توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500093
تاثیر تحریم های جدید بر کره شمالی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
به عقیده کارشناسان، تحریم‌های جدید شورای امنیت می‌تواند حجم صادرات کره شمالی را به یک سوم کاهش دهد.

به گزارش تسنیم، روزنامه اینترنتی «آر.ب.کا» در تحلیلی می نویسد: قطعنامه شماره 2371 شورای امنیت سازمان ملل که تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی را گسترش داده است، روز شنبه با اکثریت قاطع همه 15 عضو این شورا به تصویب رسید. متن این قطعنامه از سوی آمریکا تهیه شده بود و حدود یک ماه در شورای امنیت در حال بررسی بود.

تحریم‌های جدید صادرات زغال سنگ، فولاد، آهن و سنگ آهن، سرب و محصولات دریایی را برای پیونگ یانگ را ممنوع کرده است. دیگر کشورها هم حق ندارند تعداد کارگران کره شمالی را از تعداد فعلی آنها افزایش دهند، موسسات مشترک جدیدی با این کشور تاسیس کرده و بر سرمایه گذاریهای فعلی مشترک بیافزایند. علاوه بر این تحریم‌های فردی نیز علیه 9 تبعه کره شمالی و 4 شرکت این کشور اعمال شده که کشورهای عضو سازمان ملل  اجازه همکاری با آنها را ندارند.  

"دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که این اقدامات محدودکننده تاثیر مالی فراوانی بر دولت کره شمالی خواهد داشت. وی آسیب مالی وارده را یک میلیارد دلار تخمین زده است.

این تحریم‌ها در مجموع می توانند حجم صادرات کره شمالی را به یک سوم کاهش دهند که در سال گذشته بالغ بر 3 میلیارد دلار بود. "راجیس بیسواس" کارشناس ارشد مسائل اقتصادی «IHS Markit»  معتقد است که تحریمهای تصویب شده می توانند ضربه جدی به ورود ارزهای خارجی به کره شمالی وارد کند، کسری بازرگانی را افزایش داده و به ارزی ملی این کشور هم آسیب مضاعف وارد خواهد نمود.

آمریکا هم می‌داند پیونگ یانگ تن به سازش نخواهد داد

کره شمالی از سال 2006 تاکنون در معرض تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارد: این کشور در محاصره تسلیحاتی است و فروش سوخت موشکی و هر نوع مواد و تجهیرات دارای کاربردی دوگانه به آن ممنوع است.  "نیکی هیلی" نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل هم اعتراف کرده است که بسته تحریمهای شورای امنیت مشکل کره شمالی را حل نخواهد کرد و نباید خود را فریب داد که تهدیدات ناشی از این کشور از بین خواهد رفت. وی وعده داد که آمریکا قطعا تدابیری برای دفاع از خویش و متحدانش، از جمله از طریق ادامه برگزاری مانورهای نظامی در منطقه، اتخاذ نماید.

مواضع مسکو برای حل مشکلات در شبه جزیره کره

این در حالی است که "واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل یادآور شده است که اقدامات محدودکننده جدید به خودی خود نباید هدف قرار گیرند، بلکه باید از آن تنها بعنوان ابزاری برای جلب مقامات پیونگ یانگ به ازسرگیری مذاکرات استفاده کرد.  

مقامات مسکو بارها بر غیرقابل قبول بودن تحریم‌های یکجانبه علیه کره شمالی تاکید کرده اند. وزرای امور خارجه روسیه و چین در ماه جولای ابتکارعمل مشترکی تحت عنوان «خویشتن داری متقابل» را مطرح کردند که بر اساس آن، پیونگ یانگ در ازای توقف مانورهای نظامی گسترده آمریکا و کره جنوبی، از آزمایشات موشکی-هسته‌ای خود صرف نظر کند. البته این پیشنهاد منطقی، از سوی کشورهای غربی مورد قبول قرار نگرفت.

"ویکتور سومسکی" مدیر مرکز آسه آن در دانشگاه روابط بین الملل مسکو توضیح داده است که روسیه از آن جهت از تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی حمایت کرده، برای اینکه مطابق با رژیم عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه ای است که به مرزهای روسیه بسیار نزدیک است. ضمن اینکه این تصمیم در شورای امنیت و بر اساس توافق جمعی گرفته شده است. وی می گوید: «تحریم‌ها می توانند قانونی، یا غیرقانونی باشند. تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی است، ولی تحریم‌های شورای امنیت، قانونی هستند. ضمن اینکه مسکو و پکن توانسته‌اند مواضع خویش را نیز در قطعنامه مربوط به تحریم‌ها بگنجاند.»

روسیه همبستگی خود با اعضای شورای امنیت را نشان داد

به گفته این کارشناس، روسیه از آن جهت به قطعنامه فوق رای مثبت نداده که مایل به همکاری با دولت دونالد ترامپ بوده. علت این حمایت، تامین امنیت خود روسیه است. وی افزود: «در شرایط کنونی این تصمیم ساده ای نبود و در حقیقت انتخاب بین بد و خیلی بدتر بود.»      

این کارشناس روس اطمینان داد که اعمال تحریم‌های جدید هم نمی تواند سیاست مقامات پیونگ یانگ را تغییر دهد. وی گفت: «همه تلاش می کنند با سرسختی این کشور را در گوشه ای محصور کنند، ولی این کارها نتیجه ندارد. نمی توان گفت که این اقدامات همه امکانات توسعه را از کره شمالی خواهد گرفت. بنابراین این کشور به راهی که تاکنون در پیش گرفته، ادامه خواهد داد.

"الکساندر پانوف" سفیر سابق روسیه در کره جنوبی و ژاپن نیز با این نظریه موافق است که تحریم‌ها تاثیری بر اقدامات کره شمالی نخواهد گذاشت. وی می گوید: «تحریم‌ها پیش از این نیز نتوانستند مواضع پیونگ یانگ را تغییر داده و مانع از توسعه برنامه موشکی-هسته‌ای آنها شود. البته روسیه از آن جهت با این قطعنامه موافقت کرده تا همبستگی خود با اعضای شورای امنیت را در تصمیم گیری‌های جمعی نشان دهد. ضمن اینکه نقض تحریم‌های قبلی از سوی کره شمالی هم نمی توانست بدون پاسخ رها شود.»
 
کلمات کلیدی : کره شمالی+تحریم+شورای امنیت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.