توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417267
چشم‌ها، آلزایمر را نشان می‌دهند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷
دانشمندان تشخیص داده‌اند که علائم اولیه بیماری آلزایمر با بررسی پشت چشم‌ها قابل تشخیص است.

به گزارش مهر، محققان آمریکایی در تحقیق خود دریافته‌اند که بافت شبکیه چشم بروز التهاب و تاو سمی را که عامل اصلی شروع بیماری‌های عصبی است را نشان می‌دهد.

اشلی نیلسون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تگزاس، در این‌باره می‌گوید: «استفاده از شبکیه چشم برای تشخیص آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی شیوه‌ای غیرتهاجمی و کم‌هزینه است و می‌تواند به عنوان بخشی از چکاپ عادی بیمار انجام شود.» این مطالعه اثبات کرده است که تاو سمی که بین مناطق متصل مغز منتشر می‌شود، ممکن است آغازگر التهاب در مناطق مغز باشد.

در بیماری آلزایمر، پروتئین تاو به شکل سمی موسوم به الیگومرهای تاو تغییر کرده و در دو لایه نوروفیبریلاتوری شروع به تجمع می‌کند که منجر به مرگ ناگهانی سلول‌های مغز می‌شود.

راکز کاید، عضو تیم تحقیق، در این‌باره می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که فساد و تباهی سلول‌های عصبی ناشی از التهاب مزمن به خاطر الیگومرهای تاو ممکن است از طریق تلفیق شیوه‌های درمانی ضدالیگومر تاو و ضدالتهاب برای درمان آلزایمر و بیماری‌های مرتبط قابل درمان باشد.»

این وضعیت می‌تواند به مرور زمان چرخه تاو سمی، التهاب و مرگ سلولی را در مغز ایجاد کند. در این مطالعه، تیم تحقیق آنالیزهای سیستماتیک را روی نمونه‌های مغز و شبکیه افراد مبتلا به آلزایمر و مدل موشی آلزایمر را انجام دادند.
 
 
کلمات کلیدی : آلزایمر ، چشم ، تشخیص بیماری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.