نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460890
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: افراد با درآمد ۶۰ هزار تومان در ماه را شاغل حساب می‌کنند
بخش اقتصادی الف، 21 فروردین 96
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از معیارهای تهیه آمار نرخ بیکاری که بیکاری در کشور را پایین تر از سطح واقعی نشان می دهد، گفت: بر اساس معیارهای مرکز آمار کسی که ماهی ۶۰ هزار تومان دریافت می کند، نیز شاغل محسوب می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۳
عبدالرضا مصری شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران گفت: از این آمارهایی که نقل می شود مثلاً بیکاری 8.6 درصد که می گویند، کار نداریم بر اساس روش آمارگیری اینها مثلاً 44 ساعت در هفته مشغول به کار نیستند مثلاً در طول هفته یک روزش را مشغول به کار هستند به عنوان مثال یک جمعیتی را داریم به عنوان ناظرین گندم که با جهاد کشاورزی همکاری می کنند، در سال سه میلیون تومان قرارداد این افراد است از این مقدار سه درصد باید بدهند به نظام مهندسی پنج درصد بیمه کسر می شود 15 درصد هم می رود برای بیمه مثلاً 10 روز در ماه کار از اینها می گیرند وقتی می رویم آمار می گیریم اینها شاغلند در حالی که ماهی فقط 60 ـ 70 هزار تومان از جهاد کشاورزی پول دریافت می کنند. 

وی گفت: باید از این عدد و رقم های آماری باید یک مقداری بیاییم بیرون امروز در خانواده ها مشاهده می کنیم یک یا دو جوان تحصیلکرده بیکار دارند برای مردم ملموس نیست این آمار، این آمارهایی که داده می شود هفت درصد یا 12 درصد مردم این را برایشان ملموس نیست فقط در استان کرمانشاه که من نماینده آنجا هستم بیش از 20 درصد آمار بیکاری اعلام شده است در حالی که من با مردم مواجه می شوم این آمار را تا 30 درصد می بینم. 

مدیرکل توسعه اشتغا ل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این برنامه با اشاره به اینکه رسانه ها، مردم در مورد تعداد اشتغال اظهار نظر می کنند و حتی اعلام می کنند آماری که ارائه می شود درست نیست گفت: مرکز آمار بر اساس یک چارچوب مبنایی از سال 84 انجام می دهد اینکه گفته می شود 8،4 درصد اشتغال ناقص در جامعه وجود دارد این مسئله در سال های قبل هم وجود داشته و همین روند هم ادامه دارد افرادی که در اقتصاد ایران کار می کنند بالای چهار ساعت در هفته است.

وی با انتقاد از اظهارات مطرح شده درباره آمارهای اشتغال افزود: اگر می خواهیم وضعیت جامعه آماری در خصوص اشتغال را دقیق دربیاوریم باید آن را با جوامع دیگر مقایسه کنیم و امکان رصد با سال های قبل داشته باشیم اینکه بگوییم که این آمار ارائه شده درست نیست من فکر می کنم که از چارچوب منطقی درست نیست جامعه آمار کاری در کشور سه جاست یکی سرشماری کشور است که هر پنج سال یک بار صورت می گیرد یکی نمونه گیری است یکی هم بر اساس پذیرش است که پذیرش در اقتصاد ایران کامل نیست.

ازوجی گفت: اطلاعات افراد در وزارت کار ثبت می شود آنجا مراجعه می کنند و کارفرمایانی که بر اساس نیاز خودشان درخواست داده اند نسبت به جذب نیروی کار اقدام می کنند.

مصری در ادامه گفت: اگر مبنای آماری ما بر اساس اطلاعات باشد شما مثلاً یک بانک اطلاعات یارانه ها را داریم مثلاً 94 و نیم درصد مردم ایران دارند یارانه می گیرند افراد را با نام و نام خانوادگی، مشخصات، کد ملی، نام پدر، اگر من مدعی شدم که این 93 درصد است شما بر اساس آن بانک اطلاعاتی می گویید این درست نیست.

این نماینده مجلس افزود: آمارگیری ما بر اساس نمونه گیری است خب این روش ناقص است ممکن است آن لحظه که ما آمارگیری می کنیم بیکاران نباشند یا مثلاً فرضاً در خانه خواب باشند بعد می آییم این آمار را به کل جامعه تعمیم می دهیم یا فرضاً 5 بعد از ظهر یا 6 بعد از ظهر می رویم نمونه گیری می کنیم خب این آمار با هم فرق می کند ما یک بانک اطلاعاتی کامل نداریم باید این را بپذیریم مثلاً ما چند نفر فارغ التحصیل در معماری نیروی آماده به کار داریم؟ چند نفر نیروی فارغ التحصیل مکانیک آماده و جویای کار در کشور داریم این ها چه سطحی از تحصیل را دارند و چه سطحی از کارآمدگی را دارند تا فردا در پتروشیمی مشغول به کار شوند؟

مدیرکل توسعه اشتغا ل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برنامه ویژه اشتغال کوتاه مدت را تهیه کرده ایم و کلیات آن در شورای اشتغال و هیئت وزیران تصویب شد. 

علاءالدین ازوجی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه  نرخ بیکاری به تنهایی کافی نیست و  باید نرخ مشارکت و فعالیت اقتصادی را نیز لحاظ کنیم ، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی در دو سال گذشته روند خوبی داشت و موجب شد بطور متوسط بیش از 900 هزار نفر وارد بازار کار شوند.

وی با بیان اینکه  در سال قبل یک میلیون و  90 هزار نفر افراد جویای کار وارد بازار کار شدند، ادامه داد: باید از این فرصت استفاده کرد تا زمینه اشتغال برای افراد جویای کار ایجاد شود.

ازوجی  با تاکید بر اینکه هم نرخ بیکاری و هم نرخ مشارکت باید مبنای سیاستگذاری باشد گفت: وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از اواخر سال گذشته برنامه اشتغال را پیگیری کرده است .

وی با اشاره به اینکه سال 96 سال نخست برنامه ششم توسعه است ، افزود: تکالیفی در این قانون از بعد کلان و احکام به دولت تکلیف شد که یک اقدام میان مدت آن برنامه ملی و میان مدت اشتغال است.

مدیرکل توسعه اشتغا ل وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه ویژه اشتغال کوتاه مدت را تهیه کرده ایم، گفت: در پی آن هستیم تا با همکاری دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی که سهم مهمی در بحث اشتغال دارند کمک کنند تا چارچوبی تنظیم شود و طی دو تا سه هفته آینده، کار عملیاتی این برنامه انجام شود.

ازوجی با اشاره به اینکه معمولاً در اقتصاد ایران نرخ بیکاری جوانان دو برابر میانگین نرخ بیکاری است ، افزود:در جهان هم  اینگونه است .

وی ادامه داد : هدف گذاری اصلی ما در سال 96 اشتغال جوانان جویای کار است که عمدتاً فارغ التحصیل دانشگاهی هستند.

ازوجی با بیان اینکه صیانت از اشتغال موجود هم مهم و جزو اولویت های دولت بوده است ،گفت: در سال 96 مداخلاتی باید انجام شود تا اقتصاد به سطح مشخصی از کیفیت بالای بازار کار برسد.

وی افزود: برنامه ویژه اشتغال  از ابتدا تا انتهای کار مبتی بر نظارت ، پایش و ارزیابی است.

در ادامه عبدالرضا مصری نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر خوشبینانه سالانه 600 هزار شغل هم ایجاد کنیم با توجه به اینکه حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در سال با افراد جویای کار اضافه می شوند بنابراین  600 هزار نفر به تعداد بیکاران اضافه می شود.

وی با تاکید بر اینکه در همه دنیا راه تحقق اشتغال، تولید است، افزود: برای رقابت تولیدکننده های داخلی با تولیدکنندگان خارجی باید شرایطی را که برای تولیدکننده داخلی است همسان با تولیدکننده خارجی کنیم.

مصری با بیان اینکه شرایط تولیدکننده ما با تولیدکننده خارجی یکی نیست، اضافه کرد: تولیدکننده ما برای دریافت وام باید 25 درصد بهره بپردازد در حالی که تولیدکنندگان کشورهای همسایه ما 2درصد بهره می پردازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بیمه های ما هم با بیمه های آن ها و خواب کالا و میزان واردات ما هم با آن ها یکسان نیست.

وی با اشاره به اینکه کشورهای دیگر جوایز صادراتی می دهند، افزود: قبل از برجام ، تولید کننده داخلی برای ال سی 130درصد پول می داد در حالی که تولیدکننده خارجی 10 درصد می پرداخت.

مصری با تاکید بر اینکه باید شرایط را برای تولیدکنندگان داخلی با خارجی یکسان کنیم، گفت: برخی از تولیدکنندگان ایرانی در چین و ترکیه کالا تولید می کنند و به ایران می فرستند اما همان تولیدکننده نمی تواند در ایران کار کند زیرا به نوعی دست و پای او را بستیم.

وی با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه تولیدکننده، ترس است، افزود: تولیدکننده ای می گفت زندگی اش را گذاشت و کالایی را تولید کرد اما بلافاصله مجوز دادند و انبوه همان کالا را از چین وارد کردند.

در ادامه مدیرکل توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تورم بالا و نوسانی هم به مردم و هم به فعالان اقتصادی ضربه می زند، گفت: اکنون تورم تا حد زیادی کنترل شده است.

ازوجی افزود: رکود در اقتصاد ایران فقط ناشی از سیاست های بانک مرکزی و دولت نبود.

وی اضافه کرد: نرخ مشارکت موجب شد تا نرخ بیکاری کاهش نیابد زیرا ورودی به بازار کار به قدری شدید بود که نتوانست نرخ بیکاری را کاهش دهد.

در ادامه مصری با اشاره به اینکه تولید، ایجاد شغل می کند، گفت: شرایط برای تولیدکننده ایرانی و خارجی باید مساوی باشد تا تولیدکننده از واردات تولید خارجی ترسی نداشته باشد.

وی افزود: قاچاق هم به تولید داخل ضربه می زند.

مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و 90 هزار نفر از افراد جویای کار وارد بازار شدند و باید برای شغل آنان فکری شود.

 علاءالدین ازوجی در ادامه گفتگوی ویژه خبری با تأکید بر اینکه سالانه کمتر از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی متقاضی شغل هستند افزود: در کنار این آمار باید اضافه شدن افرادی را که فارغ التحصیل دانشگاهی نیستند و به جمعیت بیکاران کشور اضافه می شوند مورد توجه قرار داد.

این مقام دولتی با تأکید بر اینکه نرخ بیکاری و نرخ مشارکت باید مبنای سیاستگذاری های اقتصادی باشد تصریح کرد: اقتصاد ایران باید به صورت ساختاری ترمیم شود و چارچوب های کلی اقتصاد در مسیر اصلاح قرار بگیرد.

مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: الآن 25 رسته شغلی و فعالیتی در کشور وجود دارد که باید به زنجیره تولید وصل کنیم و دولت در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است اینکه در قسمت پوشاک دچار مشکل هستیم و جنس های خارجی در بازار پوشاک وجود دارد به علت آموزش ضعیف تولیدکنندگان پوشاک داخلی است. 

در ادامه عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اسفناک پوشاک داخلی و هجوم پوشاک خارجی در بازار کشور گفت: هم اکنون باید با تشدید مجازات مربوط به قاچاق و افزایش تعرفه ها به کمک تولیدکنندگان داخلی برویم.

وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد که نمایندگان مجلس نمی دانند چه مشکلی در کار دولت وجود دارد که متأسفانه از ارائه طرح های مربوط به اشتغال آفرینی از طرف دولت به مجلس خبری نیست.

این نماینده مجلس گفت: نمایندگان مجلس هم اکنون به شدت منتظرند و لحظه شماری می کنند تا اینکه از طرف دولت لایحه ای برای حمایت از تولید بیاید تا مشکل اشتغال و کارآفرینی در کشور حل شود.

مصری در ادامه یادآور شد: چند ماه پیش مجلس لایحه ای را که مربوط به تسعیر ارز بود به تصویب رساند و انتظارش این بود که منابع بانکی به تولیدکنندگان برسد اما متأسفانه امروز گزارش آورده اند که این اعتبارات متأسفانه به سمت موارد غیر تولیدی و موارد غیر مولد رفته است و حتی در زمینه پرداخت بدهیهای دولت به بانک استفاده شده است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به مشکلات موجود به تولیدکنندگان داخلی از جمله تولیدکنندگان پوشاک به گزارشی که از رسانه ملی پخش شد اشاره کرد و گفت: چندی پیش گزارشگر رسانه ملی با یکی از هموطنانمان مصاحبه ای می کرد که وی در این گزارش گفت تولید کننده جوراب است اما از دو سال پیش به خاطر واردات جوراب های چینی، مغازه جوراب بافی خود را تعطیل کرده است چراکه قیمت جوراب های چینی، یک سوم تولید داخل است.

وی افزود: دولت چه تعهدی داده است که کالاهای چینی همواره در انواع مختلف وارد ایران می شود آیا نباید تعرفه ها را در این زمینه بالا ببریم تا تولیدکنندگان داخلی نفسی تازه کنند؟

در ادامه این گفتگو، مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: البته معتقدم که کلیه سیاست های کلان اقتصادی باید معطوف به بازار کار شود تا اشتغال مولد به دست بیاید اما نکته این است که باید مداخلات در بازار از طرف دولت به صورت انتخابی و نه اجباری باشد.

ازوجی در پایان خاطر نشان کرد: اگر بازار خارجی را به تولید داخلی پیوند بزنیم شرایط متفاوت می شود و به سمت بهبود حرکت می کنیم.

مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای سلامی نیز در پاسخ به این سیاست مطرح شده از طرف مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بنده به شدت با این موضع مخالفم چراکه ظاهراً الآن مصرف تولیدات خارجی را به بازار داخلی کشور پیوند داده اید حال آنکه باید این قضیه بر عکس باشد.
 
 
کلمات کلیدی : اشتغالزایی+آمار اشتغال + بازار کار + بیکاری
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۱:۲۲
چرا همه این حرفهای درست و به جا یه جا از سینه مسئولان فوران میکنه بیرون ؟ اونم دم انتخابات ؟ (4243682) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۱:۴۹
ده ساله اینکار را میکنند چرا شما امروز یادت افتاده نماینده عزیز (4243761) (alef-11)
 
زارع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۷:۴۸
60000 تومن خیلی پول بوده سال 57 (4243789) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.