توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419364
اندیشکده هریتیج: مواضع راهبردی-نظامی ایران درحال تقویت است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۶
اندیشکده آمریکایی در گزاشی ضمن اشاره به تحلیل رفتن قدرت نظامی آمریکا، کشورهای روسیه، چین و ایران را به عنوان «تهدید درجه بالا» لقب داد.

به گزارش فارس، اندیشکده «هریتیج» در آخرین گزارش خود پیرامون توان نظامی آمریکا در برابر تهدیدهای بالقوه و موجود نوشت: تمام شاخه‌های نظامی آمریکا از نیروی زمینی،دریایی و هوایی گرفته تا تفنگداران دریایی به قدری تحلیل رفته‌اند که قادر به پیروزی در دو نبرد همزمان منطقه‌ای نیستند.

اندیشکده پرنفوذ «هریتیج» که نزدیک به جناح جمهوریخواهان آمریکاست، در گزارش 409 صفحه‌ای با اشاره به کاهش تعداد پرسنل نظامیان آمریکا نوشت: نیروی دریایی آمریکا به عنوان بزرگترین ناوگان هواپیمابر جهان، اینک 274 کشتی جنگی در اختیار دارد اما برای استفاده از ظرفیت کلی نیاز به 346 کشتی جنگی دارد.

در بخش دیگر از این گزارش در زمینه کشورهای درجه نخست تهدید علیه آمریکا آمده است: «روسیه،چین و ایران در این رده بندی به عنوان کشورهای "مهاجم" نام گرفته‌اند. تمام کشورهای یاد شده به عنوان "تهدید درجه بالا" علیه منافع حیاتی آمریکا نام گرفته شده‌اند.»

در نمودارهای منتشر شده در این گزارش وضعیت مواضع نظامی آمریکا، ثبات سیاسی و وضعیت زیر ساخت‌ها «متوسط» ارزیابی شده است.

در این گزارش همچنین در زمینه قابلیت‌های تهدیدی، «روسیه تهدید نیرومند» و «ایران» در رتبه دوم به عنوان کشور در حال جمع آوری توان تهدید عنوان شده است.

در بخش دیگر این گزارش درباره ایران آمده است: ایران و شاخه‌های نیابتی‌اش در سطح خاورمیانه در صورت افزایش توانمندی‌ها تهدید بزرگتری بر آمریکا به نسبت زمان حاضر خواهند بود. این مسئله در زمان نهایی شدن توافق اتمی ایران در سال 2016 و توسعه موشک‌های بالستیک و زیرساخت‌های مرتبط با آن عنوان شده بود.

بر این اساس، توافق اتمی ایران موجب سلطه این کشور بر منطقه شده و حدود 100 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده خود در خارج را به دست آورده به‌طوری‌که می‌تواند مواضع راهبردی ، اقتصادی، نظامی و حمایت از شبکه‌های خود در سطح منطقه را توسعه دهد .

هریتیج در خاتمه می‌نویسد: «ایران اینک با ضعف کشورهای اختلاف‌دار عرب منطقه  خودنمایی می‌کند.زرادخانه موشکی ایران در حال تقویت است و اقدام‌های تحریک کننده‌اش در خلیج فارس و حمایت از حکومت سوریه افزایش یافته است.»

این کشور همچین علیه اسرائیل اقدام‌های خشونت آمیزی دارد و این کار را بار ارسال هزاران راکت به حماس،جهاد اسلامی و حزب‌الله برای نابودی اسرائیل به اجرا می‌گذارد.

روزنامه انگلیسی «دیلی استار»  نیز چند روز قبل در گزارشی به قلم «هنری هالوی» تحلیلگر خود در زمینه «برنامه‌ریزی ایران برای حضور قدرتمند در غرب آسیا و آب‌های آزاد» نوشت: ایران اینک با طرح‌ و برنامه‌ریزی ژنرال‌های خود برای حضور در آب‌های منطقه و مواجهه احتمالی با آمریکا خودستایی می‌کند.

بر اساس این گزارش، تنش بین واشنگتن و رقیب دیرینه‌اش ایران، در سال جاری منجر به چند برخورد دریایی شد. ایران در این گیر و دار آمریکا را تهدید کرد که جنگنده‌هایش را سرنگون می‌سازد و اینک نیز مدعی (نوعی) برنامه نظامی شده که مؤثرتر از به‌کارگیری احتمالی سلاح اتمی است.
به نوشته این روزنامه، برنامه‌ریزان نظامی ایران اعلام کرده‌اند که طرح گسترده‌ای را برای افزایش قابلیت‌های دریایی ریخته‌اند.

این کشور در اوائل سال جاری فیلمی نشان داد که در آن کشتی جنگی آمریکایی در امواج خروشان و بزرگ غرق شده است. آنها حتی با خودستایی از آمادگی‌شان برای نبرد علیه «آمریکای شیطان» خبر دادند. ایران در ماه اکتبر سال جاری نیز رزمایش سه روزه‌ای را برای نمایش قدرت نظامی برگزار کرد.

این در حالی است که یک کشتی ایرانی نیز برای نخستین بار عازم اقیانوس اطلس شد که نشان از گسترش نفوذ این کشور دارد. فرمانده نیروی دریایی ایران نیز گفته بود که‌ برای نخستین بار ناو گروه چهل و چهار نیروی دریایی ارتش موفق شده وارد اقیانوس اطلس شود و در بندر «دوربان» در آفریقای جنوبی پهلو گیرد.

این روزنامه با اشاره به سخنان اخیر «سردار باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌ریزی برای حضور کشتی‌های جنگی ایران در روسیه، چین، قزاقستان و ایتالیا نوشت: اولین مرحله گسترش دریایی ایرانی‌ها ساخت پایگاه‌هایی در یمن و سوریه خواهد بود.
در حالی که داعشی‌ها در سوریه و عراق به عقب رانده شده اند ، ایران به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه چشم به گسترش نفوذ در خاورمیانه درگیر جنگ دارد.

دیلی استار درخاتمه این گزارش نوشت: ایران اینک 49 ناوگان کوچک را در بخش‌هایی از جهان مستقر کرده و در عین حال بر مسیر تردد کشتی‌ها در خلیج فارس احاطه دارد.

از سویی دیگر به دنبال اعلام روز شنبه رییس ستاد مشترک ایران مبنی بر احتمال ایجاد پایگاه دریایی در سوریه و یمن، خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» نوشت: «مقام‌های نظامی ایران برای نخستین بار از احتمال برپایی پایگاه‌های دریایی در کشوری دیگر در منطقه صحبت کردند.»
به نوشته آسوشیتدپرس، در حال حاضر هیچ کشوری خاورمیانه‌ای در یک کشور دیگر این منطقه پایگاه دریایی رسمی ندارد.

این خبرگزاری نوشته است که ایران به طور مرتب کشتی‌های جنگی خود را برای نبرد با دزدان دریایی به خلیج عدن اعزام می‌کند. این کشور همچنین رزمایش‌های دریایی را در خلیج فارس و دریای عمان برگزار می‌دارد. کشتی‌های جنگی ایرانی به طور مرتب از بنادر دریایی کشورهای دوست چون شهر «دوربان» در آفریقای جنوبی دیدار می‌کنند.

فرمانده کل قوای ایران نیز بارها حمایت از افزایش قدرت نیروی دریایی ایران را اعلام کرده و خواهان «تقابل قدرتمند با دشمنان» در عرصه دریایی شده است. این خبرگزاری نوشته است که به عقیده رهبر ایران، آینده قدرت مبتنی بر حضور قدرتمند در دریاهاست.

آسوشیتدپرس در خاتمه با اشاره به تنوع تسلیحات دریایی ایران نوشت: ایران ده‌ها کشتی جنگی و زیر دریایی‌سبک و کلاس کیلو  در اختیار دارد و البته مجهز به صدها قایق تندرویی است که چهار فروند آن‌ها اوائل سال جاری میلادی موجب آزار یک کشتی جنگی آمریکایی شدند.
 
کلمات کلیدی : اندیشکده هریتیج، ایران، روسیه ،چین ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.