توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497386
ابتکار: حکم اعدام هفت محیط‌بان دردولت لغو شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۰
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روزی که کار را در این سازمان در دولت یازدهم آغاز کردم، هشت محیط بان حکم اعدام داشتند ولی با تلاش های صورت گرفته و همکاری قوه قضائیه و خانواده ها، حکم هفت مورد آنها تاکنون لغو و از زندان آزاد شدند.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در مراسم تجلیل از محیط بانان نمونه و فرماندهان یگان های محیط زیست از شهر مقدس قم افزود: متاسفانه سه نفر از محیط بانان در ماه مبارک رمضان در شیراز و بندرعباس در یک واقعه بسیار دردناک، به شهادت رسیدند که با همکاری نیروی انتظامی مسببان آن به فوریت دستگیر و حکم قصاص یکی از آنها نیز صادر شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه پیشرفت و توسعه نباید همراه با آلودگی های زیست محیطی باشد، گفت: رشد و توسعه ما باید سبز و متناسب با شاخص ها و الگوی زیست محیطی باشد.
ابتکار افزود: رشد سبز نه تنها هیچ کدام از عارضه های زیست محیطی و آلودگی را با خود ندارد، بلکه همه شاخصه های توسعه و پیشرفت پایدار را نیز به همراه دارد، بنابراین رشد ما باید سبز باشد.
وی ادامه داد: دولت یازدهم تلاش کرد تا با اصلاح برخی خطاها و سیاست های گذشته در حوزه محیط زیست، مسیری روشن را برای توسعه پایدار در همه استان ها ترسیم کند.
ابتکار با اشاره به نقش محیط بانان در پویایی محیط زیست کشور گفت: محیط بانان با تلاش، فداکارای، ایثار، کسب دانایی و پیشرفت جدی در عرصه های مختلف خدمات چشمگیری را ارائه داده و سازمان نیز با توان افزایی و استفاده از ابزارهای نوین در ارتباطات، جمع آوری اطلاعات و پایش های هوشمند شاهد رشد مناسبی در حوزه حفاظت از محیط زیست بوده است.
وی ادامه داد: برخی محیط بانان ما برای حفاظت از طبیعت تا پای جان از عرصه ها و حریم دفاع و شهیدانی را نیز در این راه تقدیم کردند.
وی خاطرنشان کرد: از سال 2015 تاکنون در دنیا 200 نفر از افراد در دفاع از محیط زیست جان خود را از دست دادند و این نشانگر پرچالش بودن عرصه حفاظت از محیط زیست است.
ابتکار با بیان اینکه محیط بان در مقابل تجاوز به طبیعت هیچگاه آرام و قرار ندارد، گفت: تعدی به محیط زیست، حیاط وحش، جنگل در حقیقت تعدی به حقوق مردم است.
وی با تقدیر از فعالیت های انجام شده در حوزه علمیه قم در ارتباط با دیدگاه مبانی دینی در مورد محیط زیست، اظهار داشت: امروز جهت گیری های خوبی در حوزه های علمیه و مراکز تحقیقاتی در زمینه محیط زیست در حال شکل گیری است و این همان شیوه و سبک زندگی ایرانی اسلامی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، انسان باید دوستدار محیط زیست باشد، ولی ما هنوز خیلی با این شیوه فاصله داریم.
ابتکار همچنین گفت: وضعیت ما در شکارهای غیرمجاز، تعرض به حیاط وحش، تعرض به مناطق حفاظت شده و از سوی دیگر بی توجهی نسبت به پراکندگی زباله مناسب نیست و این مسائل حاکی از آسیب پذیر بودن میحط زیست است و محیط بانان در خط مقدم دفاع از این طبیعت شکننده قرار دارند.
وی ادامه داد: اندیشه حفاظت از محیط زیست ممکن است از یک فکر محلی شروع شود ولی یک موضوع بین المللی است و آینده کره زمین در معرض تهدیدی بزرگ است.
ابتکار با اشاره به خدمات دولت یازدهم در عرصه محیط زیست و دفاع از حقوق محیط بانان گفت: در این دولت ساختار نهایی یگان حفاظت محیط زیست تایید و سرمایه گذاری زیادی برای آموزش تخصصی محیط بانان در عرصه استانی، ملی و بین المللی صورت گرفته است به گونه ای که 2 هزار و 500 نفر دوره های تخصصی محیط بانی را در کشور فراگرفتند.
وی اضافه کرد: تلاش ما این است که برای پشتیبانی از محیط بانان، مناطق حفاظت شده را با دوربین ها و پایش هوشمند رصد و به کمک آنها بیاییم.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم سه هزار امتیاز سختی کار محیط بانان تصویب شده و لایحه حمایت از محیط بانان نیز در هیات دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد که اکنون در کمیسیون های تخصصی مجلس در حال بررسی است.
وی ادامه داد: معاضدت قضایی سازمان برای محیط بانان نیز از اقدامات دیگری بود که در دولت یازدهم با قوت دنبال شده و امروز جایگاه و اعتبار محیط بان نسبت به گذشته بسیار شناخته تر شده است.
ابتکار خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم همچنین طرح هر مدرسه یک محیط بان در اطراف مناطق پارک های ملی در بیش از 2 هزار مدرسه اجرا شده که نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی محیط زیست داشته است.
وی همچنین از امضای تفاهم نامه این سازمان با وزارت دفاع برای تجهیز وسایل محیط بانان خبر داد و گفت: امید است این تجهیزات هر چه زودتر به دست ما برسد تا کمک کاری برای محیط بانان باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در زمینه ممانعت شکار در مناطق حفاظت شده و قرق های اختصاصی بسیار خوب عمل کردیم، شیوه نامه هایی را برای مشارکت مردم جهت پرورش و حفاظت از حیات وحش تدوین کردیم.
ابتکار خاطرنشان کرد: امید است دولت دوازهم با قوت همین مسیر را ادامه دهد و از الزامات برنامه ششم و برنامه جدی دولت دوازدهم تحقق شاخصه های محیط زیستی است. 
در این مراسم از فرماندهان یگان های زیست محیطی، تعدادی از محیط بانان از سراسر کشور و برخی فعالان زیست محیطی تجلیل شد.
 
کلمات کلیدی : حکم اعدام محیط بانان+ابتکار+دولت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.