توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493498
نوبخت: ادعای ابلاغ برنامه ششم ظرف دو روز گذشته، کاملا بی‌اساس است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۲
سخنگوی دولت تاکید کرد: اینکه گفته شود برنامه ششم در دو روز گذشته ابلاغ شد، صحیح نیست چراکه‌‌ همان زمان رییس مجلس براساس اختیارات قانونی آن را ابلاغ کردند و این ادعا کاملا بی‌اساس است.

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که آیا تاخیر در ابلاغ برنامه ششم، حمل بر کم توجهی دولت به این برنامه است؟، گفت: در روزهای پایانی سال گذشته، مصوبه مجلس درباره برنامه ششم توسعه به تایید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و بعد از پنج روز که رییس‌جمهور باید آن را ابلاغ کند و اگر نکرد رییس مجلس می‌تواند آن را ابلاغ کند، که این کار صورت گرفت و مصوبه ابلاغ شد. دولت هم از ابتدای سال ۹۶ آن را اجرایی کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: غیر از ۱۲۴ ماده‌ای که برای برنامه ششم داریم ۷۳ ماده دیگر تحت عنوان احکام دائمی برنامه‌های توسعه وجود دارد که در اردیبهشت ماه نیز تمام آن از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری به نهاد‌ها ابلاغ شد.

او تاکید کرد: اینکه گفته شود برنامه ششم در دو روز گذشته ابلاغ شد، صحیح نیست چراکه‌‌‌ همان زمان رییس مجلس براساس اختیارات قانونی آن را ابلاغ کردند و این ادعا کاملا بی‌اساس است.

سخنگوی دولت افزود: نمایندگان مطلع مجلس کاملا اذعان دارند که طبق قانون مدنی اگر مصوبه‌ای پس از ۵ روز از سوی رییس‌جمهور ابلاغ نشود رییس مجلس این کار را انجام می‌دهد. بودجه سال ۹۶ نیز براساس همین قانون تدوین شده و در حال اجرایی شدن است.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا آیین‌نامه‌های اجرایی برنامه ششم نیز تهیه و تدوین شده است، اظهار کرد: ۴۰ مورد آیین‌نامه‌های اجرایی، ۷ مورد دستور العمل‌های اجرایی و ۳۹ مورد اسناد راهبردهای و آیین‌نامه‌های احکام دائمی که ۱۹ مورد است مشخص شد و سازمان برنامه و بودجه موظف به تهیه آن‌ها شد که در حال انجام است.

او با اشاره به اینکه در برنامه ششم اولویت‌های ما موضوعات آب و فاضلاب، محیط زیست و حمل و نقل ریلی است، ادامه داد: در بودجه سال ۹۶ مرتبط با اولویت‌های برنامه ششم هزار میلیارد بودجه در نظر گرفته شده و میان دستگاه‌ها توزیع شده است. برای اشتغال نیز هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که برای کل این‌ها اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومانی مدنظر قرار گرفته است.

نوبخت در ادامه تاکید کرد: قانون برنامه ششم از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده است.

او ادامه داد: با الزاماتی که از سوی دولت و مجلس و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند دولت باید کار بزرگی انجام دهد، دولت دوازدهم برنامه ششم را عملیاتی خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما باید کار بزرگی انجام دهیم و به همین خاطر است که اصرار داشتیم قرارداد بزرگ توتال منعقد شود.

او خاطرنشان کرد: همه تلاش‌ها برای این است که به رشد ۸ درصدی برسیم.

نوبخت در ادامه با اشاره به بدعهدی دولت آمریکا درباره برجام گفت: همه تلاش‌ها برای این است که برجام اجرایی شود و ما به دولت آمریکا پرخاش می‌کنیم، آقای رئیس جمهور به شدت دنبال مطالبات مردم است و بسیار مصمم است.

او در ادامه افزود: ما از شاخص‌ها گزارش تهیه کردیم و می‌دانیم کجا چه کاری انجام شده است. دولت شرافت خود را گذاشته است تا نقش تاریخی خود را ایفا کند و با کمک مجلس و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری ادامه راه دهد.

سخنگوی دولت درباره حقوق‌های نجومی گفت: ما تمام تلاش خود را در این مورد به کار بستیم، در شورای تعیین دستمزد ما تعیین کردیم که هیچ مدیری در دولت از ۱۰ میلیون بیشتر نگیرد و در قوه قضائیه هم می‌دانیم اجرایی می‌شود.

او یاد آور شد: ما شرمنده مردم شدیم در آن زمان هم عذر خواهی کردیم، حیثیت ما بیشتر از این ارقام است و هر کسی اعلام آمادگی کرد برای همکاری با دولت آقای روحانی باید این را بداند که این دولت این گونه است.

نوبخت گفت: روز گذشته با آقای فتاح جلسه داشتیم تا افزایش حقوق مستمری بگیران کمیته امداد مشخص شود که از طریق منابع هدفمندی یارانه‌ها افزایش دهیم که ۳/۴ برابر شده است.

او در ادامه خاطرنشان کرد: از برنامه آقای فتاح خوشحال شدم و دخالتی در برنامه کمیته امداد نداریم.

نوبخت ادامه داد: انتقاد را حق نمایندگان مردم می‌دانیم، اما آنچه وجود خارجی ندارد نباید مطرح کنند. هدف ما توسعه کشور با توجه به بیانات رهبری است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اینکه مناطق آزاد زیرنظر وزارت اقتصاد اداره شود گفت: نمایندگان علاقه دارند که سازمان‌ها وزارت‌خانه شوند که ما هم تردید نداریم قصد کمک دارند و‌‌ همان طور که سه وزیر پشنهادی را قبول کردند کابینه دوازدهم ما را هم کمک می‌کنند.
 
کلمات کلیدی : نوبخت+برنامه ششم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.