توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488854
جزییات طرح هلال احمر برای مقابله با یک آسیب‌اجتماعی فراگیر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۶
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر به تشریح دستاوردهای "طرح پیمان" پرداخت و گفت: در طرح پیمان، جوانان در مقابل گرایش به اعتیاد واکسینه می‌شوند.

مسعود حبیبی در گفت و گو با ایسنا گفت: طرح پیمان فعالیتی است که برای پیشگیری از اعتیاد آغاز کردیم و با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر انجام می‌شود. یکی از ویژگی‌های این طرح استفاده از پتانسیل جوانان در زمینه پیشگیری از اعتیاد است. با توجه به تاثیری که جوانان در میان هم سن و سالان خود می‌گذارند از این رده سنی برای آموزش استفاده کردیم. در گام اول برنامه ما این است که 50 هزار نفر را آموزش بدهیم برای این کار تیم‌سازی کردیم و مدنظر داریم که 1000 تیم را در سراسر کشور ایجاد کنیم.

وی اضافه  کرد: از میان داوطلبان، 1000 سرتیم انتخاب شدند که آموزش‌های لازم را دیده‌اند تا این آموزش‌ها را به دیگران منتقل کنند. برای این کار هم هر کدام از سرتیم‌ها باید عضوگیری کنند. در طول 4، 5 ماه که از آغاز طرح می‌گذرد، هر کدام از سرتیم‌ها هفت عضو گرفته و آموزش‌های مختلف را به صورت نیمه مجازی به هم‌تیمی‌هایشان منتقل می‌کنند. در گام دوم طرح که در  هفته مبارزه با موادمخدر آغاز شده است، هر سرگروه تلاش می‌کند تا اعضای تیمش را به 50 نفر افزایش دهد.

وی در مورد اثرات طرح پیمان گفت: یکی از روش‌های اثرگذار در مورد بیماری‌های رفتاری، اطلاع‌رسانی و آگاه‌بخشی است و این تیم‌ها در زمینه اعتیاد و اچ‌آی‌وی با این شیوه به آموزش می‌پردازد البته در حال حاضر تمرکز تنها روی اعتیاد است. امیدواریم در زمینه این آموزش‌ها گام‌های موثری برداریم تا اول داوطلبان آموزش ببینند و سپس بتوانند به جوانان دیگر هم آموزش بدهند.

حبیبی تاکید کرد: در طول سه ماه پیش رو براساس برنامه 50 هزار نفر را تحت پوشش طرح پیمان قرار می‌دهیم و در بهترین حالت 7000 گروه تحت آموزش قرار می‌گیرند.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در مورد تاثیرات این آموزش‌ها روی جامعه آماری مدنظر اظهار کرد: تاثیرات مسائل اجتماعی را نمی‌توان به صورت واضح مشخص کرد و در زمینه اعتیاد هم عوامل مختلفی باعث گرایش افراد می‌شود. مسئله قوام خانواده، اشتغال، هویت و... نیز از عوامل دیگر است.

وی عنوان کرد: طرح پیمان یک طرح اجتماعی است و از آنجا که بهترین هم‌زبان‌ها برای جوانان خودشان هستند، در گام اول ابتدا این گروه سنی نسبت به گرایش به اعتیاد واکسینه می‌شوند و در گام دوم به افرادی که به هر دلیلی که درگیر اعتیاد شدند کمک می‌کنند.

حبیبی اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک سایر سازمان‌ها از پتانسیل جوانان داوطلب که در هلال‌احمر وجود دارد بهترین استفاده را ببریم و در زمینه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی دیگر نقش موثری را ایفا کنیم. خوشبختانه در تمام کشور جوانان داوطلب هلال‌احمر حضور موثری دارند و حتی در بعضی از روستاهای کشور، کانون‌های روستایی داریم بنابراین از این ظرفیت می‌توان برای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی در زمینه پیشگیری از اعتیاد استفاده کرد.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به برداشت‌های غلط نسبت به مقوله اعتیاد، گفت: متاسفانه نسبت به مساله اعتیاد بعضی‌ها تصورات اشتباه دارند که باید با آموزش به آنها آگاهی داد. به عنوان مثال بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر یک بار مواد مخدر استفاده کنند معتاد نمی‌شوند و یا عده‌ای فکر می‌کنند ماده مخدری همانند شیشه اعتیادآور نیست در حالی که عوارض این ماده مخدر خیلی از مواد دیگر بدتر است. ما باید در این مقوله‌ها به آگاهی‌بخشی بپردازیم.
 
کلمات کلیدی : مواد مخدر،آسیب‌اجتماعی، پیشگیری، اعتیاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.