توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471663
۱۵۶ ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب آینده محروم شدند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۴
سخنگوی شورای سیاست گذاری نمایشگاه از محرومیت ۱۵۶ ناشر از حصور در نمایشگاه کتاب سال آینده خبر داد.

به گزارش تسنیم، همایون امیرزاده سخنگوی شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران در جمع خبرنگاران گفت: توسط کارگروه رسیدگی به تخلفات ناشران در ایام 10 روز نمایشگاه ناشرانی که به مراکز پخش تبدیل شده بودند ، شناسایی شدند و قبل از طرح در هیات رسیدگی به تخلفات، تذکرات لازم را دریافت کردند بر اساس آیین نامه انضباطی نمایشگاه کتاب تهران ارائه کتب سایر ناشران توسط ناشران حاضر در نمایشگاه از مصادیق تخلف است و باید برخورد قانونی در این زمینه اعمال شود.

از حدود 3 سال گذشته تا کنون یکی از مطالبات جدی صنف از وزارت ارشاد به خصوص معاونت فرهنگی برخورد قاطعانه با اینگونه مراکز پخش در نمایشگاه بود که به نظر می رسد با اقداماتی که این دوره از نمایشگاه کتاب تهران انجام شد می توان ارزیابی کرد که سال آینده غرفه هایی که بیشتر به مراکز پخش شباهت دارند به حداقل برسد و یا به کلی از عرصه نمایشگاه حذف شوند

وی افزود: این اقدام در راستای صیانت از حقوق ناشران حرفه ای و همچنین مخاطبینی صورت گرفت که حق دارند در این فضای نمایشگاهی با انتخاب عناوین مورد نیاز به آنها دست پیدا کنند.


امیرزاده تصریح کرد: در مجموع روز گذشته هیئت رسیدگی به تخلفات روز پرکاری را پشت سر گذاشت که بیش از 60 درصد از اعضای آن از صنف هستند و همین کارگروهی که رصد مراکز پخش را برعهده داشت 90 درصد در حوزه صنف انجام شد.

وی افزود: از ابتدای نمایشگاه 227 رای صادر شد که بر اساس آن 156 ناشر که حقوق هم‌صنفان خود را رعایت نکرده و مبادرت به تخلف محرز کرده اند از حضور در نمایشگاه آینده محروم شدند. از 156 محروم نمایشگاه سال آینده 146 تخلف مربط به ارائه و فروش آثار سایر ناشران بوده و این مراکز پخش بیش از 70 درصد محتوای غرفه هایشان مربوط به آثار سایر ناشران بود که هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران بدون اغماض با آنها برخورد و آرای خود را در ساعت پایانی آخرین روز نمایشگاه به این مراکز پخش ابلاغ و پیام مستدل، قانونی و محکم ارائه شد.

امیرزاده تصریح کرد: از مجموع این آرا 39 مورد از 227 تخلف اقدام به نقد کردن بن کارت های الکترونیکی کردند که با آنها برخورد لازم صورت گرفت، پذیرفته شده نیست که یارانه های اندک حوزه نشر با نگاه سودجویانه این افراد در مسیری غیر از نشر کشور هدایت شود .
وی  گفت: البته پیش از برگزاری نمایشگاه هشدارهای لازم به این افراد داده شده و عدم نقض آرای صادره در دو سال گذشته نشان داد در نمایشگاه سی ام از حضور خاطیان جلوگیری می‌شود.
البته این مهم بر اساس فرآیند تایید شده در آیین نامه است. ابن افراد می توانند بعد از پایان نمایشگاه مراتب اعتراض خود را به هیئت تجدیدنظر تخلفات ناشران حاضر در نمایشگاه که به زودی معرفی خواهد شد، ارائه کنند.

سخنگوی شورای سیاست گذاری گفت : 59 مورد جمع آوردی کتاب، درج در پرنده و اخطار کتبی و اخذ تعهد156 مورث اخطار کتبی، محرومیت از نمایشگاه کتاب تهران آینده و نمایشگاه کتاب استانی7 مورد تعطیلی نا پایان نمایشگاه 5 مورد تعطیلی یک روزه بوده است.

وی با اشاره به مصادیق تخلف نیز گفت: نقد کردن بن کارت، عدم رعایت شئونات اسلامی، فروش کتاب بدون مجوز و بدون شناسنامه، ارائه آثار سایر ناشران از مصادیق تخلف بوده است.
 
کلمات کلیدی : نمایشگاه کتاب+غرفه های متخلف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.