نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429895
عباسی: غرب هنوز هم با زبان تهدید با ما صحبت می کند
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۱
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: هنوز هم با زبان تهدید با ما صحبت می‌شود، چون آن راهبرد تهدید زدایی را دستگاه اجرایی ما کنار گذاشت و خواست با تئوری تنش‌زدایی با جهان تعامل کند.

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با مهر در خصوص شرایط پس از برجام و ادعای دولت و موافقان در خصوص گشایش‌های پی‌ در پی بر اثر توافق برجام اظهار داشت: تعبیری را از ابتدا داشتم در سال ۹۲ که آقای ظریف به ژنو رفت و آنجا تمام دستاوردهای کشور را یکجا گذاشتند و آمدند، گفتم که شما رفتید آنجا همه چیز را گذاشتید و با خود شکلات گاز زده آوردید و هنوز هم سر حرف خود هستم.

وی ادامه داد: قول حل مشکلات در صد روز کجا رفت؟ مشکل آب کشور که به هسته‌ای و قرارداد برجام وصل کرده بودند، چطور شد؟ مشکل بانکی، مالی‌مان چه شد؟ اگر به حرف‌های منتقدان برگردیم، می‌بینیم که حقایق از زبان آنها گفته شده که این‌گونه که شما موافقان می‌گویید، برجام فایده‌ای برای کشور نداشته است.

در قراردادهای IPC و FATF هم مانند برجام پنهان کاری شد

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه من در سال ۹۲ پیش‌بینی کردم که صنعت هسته‌ای در کشور تمام شد و نسخه‌ آن را پیچیدند، گفت: باید مراقب بقیه اقتدار کشور باشیم یعنی مراقبت کنیم در سایر موارد راهبردی، این جریان فکری کاری را به ضرر کشور انجام ندهد.

عباسی تصریح کرد: در IPC و FATF دیدیم که آنها سعی کردند با دیدگاه‌های امنیتی و کتمان حقایق، هر کاری که دلشان می‌خواهد را انجام دهند و این را به بقیه هم تحمیل کنند و خوشبختانه در هر دو قضیه فوق، اقدامات خوبی شد که توانستند مقداری جلوی این جریان را بگیرند تا میزان خسارت کشور کمتر باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که نظرتان در خصوص اینکه گفته می‌شود برجام قطعنامه‌های شورای امنیت و تحریم‌ها را لغو کرده، سایه جنگ را از سر کشور کوتاه کرده، گشایش‌های تجاری مالی برای ما ایجاد کرده و فصل تازه‌ای از روابط را با دیگر کشورها برای ما گشوده است، چیست؟ گفت: این‌طور نیست،  هنوز با زبان تهدید با ما صحبت می‌شود، تهدیدات هنوز علیه ما وجود دارد چون آن راهبرد تهدید زدایی را دستگاه اجرایی ما کنار گذاشت و برخوردهای اقتداری را در نظر نگرفت و خواست با تئوری تنش‌زدایی با جهان تعامل کند، تعاملی که منشأ آن قرآن نیست و از درس‌های علوم انسانی غربی برگرفته شده؛ با اینها می‌خواهند کشور را پیش ببرند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اقتداری که در آموزه‌های اسلامی قرار دارد، اینها در راهبردشان مد نظر نگرفتند و چون این موارد را کنار گذاشتند و حق کشور را از موضع پایین مطالبه می‌کنند، به جایی نخواهند رسید.

بزک کردن توافقات بی دستاورد

وی با بیان اینکه مطمئناً با این شیوه اجرایی، دشمن زیاده‌خواهی می‌کند و مطالبات بیشتری را از ما می‌خواهد، اظهار داشت: در قراردادهایی که با طرف های غربی بسته شده مثل آنچه که با فرانسوی‌ها منعقد شده، حتی قراردادهایی که در ظاهر علمی و فنی هستند، اینها هیچ‌کدام عمقی ندارد و ارزش و دستاوردی برای کشور به حساب نمی‌آید، چرا که این قراردادها برای پول‌های بلوکه شده ما در آن کشور است که بروند و پول‌ها را در فرانسه خرج کرده و دست ما را از آنها کوتاه کنند.

عباسی ادامه داد: برخی به این قبیل قراردادها، ظاهری شیک و زیبا می‌دهند که ما وارد فلان پروژه شده‌ایم و اینکه چه دستاوردهایی را برای کشور به همراه خواهد داشت، ولی حقیقت مطلب این است که ارزش و آورده‌ای برای ما نخواهد داشت.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: اگر نبود روشنگری برخی رسانه‌ها، این جریان فکری هر کاری که می‌خواستند با کشور می‌کردند، همچون روشی که دولت برای پنهان‌ کاری قراردادهای IPC و امضایی که برای FATF داده‌اند، پیش گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید فعال‌تر وارد عرصه شوند و حقایق را برای مردم بگویند، مزایا و معایب برجام را به خوبی بشکافند و نگذارند یک عده مردم را فریب دهند و استفاده‌های انتخاباتی داشته باشند.
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۰۸:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۶:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۹ ۱۸:۲۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۷ ۱۷:۲۵
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۰:۰۵
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۱۱:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۳ ۰۸:۱۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۲۳:۱۸
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۱ ۰۸:۵۴
 
 
کلمات کلیدی : ایالات متحده آمریکا + برجام + رفع تحریم ها + سازمان انرژی اتمی + فریدون عباسی
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۹:۱۳:۳۰
متاسفانه در دولت روحانی دو ظلم بزرگ صورت گرفت، هم سرمایه ها و دست آوردهای هسته ای داده شد‌ که مثلا چندتا هواپیما برای سفرهای خارجی و تفریحات خانواده مدیران نجومی و وزرای ۱۰۰۰ میلیاردی فراهم شود، و هم سرمایه های علمی و دانشمندان و نوابغ هسته ای ما نظیر دکتر عباسی کنار گذاشته شدند، البته جناب آقای دکتر صالحی که انسان خوش نیت و متدینی است، به دلیل سادگی ندانسته یا ناخواسته دچار این اشتباه شده اند ، کشور ما از سه نقطه آسیب می بیند ، ناتوانی علمی، ضعف ایمان و تعهد، و سوم عدم بصیرت، مسولان دست اندر کار ، وقتی طی ۳۷ سال گذشته فقط در پی جمع آوری پول و ثروت بوده اند اصولا توانایی علمی و بینش و درک علمی ندارند، آقای نعمت زاده و زنگنه و آخوندی چگونه می توانند در صنعت خودرو و صنعت نفت و صنعت راه و جاده و ساختمان در کشور پیشرفت ایجاد کنند ، بدیهی است، فقط مثل دلال هال عمل میکنند ، پولی های کلانی را می دهند و یا از خارج خریدهای بی حساب و کتاب و مضر به حال اقتصاد کشور انجام می دهند و یا ثروت کشور را به جیب شرکت های خارجی می ریزند، البته سرمایه اندوزی ،ایمان و تعهد و بصیرت را هم به باد فنا می دهد، آنوقت همین ثروت اندوزان دنبال وکیل الدوله های مانند فاطمه حسینی دختر صفدر حسینی، و افراد بی تجربه و صفر کیلومتر می روند، و با حمایت مالی و رسانه ای جای اینها با امثال توکلی و نادران و دکتر عباسی و .... که هم از توان علمی برخوردارند و هم از ایمان و تعهد و تجربه و بصیرت برخوردارند عوض می شود،
برجام خسارت بزرگی بود، به تعبیر رهبری خسارت محض، به تعبیر آقای سیف با دستاورد تقریبا هیچ ، به تعبیر، ظریف و عراقچی، برای ما فقط روی کاغذ یعنی فقط چند برگ کاغذ تحویل ما دادند، که شعار برد - برد آقای روحانی در میان تصویر واقعی از برجام رنگ باخت.
آب از دست رفته را نمی توان به جوی بازگردان، اما می توان جلو خسارات بیشتر را گرفت، رهبر معظم انقلاب نهایت سعی خود را نموده که جلو آسیب هایی را که از سه نقطه مذکور آسیب رسان به کشور است بگیرد، دلسوزانی مانند جناب توکلی هم شب و روز خود را وقف کرده اند که با شفاف سازی و هشدار مانع خسارت های خانماسوز به کشور شوند ، اما اهرم اصلی کار در اختیار مردم است، انتخاب کسانی که بستر برجام بدفرجام را گستردند، و دست سرمایه داران ثروت اندوز و مدیران غارتگر و خائن نجومی را بر مقدرات کشور باز کردند معنایی جز نابودی کشور ندارد، باید در انتخاب ها تجدید نظر و استغفار کرد که چیزی از این خسارات های بزرک به کشور در دیوان الهی به پای ما نوشته نشود (4092586) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.