توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490068
توافق اردن،‌ روسیه و آمریکا بر آتش‌بس جدید در جنوب غرب سوریه
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۲
سخنگوی دولت اردن اعلام کرد، روسیه، آمریکا و اردن بر مقدمات حمایت از آتش‌بس در جنوب غرب سوریه به توافق رسیدند.

به گزارش ایسنا، محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی اردن (بترا) اظهار داشت: طبق این توافقات که در امان به آن دست یافته شده آتش‌بس در طول خط تماسی که نیروهای دولت سوریه و نیروهای هم‌پیمان آن از یک سو و نیروهای مخالفان مسلح سوری از سوی دیگر بر سر آن توافق کرده‌اند، اجرا خواهد شد.

وی افزود: این توافق آتش‌بس از فردا ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) آغاز خواهد شد.

این خبرگزاری گزار ش داد، سه طرف توافق کردند، آتش‌بس گامی در جهت رسیدن به کاهش دائمی خشونت‌ها در جنوب سوریه باشد تا به خشونت‌ها و درگیری‌ها پایان دهد، ثبات را به منطقه بازگرداند و اجازه ورود کمک‌های انسانی را به این منطقه محوری در سوریه بدهد.

المومنی همچنین اشاره کرد، این سه کشور تاکید کرده‌اند مقدمات این آتش‌بس در ایجاد فضای تضمین کننده به راه حل سیاسی دائمی برای بحران سوریه منجر شود. این سه کشور همچنین بر تعهدات خود برای راه حل سیاسی از طریق کانال ژنو و براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت که تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت سوریه را تضمین می‌کند، تاکید کردند.

پیشتر لاوروف نیز بعد از دیدار سران آمریکا و روسیه در هامبورگ تاکید کرده بود، پوتین و ترامپ در خصوص آتش‌بس در جنوب سوریه که قرار است از نهم ژوئیه اجرایی شود به توافق رسیده‌اند.

وی در این مورد گفت: روز جمعه در امان پایتخت اردن کارشناسان اردنی، آمریکایی و روسی بر تفاهمی مبنی بر ایجاد مناطق کاهش تنش دست یافتند.

وزیر خارجه روسیه همچنین افشا کرد این آتش‌بس که قرار است در مناطق درعا، قنیطره و سویدا عملی شود مورد نظارت قرار خواهد گرفت.

تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز بعد از نشست با لاوروف در هامبورگ گفت: این منطقه که شامل آتش‌بس می‌شود تاثیری بر امنیت اردن ندارد و بخشی بسیار پیچیده از صحنه درگیری‌های سوریه است.

وی گفت:‌ جزئیات این توافق هنوز کامل نشده و امیدواریم ظرف چند روز آینده نهایی شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا ابراز امیدواری کرد، تفاوتی بین این توافق و توافق‌های قبلی باشد و تفاوت این توافق میزان تعهد روسیه نسبت به شکست داعش است و در صورت وجود چنین تعهدی اوضاع خیلی سریع پیش می‌رود.

تیلرسون تاکید کرد: تصویر روشنی در زمینه ماهیت نیروهای امنیتی این منطقه وجود دارد.  بقیه جزئیات توافق در چند روز آینده کامل خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، به اعتقاد او این اولین اشاره به این است که آمریکا و روسیه می‌توانند در سوریه با هم کار کنند. از این رو ما بحث طولانی درباره مناطق دیگر سوریه داشتیم و می‌توانیم با هم برای کاهش خشونت‌ها به ارتباط و همکاری ادامه دهیم

مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس نیز ضمن  استقبال از این آتش‌بس جدید گفت: می‌خواهیم نتایج این توافق را در میدان شاهد باشیم.

وی که در واشنگتن به سر می‌برد، افزود:‌ تاریخ جدید جنگ سوریه شاهد اعلام آتش‌بس‌های بی‌شماری است و این خیلی خوب است.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + اردن + سوریه + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.