توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492895
فرانسوی ها در حال مهندسی بازار خودرو ایران هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: متاسفانه مسئولان ایرانی در قرار داد بین ایران و فرانسه تعهداتی به طرف مقابل مبنی بر ایجاد پتانسیل و کشش در بازار  نسبت به خودروهای فرانسوی داده اند که اقدامات وزارت صنعت در همین راستا است و بر روی بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است. فرانسوی ها دارای نفوذ بسیار قوی در بازار خودرو ایران هستند به طوری که آنان به کمک مسئولان داخلی در حال مهندسی بازار خودروی ایران هستند. البته این لطف مسئولان وزارت صنعت فقط شامل پژو شده و فعلا نصیب رنو نشده است.

فرهاد احتشام زاده، رییس انجمن واردکنندگان خودرو، در گفتگو با پردیس خودرو، با بیان اینکه در حدود یک هفته است که ثبت سفارش واردات خودرو بسته شده، گفت: طی پیگیری های انجمن، وزارت صنعت اعلام نموده که این مشکل به خاطر گرفتن آمار از سایت است و به همین دلیل بخش ثبت سفارش سایت بسته شده است.

وی در ادامه افزود: علی رغم قول هایی که به ما داده شد متاسفانه این مشکل هنوز برطرف نشده است.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به این موضوع که بسته شدن ثبت سفارش و دلایل ارائه شده توسط وزارت صنعت کاملا بی منطق و بی ربط است، گفت: این ادبیات که به علت گرفتن آمار سایت بسته شده، مربوط به کامپیوترهای 40 سال پیش است و هیچ سایتی به علت گرفتن آمار تعطیل نمی شود. جالب اینجا است که فقط بخشی از سایت و آن هم قسمت ثبت سفارش واردات خودرو غیرفعال شده و مابقی بخش های سایت فعال است.

وی این ایراد را غیر منطقی دانست و گفت: خبرها حاکی از آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت خودجوش این کار را کرده است.

احتشام زاد با انتقاد از اقدام تعمدی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: واقعیت این است که وزارت صنعت به دنبال انتقال جو بی ثباتی در بازار است. چرا که هر کدام از این اتفاقات سبب افزایش قیمت در بازار می شود.

وی افزود: از هفته گذشته که ثبت سفارش واردات خودرو بسته شده، نمایندگی ها فعال در این حوزه با نگرانی به آینده بازار می نگرند که این موضوع افزایش قیمت را در بازار به همراه دارد

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: متاسفانه مسئولان ایرانی در قرار داد بین ایران و فرانسه تعهداتی به طرف مقابل مبنی بر ایجاد پتانسیل و کشش در بازار  نسبت به خودروهای فرانسوی داده اند که اقدامات وزارت صنعت در همین راستا است و بر روی بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است. فرانسوی ها دارای نفوذ بسیار قوی در بازار خودرو ایران هستند به طوری که آنان به کمک مسئولان داخلی در حال مهندسی بازار خودروی ایران هستند. البته این لطف مسئولان وزارت صنعت فقط شامل پژو شده و فعلا نصیب رنو نشده است.

وی با اشاره به اینکه ما در حال لحظه شماری برای تغییر وزیر هستیم،‌ عنوان کرد: تعیین تکلیف وزارت صنعت و تغییر وزیر قطعا باعث خواهد شد صدای ما به گوش دولت برسد.

احتشام زاد گفت: طبق آمار بانک مرکزی 150 بنگاه فعال در حوزه واردات خودرو سهم 3 درصدی در درآمد ملی دارند که متاسفانه این سهم در دولت مورد توجه قرار نمی گیرد و هر از گاهی شاهد اتخاذ تصمیمات شتابزده و خودجوشی از سوی وزارت صنعت در راستای منافع گروه های خاص هستیم که متاسفانه هیچ جواب قانع کننده ای هم در قبال این تصمیمات داده نمی شود.

وی با زیر سوال بردن صحبت اخیر وزیر صنعت مبنی بر اینکه پژو 2008 از قانون خودرو طبعیت نمی کند، تصریح کرد: وزارت صنعت با این کار، یک خودروی خاص را از قواعدی که برای تمامی عرضه کنندگان و تولیدکنندگان در بازار حاکم است، مستثنی نموده است. این کار نقض صریح قانون حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که توسط وزارت صنعت صورت گرفته است.

احتشام زاد با آسیب شناسی چنین تصمیماتی در وزارت صنعت گفت: غالب کسانی که در وزارت صنعت تصمیم گیر هستند خود در هیئت مدیره شرکت های تولیدی عضو و سهیم هستند لذا کاملا جهت دار و در راستای تامین منافع گروهی خاص تصمیم می گیرند. شرکت های تولیدی که ماهیت شبه دولتی دارند و با انحصار قانونی در بازار فقط سبب افزایش قیمت از جیب مصرف کننده می شوند بدون اینکه برای آنان سرنوشت سرمایه گذار بخش خصوصی اهمیت داشته باشد.
 
 
کلمات کلیدی : خودرو+واردات خودرو+مافیای صنعت خودرو+قراردا با پژو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.