نظر منتشر شده
۲۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463293
نامه دکتر توکلی به شورای نگهبان درباره رئیس‌جمهور سابق:
احمدی‌نژاد مجرم است و صلاحیت مدیریت عالی کشوری ندارد
بخش سیاسی الف، 28 فروردین 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۸
 دکتر احمد توکلی با ارسال نامه سرگشاده‌ای به اعضای شورای نگهبان، با اشاره به مواردی از تجربه کشورداری و مدیریتی محمود احمدی نژاد، وی را فاقد صلاحیت‌های مصرح در قانون برای تصدی ریاست جمهوری دانست و خواستار رد صلاحیت وی شد.

به گزارش الف، در این نامه آمده است: درباره داوطلبی آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد به دلایل مشروح زیر به طور اطمینان بخش می‌توان نتیجه گرفت که مشخصات لازم برای تائید صلاحیت را از دست داده است یا از اول نداشته ولی رو نشده بود:
 عدم اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی

مبانی جمهوری اسلامی شاید بهتر از همه جا در اصل یکصد و هفتاد و هفتم جمع شده باشد که وجوه غیرقابل تغییر قانون اساسی را روشن می‌سازد:
اسلامی بودن نظام
مبتنی بودن همه قوانین و مقررات بر احکام و موازین اسلامی
پایه‌های ایمانی و اهداف اصلی جمهوری اسلامی
حکومت و ولایت امر
دین و مذهب رسمی کشور

اداره امور با اتکای به آرای عمومیترجمان اغلب این مبانی در شکل شاخص ارزیابی را می‌توان میزان تبعیت از ولایت فقیه و کار براساس قانون دانست؛ یعنی تمسک و احترام به اسلامیت و جمهوریت نظام.

در ادامه این نامه آمده است آقای احمدی‌نژاد به ولایت فقیه پایبند نیست. غیر از موارد اعلام نشده که سیاستمداران دست اندر کار از وی سراغ دارند، شرح به دو حادثه روشن در این باره کافی است:

عدم تمکین نسبت به دستور رهبری در انتصاب مشایی پس از آنکه احمدی‌نژاد حکم معاون اولی را به رحیم مشایی داد که خبر آن در تاریخ 27 تیر 1388 منتشر شد، بلافاصله در همان تاریخ 27 تیر، رهبر انقلاب طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: «... لازم است انتخاب مزبور ملغی و کان لم یکن اعلام گردد.» ولی آقای احمدی‌نژاد از اجرای این دستور صریح طفره رفت و پیغام شفاهی متعاقب نامه نیز نتیجه نداد. جناب آقای ابوترابی و بنده جداگانه از طریق دفتر از حکم رهبری و استنکاف رئیس‌جمهور مطلع شدیم و در تاریخ 30 تیر 88 ضمن مصاحبه ماجرا را آشکار کردیم تا فشار افکار عمومی وی را مجبور به اطلاعت کند. ولی در همین روز ثمره هاشمی دستیار ارشد احمدی‌نژاد طی مصاحبه‌ای اعلام کرد «در انتصاب آقای مشایی به معاونت اولی رئیس‌جمهور هیچ تجدیدنظری صورت نخواهد گرفت» (خبر آنلاین 30/04/1388) و روز بعد 31 تیر 88 آقای احمدی‌نژاد در مراسم تودیع مشایی از معاونت گردشگری رئیس‌جمهور به مدیحه‌سرایی از مشایی می‌پردازد و او را مرد بزرگ، برادری پاک و مؤمن، چشمه‌ای زلال که ذره‌ای غش در او نیست و به ایشان هجوم می‌شود و «متأسفانه برخی وی را نمی‌شناسند» وصف می‌کند.

ادامه فشار افکار عمومی [و انتشار تصویر نامه مقام معظم رهبری در 2/04/88] سرانجام در تاریخ3 مرداد در قالب استعفای رحیم مشایی و پذیرش آن، دستور ملغی کردن حکم انتصاب را منتفی کرد. در واقع به جای الغای حکم آن را بدون موضوع ساخت.

خودسری در قبال دستور ولی امر در ماجرای عزل وزیر اطلاعات بعد از آنکه آقای مصلحی یکی از مسئولان تحت حمایت مشایی در وزارت اطلاعات را عزل می‌کند، احمدی‌نژاد روز شنبه 27/1/90 او را می‌خواهد و به او می‌گوید استعفا بده و مشاور امنیتی باش. آقای مصلحی هر دو پیشنهاد را رد می‌کند و موضوع به دفتر رهبری خبر داده می‌شود. روز یکشنبه در پایان جلسه هیأت دولت آقای احمدی‌نژاد خبر استعفای دروغین وی و پذیرش مشاورت امنیتی را در جلسه اعلام می‌کند. از آن طرف حضرت آقا نامه‌ای به رئیس‌جمهور می‌نویسد و خودشان در پاکت می‌گذارند و به دست یکی از اعضای دفتر می‌دهند تا مستقیم به دست رئیس‌جمهور بدون آنکه نامه را ثبت کنند. (رعایت نهایت اخلاق) حامل نامه بیرون جلسه هیأت دولت وقتی آقای احمدی‌نژاد از جلسه خارج می‌شود نامه را به دست وی می‌دهد. او پاکت را باز می‌کند و می‌گوید دیگر دیر شده فردا خودم خدمت آقا می‌رسم. دوباره آقا پیام شفاهی می‌دهند که همین امشب باید اصلاح شود؛ اما خبری نمی‌شود. بعد از جلسه هیأت دولت، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ساعت 21:02 خبر جعلی استعفا و پذیرش مشاورت را منتشر می‌سازد. بلافاصله بعد از انتشار این خبر دروغ، از دفتر رهبری به سایت‌ها از جمله سایت الف گفتند که خبر را بردارند اما این خبر دروغ در روزنامه‌های دوشنبه از جمله روزنامه ایران منتشر شد. روز دوشنبه آقای احمدی‌نژاد در ملاقات با حضرت آقا هرچه می‌کوشد، رهبری از ابقای مصلحی صرف نظر نمی‌کند. رهبری طی نامه‌ای به تاریخ سه‌شنبه 30/1/90 به آقای مصلحی، به وی دستور می‌دهند که در محل کار خود حاضر شود بدون آنکه «کوچکترین فترت و سستی در انجام وظایف قانونی پیش آید» وزارتخانه را اداره کند.

آقای احمدی‌نژاد با آنکه این همه اصرار را مشاهده می‌کند، زیر بار نمی‌رود. روز سه‌شنبه در مجلس نمایندگان در نامه‌ای خطاب رئیس‌جمهور، او را از سرکشی نهی می‌کرد. آن هم سودی نبخشید. در جلسه بعدی هیأت دولت، روز چهارشنبه مصلحی دعوت نمی‌شود، سفر آخر هفته هیأت دولت به کردستان بود که باز آقای مصلحی دعوت نمی‌شود. شنبه 3/2/90 پس از بازگشت از کردستان آقای احمد نژاد خانه‌نشینی را آغاز کرد. در مدت 11 روزه خانه‌نشینی ده‌ها شخصیت از جمله آیت‌الله جنتی و آیه الله یزدی از سر خیرخواهی با او صحبت کردند ولی نصیحت هیچ کدام مؤثر نشد. سرانجام وقتی از لجاجت و سرکشی نتیجه‌ای نگرفت مدعی شد که در این مدت بیمار بوده است. از آیت‌الله جنتی بپرسید جمله معروفی را که خطاب به احمدی‌نژاد فرمودند چه بود. عدم اجرای دستورات ولی‌فقیه در ضمن مطالب آتی نیز آشکار می‌شود.

الحاق غیرقانونی سازمان حج و زیارت به سازمان گردشگری ماجرای الحاق جنجالی سازمان حج و زیارت به سازمان گردشگری و میراث فرهنگی به خواست و اراده احمدی‌نژاد- مشایی، به رغم مخالفت رهبر انقلاب، از زبان آقای ری‌شهری نماینده سابق ولی‌فقیه در امور حج و زیارت چنین است: در ارتباط با این الحاق مقام معظم رهبری 3 نامه نوشته‌اند. در نامه اول دفتر نظر مخالف معظم له را به اطلاع احمدی‌نژاد رساندند، چون یک هفته از اصلاح کار خبری نشد نامه مجدداً با مهر آنی برای رئیس‌جمهور ارسال شد.

نامه دوم را مقام معظم رهبری با دست خط خودشان برای رئیس‌جمهور نوشته بودند. بعد از این دو نامه و هنگامی ‌که مشاهده شد دولت همچنان در پی عملی ساختن تصمیم خود است و ضمناً حکم آقای لیالی توسط آقای مشایی صادر گردید و به ذی‌حسابی هم دستور مسدود کردن حساب سازمان حج ابلاغ گردید، آیت‌الله خامنه‌ای دستور می‌دهند نامه سوم خطاب به من نوشته شود. در این نامه آمده است:
«... مقرر گشت وضعیت به شیوه سابق باقی بماند لذا مقتضی است جنابعالی برنامه‌های خود را طبق روال سابق ادامه دهید. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس محترم سازمان حج و زیارت در جریان امر قرار گیرند...»

رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت، قانون‌شکنی و تجری نسبت به قوانین را دلیل دیگری برای فقدان صلاحیت محمود احمدی‌نژاد برای ریاست جمهوری دانسته و آورده است:
به موجب اصل یکصد و سی و دوم قانون اساسی، رئیس‌جمهور در حدود اختیارات و وظایفی که به موجب قانون اساسی و یا قوانین عادی به عهده دارد، در برابر ملت، رهبر و مجلس شورای اسلامی مسئول است.

یکی از مظاهر و جلوه‌های مهم اصل حاکمیت قانون در عرصه حقوق عمومی این است که تمامی اقدامات و تصمیمات مقامات اداری و سیاسی از جمله رئیس‌جمهور باید براساس موازین قانونی و شرعی صورت گیرد و در صورت عدم رعایت موازین یاد شده مقنن اساسی راهکارهای لازم برخورد را پیش‌بینی و ضمانت اجرای لازم را نیز تعیین کرده است.

به موجب اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی، رئیس‌جمهور موظف است مصوبات مجلس یا نتیجه همه‌پرسی را پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ به وی امضا کند و برای اجرا در اختیار مسئولان بگذارد.

عبارت «موظف است» مذکور در این اصل دلالت بر تکلیف و اجبار رئیس‌جمهور دارد و نمی‌توان از منطوق این اصل اختیار رئیس‌جمهور را در رد و یا عدم امضای قوانین استنباط کرد. لذا هرگونه برداشت دیگری از این اصل که منجر به اعطای صلاحیت به رئیس‌جمهور در رد یا عدم امضای قوانین شود، مردود است؛ اما آقای احمدی‌نژاد در تاریخ 13/3/89 طی نامه‌ای به شورای نگهبان مدعی اختیاراتی در این زمینه می‌شود که آیه الله جنتی چنین پاسخ می‌دهد:
«جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد
رئیس‌جمهور محترم
سلام علیکم
نامه شماره 58144 مورخ 16/3/1389 جنابعالی که علیرغم انتظار ما در رسانه‌ها نیز منتشر گردید واصل و موضوع نامه در جلسه مورخ 19/3/89 شورای نگهبان مطرح گردید.

از آنجا که در متن این نامه به نکاتی اشاره شده است مقرر گردید موارد ذیل به اطلاع جنابعالی برسد:

همانگونه که جنابعالی به درستی در نامه خود مرقوم نموده‌اید مرجع تشخیص خلاف شرع و یا خلاف قانون اساسی بودن مصوبات مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان می‌باشد که این شورا نیز براساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی خود در انجام این وظیفه قانونی دقت لازم و کافی را معمول داشته است، اما یادآور می‌گردد که پس از تشخیص این شورا و طی مراحل نهایی، سایر مقامات و نهادها وظیفه‌ای جز اجرای قانون و رعایت آن ندارند... بدیهی است دولت محترم نیز چنانچه از نظر کارشناسی و مصلحت‌سنجی نظراتی داشته باشد مقتضی است در هنگام طرح مصوبات در مجلس شورای اسلامی آنرا با نمایندگان محترم مجلس در میان گذاشته تا مورد توجه واقع شود.

در خصوص مسئولیت اجرای قانون اساسی موضوع اصل 113، این شورا در گذشته نظراتی داشته که توجه حضرتعالی را به نظرات مذکور جلب می‌نماید. ... علاوه بر اینکه مستفاد از اصل 113 قانون اساسی این نیست که رئیس‌جمهور محترم بتواند در مصادیق و جزئیات وظایف و اختیارات مسئولین مختلف نظام دخالت کند.

در پایان یادآور می‌شود که رئیس‌جمهور محترم در صورت نیاز به بررسی بیشتر می‌تواند از شورای نگهبان تقاضای تفسیر اصل یا اصولی از اصول قانون اساسی را بنماید.
"دبیر شورای نگهبان-احمد جنتی»
 
 این نامه در رسانه‌ها منتشر شد. در حالی که چند سال پیش از آن در سال 1386 مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس مجلس شورای اسلامی، آقای حداد عادل، پس از عدم امضا و عدم ابلاغ قانون اصلاح جداول 4 و ۸ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قانون بودجه سال ۱۳۸6 کل کشور به منظور تأمین کسری اعتبار گازرسانی به روستاهای کشور، توسط رئیس‌جمهور، طی حکمی حکومتی اعلام فرموده بودند: «تمامی مصوبات قانونی که فرآیند مذکور در قانون اساسی را طی کرده است برای همه قوای کشور لازم الاجراست.»

به رغم صدور این حکم رهبری و آن مکاتبه با شورای نگهبان با آن پاسخ صریح آیه الله جنتی را در تاریخ 23/3/89 در پی داشت، آقای رئیس‌جمهور در تاریخ 20/5/89 اعلام می‌کند که «آن دسته از مصوبات مجلس را که اجرا نمی‌کنم، قانون نمی‌دانم» وی ضمناً به مکاتبه خویش با شورای نگهبان چنین اشاره می‌کند: «من دو مورد را ابلاغ نکردم و این را نیز اعلام کردم. در مورد یکی از آن‌ها (سنددار کردن زمین‌های داخل روستاها و حریم روستاها) نامه‌ای به شورای نگهبان نوشتم و شورا نیز گفت چون مراحل قانونی طی شده باید کار خود را بکنید و در واقع آن را ابلاغ کنید.» (خبرآنلاین چهارشنبه 20 مرداد 1389 - 16:47:00)

اما بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد صحبت یکی دو مورد نیست. از ابتدای سال ۱۳۸۹ تا 2/2/1390 از مجموع ۹۳ قانون ابلاغ شده به رئیس‌جمهور در این دوره زمانی، صرفاً در چهار مورد، رئیس‌جمهور ظرف مهلت قانونی پنج روزه وظیفه امضا و ابلاغ را انجام داده است. در ۷۶ مورد، ابلاغ قوانین توسط رئیس‌جمهور خارج از مهلت پنج روزه قانونی صورت گرفته و در ۱۵ مورد بقیه پس از عدم اقدام لازم از سوی رئیس‌جمهور، توسط رئیس مجلس شورای اسلامی به روزنامه رسمی ارسال شده است.

به همین دلیل رهبری در تاریخ 5/2/90 باز بر عمل به مصوبات مجلس تأکید فرمودند: «مصوبات مجلس به عنوان قانون، قطعاً مورد حمایت رهبری است و قانون هم باید عمل شود.»

اما آقای احمدی‌نژاد همچنان بر موضع غیرشرعی، غیرقانونی و لجوجانه خویش پافشاری کرد. از جمله در مصاحبه شبکه یک سیما که در 15/6/91 در رسانه‌ها منتشر شد، بخش مهمی از مصاحبه خویش را به ذکر اهمیت قانون اساسی و ضرورت پایبندی بدان و اینکه در سطوح بالا هم خیلی‌ها قانون اساسی نمی‌دانند، اختصاص داد و درباره خویش گفت:

 «... بالاخره وقتی چیزی تصویب می‌شود و من می‌بینم خلاف قانون اساسی است نباید امضا کنم. اتفاقاً تفسیر شورای نگهبان هم این است که اگر رئیس‌جمهور دید چیزی خلاف قانون اساسی بود، نباید امضاء کند. امضاء نمی‌کنم سروصدا درست می‌شود... تشخیص رئیس‌جمهور به نمایندگی از ملت [است]، رئیس‌جمهور نماینده کل ملت است. نمایندگان محترم‌اند، شوراها محترم‌اند، ولی نماینده کل ملت نیستند، گرچه ممکن است بتوانند در همه امور دخالت کنند؛ اما تنها کسی که نماد تصمیم ملت است، رئیس‌جمهور است. قانون اساسی این اختیار را به رئیس‌جمهور داده است که اگر چیزی را خلاف قانون و خلاف مصلحت دید امضاء نکند. من امضاء نکردم، من حق ندارم چیزی را که خلاف قانون اساسی است امضاء کنم.»

این حد از خلاف‌گویی، بی‌پروایی، خودسری، خودشیفتگی و تجری را در کدام یک از مسئولان نظام سراغ دارید؟ حتی بنی‌صدر نیز چنین نبود. درست برعکس آنچه آقای احمدی‌نژاد ادعا کرد، در اینجا اصل یکصد و بیست و سوم، فقط و فقط یک وظیفه (و نه اختیار) برای رئیس-جمهور در قبال مصوبات مجلس پس از تأیید شورای نگهبان قائل است و آن هم امضای آن و ابلاغ برای اجراست. از این همه بی‌پروایی در کلام وقتی شگفت‌زده‌تر می‌شویم که ایشان مدعی می‌شود، حتی اگر قانونی را خلاف مصلحت هم دید حق دارد آن را امضا نکند، چون نماد تصمیم ملت ایران است! این دیگر تکمیل استبداد است چرا که بالملازمه نافی وجود مجلس است.

این جمله نیز دروغ است که «اتفاقاً تفسیر شورای نگهبان هم این است که اگر رئیس‌جمهور دید چیزی خلاف قانون اساسی بود، نباید امضا کند». چنانکه در پاسخ آیه الله جنتی ملاحظه شد. مورد مهمتری نیز درخور بیان است:

تلاش ناکام در کسب قدرت بی‌حساب

در سال 88 آقای احمدی‌نژاد طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب به اصول متعددی از قانون اساسی استناد کرده و مدعی داشتن اختیارات وسیعی شد که سابقه نداشت و خواهان تعیین تکلیف گردید. رهبر معظم انقلاب بررسی دعاوی را به شورای نگهبان ارجاع فرمودند و طی حکمی دستور دادند که مجمعی متشکل از چند عضو شورا، چند نفر از دولت، چند نفر از مجلس و چند استاد حقوق عمومی از دانشگاه‌ها، آن ادعاها را بررسی و نتیجه را به ایشان منعکس کنند. مجمع مذکور به ریاست آیت‌الله جنتی طی 18 جلسه آن دعاوی را بررسی کرد. جلسات با حضور آقایان جنتی، کدخدایی، علیزاده (از شورای نگهبان)، میر تاج‌الدینی، عزیزی و خانم بوداغی (از دولت)، ابوترابی، دهقان، باهنر و اینجانب (از مجلس) و افتخار جهرمی، مهرپور و مدنی (از دانشگاه) تشکیل می­شد. سه نفر نیز از دفتر حضرت آقا شرکت داشتند. نتایج این جلسات تقدیم رهبری شد. در جمع‌بندی آقای جنتی به مقام معظم رهبری، تقریباً تمامی ادعاهای آقای احمدی‌نژاد رد شد. پس از این مرحله، متأسفانه به رغم نهی صریح رهبر انقلاب، آقای احمدی‌نژاد همان دعاوی را در نامه سرگشاده‌ای علیه مجلس رسانه‌ای کرد و به ناچار مجلسیان نیز در رسانه‌ها پاسخ دعاوی را دادند و بی‌اساس بودن آنها را برای مردم ثابت کردند.

تعیین نمایندگان ویژه

در سال 1389، آقای احمدی‌نژاد چهار نماینده از جمله آقایان مشایی و بقایی را به عنوان نماینده ویژه در امور خاورمیانه، نماینده ویژه در امور آسیا و... تعیین می‌کند. مستند صدور این احکام را نیز اصل 127 می‌خواند.

در حالی که اصل مزبور این کار را تنها با تصویب هیأت وزیران و برای «موارد خاص» آن هم «بر حسب ضرورت» مجاز می‌شمارد. اولاً در احکام مزبور وظائفی مانند «اتخاذ تدابیر هدفمند و هوشمندانه به منظور تعیین و گسترش همکاری‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه یا تقویت تشکل‌های منطقه‌ای» قطعاً نه موارد خاص است و نه با وجود وزارت امور خارجه، ضرورتی وجود دارد. ثانیاً هیچ یک از احکام به تصویب هیأت وزیران نرسیده بود؛ بنابراین صدور آنها مغایر نص اصل 127 است. شاهد بر این نتیجه‌گیری روشن، این است که احکام قبلی حتی در همین دولت نهم و دهم هر دو شرط مذکور رعایت شده است. مثلاً مصوبه به شماره 1205/ت 802 ه مورخ 11/1/87 و مصوبه به شماره 193578/ت 41834 مورخ 1/10/88.

عدم ارسال مصوبات دولت برای رئیس مجلس

به موجب اصول هشتاد و پنجم و یکصد و سی و هشتم قانون اساسی هیئت‌وزیران مکلف است مصوبات خود را (اعم از آیین‌نامه‌ها و تصویب‌نامه‌ها غیر از مصوبات اصل یکصد و بیست و هفتم قانون اساسی براساس نظر تفسیری شورای نگهبان) جهت نظارت قانونی (احراز عدم مغایرت با قوانین عادی) به رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

این موضوع براساس قانون نحوه اجرای اصول هشتاد و پنجم و یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درباره مسئولیت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی - مصوب ۱۳6۸ – و اصلاحات بعدی آن (1378 و 1388) نیز از سوی قانون‌گذار عادی به دولت تكلیف شده است. با این وجود، هیئت‌وزیران حدوداً از ماه پایانی سال ۱۳۸۸ تا اواخر خردادماه سال ۱۳۸۹ از ارسال مصوبات خود به رئیس مجلس شورای اسلامی خودداری کرد که نمونه بارز آن اساسنامه سازمان خصوصی‌سازی و برخی آیین‌نامه‌های قانون مدیریت خدمات کشوری است.

ابلاغ ضوابط اجرایی قانون بودجه 1389 بدون تصویب هیئت‌وزیران

ضوابط اجرایی بودجه، مانند هر آئین‌نامه دیگری با هدف شفاف‌سازی و تسهیل در اجرای قانون بودجه است. به همین دلیل است که این ضوابط باید نحوه اجرای احکام قانون بودجه سالیانه کل کشور را تعیین، تنظیم و شفاف نماید.

اما چون ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۸۹ بدون تصویب در هیئت‌وزیران مصداق اجرای اصل یکصدوسی و هشتم قانون اساسی قرار نمی‌گیرد، بنابراین بندهای مغایر قانون اصلاح نمی‌شود و دستگاه‌های اجرایی نیز باید براساس همان شکل غیرقانونی اقدام کنند یا از اجرا سرباز زنند و از جهت عدم تمکین به دستور رئیس‌جمهور متخلف شناخته شوند. این امر زمانی اهمیت می‌یابد که در بررسی بندهای این ضوابط به وضوح مشاهده می‌شود که برخی از بندها ترتیبات مقرر در قانون کنار گذاشته شده و مغایر قانون هستند. قانون‌شکنی‌های مربوط به بودجه‌ریزی و اجرای بودجه بسیار متعدد بوده است که ذکر همه آنها در حوصله این نامه بیرون است. تنها یکی دو مورد را ذکر می‌کنم:

نقض قوانین با اوج تجری و رفتار دوگانه در اصلاح ساختار بودجه‌ریزی

در تهیه و تنظیم لایحه بودجه در تیرماه سال 1386 مذاکراتی بین دولت و مرکز پژوهش‌های مجلس برای اصلاح بودجه‌ریزی آغاز شد و در تاریخ 15/08/86 به تفاهمات مکتوبی منجر شد. از جمله قرار شد تعداد ردیف‌ها از 709 ردیف، طبق قانون به 262 ردیف کاهش یابد. بعداً دولت جداگانه چارچوبی ارائه داد که ماده 12 قانون برنامه‌وبودجه، ماده 68 قانون محاسبات عمومی و ماده 32 قانون برنامه چهارم را نقض می‌کرد. از جمله مشخصه‌های چارچوب جدید این بود که ردیف‌ها را به 39 ردیف اصلی و بقیه را فرعی قرار می‌داد. این کار که تقسیم قدرت اداری را بر خلاف مصوبات مجلس تغییر می‌داد. یکی از این خطراتی که در پی داشت این بود که رئیس‌جمهور برخی دستگاه‌ها را که زیر بار استبداد وی نمی‌رفتند، از اعتبارات لازم محروم سازد چرا که وی در سخنرانی 7/9/86 خود صراحتاً اعلام کرده بود دلیلی ندارد دستگاهی که از سیاست دولت پیروی نمی‌کند، اعتبار بگیرد.

چارچوب پیشنهادی دولت فرصتی لابی‌گری و اعمال سلایق و پیگیری تمایلات فردی و گروهی و ترجیح منافع حوزه‌ای بر منافع ملی را نسبت به وضع موجود آن زمان، به شدت افزایش می‌داد و با تغییر ردیف‌های قانونی اجرای اصل 55 قانون اساسی را ناممکن می‌ساخت و از این طریق حقوق مجلس را در نظارت بر اجرای بودجه نامقدور می‌ساخت.

رئیس مرکز پژوهش‌ها در تاریخ 1/9/86 طی نامه‌ای اجرای تفاهمات را از رئیس‌جمهور درخواست کرد که با دستور مساعد روبرو شد. ولی مسئولان برنامه‌وبودجه در کمیسیون براساس همان ردیف اصلی و فرعی گزارش می‌دادند. مجدداً در تاریخ 20/9/86 به ایشان اطلاع داده شد که کار اصلاحات براساس دستور شما بر پایه تفاهمات پیش نمی‌رود. بعداً معلوم شد که آقای احمدی‌نژاد درکنار دستور مساعد کتبی، شفاهاً می‌گفت کار خودتان را بکنید. شاهدش هم این بود که بالاخره لایحه بودجه 87 بدون رعایت تفاهمات پیش‌گفته، تقدیم مجلس شد با همان تقسیم‌بندی اصلی و فرعی و چند اشکال مهم دیگر که بی‌انضباطی را به شدت دامن می‌زد.

مجلس با زحمت بسیار لایحه را براساس تفاهمات انجام شده اصلاح کرد. در حین رسیدگی جناب آقای حجازی جانشین رئیس دفتر رهبر انقلاب، رئیس مرکز پژوهش‌ها را به دفتر دعوت کرد و نامه محرمانه‌ای را به وی داد که در آن، دفتر رسماً به دستور رهبری به آقای احمدی‌نژاد ابلاغ کرده بود که به چهار دستگاه زیر نظر رهبری ردیف مستقل بدهد.

آقای حجازی گفتند که چون دستور آقا در تدوین لایحه رعایت نشده شما در تلفیق اضافه کنید و اجازه ارائه نامه محرمانه را به کمیسیون تلفیق نیز داد که این کار انجام شد. متأسفانه در تاریخ 27/12/86 که پیش‌نویس ضوابط اجرایی به طور غیر رسمی به مرکز پژوهش‌ها رسید همان شکل ناقض قانون و قانون اساسی آئین‌نامه تنظیم شده بود. با نامه آنی اشکالات، همان روز به رئیس‌جمهور منعکس شد. ولی روز 28/12/86 بدون اعتنا به تذکرات، همان متن غیرقانونی ابلاغ شد. روز 19/1/87 رئیس مرکز گزارش ماوقع را به رئیس مجلس داد و وی نیز آن را مغایر قوانین شناخت ولی کار بر همان مبنا ادامه می‌یافت تا اینکه رئیس مجلس به رهبری نامه نوشت و با دستور ایشان ظاهراً گفتند چشم ولی کار را همان طور ادامه دادند و با کمال ناباروری لایحه بودجه 1388 را نیز بر همان سیاق غیرقانونی تنظیم و تقدیم مجلس کرد! شما این لجاجت و تجری نسبت به قانون اساسی، قوانین عادی و دستور ولایت‌فقیه را چه می‌نامید؟ (تمام مکاتبات در مرکز پژوهش‌ها موجود است و آقای حجازی و دکتر حداد نیز بحمدالله زنده هستند و قابل پرسش)

برداشت های غیرقانونی برای واردات بنزین و گازوئیل

طی سال های 1387-1391 به دستورآقای احمدی‌نژاد، دولت جمعاً 26 هزار میلیارد تومان بیش از مقادیر مجاز قانونی از منابع ارزی صرف خرید بنزین و مصارف مشابه پرداخت که براساس تسویه حساب فی مابین دولت و شرکت ملی نفت با خزانه داری کل بند (ز) تبصره (1) لایحه 1396 بودجه اجازه داده است که برای سال های 1386تا 1391 اقدام کنند.

بار مالی غیرقانونی مصوبات سفرهای استانی

در سفرهای استانی 84% مصوبات بار مالی داشته است؛ که مقدار آن در 53% موارد معلوم نیست و محل تأمین 40% تصمیمات هم نامعلوم است. بقیه هم یا از ردیف متفرقه است یا اعتبارات دستگاه‌ها به شکل غیرقانونی تأمین شده است.

نکته‌ای که درباره تأمین مالی تصمیمات از اعتبارات سایر دستگاه‌ها اهمیت دارد، مخدوش شدن مسئولیت‌های محاسباتی و پاسخگویی است. به عنوان مثال در 29 سفر استانی بررسی شده و طی حدود 114 مصوبه معادل 13 درصد کل مصوبات در این استان‌ها وزارت نفت موظف است علاوه بر انجام تکالیفی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی حدود 80 تکلیف دیگر را نیز مانند احداث ورزشگاه، جاده یا ... انجام دهد. ده‌ها مورد قانون‌شکنی از این دست را می‌توان برشمرد.

آنچه گفته شد و ده‌ها موردی که ناگفته ماند گرچه بحث اعتقادی و حقوقی بود ولی میزان مدیر و مدبر بودن یا تقوی و امانت را نیز نشان می‌دهد. تنها به دو مورد از نوع مدیریت و تدبیر آقای احمدی‌نژاد اشاره‌ای می‌کنم. در ماه‌های آخر مسئولیتشان، بدون رعایت ضوابط قانونی تصمیمات عجیب و غریبی می‌گرفت. یکی از آنها تفویض اختیار استخدام 1500 نفر به آقای بقایی بود که در بند 6 آن مصوبه چنین آمده است:

«به‌کارگیری و جذب و استخدام افراد از میان افراد و موضوع این تصویب‌نامه و کارکنان نهاد ریاست جمهوری و واحدهای وابسته و تابعه و یا سایر افرادی که هیچ گونه همکاری و قراردادی با نهاد ریاست جمهوری و واحدهای وابسته و تابعه ندارند، برای پست‌های حاکمیتی، حساس یا کلیدی یا مدیریتی با تشخیص نماینده ویژه رئیس‌جمهور موضوع بند (۱) این تصویب‌نامه بدون نیاز به آزمون و بدون نیاز به هرگونه شرایط یا موافقت یا تائید یا تصویب یا ابلاغ از سوی هر مرجع یا مقامی، رأساً توسط نهاد ریاست جمهوری و واحدهای وابسته و تابعه صورت می‌پذیرد.» مورد دیگر مربوط به توفیقاتی است که در عرصه سازندگی کشور از او باقی مانده است.

اگر از این حقیقت چشم بپوشیم که هر عمرانی، کمک به توسعه نیست، این ادعا که منابع بکار رفته به دست آقای احمدی‌نژاد تناسبی با کارهای انجام شده ندارد، حقیقتی تلخ است. طبق آمار بانک مرکزی طی سال‌های 1384 تا 1391 صادرات نفت و گاز کشور مجموعاً بیش از 620 میلیارد دلار بود که بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس پس از تعدیل قیمت‌ها، حدود 2 برابر کل عایدات نفتی دولت‌های سازندگی و اصلاحات به شمار می‌رود. جدای از این، تمام منابع حساب ذخیره ارزی و مبلع 120 هزار میلیارد تومان از فروش سهام شرکت‌های دولتی نیز در اختیار وی بود. با توجه به این ارقام می‌توان او را با اطمینان مصداق این آموزه علوی دانست که «سوء التدبیر یفنی کثیر المال»، نه مدیر و نه مدبر.

بر فرض قبول توانمندی‌هایی در ایشان و فرض محال مبرا بودن از برخی نکاتی که در نامه به آنها اشاره گردیده است و به فرض رسیدن به قدرت با بخش‌های مختلف حاکمیت به دلایل مختلف درگیر شده و با پا گذاشتن بر منافع ملی، کشور را به تنازع شدید سیاسی در عرصه مدیریتی خواهد کشانید. اتفاقی که در ماه‌های آخر دوره قبلی در مواجهه او با مجلس و قوه قضاییه شاهد آن بودیم؛ بنابراین ریاست احمدی‌نژاد ظرفیت بالقوه نزاع داخلی و کشمش دائم  در حاکمیت را دارد. بی‌اعتنایی او به منافع ملی مصادیق بسیار متعددی دارد که یکی از آنها رفتار وی در مناظره‌های سال 1388 بود. آنجا که برخی از اطلاعات سری کشور را برای محکوم نمودن رقیب برملا کرد و یا رفتار خلاف شئونات اخلاقی رئیس‌جمهور در زمینه‌سازی فتنه تأثیر داشت.

برادران ارجمند، اعضای محترم شورای نگهبان!

در تاریخ 17/6/1391 خطاب به نمایندگان مجلس نوشتم:

«برادران و خواهران ارجمند، نمایندگان محترم، آقای احمدی‌نژاد مدت‌ها است که اهلیت خود را برای سکان‌داری دولت از دست داده است. هر روز ادامه صدارت ایشان خسارت را برای کشور و مردم و اسلام و انقلاب بیشتر می‌کند. ما باید به یکدیگر کمک کنیم تا این انحرافات و قانون‌شکنی‌ها و بی‌پروایی در گفتار و رفتار شخص دوم کشور مهار گردد و اگر شدنی نیست تعیین تکلیف شود. مردم در فشارند، عزت جمهوری اسلامی نیز در خارج تنها سرمایه ملت‌های مستضعف و شیعیان و مسلمانان است. در چنین وضعیتی رئیس‌جمهور در پربیننده‌ترین زمان صداوسیما بی‌پروا هر حرف خلافی را می‌زند و پاسخ درخور نمی‌شنود... مجلس و به طریق اولی رئیس و هیأت رئیسه وظیفه دارند به داد مردم و قانون اساسی برسند و از مجلس که نهاد ضد استبدادی نظام مقدس جمهوری اسلامی است دفاع کنند.»

الان هم به شما در محضر خدای متعال و منتقم و ملت نجیب ایران عرض می‌کنم که این اقدامات، از مصادیق مسلم جرائم مذکور در بخش ذیربط  قانون مجازات اسلامی است. بند 10 اصل یکصد و دهم قانون اساسی رسیدگی به تخلفات رئیس‌جمهور در انجام وظایف قانونی‌ را بر عهده دیوانعالی کشور گذارده و بررسی کفایت سیاسی وی را وظیفه مجلس قرار داده است که متأسفانه انجام نشد. اگر این وظیفه‌ها تحقق میافت امروز او نمی‌توانست با جسارت، وعده خانمان برانداز و ضد ملی افزایش یارانه نقدی ماهانه به 250 هزار تومان برای همه را طرح کند.

توکلی در این نامه با یادآوری جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی برای بررسی و اعلام صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری، تاکید کرده شما در خیر و شر ناشی از سیاست ها، عملکردها و موضعگیری های داوطلبی که نامزدی وی را تأئید می کنید، شریک هستید و این مسئولیت نه تنها در دنیا، بلکه در آخرت می‌تواند اسباب عزت یا خدای ناخواسته سبب خواری گردد. حال این شمایید که باید بی صلاحیتی قطعی این فرد را به اطلاع ملت شریف برسانید.
 
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+احمد توکلی+محمود احمدی نژاد+شورای نگهبان+رد صلاحیت
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۲۷:۱۳
به امید حذف جریان انحرافی از عرصه سیاسی کشور (4263661) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۹:۱۸
این رد صلاحیت کردن مثل حق وتو است که فعلا در دست جریان اصولگرایی است و هر کس را رقیب خود ببینند به سمت استفاده از این حق وتو میروند تا کنون هم شمار بسیاری رو با این حق وتو رد صلاحیت کرده اند
بنده در هند هرگز ندیدم که یک حزبی این قدرت رو داشته باشه که نامزدهای رقیب رو اینطوری از صحنه خارج کنه اینطوری به نظر من منصفانه نیست
ضمن اینکه کامنتها هم عجیب یک طرفه است و همه به تعریف و تمجید از این سخن پرداخته اند
از دید من اینکه ایشون خوبه یا نه باید به مردم واگذار بشود و اگر واقعا رایی ندارد پس این همه حساسیت برای چیست؟ (4263773) (alef-2)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۱۰:۴۹
احمدی نژاد عوامفریبی می کند و طبقه محروم جامعه را (که در دوران خودش دو برابر شدند) با وعده های پوپولیستی برای اخذ رأی اقدام می دهد. از طرفی مبتواند دروغ را بیشتر باب کند و با شانتاج و افترا و ... بی اخلاقی را در جامعه گسترش دهد.
در جوامع غربی نیز چنین افرادی را وادار به منع شرکت در انتخابات می کنند. مثالهای فرانسه را می توانید بررسی کنید. (4264040) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۳۵:۰۹
این خصوصیات را احمدی مژاد از اول داشت چرا در سال 88 صلاحیتش رد نشد؟ (4265035) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۵:۱۵:۳۹
تشخیص عوام فریبی یا وعده پوپولیستی و..با مردم هست ایشون 8 سال هم رئیس حمهور بوده اگر مردم تشخیص داده باشند که وعده های الکی میده رای بهش نمیدن با این دلایل نمیشه یک فرد رو رد صلاحیت کرد. مجرم بودن یا نبودن افراد هم با قانون و تشخیص دادگاه است مثلا بنده نمیتونم بگم فلاتی مجرمه چون تشخیص من اینه اگر اینطور باشه که سنگ رو سنگ بند نمیشه هر کسی فرد دیگری را مجرم می داند. (4267860) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۳۱:۵۳
احمدی و موسوی تمام شدند. انقلاب باقی می ماند. (4264259) (alef-3)
 
از سار کاشون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۵:۵۲:۲۳
احمدی نژاد تمام شد (4269119) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۴۳:۳۷
هزاران لایک (4264285) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۱:۵۵:۳۳
مردم خوب و بد رو از همه بهتر میدونن (4264925) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۰۵:۵۷
احمدی نژاد- مشایی و طرفداران آنها چقدر طرفدار آزادی و دموکراسی شده اند!!! همان دموکراسی که احمدی نژاد در سخنرانی عمومی خود در دوره ی ریاستش از آن بیزاری جست و گفت از شنیدن واژه ی دموکراسی دچار حالت تهوع می شود و...! احمدی نژاد - مشایی و طرفدارانشان چقدر مخالف نظارت استصوابی شده اند!!! همان نظارت استصوابی که 30 سال احمدی نژاد-مشایی از آن حمایت کردند اما وقتی آتش رد صلاحیت ها دامانشان را گرفت زبان به انتقاد باز کردند!!! و... (4264330) (alef-3)
 
رضا راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۴۰:۳۰
با سلام .دوست عزیز اینجا ایران و یک کشور بر پایه و اساس اسلام و پایبندی به شرع مقدس میباشد و جایگاه ولایت فقیه و سایر ارکان حکومت در این چهارچوب تعریف می شود و حتی بسیار مترقی تر و مدنی تر در مقایسه با جوامع دموکراتیک می‌باشد.(هند که جای خود دارد )
در رابطه با متن آقای توکلی عزیز، باید گفت که آقای احمدی نژاد در چهار سال دولت اول خود ،به رغم انتقادات مطرح شده، دولتی فعال هم در عرصه داخلی و هم در بعد روابط بین‌الملل داشتند و عملکرد ایشان مثبت بود.ولی متاسفانه ایشان هر چه پیش رفتند عملکردشان بر خلاف منویات رهبری معظم بود که هم از نظر شرعی و هم قانونی لازم الاجرا میباشد.که آخرین مورد آن در نصیحت خیرخواهانه ایشان در عدم کاندیداتوری متبلور بود که با کمال تاسف آقای احمدی نژاد باز هم تمکین نکردند. (4264525) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۰۸:۴۶
احسنت اصولگراها دنبال حذف رقیب به هر طریقن امیدوارم احمدی تایید شود (4264583) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۵۹:۰۷
درود بر توکلی (4265629) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۸:۲۷:۲۷
"این رد صلاحیت کردن مثل حق وتو است که فعلا در دست..." : خودت فهمیدی چی گفتی؟ (4265121) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۳:۵۱:۲۱
ما دیگه حوصله تحریم و گرانی و بدبختی رو نداریم
رای ما فقط روحانی (4266100) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۳:۰۲:۳۸
اگر اصولگرایی را یک منش بدانیم بنابراین اعضای شورای نگهبان به عنوان حافظان قوانین باید اصولگرا باشند واگر منظورتان از اصولگرایی یک جهت سیاسی است هیچ کدام از اعضای شورای نگهبان عضو هیچ گروه اصولگرا نیستند بنابراین استدلال شما باطل است. (4267582) (alef-3)
 
کارگردان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۴:۰۸
اگه تایید صلاحیت بشه شاهد چه مناظره های جنجالی باشیم فیلم هایی کمدی اما واقعی با کوچکترین هزینه ریالی برای صدا وسیما با بیشترین مخاطب (4263848) (alef-3)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۶:۴۵
جناب دکتر توکلی دستمریزاد اما دیگر چه سود! "نوشدارو بعداز مرگ سهراب" - ایکاش در همان سال 1384 چنین همت و عزم و اراده ای برای مصونیت کشور و ملت و نظام برخاسته از خواست ملت و آرمان های انقلاب اسلامی بوقوع می پیوست اما افسوس و افسوس و هزاران افسوس که چنین نشد. اما به سهم خود خدا را بسیار شاکرم که در همان هفته های اول انتخاب رئیس جمهور دوره تهم طی یک تماس تلفنی که به صورت مکتوب در صفحه گفتنی های "روزنامه اعتماد" درج گردید به صراحت و با صدافت مواردی را جهت اطلاع و آگاهی رئیس جمهور منتخب بیان داشتم. والله اعلم. (4264028) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۵۱:۱۹
وای بر مار اگر انتخابات و انتخاب رییس جمهور را به مسخره گی بگیریم.هموطنان دقت کنید انتخابات یعنی آینده خودتان فرزندتان و کشور، (4264541) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۳:۴۵:۴۴
همه سركارند. (4266070) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۴:۳۴
البته حذف با رای مردم نه حذف توسط افرادی که بیطرفی خودشون زیر سئواله. (4263923) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۷:۳۱
جناب توکلی ایا در خصوص سایر افراد ریاست جمهوری چنین اعتراض می کنند؟ (4263996) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۱۳:۰۹
اقای توکلی سپاسگزاریم کاش همه به این نتیجه برسند . (4264045) (alef-3)
 
Seychelles
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۸:۰۰
ما نباید نگاه حذفی داشته باشیم. حتی اگر یک درصد جامعه یک دیدگاهی دارن، حذف اون میتونه باعث خشونت و مشکل ساز بشه. (4264247) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۰:۵۸
با خواندن نامه آقاي دكتر توكلي، خون‌دلهايي كه در آن 8 سال خورديم عين يك فيلم از جلوي چشمانم رژه رفت. (4264296) (alef-3)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۲۹:۱۶
با احمدی نژاد مخالفم اما با نظارت استصوابی شواری نگهبان بیشتر مخالفم. (4264399) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۴۰:۱۱
دو جریان فکری فاسد انحرافی و جریان فاسد غربگرایی باید حذف شوند. (4264416) (alef-3)
 
علیمراد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۲۸:۱۴
احمدی نژاد نمک انتخابات است خودش هم میداند اگر هم تایید شود رای نمی اورد امده تا به روحانی بگوید نه من و نه تو همین بس (4263664) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۱:۳۲
اتفاقا حضور احمدي نژاد کابوس اشرافي ها و اصلاح طلب ها هست

صد در صد راي مياره


تنها کسي هست که چپ و راست حتي غربيها و دشمنان کشور هم از حضورش حراس دارند (4263701) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۲:۳۱
احمدی نژاد نمک انتخابات نیست، فندک انتخابات است.
التهاب و آشوب به پا میکنه! (4263705) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۱:۱۹
اینکه اشوب به پا میکنه یا نمیکنه باعث رد صلاحیت ایشون نمیشه ایشان حق دارد در انتخابات حضور داشته باشد و دلیلی بر رد صلاحیتش وجود ندارد. در قانون اساسی در مورد اینکه التهاب به پا میکنه یا نمیکنه بحثی نشده لذا دوستان از خودشون قانون نتراشن (4263828) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۰:۲۹
احمدی نژاد هرچه اعتبار کسب کرده به اعتبار شعارهایی بود که می داد یعنی همان آموزه های امام و رهبری، اما با انحراف از مسیر امام و رهبری همه اعتبار خود را از دست داده است، امروز هیچ فرد انقلابی و آگاه و مومن معتقد به امام و رهبری از احمدی نژاد حمایت نمی کند ، حمایت کنندگان از احمدی نژاد سه دسته اند
۱- کسانی که آگاهی کافی و قدرت تشخیص ندارند
۲- انجمن حجتیه ای ها
۳- ضد انقلاب، اعم از منافقین و سلطنت طلب ها و سایر گروهک های ضد انقلاب. (4264158) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۳۶:۵۳
عدم التزام به ولایت فقیه
دلیل از این محکم تر میخوای؟؟ (4264519) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۲:۲۲
فندک انتخابات... فوق العاده بود

البته با این حال معتقدم احمدی نژاد رای نداره و رد صلاحیت باعث می شه این حقیقت مخفی بمونه. بهتره اینکار انجام نشه تا فرصت مظلوم نمایی پیدا نکنه. به نظرم رد صلاحیت شاید کمک نا خواسته ای به او باشه . مطمئنا او هم با علم به احتمال رد صلاحیت وارد میدان شده و شاید هم به دنبال همین باشه. شکستش در انتخابات پایان زندگی سیاسیش خواهد بود ... اما در صورت رد صلاحیت فرصت مظلوم نمایی پیدا می کنه (4264657) (alef-3)
 
لطفا این پیام رو برسونین به اقای توکلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۱:۴۲
کاش سال ۸۴ رد صلاحیت شده بود و این همه خسارت مادی و معنوی به جمهوری اسلامی تحمیل نمیشد اما ...
رد صلاحیتش در شرایط فعلی به نظر همون چیزی هست که او می خواهد...

به اعتقاد بنده بهتره اجازه بدیم مردم رد صلاحیتش کنن (4264677) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۳۳:۵۵
اومده که مردم مجبور بشن به روحانی رای بدن (4264115) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۵۱:۲۷
آقای توکلی نیمی از صداقتتون نشان دادید . اجازه بدهید به صداقتتان شک کنم به چند دلیل :
1) حرف صدق را باید به موقع زد حتی اگر برای شما ضرر داشته باشد تا خسارت بر مسلمین کمتر شود ، اگر اهل کوفه "بعد از کشتن امام حسین (ع) "از کشتنش پشیمان شده و نامه و توبه نامه نوشتند و از حقانیت امام حسین(ع) دفاع کردند ، سودی در تاریخ بخشید؟ ایا بر مبنای این توبه نامه ها و اظهار پشیمانی و اینکه یزدید ظالم بود بعد از واقع عاشورا می توان گفت مصداق صداقت کوفیان بود؟ خیر می گویند نان به نرخ روز خور یا با احترام می گویند "سیاس"

2) انتظار داشتم شما ابتدا بخاطر حمایت جناح اصولگرا از احمدی نژاد و روی کار اوردن او از محضر امام زمان(عج) و مردم ایران عذر خواهی می کردید تا باور کنم اینبار راست و صدق حرف می زنید نه سیاسی کاری می کنید ،بعدا این نامه را می زدید

3) آب ریخته به جوب بر نمی گردد
4) امیدوارم اکنون با حمایت از رفع حصر و برگرداندن آرمش به این کشور ، نیمه دوم صداقت خود را نمایش دهید تا باور کنم شما حرف صدق و راست است و به نرخ روز این حرفها را نمی زنید. بلکه حاضرید برای درستی و صداقت کمی هم هزینه بدهید.

5) فرق امثال جنابعالی با اقای مطهری و اقای هاشمی رفسنجانی در این است که آنها حرف راست را می زنند حتی اگر حاضر به دادن هزینه باشند.
6) اینکه بعد از ریختن روغن از تغار (که خود در آن سهم نیز داشتید ) فریاد واسفا سر بدهید چه سود آیا می دانید احمدی نژاد چقدر به ایران و مردم ایران ضرر مادی و معنوی زدند؟چه کسی مسوول اینهمه طلاق و جدایی و افسردگی مردم بعلت آنهمه نوسانات اقتصادی هست؟ چه کسی مسوول اینهمه خسارت مادی به کشور هست .

منتشر هم نمی کنید مهم نیست . و العاقبه للمتقین (4265812) (alef-13)
 
مش مراد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۰:۱۰
احمدی نژاد که بالاترین قدرت اجرایی کشور بود عرضه انرا نداشت که طی 8 سال لیست مفسدین اقتصادی را از جیبش در بیاورد (4263667) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۱:۵۱
چه کشکی؟ چه لیستی ... همه حرف بی اساس بود ... (4263745) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۲:۴۲
با احترام برای اقای توکلی ، بهتر است اجازه دهید شورای نگهبان خودش وظایف را می داند. (4263674) (alef-3)
 
محمد مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۴:۱۸
مگر با این نامه جلوی انجامِ کار توسط شورای نگهبان گرفته شده است؟
یقینا هر کسی نظری داره، خیلی خوبه اگر مستدل و قانونی منتشر بشه تا همه
در صورت تمایل، استفاده کنند. (4263888) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۷:۵۸
اتفاقا کار بسیار خوبی کردند و به نظر من بهتر است دیگران نیز همچون آقای توکلی به شورای نگهبان نامه بدهند و ادله خودشان را بیان کنند. (4263936) (alef-2)
 
كيان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۶:۳۰
نامه آقاي دكتر توكلي منافاتي با انجام وظايف شوراي نگبهان ندارد. نامه ايشان به عنوان فردي مطلع، ياري رساندن به شوراي نگهبان است و البته روشن نمودن افكار عمومي. (4263991) (alef-3)
 
منوچهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۸:۱۵
در سال ۹۲ که آقای مصلحی وزیر اطلاعات وقت در جلسه شورای نگهبان حاضر شد و با بیان تحلیل های خود و نه مستندات قانونی باعث رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی شد شورای نگهبان وظیفه خود را نمیدانست؟ (4264696) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۳:۵۰
احسنت به دكتر توكلي بدون ملاحظه جهت منافع ملي تلاش ميكند موفق و پايدار باشيد (4263679) (alef-3)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۴:۴۳
احسنت به شرفت دكتر توكلي (4263794) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۴:۳۰
این همه خلاف و نافذمانی و لجبازی باور نکردنی است
فقط تعاریف مقامات از ایشان در پایان دوره موجب تعجب است ! (4264351) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۲:۵۵
نور به قبرت ببارد هاشمی (4264632) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۷:۳۶
کاش خودتون هم ثبت نام میکردید جناب توکلی! ما به شما رای میدادیم (4263690) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۹:۵۷
خود احمدی نژاد پرونده ای ندارد. می گویند مدیریت اقتصادی اش ، کارنامه ضعیفی داشته ، خب ! مگر هاشمی و خاتمی و روحانی ،کارنامه قوی داشتند؟ (4263697) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۰:۵۹
دولت اصلاحات کشور را با تورم 50 درصد تحویل گرفت وبا تورم 11 درصد و رشد اقتصادی 6.7درصدو خزانه پر تحویل احمدی نژاد داد و احمدی نژاد کشور را تورم 40 درصد ورشد اقتصادی -6.7 درصدوخزانه خالی تحویل جناب روحانی دارد و حالا تورم به زیر 10 درصد رسیده اگر منصف باشی خودت درک می کنی که کی برای کشور کار کرده وکی برای کشور فاجعه بوده (4264071) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۰:۳۲
پرونده ندارد؟
فقط یک فقره و در تفریغ بودجه یک سال به اندازه 10 میلیارد دلار، تخلف وجود داشت و معلوم نیست پول چه شده است.
لابد دست شما رسیده که ادعا داری پرونده ندارد (4264128) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۴:۴۵
کارنامه ضعیف؟!!! داغون کرد رفت! (4264139) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۲۹:۴۲
بنظر شما چی باعث شد علیرغم اینکه احمدی نژاد از نظر اخلاق و سیاست و اقتصاد مملکت را به ویرانی کشاند، دوباره هوس ریاست جمهوری به سرش بزند؟!؟!؟؟!؟ (4264744) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۰:۳۱
اومدن محمود به نفع اصلاح طلبها است و به ضرر اصول گرایان. چون رای اصول گراها را می شکند. هیچ اصلاح طلبی هیچ وقت به محمود و امثالهم رای نداده و نخواهد داد (4263699) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۴:۱۱
البته خیلی خوب شد چون اصلاح طلب ها احمدین نژاد را سوژه و پله قرار داده بودند برای رسیدن به اهدافشان ، حالا که احمدی نژاد سیبل اصولگرایان شده اصلاح طلب ها خلع سلاح شدند. (4264166) (alef-3)
 
شلمزاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۱:۴۸
به نظر من نباید این همه هزینه روی دست کشور گذاشت بجای انتخاب رییس جمهور اگر چند مدیر ژاپنی وارد کنبم نه تنها کشور گلستان می شود بلکه چوبه دار مفسدین اقتصادی نیز بر پا می شود و دیگر اقا واقا زاده ای باقی نمی ماند (4263703) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۲:۴۱
خدا رحمت کند آیت الله هاشمی را که چه خوب شناخته بود احمدی نژاد را (4263707) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۸:۰۶
ایشان امام را هم نشناخته بود (ادعای خلاف برگشتن امام از شعار مرگ بر آمریکا)
مشکل هاشمی با احمدی نژاد سر قدرت بود (4264000) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۲:۵۵
جناب اقای توکلی با سلام و احترام
بنده یک سوال از شما دارم امیدوارم سوالم مطرح شود:
یک بنده خدایی از من پرسید چرا همه نخست ویزها و رئیس جمهورهای شما بعد انقلاب یا رد صلاحیت شده اند یا رد صلاحیت و ممنوع التصویر هستند یا در حصر هستند یا از کشور فرار کرده اند؟ ایشون به بنده گفت که ما 44 رئیس جمهور تا حالا داشته ایم همه هم محترم هستند سوال بنده از شما اینه که بعد از اینکه احمدی نژاد رد صلاحیت شد این اقا دوباره همین سوال رو از بنده خواهد پرسید بنده از حضرتعالی راهنمایی میخام که جواب این فرد امریکایی را چگونه بدهم ممنون میشوم که سوال بنده را الف از اقای توکلی بپرسد و ایشان هم پاسخ به بنده بدهد افرادی که مد نظر ایشون هستند هم بنی صدر، موسوی، رئیس دولت اصلاحات و اقای هاشمی است و الان هم احمدی نژاد میخاد به این جمع اضافه بشه قطعا ایشون از بنده دوباره این سوال را خواهد پرسید ضمن اینکه رد صلاحیت اقای روحانی را هم یک عده بحثش را قبلا مطرح کرده بودند به نظر شما چگونه ممکنه بهترین افراد جامعه را به عنوان افراد صالح در معرض رای مردم قرار دهیم و بعد هم اصلحی که مردم انتخاب کرده اند را رد صلاحیت کنیم؟
باز هم ممنون خواهم شد که چون سوال به بحث ربط داره سوال بنده رو از اقای توکلی منتشر فرمایید
با تشکر (4263710) (alef-2)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۸:۳۰
با توجه به نکته ای که جنابعالی فر مودید چطور کسی داوطلبانه کاندید
ریاست جمهوری بشود و بداند که عاقبت بخیر نخواهد شد. این سوالی که
شما فرمودید در ذهن خیلیها است واز. شما تشکر که مطرح کردید.
بیصبرانه منتظر پاسخی در. اینمورد ؟ (4264093) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۳۴:۰۷
نخبگانمان میبایستی بدنبال حل این مشکل باشند که چرا سیاسیون
و رجال ما بعد از اینکه سمت ریس جمهوری راعهده دار میشوند بعد از
اتمام ماموریتشان طرد میشوند ۰ (4264116) (alef-3)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۶:۲۵
اجازه بدهید من پاسخ شما را بدهم ولی لطفا خوب دقت کنید ، و اگر این سوال را تکرار کردید لطفا پاسخ من را هم کنار سوالتان بنویسید و سانسورش نکنید،

اولا شخص اول مملکت ما در ایران رهبری است که ولی فقیه است، و طبق اعتقاد مردم و مبانی قانون اساسی نایب عام حضرت ولی عصر ع است ، و شرایط سنگینی از نظر اعتقادی ، عملی ، برای او در نظر گرفته شده است، اما شخص اول مملکت در کشورهای دیگر رییس جمهور است که برای انتخاب آنها شرایط سنگینی وجود ندارد، مثلا اگر رییس جمهور امریکا را صدبار در کازینو و قمارخانه هم دیده باشند یا همجنس گرا باشد منعی ندارد می تواند رییس جمهور شود همه اینها هم به قول شما رییس جمهورهای خوبی هستند ، یا مثلا قارونی زندگی می کنند ولی بسیاری از مردم در فقر و فلاکت دست پا می زنند بازهم اینها برای آنها رییس جمهورهای خوبی هستند، اما در ایران اگر رهبری کوچکترین ضعف و گناهی در زندگی او وجود داشته باشد صلاحیت رهبری را از دست می دهد و معزول است ، و ما تا کنون دو شخص اول مملکت را تجربه کرده ایم امام خمینی ره و حضرت آیت الله خامنه ای که نه تنها به معنای انسانی و الهی خوبند، بلکه الگو پاکان و صالحان و معشوق قلوب مومنان سراسر گیتی هستند، امام و پیشوای شهیدان هستند،
رییس جمهور در ایران شخص دوم مملکت است در دنیای رییس جمهور را با مقام بالتری نمی سنجد چون آنجا مقام بالتری وجود ندارد اما در ایران رییس جمهور را با رهبری می سنجند،
اگر رییس جمهوری مانند شهید رجایی و آیت الله خامنه ای بود، رییس جمهور شایسته و ارزشمند و برای همیشه قابل احترام و محبوب ملت است و اگر رییس جمهور از نظر فکری و اعتقادی و عملی از آموزه های امام و رهبری فاصله بگیرد، مردم با کسی تعارف و شوخی و ملاحظه ای ندارند ، خواه هاشمی باشد خواه احمدی نژاد باشد خواه روحانی باشد و خواه خاتمی یا بنی صدر باشد ، البته بدترین اینها از بهترین رییس جمهورهای امریکا و فرانسه بازهم صدها مرتبه بهترند و یک موی روحانی و ... به صدها کلینتون و اوباما می ارزد (4264241) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۵۱:۵۲
بسیار عالی بود. (4265061) (alef-13)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۵۲:۳۰
واقعا چه جواب مستدل و شفافی دادین همه ابهامات ما رو برطرف کردید دوست عزیز! لطفا اگر جایی تدریس میکنید بفرمایید ما در محضر شما حاضر شیم و تلمذ کنیم! البته ماشالا اعتماد به نفستون هم خوبه. (4265064) (alef-13)
 
ara
Spain
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۰۷:۵۶
مردم اونها رو نذاشتن تو حصر که

این سوال همیشه برا من بوده واقعا تعریف مردم چیه !!!

هر کی فکر می کنه نظر مردم با نظر اون یکیه (4266162) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۱۱:۴۶
اول اینکه ردصلاحیت به معنی اینکه محترم نباشند نیست وصرفا به معنای عدم کفایت برای آن مسولیت است
دوم اینکه درخیلی کشورهای بزرگ ریاست جمهوریهایی بوده اندکه محاکمه شده اند.برزیل کره جنوبی و...
سوم اینکه مثلا درآمریکا بیل کلیتون محکوم شدبه رابطه باخانم های مختلف بخصوص لوبانفسکی و...جریمه مالی دادوازنظرخیلی ازآمریکاویها به خصوص جامعه زنان منقوراست
چهارم اینکه اتفاقااین نشان دهنده این است که چارچوب وشعارهای امام وانقلاب حفظ شده است وباگذرزمان وتغییرماهیت افرادباسابقه تغییرنخواهدکردواین رمزماندگاری انقلاب اسلامی است
موفق باشید (4266181) (alef-3)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۲:۵۱:۵۹
دوست عزيز مثل اينكه صورت سوال رو اصلا توجه نكردي!
تو كشور هاي ديگه كه گفتي فقط تك و توك رييس جمهورشون بعد از رياستشون مشكل داشتند نه همشون
اما اينجا همه روساي جمهور سابق از دم مورد دار شدند و فاقد بينش و صلاحيت و ... !!!
واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4267821) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۴:۰۰
احمدی نژاد که بالاتر از مرحوم هاشمی نیست ایشان را هم رد صلاحیت کردند (4263713) (alef-3)
 
حسن
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۵:۵۳
سؤالم از آقای توکلی اینه که با این حجم از تباهی و قانون شکنی چرا هیچ کس جلو دار ایشان نبود؟ واقعاً چه بصیرت و مصلحتی باعث میشد این قدر امور خلاف و بی ضابطه جاری و ساری بشه و کشور رو به لب پرتگاه بکشونه. (4263721) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۶:۳۴
جناب آقای توکلی عزیز
با احترام به حضزتعالی و تفکرات اصلاح گرایانه شما
با توجه به اشکالات و بحران های فراوان دولت های نهم و دهم ، به نظر میرسد بهتر بود جنابعالی جانب عدالت را رعایت می کردید و درباره تخلفات عدیده این دولت نیز مطلبی می انگاشتید.
متاسفانه عدم مدیریت در کشور ما رویه شده و هیچ کس این موضوع را عادلانه نمیکند (4263725) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۳:۳۸
این دولت که گل وبلبله (4264136) (alef-3)
 
جوادیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۷:۰۳
اگه رد صلاحیت شد باید فورا دادگاهش که چند ساله به تعویق افتاده بر گزار بشود (4263728) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۰:۳۴
رو چه حساب دادگاه رو به تعویق انداختند چرا مال بقیه سر وقته؟ چی داره که ازش می ترسن؟؟؟ چی می دونه؟ (4263973) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۵:۱۳
از اونایی که دادگاهی شدن مثل کرباسچی و جزایری چیزی جز دهن کجی به ملت دیدی که میخوای این هم که کم دهن کجی نکرده باز به ریشمون بخنده (4264144) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۷:۵۴
اگر به جای حمایت بی حد و حساب از احمدی نژاد توسط صدا و سیما و مسئولان مختلف ضعف و قوت و مشکلات وی در زمان خودش بیان میشد مانع از این بود که این انحراف و مشکل به این حد برسد اما وقتی که خیلی از روش مندی های ما براساس مصلحت بنا شده آن هم نه مصلحت ملی و دراز مدت بلکه ساکت نگه داشتن جناح مقابل یا گل و بلبل نشان دادن همه چیز تا مردم از دولت مورد پسند راضی و راضی تر باشند، نتیجه آن ایجاد محیطی امن برای پرورش تخلفات خواهد بود. مسائلی که آقای دکتر توکلی به خوبی و دقت اشاره کردند با تاریخ های مشخص ذکر شده ولی آیا مطبوعات می توانستند به این موضوعات در زمان خودبپردازند؟ (4263732) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۸:۱۹
ایشان به خاطر ان همه فساد در دولتش باید محاکمه شود چرا دادگاه ایشان پس از 4 سال هنوز برگزار نشده است (4263734) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۳۳:۲۰
فقط یک سند تخلف دکتر احمدی نژاد را نشان بده (4265528) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۲۴:۵۰
اونهمه اون بالا نوشته تازه میگی یک برگ سند نشون بده ؟ ، من نمی دونم این یک برگ سند که شما می گی یعنی چی نکنه منظورتون یک برگ سند خونه یا ماشینه (4265720) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۱:۰۸:۵۲
خوابی برادر! (4274619) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۸:۳۷
ایشان از نظر بنده صلاحیت ندارند اما لطفا اجازه دهید مردم تعیین کنند چه کسی صلاحیت دارد. مگر مردم دانش و آگاهی ندارند؟! (4263735) (alef-3)
 
سیدابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۹:۲۴
حقانیت اصلاح طلبان , روز بروز , روشنتر می شود. (4263738) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۵:۰۲
منظورت اونهایی که سرمنشا فتنه 88 بودند و کشور را تا سراشیبی سقوط بردند که نیست؟؟ (4263924) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۶:۴۱
بنده به عینه حقانیت اصلاح طلبان را در آشوب های سال 88 دیدم خصوصا" تمکین عجیب آنها به نتیجه انتخابات . (4263930) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۸:۰۳
اصلاح طلب ها کارشون به جایی رسیده که حاضرن عارف به جای روحانی کنار بزنن (4263999) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۸:۵۷
که به رای مردم احترام نمی گذارند؟ (4264003) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۰:۳۰
دمت گرم (4264340) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۴۴:۲۰
فتنه گری و فریبکاری یا حقانیت، (4264424) (alef-3)
 
علي بابا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۰۱:۵۴
دكتر احمدي نژاد خيلي بهتر از مسئولين ودولتهاي قبلي وكنوني كار كرده است اين رادر مناطق محروم اگر رفته باشيد در روستاها دور دست بهتر درك مي كنيد. (4265429) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۲۸:۰۲
خیانت های اصلاح طلبان است که هر روز بیشتر آشکار می شود. (4264619) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۲:۱۹
هر مسلمانی اوامر ولابت فقیه را گوش نکند خطاکاراست (4263749) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۴:۳۵
اگر آزادی احزاب نهادینه شود و قتانون تعین کند که افراد تنها در صورت عضویت در حزب می توانند کاندید شوند, شرایط خیلی فرق می کند و مردم می توانند مشارکت سیاسی بیشتری داشته باشندو (4264308) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۴۳:۱۶
ولایت امری قلبی است و مطمین باش هر کس ولایتی را قلبا قبول کرد از ان اطاعت میکند همچنان که ما از ولیمان پیروی و تبعیت میکنیم (4264773) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۴:۲۳
واقعا حالا همه فهمیدند دلیل این همه بدبختی و مشکلات کشور از دوره احمدی نژاد تابحال چیست به قول ایت الله هاشمی رفسنجانی بزرگترین منتقد احمدی نژاد اوار برداری از این خرابی های دولت احمدی نژاد حداقل دو دوره ریاست جمهوری طول می کشد (4263758) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۹:۳۸
برادر ! فرموده اي : " احمدي نژاد مجرم است و صلاحيت مديريت عالي كشور را ندارد "!!
اول اين كه قربون دهنت !! و اما دوم : قربونتم ! اگر مجرم است ، پس مجرم است ، و آدم مجرم
بايد به محاكمه كشيده شود !! و آدم مجرم نه تنها صلاحيت امور عالي ندارد كه صلاحيت امور " داني " ( داني ،مخالف عالي ) هم كه هيچ ، بلكه صلاحيت در خانه بودن هم ندارد و بايد به به پاي ميز عدل و داد تشريف بياورد و قانون جواب بدهد !! بله ؟ ! اين كه اول بگوييم " مجرم "
است ، بعد بگوييم كه صلاحيت امور عالي ... تناقض است تصدقتم !! (4263776) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۰:۴۳
باز دوستان اصولگرا رفتند به سمت استفاده از حق رد صلاحیت که بتونن اطراف خودشون رو خلوت کنن بلکه رای بیارن
اگر این رد صلاحیت نبود همین چهار تا نماینده رو هم در مجلس نداشتید (4263781) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۱:۳۸
آقای توکلی با اینکه از حمایتهای شخص شما و جریان اصولگرایی از ایشان بسیار گله دارم اما این نامه روشنگرانه شما را می ستایم (4263785) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۱:۴۸
درود بر توکلی عزیز...الیاس نادران و احمد توکلی چون حسابشان پاک است از آقای بگم بگم واهمه ای ندارند و جسورانه خلاف کاری های جریان مدعی پاکی و صداقت را رو خواهند کرد.تندرست و پایدار باشید . (4263786) (alef-3)
 
شمس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۷:۴۹
از جناب دکتر توکلی میخواهبم عملکرد دیوان شفافیت وعدالت را تا به حال برای مردم بازگو کنند مردم می توانند خیلی مسایل کشور را با ایشان مطرح کنند ورابطه دو طرفه بیشتر می شود (4263859) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۶:۳۵
سلام گوشه ای از حقایق ناگفته بود (4263801) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۸:۱۲
1- با این حساب، سه رییس جمهور با دودوره چهارساله یعنی 24 سال ریاست همگی
ردند. تکلیف انتخاب شدن آن ها در سال های انتخاباتی شان چه می شود؟
2- با یک محاسبه ساده چرایی، چگونگی و چیستی این رد شدن ها به ساختار ها باز می گردد. یعنی در این ساختار های اجرایی/مدیریتی چه عالم و چه دانشگاهی و هر که وارد شود، پس از دو دوره چهارساله، اگر در روز اول سالم بود، در پایان هشت سال نمی تواند فاسد نگردد.
3- پس رفع اشکال در تغییر/اصلاحات ساختاری- اجرایی است تا فساد خیز نماند.
4- پس می ماند تکلیف روحانی. اگر در همین پایان چهار سال اول انصراف دهد، می تواند خوش نام، سالم تر و ماندگار بماند. اما چه بسا اگر وارد چهار سال دوم گردد، پس از هشت سال، چه التزامی وجود دارد که او از سراشیبی فساد نظام مند، سالم بدرآید؟
5- با این حساب انتخاب رییس جمهور در 29 اردیبهشت برای رأی دهندگان شاید سردرگمی آورد. اگر به همان روحانی رأی دهند برای حذف سیاسی او پس از چهار سال متحد شده اند. و اگر به کاندیدای دیگری رأی دهند که تا چهار سال بعد شانس او را محک زده اند. با این اوضاع رأی دهندگان را از انتخابی دوسر باخت چگونه می تواند رهانید؟ (4263807) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۰۹:۰۹
اقای توکلی
مجرم بودن یا نبودن افراد را دادگاه تشخیص می دهد و طبق قانون اساسی هم اصل بر برائت است. نمیشه افرادی رو که با جناح شما رقابت دارند با این روشها از صحنه خارج کرد. (4263813) (alef-3)
 
امیدوار
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۱:۲۱
جناب توکلی عزیز
شما فقط به یک سوال جواب بدهید.
مجرم کسی است که دادگاه صالحه علنی با رعایت قوانین دادرسی و بعد از ارائه دفاعیات خود محکوم شده باشد. ایشان طبق حکم کدام دادگاه محکوم شده است؟ (4263829) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۳:۲۳
دادگاه مردم دوست عزیز! (4264135) (alef-3)
 
سید حسام الدین زعفرانی
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۴:۲۹
مجرم کسی است که مرتکب عملی شده که طبق قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده است؛ خواه محکوم شده باشد یا خیر. بنده اگر از چراغ قرمز عبور کنم مجرم هستم خواه پلیس مرا جریمه کرده باشد یا خیر. (4264239) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۳۴:۴۸
سیدجان مجرم با متهم از لحاظ حقوقی فرق دارد.کسی که اتهامی متوجهش است تا زمانی که در دادگاه صالح محکوم نشده است متهم است. (4265364) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۰:۰۸:۵۷
برادر یا خواهر عزیزی که بدون نام پاسخ داده اید
شکی نیست که مجرم با متهم هم از لحاظ حقوقی و هم ادبی تفاوت دارد بنده هم نگفته ام که یکی هستند و بدون تردید آقای توکلی نیز چنین اعتقادی ندارد. مجرم کسی نیست که اتهامی متوجه او باشد بلکه فردی است که جرمی مرتکب شده باشد، ممکن است متهم باشد یا نباشد و ممکن است محکوم شده باشد یا نشده باشد اما این موضوع در اصل مجرمیت او شائبه ای ایجاد نمی سازد. مجرم فاعل است و جرم یعنی عملی که قانون برای آن مجازات نعیین کرده را مرتکب شده است خواه در دادگاه صالحه متهم یا محکوم باشد یا خیر. مثال هم آوردم که بنده با عبور از چراغ قرمز مجرم هستم خواه کسی مرا ببینید یا نبیند و مورد مواخذه قرار بگیرم یا خیر در اصل جرمی که مرتکب شده ام تغییری اعمال نمی شود و من مجرم هستم. آقای توکلی نیز نگفته که ایشان متهم یا محکوم است بلکه رفتار و اعمال رییس دولت مجرم سابق کشورمان را به درستی موشکافی و از یک نگاه کارشناسانه و بدون غرض و از باب امر به معروف و نهی از منکر، مجرمیت وی را بررسی و به اطلاع اعضای شورای محترم نگهبان رسانده است و اگر فردی هنوز یافت می شود که در این باره تردید دارد می تواند فیلم اخیر مصاحبه با خبرنگاران را ملاحظه نماید.
با احترام (4267205) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۲:۵۱:۰۵
بزرگوار چند نکته رو خدمت شما یاداوری می کنم:
1- ملاک ما قانون است نه نظرات مردم
2- قانون اساسی رو خدمت حضرتعالی یاداوری می کنم:
اصل‏ سی و هفتم: اصل‏، برائت‏ است‏ و هیچکس‏ از نظر قانون‏ مجرم‏ شناخته‏ نمی‏
شود، مگر این‏ که‏ جرم‏ او در دادگاه‏ صالح‏ ثابت‏ گردد.
اصل‏ سی و ششم: حکم‏ به‏ مجازات‏ و اجرا آن‏ باید تنها از طریق‏ دادگاه‏ صالح‏ و
به‏ موجب‏ قانون‏ باشد.
3- کسی که از چراغ قرمز رد میشود متخلف است نه محرم اون فرد تخلف کرده
4- نمیشه اینطور استدلال کرد که بالاخره هر کسی محرم است چون حتما جرمی انجام داده که ما ندیده ایم یا اینطور استدلال کرد که چون اتهامی متوجه او است و در دادگاه ثابت نشده پس مجرم است دوست عزیز ملاک و معیار قانون است قانون هم گفته دادگاه باید اثبات نماید

خلاصه نظر جنابعالی این است که چون ما میدانیم فردی جرم کرده پس مجرم است و نیاز به دادگاه ندارد که این صحبت جنابعالی خلاف قانون اساسی است و ضمنا باعث مفسده هم میشود از فردا هر کسی میتواند فرد دیگری را مجرم بداند بزرگوار ما همه باید مطیع قانون باشیم و قانون را ملاک بدانیم نه اینکه چون نفع شخصی خودمان در میان است هر طور که مایلیم تفسیر کنیم اگر اینگونه باشد مساله املاک نحومی هم مطرح است و اون دوست دیگر ما طبق تفکر شما مجرم است در حالی که اینطور نیست وملاک قانون است. چیزی که از دید شما جرم است ممکنه با ارائه دلایل و شواهد توسط متهم معلوم شود که جرمی نبوده یا در طول تاریخ هزارتن فرد متهم به قتل شده اند و در دادگاه تبرئه شده اند طبق تفکر شما ما میدانیم فلان فرد انگیزه قتل داشته پس قطعا قاتل او است یا چون در نزدیکی صحنه قتل دیده شده پس قطعا قاتل است. لذا صحبتهای شما خلاف قانون است و ملام ما هم قانون است نه کامنت گذاشتن و نظر شخصی دادن

از الف خواهشمندم نظر را منتشر فرماید. (4267820) (alef-3)
 
سید حسام الدین زعفرانی
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۴۵:۱۷
با ادب و احترام حضور جناب آقای توکلی که همواره کوشیده جانب حق را در عمل و گفتار رعایت نماید، خواه موفق بوده است یا خیر، به عرض می رساند این اظهار نظر کارشناسانه ی جنابعالی برای ثبت در تاریخ و شاید اظهار برائت از جریانی که خود شما نیز در پا گرفتن آن بی سهام نبوده اید بسیار خوب و پسندیده است -
باشد که موجب بیداری گروهی دیگر از امت اسلامی و دلسوزان نظام باشد - اما همین عمل شما در این روزهای بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان خلاف قانون است و شایسته تر می بود اگر پیش از این زمان دست به قلم شده بودید. بررسی این موضوع که شخصی در جایگاه جنابعالی حق دارد اعضای شورای نگهبان را مورد امر و نهی قرار دهد یا خیر نیز خود امر دیگری است. با تجدید احترام (4264287) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۳:۰۴:۲۱
کمک به شورای نگهبان در جهت تشخیص به هیچ وجه خلاف قانون نیست (4267586) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۵۴:۲۵
مگر در دوره های قبل افرادی از احزاب مختلف رد شدند ، حکم دادگاه داشتند؟؟؟
ملاک شورای نگهبان محکومیت نیست؟
آقای رفسنجانی محکومیت داشت؟
احمدی نژاد مدیر و مدبر نیست، کارنامه 8 سالش مشخصه (4264544) (alef-3)
 
علی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۲۱:۲۹
در اولین دادگاه مجرمیت او قابل اثبات است. فعلا حکم دادگاه او صادر نشده و عدم مجرمیت او هم ثابت نشده پس می تواند مجرم هم باشد (4264737) (alef-3)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۱:۵۲
سلام ای کاش تعصب کنار می گذاشتید وحرف موسوی هم در مورد احمدی نژاد می نوشتید خدا رحمت کند هاشمی رفسنجانی را (4263832) (alef-3)
 
mm
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۱:۵۸
ساختار حزبی درست کنید که فرقه های منحرف، مشابه فرقه ی انحرافی مسعود رجوی شکل نگیرند (4263833) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۲:۱۴
آقای توکلی در این نامه فسادهای اقتصادی دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد اشاره نکردن و اینکه کشور چند سال به عقب کشیده شد،کاش این چیزارو هم ذکر میکردن (4263836) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۴:۰۱
آقای احمدی نزاد مجرم نیست ادعا کنند می تواند خود مجرم باشد (4263847) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۵:۴۵
آقای توکلی تمام این مطالب شما درست و حق ، من نسبت به بخشنامه و قانون های اداری و ... آشنایی ندارم . این مکتب ایرانی که آقایان در جشنواره ها و تریبون ها و سمینارها دائم در موردش حرف میزدند و قصد داشتند گفتمان مکتب اسلامی را پایه و اساس انقلاب ما بود را منحرف و محو کنند را علت اصلی انحراف میدانم . یادم هست میگفتند مکتب ایرانی همان مکتب اسلامی و اللهی است ..... به نظر حقیر شورای محترم نگهبان فیلم های سخنرانی آقایان را در مورد مکتب ایرانی قبل از تصمیم به صلاحیت یا رد صلاحیت یکبار نگاه کنند . (4263853) (alef-2)
 
امیر
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۲:۲۰
سلام
آقای دکتر توکلی جنابعالی در یک برنامه زنده در صدا و سیما فرمودید که آقای قالیباف به لحاظ مشارکت در املاک نجومی مجرم است، حالا سوال اینست که چرا جنابعالی برای رد صلاحیت احمدی نژاد نامه ای را مرقوم فرموده اید در حالیکه رد صلاحیت او قطعی است. آیا بهتر نبود برای رد صلاحیت کسی که مجرم هست نیز نامه ای به شورای نگهبان ارسال می نمودید؟ (4263877) (alef-3)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۸:۵۴
ای کاش این حرفها رو زمانی که رئیس جمهمور بود هم میگفتین (4263901) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۳:۴۱
انصاف داشته باشیم توکلی زمان ریاست احمدی نژاد بیشتر از این حرف ها می زد (4264704) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۵:۱۳
امیدوارم اقای توکلی کامنت ها رو بخونن و به مواردی که صلاح می دونن پاسخ بدن (4264709) (alef-3)
 
وجدان شیرفرهاد
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۸:۲۵
ان زمان،منافع ما در سکوت بود.حالا هم اگه در رودربایستی ریاکارها گیر نمیکردم باز هم مثل مرد سکوت میکردم!!! (4264717) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۱:۵۷
آقای توکلی و سایر اصولگرایان! اجازه دهید مردم خودشان تعیین کنند چه کسی صلاحیت دارد یا نه. (4263912) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۸:۲۵
دقیقا موافقم. نامزد همه جریان ها را تایید صلاحیت کنید تا مردم تعیین کنند. یادمان نمیرود که احمدی نژاد را اصولگرایان ساختند، حمایت کردند و در مقابلش کرنش کردند. (4264366) (alef-3)
 
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۶:۰۴
مردمی که با وعده یارانه فریب بخورن باید از انتخابشون ترسید. (4264793) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۲:۴۴
فقط احمدی نژاد (4263914) (alef-3)
 
على
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۲:۵۵
بااينكه اصلاح طلبم اما بوجود اصولگرايانى مثل دكترتوكلى افتخار ميكنم درود بر شرفش كه انصاف و وجدان كارى وسياسى رو فداى مصالح حزبى وسياسى نميكنه (4263915) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۲۶:۰۰
خیلی هم سیاسی کاری می کنه . چرا 12 سال چیزی نگفت؟ (4264615) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۵۵:۰۷
مثل اینکه شما توی این دوازده سال خواب بودین، دکتر توکلی از همون ابتدا به کارای احمدی نژاد واکنش نشون داد (4265410) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۲:۱۰
فقط کمی دیر نیست؟ (4264790) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۳:۳۷
هيچ کس حق تعيين تکليف براي شوراي نگهبان را ندارد.ظاهرا اخبار مربوط به تاييد صلاحيت احمدي نژاد اين واکنش ها را در پي داشته است (4263916) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۷:۰۳
اصولگرایان به دست و پا زدن افتاده اند، چون میدانند حضور احمدی نژاد بیشتر از آنکه از سبد رای روحانی و اصلاح طلبان برداشت کند، از سبد رای اصولگرایان برداشت خواهد کرد. البته رای روحانی را هم دچار ریزش میکند اما قطعا ضربه مهلکی به سبد رای اصولگرایان وارد خواهد کرد.
در بین طرفداران روحانی و اصلاح طلبان، بسیارند کسانی که با هر دو تفکر اصولگرایی و احمدی نژادی بشدت مخالفند و تحت هیچ شرایطی به احمدی نژاد یا یک اصولگرا رای نمی دهند.
آنهایی هم که هیچوقت در انتخاباتها شرکت نمی کنند هم تکلیفشان معلوم است چون اصولا با اصل انتخابات و شاید هم اصل نظام فاصله دارند، اگر هم بخواهند وارد عرصه رای دادن بشوند، تقریبا معلوم است به چه کسی رای میدهند که قطعا یک اصولگرا نخواهد بود. (4263934) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۵۶:۲۱
اینطوری هم که شما می گی نیست برادر! (4265413) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۵۱:۲۱
چطوری است؟ شما بگو (4265602) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۸:۲۲
درود بی پایان بر جناب توکلی همه موارد درست ولی علت جسارت آقای احمدی نژاد نگفتی، مجلسی که آقای احمدی نژاد حمایت می کرد و برادران حامی ایشان در نظام کمتر از خود ایشان مقصر این قضایا نیست، حالا هم هر چه زودتر تا دیر نشده باید از ایشان در خصوص هزینه کرد پول بیت المال توضیح مبسوط خواسته شود (4263937) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۲:۲۴
درود بر بزرگ مرد ایران زمین محمود احمدی نژاد (4263947) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۴:۲۲
کاش آقای توکلی چنین نامه ای رو در مورد روحانی هم مینوشتند که چهار سال بر خلاف منویات رهبری عمل کرد (4263953) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۵:۲۱
اقای توکلی کارشمامشاورت دخالت یانظارت برشورای نگهبان نیست (4263957) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۹:۱۶
چرا فقط با احمدی نژاد تندی می شود، خیلیها از او مجرم تر هستند. (4263967) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۹:۵۳
درود بر شما. مردم سالهاست که فهمیدند این اقا مجرم است و منتظر مجازات وی هستند. (4263971) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۲:۲۶
درود و رحمت خدا بر دکتر توکلی عزیز. (4263978) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۸:۴۲
من نمی دانم در این مملکت چرا اصلا انتخابات برگزار می شود، هرکی را می خواهید رئیس جمهور کنید و مردم را بازی ندهید. (4264001) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۵:۲۶
خیلی دیر است اما لازم. (4264020) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۸:۰۶
فقط خدا شرش رو از سر ما کم کنه (4264033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۱۲:۲۷
شورای نگهبان باید مطابق با قانون اقدام به تایید یا رد صلاحیت کاندیداها بکنه نه اینکه چون شما ازش خوشتون نمیاد و دیگه اصولگرا نیست بخواین رد صلاحیتش بکنین. توصیه رهبری هم با حکم رسمی فرق داره. ایشون به توصیه عمل نکردن نه اینکه از حکم صریح رهبری در مورد نامزدیشون تمرد کرده باشن. کسی که توی دادگاه محکوم نشده رو چطوری میخواین بنا به در جبران بودن پرونده اش محکومش بکنین؟ (4264043) (alef-3)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۱۸:۵۰
آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟! (4264067) (alef-3)
 
فدایی
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۳:۳۵
درود بر شرافت آقای دکتر توکلی . امیدورام آقای دکتر نادران نیز کما فی السابق همین مشی را ادامه دهند. شیر مادرانتان گوارای وجود . (4264074) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۸:۲۴
از دکل نفتی هاله نور تخلف ۴۸ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی و.....................نگفتی

تمیمی (4264092) (alef-3)
 
جلیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۹:۱۲
درستکه منتشر نمی کنید اما ایا اقای توکلی تعیین میکنن که چه کسی تائید بشه و کی رد ؟ پس چرا سالهای گذشته برای رد صلاحیت کسی نامه نمی نوشت /؟ روحانی چی صلاحیت داره یا نه ؟ (4264099) (alef-3)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۳۰:۰۷
با سلام جناب توکلی با این لیست بلند بالا باید طرح عدم کفایت سیاسی ایشان در مجلس توسط نمایندگان محترم که شما یکی از این نمایندگان بودید بررسی واحتمالا تصویب میشد براستی چرا نشد؟ شما بهتر میدانید! صلاح اسلام ومملکت اسلامی بر هر مصلحتی ارجح است. اگر ممکن است با شهامتی که در شما سراغ دارم حتی خصوصی به این سوال جواب دهید. (4264104) (alef-3)
 
محمد مهدی
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۳۴:۱۵
جناب دکتر توکلی، بنده نیز دست کم بنا به برخی از دلایلی که شما به آن اشاره کرده اید، احمدی نژاد را در حال حاضر واجد صلاحیت برای تصدی پست ریاست جمهوری نمیدانم؛ اما خدا وکیلی، بینکم و بین الله اگر این موارد باعث رد صلاحیت می شود، آیا دکتر حسن روحانی نیز نباید به برخی از همین دلایلی که اشاره کرده اید، در حال حاضر رد صلاحیت شود؟ فقط به دو مورد اشاره می کنم: امضا و ابلاغ نکردن مصوبات مجلس (در برخی موارد به طور کلی، و در برخی موارد در مهلت قانونی)، و عدم تمکین به برخی دستورات و نظرات رهبری، بنابراین اگر از سر تکلیف شرعی نامه نوشته اید، باید در مورد اقای روحانی نیز به شورای نگهبان نامه بنویسید. (4264117) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۲:۱۶
درود بر دکتر توکلی عزیز دلسوز انقلاب... اما کو گوش شنوا؟!! (4264131) (alef-3)
 
سعيد
Italy
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۴:۵۷
احمدى نژاد بايد بداند ملت حزب الله هرگز با او همراه نيست و اگر فكر ايجاد دودستگى در ملت ايران دارد با شدت با او برخورد خواهد شد (4264143) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۴۸:۳۴
یعنی رییس جمهور نمیتونه معاون اول خودش رو انتخاب کنه. کجای قانون گفته که رهبری باید معاون رییس جمهور رو انتخاب کنه. (4264155) (alef-3)
 
مهدی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۴:۵۸
همه شدن مخالف احمدی نژاد داستان چیع واقعا..خدا کمک کن بفهمیم کی حق کی ناحق. (4264168) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۶:۱۸
احمدی نژاد ورفقایش مخزن اسرار هستند کسی جرات محاکمه این مثلث ندارد (4264170) (alef-3)
 
علی
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۶:۱۹
احمدی نژاد مردی از جنس عدالت (4264171) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۹:۵۵
درود بر احمد توکلی که صدای مردم را بصورت نامه به شورای نگهبان اعلام کرد. (4264181) (alef-3)
 
سبحان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۱۸:۲۹
درود بر توکلیعزیز ولی چقدر دیر ، ای کاش سرمایه های ملی هدر نمی رفت ؟!! (4264222) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۱۹:۴۸
واقعا"ملت را سر درگم کرده اند!! .در امریکا ترامپ با هزاران حرف وحدیث ازجمله داشتن فساد اخلاقی وروحیه جنگ ستیزی وغیره میشود رییس جمهور امریکا بعد از انتخاب از ورود مردم بعضی کشورها به امریکا جلوگیری میکند بلافاصله یک قاضی در گوشه از امریکا دستور ترامپ را وتو میکند!!! هم اکنون میبینیم نه تنها برداشتی که ازدولت ترامپ شد تا حدود زیادی اشتباه بوده بلکه به این نتیجه رسیدیم در آن کشور هرکسی میخواد رییس جمهور بشود اما نمیتواند از قانون که محور اصلی آن کشور است تخلف کند!! درکشور ما متاسفانه تنها چیزی که اقتدار ندارد قانون است هرکسی رییس جمهور میشود از شروع کارش سعی میکنیم اورا له کنیم!! یکی خائن بود !دیگری اشرافیگری را ترویج میداد !یکی با فتنه گران بود !دیگری انحرافیست !بعدی هم با بیگانگان توافق بد انجام داد !!!!لطفا"بفرمایید چه کسی خوب است !!؟اصلا"چرا در کشور ما انسان خوب رییس جمهور نمیشود!!آیاتمام مسئولین انتصابی وانتخابی در کشور ما همه عالی هستند !!! اگر هستند چرا مردم از قوه قضاییه وخود شورای نگهبان وخبرگان ومجلس شورا وغیره اینقدر ناراحت هستند واحساس میکنند بیشتر نهادهای مسئول در کشور ما بجای اینکه به فکر آینده کشور باشند دنبال سؤاستفاده از مقام خود هستند!!.آقایان مسؤل کشور را به کجا میبرید!!!! (4264228) (alef-3)
 
شهروند
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۱:۴۲
جناب دکتر توکلی عزیز سلام
از بابت این متن بعنوان یک شهروند از شما سپاسگزارم و یک سوال از محضر جنابعالی دارم .فرموده اید این تمردها از سال 88 بوده است ولی چرا با این وجود همه اصولگرایان تمام قد از ایشان تا همین دیروز حمایت می کردند ( البته شاهدم شما بارها از ایشان انتقاد کردید) آن هم به این خاطر که حرفهای موسوی در مناظره های تلویزیونی را رد کنند ولی مردم ما حافظه تاریخی خوبی دارند ان شب موسوی گفت این اقا داره به دوربین نگاه میکنه و به مردم دروغ می گوید ولی متاسفانه کسی توجه نکرد.
جناب توکل بی عزیز آن روزی که این اقا علیه مرحوم هاشمی و جناب ناطق که از بزرگان روحانیت و انقلاب بودند حمله کرد برخی برای او هورا کشیدند و ذوق زده شدند از اینکه به قول خودشان تابوی هاشمی شکست غافل از اینکه این روحانیت معزز شیعه بود که شکست.
اگر فکر می کنید این حرفها حق است منتشر کنید و گرنه وجدان تنها محکمه ای است که احتیاج به قاضی ندارد
جناب توکلی انسان جایز الخطاست و هیچ کس معصوم نیست ایا بهتر نیست کسانی که از احمدی نژاد تمام قد حمایت کردند در محضر مردم ایران فقط اعتراف به اشتباه کنند و لازم به عذرخواهی هم نیست. منالله توفیق
ضمنا من به احمدی نژاد رای دادم نه موسوی و همین جا از همه عذر خواهی میکنم (4264233) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۴:۲۶
البته بنده کاملا مخالف آقای احمدی نژادم، اما دو تا نکته:
یکی اینکه با همه بدیهاش بنده در زمان ایشان کار پیدا کردم و
دوم هم اینکه این روش حذف افراد به نظر من جالب نیست باید اجازه بدن مردم تصمیم بگیرن.
ممنون (4264238) (alef-3)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۳۳:۴۳
متن آقای دکتر توکلی را چندبار به دقت خواندم. و با کلیات آن موافقم و معتقدهستم احمدی نژاد باید طبق قانون محاکمه بشود.
خدا راشکر هنوز افرادصالح و دست پاکی همچون دکتر توکلی در کشور وجود دارد که بجز رضای خدا سخنی نمی گوید اما!!!:
دیرآمدی ای نگار سرمست.
زودت ندهیم دامن از دست.
آقای توکلی هرچند میگویند جلوی ضرر را هرکجا بگیرید سود است اما برادر عزیز ایکاش همان موقع که درمجلس حصور داشتید تقاضا مجرمیت و محاکمه ایشان را میکردید.
خداوند پشت وپناه شما و مطهری و..... باشد که بجز حق سخنی نمیگویید. (4264263) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۵۸:۰۱
توکلی بارها در مورد کارای احمدی نژاد تذکر داده است انقر بی انصاف نباشیم (4265417) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۱:۰۴
درود بر احمدی‌نژاد یار مظلومان و مستضعفان جامعه (4264298) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۰۲:۴۵
حرف حساب جواب ندازه (4264324) (alef-3)
 
کیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۰۸:۴۱
لطفا آقای توکلی از طرف بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی هم یک نامه بنویس به دولت که پس از چند سال چرا حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی را همسان سازی نمی کنه.به خدا این حقوق یک میلیونی،کفاف زندگی بازنشسته ها رونمیده.الف مدیونی چاپش نکنی (4264336) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۱۱:۲۷
امیدوارم شورای نگهبان برای یکبار هم که شده به جای منافع جناحی به فکر منافع کشور باشه و اجازه نده این آقا دوباره آشوب به پا کنه. هرچند اگر از سد شورای نگهبان بگذره از سد مردم نمی گذره (4264341) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۲۳:۱۴
من از وقتی آقای احمدی نژاد روی مشایی پافشاری کرد از چشمم افتاد. آقای مشایی یک جریان منحرفی رو وارد ایران کرد که نه تنها کشور بلکه منطقه را هم به آشوب میکشید (4264382) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۳۱:۳۱
درود بر علی مطهری بابصیرت که او را خوب شناخته بود. (4264402) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۴۷:۵۲
دکتر توکلی اگر این نامه را نمی نوشتند احمدی نژاد رد صلاحیت می شد اما با این نامه بهونه دست ایشون داده که مظلوم نمایی کند. (4264433) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۰۰:۴۹
ممنون که اطلاع رسانی کردید. به این روشنی مشکل دار بودن ایشان رو نمی دانستم. (4264453) (alef-3)
 
سبد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۲۴:۳۴
با سلام اقای توکلی
دلسوزی شما بجا و ممنون ولی نامه بی موقعی بود حداقل سرگشاده بودنش ..
اولا ابن گونه تصور میشه شما بیستر از شورای نگهبان اگاهی و اشراف به خلقیات وعملکرد ..معجره قرن سوم دارید ..وثانیا در صورت رد صلاحیت .این نامه و اطلاعیه ومصاحبه های مشابه ان دیتاویز مظلوم نمائیه ایشان میشه..
ای کاش بگذاریم شورای نگهبان در تصمیم گیریش دچار تشویش نشه ...
حق یارتان (4264487) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۲۴:۵۷
احمدی نژاد اگه مجرم هست چرا حکومت اسلامی محاکمه اش نمی کنه (4264489) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۲۵:۵۵
چرا فردي كه زماني راي 24 ميليون نفر را داشته ، دو دوره رئيس جمهور بوده ، هم اكنون عضو حقيقي مجمع تشخيص است و تا به حال به هيچ مرجع قضائي احضار نشده است نبايد تاييد صلاحيت شود ؟
آيا اين به احترامي به مردمي كه به وي راي داده بودند نيست ؟ (4264490) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۲۶:۲۹
بهتره اعدام بشه (4264494) (alef-3)
 
محمد
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۲۷:۱۹
بزارین مردم خودشون انتخاب کنن که به کی رای بدن.همه اینا رو مردم میدونن (4264495) (alef-3)
 
حسن
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۳۱:۳۵
با تقوا ترین پاکترین یاور محرومان ومستضعفان فقط محمو داحمدیزاد شما چرا به ریس جمهور محبوب ملت تو هین میکنید (4264502) (alef-3)
 
امیررضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۱:۴۱:۴۴
همه این حرفها برای این است که روحانی رییس جمهور نشود چون احمدی نژاد رای رییسی را میشکند. اگر دلتان برای مردم میسوخت زمان خودش این حرفها را میزدید. (4264528) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۰۰:۵۸
همانطور که رفسنجانی به دلیل فتنه گری و خوی اشرافیت به درستی رد صلاحیت شد، احمدی نژاد هم باید رد صلاحیت بشه. (4264566) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۰۴:۰۰
اقای توکلی چرا روی مواردی مثل اسیبهای اقتصادی و اجتماعی جبران ناپذیر توضیح و تفسیر کافی نکردید ،؟شما که خود اقتصاد دان هستید ،لابد فکر میکنید اشکالات دیگر احمدی نژاد در عرصه های دیگر از خسارات اقتصادي و اجتماعی وارده شده ایشان ،مهمتر است ؟؟ (4264573) (alef-3)
 
نامه نویس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۰۵:۱۰
این نامه اقای توکلی دخالت محض در قانون و در انتخاب مردم است. البته بنده قطعا به احمدی نژاد رای نداده و نمیدهم ولی اگر اینطور است من هم فردا نامه بزنم و با کلی دلیل استدلال کنم که آقای رئیسی یا روحانی را رد صلاحیت کنید.
این حرفها رو باید قبلا میزدید که نزدید. (4264576) (alef-3)
 
طه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۰۸:۲۶
درود برمرد حق گو.آنچه دکتر توکلی گفته بودند دقیق دقیق است.امثال احمدی نژادها لیاقت این پست ها را ندارند.شورای نگهبان مسول است (4264582) (alef-3)
 
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۱۳:۵۴
اقای توکلی ! این همه تخلفات و جرائم که به درستی برشمردید در دوره هائی رخ داده است که شما و همفکران اصولگرای شما عهده دار مسئولیت نمایندگی مردم مظلوم ایران بوده اید. قانون وجود داشت و این امکان را به مجلس داده بود که نسبت به بررسی کفایت سیاسی رئیس جمهور اقدام و احمدی نژاد را خلع کنید اما نگاه سیاسی و مصلحت سنجی های بی دلیل مانع از این اقدام ضروری شد ، نتیجه آنکه امروز احمدی نژاد طلبکارانه برای کسب مجدد قدرت با همراهی تیم منحرف خود به میدان آمده است و اکنون انتظار دارید هزینه سنگین سیاسی حذف او بر عهده شورای نگهبان قرار گیرد. (4264596) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۱۵:۵۹
ایکاش خیلی قبل تر از این با تخلفات آقای احمدی نژاد برخورد قانونی میشد ، فتنه 88 بوجود نمی آمد و نظام ما هزینه ریاست جمهوری این آقا را نمی داد
ولی در کل برای نظام ما این اشکال بزرگی است که همه مسئولین سابق مانند بازرگان ، بنی صدر ، موسوی ، کروبی ، رفسنجانی ، خاتمی و احمدی نژاد را قبول نداشته باشیم و برای مرحوم دکتر مصدق هم احترامی قائل نباشیم که حتی حاضر نباشیم یک خیابان را به اسم ایشان کنیم
بنظر من باید قبول کنیم که فقط 14 معصوم داریم و هر انسانی نقاط قوت و نقطه ضعف هایی دارد و سپس خدمات و اشتباهات افراد را منصفانه نقد کنیم ؛ بقول امروزیها صفر و یک فکر نکنیم (4264601) (alef-3)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۲۱:۴۹
درست است خیلی از مطالب شما درست و به حق است ولی خود شما در مورد تصویب حقوقهای نجومی توسط شوری نگهبان سکوت کردید در حالی مجلس را به توپ بسته بودی . و در این مورد بخصوص از شما انتظار داریم اول خودتان به قانون اساسی احترام بگذارید و بعد دیگران را قضاوت نمایید . چرا اجازه نمی دهید در مورد آقای احمدی نژاد قانون و مردم تصمیم بگیرند و با ایجاد ذهنیت و فشار می خواهید قانون را نادیده بگیرید و... (4264608) (alef-3)
 
اسدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۲۸:۵۹
عزل وزير حق قانوني رئيس جمهور است (4264620) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۴:۲۲
اگر خادمی ملت و دفاع از حقوق ملت جرم است بله احمدی نزاد مجرم است
پشت صحنه اصول گرا و اصلاح طلب سر و ته یه کرباسن قدرت طلبی امروزه اصول گراها بر کسی پوشیده نیست (4264634) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۴:۵۰
آقای توکلی، بدا به حال کشور که این قدر دیر تشخیص دادید عدم صلاحیت ایشون رو و هشت سال پشتشون ایستادید و دو دوره بهشون رای دادید (4264635) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۲:۱۸
ا ایکاش اصول گراهای دیگه انصاف ایشون را داشتن .اقای توکلی نمونه مردانی هست که سیایت به ان نیاز دارد ایکاش با اصلاخ طلبان اعتلاف می کردن و رای می دادیم می رفتن مجلس (4264656) (alef-3)
 
داود
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۳:۱۶
به خدا قسم برخی مثل من از سال 84 میدانستن ایشان صلاحیت ندارن. (4264659) (alef-3)
 
شمیرانی
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۶:۳۷
با تشکر از جناب اقای دکتر توکلی . همانگونه که اگاهید افشا و انتشار کاستی ها و ایرادات در حوزه فعالیت جنابعالی نقش مثبت و پویایی را در جامعه ما ایفا میکند بنابراین عاجزانه از حضرتعالی درخواست داریم به این شیوه کار خود ادامه دهید مردم فهیم و صبور این جامعه مشتاقانه طالب افرادی مثل جنابعالی هستند. (4264665) (alef-3)
 
بچه ی شوش
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۷:۰۵
احمدی نژاد فکر می کند عقل کل است. می پندارد مرکز عالم است. آن قدر کم ظر فیت بوده که حتی از نظام جمهوری اسلامی که این همه از اوپشتیبانی کرد، اگر در جایی از تریبونی چند گرم به او انتقاد می شد تاب وتحمل نداشت. احمدی نژاد نمک نظام را بیش از هر مسئولی خورد و نمکدان را با بی انصافی شکست. باید دکتر متوجه باشد که یک رئیس جمهور هر مقدار هم مردمی باشد بعد از 8 سال مخالفان زیادی دارد، من اعتقاد دارم به نفع امنیت کشور نیست که شخصی بیش از 8 سال رئیس جمهور باشد. در ضمن مشکلاتی مثل انحصار ، فساد و عدم گردش نخبگان را در پی دارد. ما با احمدی نژاد مخالفیم، مخالفتی نه از روی بغض های جناحی بلکه به هزار ویک دلیل. ما با ادبیات غیر دیپلماتیک احمدی نژاد به طور مثال در باب هولوکاست مخالفیم. در زمان جنگ در همین تلویزیون خودمان در فیلم های جنگی نشان داده شده بود که آلمانیها، افراد یهودی را در اطاق های گاز به کشتار می رساندند. احمدی نژاد اصل هولوکاست را انکار کرد. در کتاب تاریخ یهود که توسط جامعه ی یهودیان اروپا منتشر شده در جایی از قول یهودیان نقل شده که در مورد تعداد قربانیان هولو کاست اغراق شده است. جمله بندی اشتباه احمدی نژاد در سازمان ملل در باب هولو کاست، آب به آسیاب اسرائیل ریخت. اسرائیل مطلوم نمایی کرد. ایران هراسی به اوج خود رسید.در دوران احمدی نژاد داعش به دلیل ایران هراسی و شیعه هراسی، به دلیل توهین به صحابه ی پیامبر در داخل کشور و سوء استفاده ی انگلیسی ها از این قضایا شکل گرفت. مقام معظم رهبری بارها خواسته بود که به صحابه ی پیامبر توهین نشود، متاسفانه تندروی هایی شکل گرفت و سودش را دشمنان ملت مظلوم فلسطین بردند. در حال حاضر به دلیل پختگی دستگاه دیپلماسی کشور، صهیونیستها حتی در اروپا در انزوای شدید هستند. عملکرد اقتصادی احمدی نژاد در این مقال نمی گنجد و در جایی دیگر به آن خواهیم پرداخت. (4264666) (alef-3)
 
پروين .
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۵:۳۲:۴۷
خدمت برادر محترم جناب آقاي توكلي .
در مورد اين مكتوب چند نكته خدمتتون عرض مي كنم .
1- در اينكه شما جزء افراد پاك و با صداقت نظام هستين هيچ شكي نيست .
2- و در اينكه بنده نه به روحاني راي ميدهم نه به احمدي نژاد هم شكي نيست .
3- اما آيا فكر نمي كنيد با اين نوشته تون و طرح آن در رسانه ها در زمين دشمن بازي مي كنيد ؟ چون از نظرتون bbc و روزنامه هاي وابسته غربي داخلي كه نميخوام اسمشون رو ببرم هم حمايت كردن و بقول امام اگر دشمن از ما تعريف كرد يا . . . بايد ببينيم كجا اشتباه كرديم و به زعم من كجا گاف داديم . نكته سوم رو در اين حد ميگو ان شاءالله متوجه عرضم باشين .
4- اگر بنا باشد شما با آوردن دلايلي به شوراي نگهبان بگين احمدي نژاد رد صلاحيت بشه ؛ يكي ديگه هم مثل شما ميتونه كلي دليل براي شوراي نگهبان بياره كه روحاني هم رد صلاحيت بشه . آيا بنظر شما اين درسته ؟ آيا بهتر نيست شوراي نگهبان رو بذاريم كار خودش رو بكنه ؟
5- اتفاقا اگر احمدي نژاد بياد از خيلي جهات بهتره ؛ و در مورد گزينه پنج نيز به همين اندازه اكتفا مي كنم و اگر توضيح بيشتري لازمه ‘ در صورت درخواست شما توضيح مي دهم .
6-اگر احمدي نژاد بياد دوئل ‘ بين احمدي نژاد و روحاني اتفاق ميفته بواسطه اينكه در چهار سال دوره روحاني همش گفتن خرابيها مال دولت قبله ؛ و خلاصه براي اينكه همديگه رو اثبات كنن بحث بينشون داغ ميشه و خيلي چيزها براي مردم شفاف ميشه .
7- اميدوارم كسي كه سزاوار اين مسئوليت خطير هست از صندوقهاي راي بيرون بياد و تفكري فرا جناحي داشته باشه و تمام همتش گسترش عدالت اجتماعي و پياده كردن قوانين اسلام باشه تا مردم كمي طعم اسلام ناب رو بچشن . (4266511) (alef-13)
 
میثم
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۳:۰۸
جناب توکلی عزیز از اینکه وقت گذاشتید یک ذره از صدها خروار اشکالات دوران سیاه او را برملا کردید سپاسگزاریم اما بهتر بود بجای شورای نگهبان، ملت را تحت عنوان داد نامه ای مخاطب قرار می دادید و کاریکه متاسفانه از عهده خیل مشاورین خسته آقای روحانی بر نیامد با مصایب سیاست ورزی و ماجراجویی او در حوزه سیاست خارجی و موارد شاخص دیگر تکمیل می کردید (4264683) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۴:۰۲
فتنه سال 88 هم مسبب اصلیش احمدی نژاد بود با آن همه مناظره بی شرمانه اش (4264686) (alef-3)
 
پیراسته فر
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۸:۵۶
آقای توکلی ویاهرکسی دیگرمیتواندتخلفات احمدی نژاد را مطرح کند،امانمیتواندبه محاکم قضایی ونظارتی دسوربدهد(اوراردصلاحیت کنید)
مگرردصلاحیتها دستوری ویابخشنامه ای است! (4264698) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۱:۴۵
ریاست جمهوری احمدی نژاد خسران شدیدی بر کشور وارد کرد.

حال آقای توکلی این سوالات را چه کسی پاسخ میدهد؟

1- احمدی نژاد با حمایت چه کسانی ریس جمهور شد و سهم انها در این ویرانی کشور چیست؟
2- چرا بالاخره اصولگرایان بطور شفاف مواضع خود را در برابر ایشان مشخص و اعلام نمی کنند؟
3- چرا اصولگرایان که به موضوع دست دادن فرد مشابه با یک خانم در خارج کشور حساس و آن را موجب وهن می دانند؛ اما این همه گردنکشی در برابر قانون و ولایت را حاضر نیستند با صدای رسا اعلام کنند؟
4- چرا مجلس و نهادهای نظارتی وظیفه قانونی خود را انجام ندادند و به بهانه مصلحت در برابر این همه گرنکشی و خودرایی و فساد ملاحظه نمودند؟
5- چرا مجلسیان از اینکه وظیفه خود را انجام ندادند و به ایشان اجازه تاخت و تاز دادند شرمنده نیستند و از مردم عذرخواهی نمی کنند؟
بی شک اعلام تبری اصولگرایان از ایشان خصوصا به دلیل عدم تمکین از ولایت فقیه محبوبیت ایشان را نیز به کلی از بین می برد و در یک کلام محبوبیت ایشان، فقط مدیون عدم انجام وظیفه شرعی و اخلاقی اصولگرایان در تبری از ایشان است.
احمدی نژاد زیرک تر از همه سیاسیون بود. حیف که زیرکی او توام با اخلاق و دیانت نبود و نیست و نخواهد بود. حیف که نخبه های جامعه خیلی دیر فهمیدند. حیف که نخبه های سیاسی ما از اینکه احمدی نژاد رفتار ضد اخلاقی در مناظرات نشان داد خوشحال شدند و درک ا نداشتند.لازم ر (4264700) (alef-3)
 
حیدرعلی
Denmark
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۲:۲۳
اقای توکلی ایشان شاید از سیاست ایران حذف شوند ولی تفکر ایشان باقی می ماند .مدیران بیشماری هستند که جانباخته احمدی نژاد هستند و همانطور که او بدون هیچ ضابطه و قانونی نیرو جذب ادارات دولتی کرد و در سال 91خیل کثیری از قراردادیهایی که باپارتی امده بودندوجذب و استخدام دولت شده بودند تبدیل وضعیت شدند.متاسفانه نوع عملکرد او در بی حرمتی و بی اعتنایی به قانون که همه مردم رارنج می دهد هنوز پابرجاست.سعی کنید این نوع تفکر راحذف کنید وگرنه احمدی نژاد به هرحال از خاطره هاخواهد رفت..... (4264703) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۹:۲۱:۴۹
خجالت هم خوب چیزیه
خدا پدرش را بیامرزه که عده ای را جذب کرد
اگر خودت قبول نشدی کار خوب را زیر سوال نبر. (4265222) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۰۸:۵۳
جناب توکلی !
بهتر بود به رئیس قوه قضائیه شجاع و جسور می فرمودید ! پرونده این مرد تا کی مفتوح است !
چرا اینقدر با شعور مردم بازی می کنند ؟
این کدوم عدالت است که نی توانید این مرد را به داد گاه بکشانید !
همه این وقایع و بر خوردهای دوگانه به من کمک کرد که بفهمم تا کنون چقدر در اشتباه بودم ! سعی می کنم از این به بعد عاقلتر باشم و بیشتر باور نکنم همه گفته هایتان را !
و اعتقادی به اعتقاداتتان نداشته باشم ! (4264718) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۳۲:۲۶
این همه سکوت در برابر بی قانونی و فاجعه ...تمام مسئولین کشور خود و منابع مالی کشور را هزینه این فرد کرده اند فقط برای اینکه رقیب رای نیاورد....؟؟؟؟؟؟ (4264748) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۳:۳۸:۱۸
در دوره دوم احمدی نزاد (4264761) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۰:۲۱:۵۰
احمدی نژاد با 24 میلیون رای، رئیس جمهور میشه (4264821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۰:۲۸:۳۵
رای ما فقط احمدی نژاد. (4264828) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۰:۴۸:۴۱
يك سوال واقعا ذهن من را مشغول كرده:
كساني كه معتقدند احمدي نژاد به فكر مستضعفين است جواب بدهند كه احمدي نژاد دقيقا براي مستضعفين و محرومان چه كار مفيدي انجام داده است ؟ (4264854) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۰:۵۰:۵۸
مگه مهمه (4267262) (alef-3)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۱ ۰۰:۴۳:۲۱
مسکن مهر...خدمات عمرانی به روستاها.... تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی .... توسعه و بهسازی بسیاری از جاده ها و خدمات جاده ای و ایجاد اقامتگاههای متعدد برای مسافرین... موظف کردن بیمه ها به پرداخت دیه زنان به رقم بیمه مردان.... توسعه دولت الکترونیک... هدفمندی یارانه ها و...................
بازم بگم؟ (4269870) (alef-3)
 
سلمان
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۲:۴۳:۳۸
احسنت بر بردار عزیز آقای توکلی

خدایت خیر دهد (4264942) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۶:۴۸:۰۵
آفرین بر این انسان شجاع و حقیقت جو (4264988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۰۵:۴۸
اقاي دکتر خوب است ولي خيلي دير نيست!!؟؟؟ (4264998) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۵۶:۰۹
آقای توکلی سلام. جانا سخن از زبان ما می گویی. (4265069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۵۸:۰۷
آقای توکلی عزیز
این نامه را برای قوه قضاییه بنویسید.
(4265074) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۸:۴۶:۴۳
کاش آقای توکلی یک نامه هم درموردآقای روحانی به شورای نگهبان می نوشت تامردم صداقتشان راباورکنند. (4265158) (alef-13)
 
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۹:۴۸:۰۸
درود جناب توکلی وتشکرازشهامت وبیان واقعیات وایکاش افرادی که طرفدار احمدی هستند چشمشان راباز کنند وشخصیت ایرانی که ایشان ازبین برده بودندوتمام ذخیره ارزی مملکت راکه ایشان خرج کردنددقت کنند. به امیدتفکروتعقل بیشتر (4265277) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۲۲:۳۸
جناب دکتر توکلی شما که انسان شریف و خوبی هستید چکار احمدی نژاد داری. مگه همین رئیس جمهور فعلی نگفته که وعده 100 روزه نداده ام. هر کسی برنامه خودشو داره. احمدی نژاد خیلی کار کرده هر کسی باشه یه نقصی داره. نباید اینطور فکر کرد که احمدی نژاد با ولایت بیگانه است. ایشان نظراتی داشتند که بر آنها اصرار میکردند. (4265341) (alef-3)
 
امين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۴۶:۰۴
به اين نتيجه ميرسيم كه بصيرت حقيقي نزد اصلاح طلبان است... همونها كه در شروع به كار دولت احمدي ن‍ژاد نشانه هاي انحراف و استبداد رو در او ديدند، تحليل كردند و شجاعانه هشدار دادند... (4265378) (alef-13)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۱:۴۷:۲۷
اصلاح طلبان اگر بصیرت داشتند از فتنه گری دفاع نمی کردند ! (4265584) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۱۹:۱۰
اگر مجرمه تا به امروز بايد هزار بار محاکمه میشد و اگر نیست کسی حق رد صلاحیتشو نداره. (4265697) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۱۹:۴۵
اگر رد صلاحیت بشود اما محاکمه نشود یعنی فساد و معامله. (4265700) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۲۷:۳۵
من از اینکه ایشان 8 سال رییس جمهور بوده بسیار ناراضیم اماایشان محکومیت کیفری ندارد ، شرایط ریاست جمهوری را هم داراست و 8 سال سابقه آن را . به هیچ دلیل نمیتوان ایشان را رد صلاحیت کرد. رد صلاحیت ایشان کاملا غیرقانونی است. (4265729) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۲۹:۵۲
آقای توکلی، حضور آقای احمدی نژاد بی دلیل نیست ،احمدی نژاد خیلی بیشتر به این مسائل آگاهی داره که ثبت نام کرده (4265740) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۲:۵۵:۵۳
اولا احترام به نظرات مردم بذارید مردم انتخاب میکنند.
دوما قضاوت عجولانه نکنید (4265832) (alef-3)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۳:۱۱:۲۵
حابیل را قابیل کشت یا قابیل را هابیل کشت همه اش مقصر اقای احمدی نژاد است!!!روحانی کاری نکرد. (4267604) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۱ ۰۰:۳۵:۳۰
همه تو این مملکت به احمدی نژاد که میرسن تکالیف شرعیشون یادشون میاد... (4269862) (alef-3)
 
کاتب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۶:۱۸:۵۹
الف رفتار احمدی نژاد رو بعد از عدم احراز صلاحیت چگونه تحلیل میکنی؟!!! (4276746) (alef-3)
 
کاتب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۶:۲۰:۱۳
مخالفین پیشگوی احمدی‌نژاد رفتار او را بعد از عدم احراز صلاحیت چگونه تحلیل میکنند؟!!!! (4276751) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۰:۴۹:۰۸
سلام ابنکه هر رییس جمهوری تعدادی خلاف قانون دارد در همه دورانها بوده ولی اینکه شما زور میرنید احمدی نزاد را در مقابل رهبری قرار دهید برام جای سوال دارد ای بابا یه نفر رییس جمهور میشه عالم و ادم فکر میکنند ازون بهتر میفهمند و براش تعیین تکلیف میکنند که این کارو بکن و اون کارو نکن حرفم با تزهای مجلس زمان احمدی نزاد است یکی نیست بگه اگه شما میفهمید چرا رییس جمهور انتخاب میکنید یه نفرو بزارید هر روز براش برنامه بچینید (4277799) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.