توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423350
ترامپ چگونه می تواند برجام را پاره کند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
واشنگتن پست در یادداشتی به قلم جوزف لیبرمن و مارک والاس نمایندگان سابق کنگره اورده است : هر چند ما با توافق هسته ای ایران مخالف هستیم اما امیدواریم که دولت ترامپ ابتدا آن را سفت و سخت اجرا کند و سپس آن را فراتر از چارچوب مسائل هسته ای دوباره به مذاکره بگذارد.

به گزارش انتخاب؛دولت ترامپ پیش از آغاز دوباره مذاکرات می تواند با مشورت با همسایگان عرب ایران و اسراییل موقعیت خود را تحکیم کند. این کشورها متحدان آمریکا هستند و بیش از هر کشور دیگری در جهان از هر توافقی با ایران تاثیر می گیرند.

بی پروایی ایران در سال گذشته شدیدتر و لفاظی های ضد آمریکایی، ضد اسراییلی، و ضد عرب مقامات این کشور بیشتر شده است. ماه گذشته یازده کشور عرب علنا ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کردند. 

یک نظرسنجی انجام شده توسط مرکز «اتحاد علیه ایران هسته ای» نشان می دهد اکثریت بزرگی از رای دهندگان آمریکایی ایران را پیش از کره شمالی، روسیه و چین و پس از داعش و القاعده بزرگترین تهدید پیش روی ایالات متحده می بینند.

ائتلافی جدید از کشورهای تحت رهبری آمریکا می تواند مسائل سیاسی از قلم افتاده در برجام مانند محدود کردن تخاصم منطقه ای ایران را مورد بحث و توافق قرار بدهد.

در صورت عدم موافقت ایران، آمریکا و متحدانش اهرم های فشار مهمی علیه تهران بر مبنای برجام دارند. ایران پیشاپیش دو بار محدودیت های تعیین شده در برجام بر ذخیره حجم آب سنگین تولید شده را زیر پا گذاشته؛ در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به آزمایش موشک های بالیستیک دست زده است؛ و به تلاش برای دسترسی به مواد حساس در حجم بالا ادامه می دهد.

تحریم موسسات درگیر در پروژه موشک های بالیستیک ایران می تواند هدف بعدی باشد.

در صورت عدم همراهی ایران، دولت ترامپ باید آماده دور جدیدی از تحریم های جامع ثانویه باشد و آن موقع زمان پاره کردن برجام فرا خواهد رسید.

چنین رویکرد گام به گامی نشان خواهد داد که آمریکا خواهان همکاری با ایران است اما در صورت عدم دستیابی به راه حلی دیپلماتیک عواقبی گریبان تهران را خواهد گرفت.
 
کلمات کلیدی : برجام+ترامپ+پاره کردن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.