید بالا؟ ولی من فکر می کنم فرقی نمی کند چون پسرها ازدواج نمی کنند و بالا رفتن یا پایین رفتن سن ازدواج دختران مشکلی را حل نمی کند. (4072139) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۰:۱۷:۱۹
واقعا ازدواج دختران در 13، 14 سالگی آسیب زاست ولی از اون طرف ازدواجشون در 30 و 35 سالگی هم کم آسیب اجتماعی در پی نداره و به نظرم مسئله دوم از دید واقع بینانه بیشتر دامن گیر جامعه ماست البته خب بالا بردن سن ازدواج از 13 هم کار شیکی در مجامع بین المللیه. :| (4072277) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۸:۰۷:۴۱
میخواید چکار کنید؟ هرکی دیر ازدواج کرد جریمه ش کنید؟

به جای این مسخره بازی ها اقتصاد را درست کنید همه ازدواج میکنند. (4072412) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.