نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418662
روسیه: مذاکرات روادید محور با ایران ادامه دارد/ توافق در آینده
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۸
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: تهران و مسکو در حال مذاکره روادید محور هستند تا زمینه های رسیدن به توافق برای لغو آن در بخش گردشگری گروهی را فراهم کنند.

برخی رسانه ها در ایران امروز (دوشنبه) نوشتند: تهران و مسکو توافق کرده اند، گروههای گردشگری بیش از پنج تا 50 نفر برای سفر به کشور مقابل نیازی به دریافت روادید نخواهند داشت و زمان اجرایی شدن آن را نیز سال 2017 اعلام کرده بودند، در حالیکه بنا به تاکید سخنگوی وزارت خارجه روسیه هنوز توافقی در این زمینه امضا نشده است.

زاخارووا در مصاحبه با ایرنا و خبرگزاری صدا سیما در مسکو ضمن اعلام اینکه هنوز توافقی بین دو کشور انجام نگرفته است، گفت: مذاکرات بین ادارات کل مربوطه در قالب توافق بر سر متن پیش نویس انجام گرفته است و بررسی ها بعدی نیز در روسیه از سوی نهادهای ذیربط صورت می گیرد.
وی ادامه داد: نتایج رایزنی ها نشان می دهد که در اسرع وقت توافق نامه بین دو دولت برای لغو روادید سفرهای گروهی گردشگری می تواند امضا شود.

مقام روسی اظهار کرد: باید بگویم بین وزارت خانه های امور خارجه دو کشور کار منظمی برای آزادسازی رژیم روادید جریان دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پایان مصاحبه گفت: می خواهیم تمامی این اقدام ها، انگیزه گسترش همکاری های دو کشور باشد و زمینه های بیشتری برای توسعه روابط گردشگری، بازرگانی و شناسایی متقابل بهتر دو ملت از یکدیگر را در حوزه های مختلف از جمله سنت ها و فرهنگ ها فراهم کند.

تهران و مسکو از سال گذشته با امضای توافق تسهیل در صدور روادید مذاکرات گسترده ای را برای توسعه روابط گردشگری در قالب هدف نهایی لغو لزوم دریافت ویزا پیش از سفر آغاز کرده اند که اکنون روسیه رویکردهای مشابهی را برای شهروندان چین اجرا می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز امروز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در تهران، انتشار اخبار مربوط به لغو روادید با روسیه را ناقص دانست و گفت: این خبر به صورتی که امروز در برخی رسانه ها منتشر شد، صحت ندارد. قرار است ویزای تورهای گردشگری تحت شرایط خاصی میان دو کشور لغو شود که هنوز امضا و اجرایی نشده است.

بهرام قاسمی توصیه کرد با توجه به اینکه نشر اینگونه اخبار ناقص و تیترهای غیر دقیق می تواند برای هموطنان عزیز ایرانی مشکل ساز شود، بهتر است پیش از انتشار چنین اخباری، از منابع موثق و ذیصلاح استعلام انجام گیرد.

‎وی ادامه داد: در این خصوص آنچه می توان فعلا اظهار کرد آن است که بر اساس مذاکرات صورت گرفته قبلی بین دو کشور، قرار است ویزای تورهای گردشگری تحت شرایط خاصی که مورد موافقت قرار گرفته، میان دو کشور لغو شود.

قاسمی همچنین اظهار کرد: تا انجام تفاهم های لازم برای لغو ویزای عادی برای شهروندان دو کشور هنوز گام های زیادی باقی است که باید در فرصت مقتضی بین مقام های ذیربط مورد تفاهم قرار گرفته و به مرحله اجرا در آید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز امرور با صدور یک بیانیه ضمن اعلام اینکه مسکو و تهران در باره متن پیش نویس تسهیل در نظام صدور روادید توافق کرده اند، از برنامه ادامه بررسی ها در چند ماه آینده برای لغو روادید گردشگری گروهی خبر داد.

زاخارووا در این بیانیه که روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه انتشار یافت، خاطرنشان کرد: اکنون اداره های ذیربط در وزارت خانه خارجه دو کشور برای تسهیل نظام روادید برای گردشگران تلاش می کنند.

زاخارووا ادامه داد: این موضوع یکی از مسائل کلیدی مورد بحث و گفت وگو در رایزنی های هفته پیش مقام های ایرانی و روسی در سطح مدیران ادارات ذیربط بود که نتیجه آن می تواند امضای موافقت نامه دولتی برای سفرهای گردشگری گروهی بدون روادید باشد.

وی گفت: در جریان رایزنی ها دو طرف توانستند در مجموع در مورد متن پیش نویس به توافق برسند که قصد داریم در دو تا سه ماه آینده با همکاری نهادهای ذیربط روسی، روی این سند کار کنیم تا به مرحله صدور دستور دولتی برسد.

زاخارووا افزود: همچنین در مورد بررسی مساله ایجاد ساز و کاری برای سفر نمایندگان محافل تجاری دو کشور بر اساس دعوت های مستقیم توافق شده است که بر اساس آن به شخصیت های حقوقی، شرکت ها و مراکز اقتصادی اجازه دعوت به شرکای خارجی داده شود.
 
کلمات کلیدی : لغو روادید+روسیه+ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۲۱:۲۳:۳۷
ویزا گروهی؟ این همه سینه روسیه را زدند آخرش ویزا گروهی؟! این همه به روسیه باج دادن!

صد رحمت به ترکیه (4038424) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.