توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424296
عامل ۹۰ درصد مرگ و میرها در کشور چیست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیش از ۹۰ درصد مرگ‌ومیرها در کشور مربوط به بیماری‌های غیر واگیر است.

به گزارش ایسنا، احمد کوشا در دومین نشست تخصصی مدیریت دیابت در آذربایجان‌شرقی افزود: در این میان سکته‌های قلبی و عروقی ۴۶ درصد، سرطان ۱۳ درصد و دیابت دو درصد مرگ و میرها را به خود اختصاص می‌دهند.

وی افزود: سیستم درمانی و بهداشتی کشور برای مادر و کودک و بیماری‌های واگیر طراحی شده بود و با توجه به تغییر سیمای بیماری‌ها باید در راستای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر نیز تلاش شود.

وی با اشاره به علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر گفت: چاقی، مصرف دخانیات، افزایش کلسترول خون، کم‌تحرکی و رژیم غذایی نامناسب از جمله علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر بوده که البته این عوامل مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.

کوشا با بیان اینکه این مسئله اهمیت جهانی دارد، گفت: در سال ۲۰۱۱ سازمان ملل متحد تمام کشورها را موظف کرد تا حمایت‌های لازم را در راستای کاهش و کنترل بیماری‌های غیرواگیر انجام دهند. هدف عمده از برنامه‌ ملی دیابت کاهش ۲۵ درصدی دیابت و کنترل و ثابت نگه داشتن بیماری‌هایی از قبیل چاقی و دیابت تا سال ۲۰۲۵ است.

وی تاکید کرد: چاقی و بیماری در زمره‌ بیماری‌هایی قرار دارند که قابلیت درمان به طور کامل را ندارند و اگر این دو تا حدی کنترل شوند، می‌توان گفت بیماری کنترل شده است. طبق لایحه‌ ابلاغی از طرف سازمان ملل، همه‌ کشورها باید در چهار حوزه به فعالیت بپردازند تا مواجهه‌ مردم با ریسک‌فاکتورهای خطرساز به حداقل برسد.

وی تاکید کرد: دیده‌بانی وضعیت دیابت نیز از دیگر رویکردهای طرح ملی کنترل دیابت یا "ایراپن" است و باید آمار دقیق از میزان شیوع بیماری‌ها و دیابتی‌های هر استان ثبت شود تا بتوان در آینده وضعیت را دیده‌بانی کرد. اصلاح الگوی مصرف غذایی همچون کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف دخانیات و نوشابه‌ها و افزایش تحرک بدنی از جمله فعالیت‌هایی است که باید در این راستا مورد توجه قرار گیرد.

کوشا ادامه داد: ۱۳ هدف کلی برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نظر گرفته شده که کنترل ۲۵ درصدی تا سال ۲۰۲۵ راس این اهداف را تشکیل می‌دهد. ساختار نظام بهداشتی نیز تا حدودی متحول شده است و با قرار دادن کارشناسان بهداشت و تغذیه و بهداشت و روان در روستاها و همچنین مراکز سلامت شهری در راستای بهبود سلامت مردم تلاش می‌کنیم.

درستی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست تخصصی اظهار کرد: تغییراتی از جمله تغییرات اپیدمیولوژیک و همچنین تغییر الگوی جمعیت و شیوه‌های رفتاری مردم باعث تغییر الگوی بیماری‌ها از حالت واگیر به غیرواگیر شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سیستم بهداشتی کشور ما برای بیماری‌های واگیردار طراحی شده است، اگر از تداخلات به موقع و مناسب برای آینده استفاده نکنیم، با مشکلات جدی در حوزه‌ سلامت مردم مواجه خواهیم شد. کم‌تحرکی، چاقی و فشارخون بالا از جمله عوامل بیماری‌زا در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌آیند.
 
کلمات کلیدی : مرگ و میر+بیماری های غیر واگیردار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.