توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 305081
خشم کاندولیزا رایس از روسیه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۹
وزیر خارجه سابق آمریکا خشم خود را از حملات هوایی روسیه به مواضع تروریست‌ها در سوریه اعلام کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی «دی پرس»، "کاندولیزا رایس" وزیر خارجه سابق آمریکا با "رابرت گیتس" وزیر دفاع سابق آمریکا مقاله مشترکی نوشته اند که در آن از سیاست روسیه انتقاد کرده و نصیحتهایی به "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا کرده‌اند.

این در حالی است که کاندولیزا رایس سابقاً از اصطلاح هرج و مرج خلاق استفاده کرده است. وی می‌گوید آمریکا سیاست انتشار هرج و مرج خلاق را در منطقه خاورمیانه اتخاذ خواهد کرد تا دموکراسی را در این منطقه محقق کند!.

نظریه هرج و مرج خلاق نظریه ای است که در آن جامعه به بالاترین حد از هرج و مرج و خشونت و ایجاد ترس و وحشت و خونریزی و کشتار مردم می رسد تا پس از آن هویت تازه ای برای جامعه تعریف شود و جامعه به گونه دیگری تشکیل یابد. از این رو عملیات ایجاد هرج و مرج در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و این نقشه به ویژه در کشورهای لیبی و عراق و یمن با موفقیت همراه بود، اما در سوریه این طرح با مانع بزرگی مواجه شد و با ائتلافی که روسیه مهمترین پایه های آن است گرفتار شد.

شاید هم شکستهای سیاست آمریکا در سوریه این سیاستمدار زن آمریکایی را به نوشتن این مقاله سوق داده است تا شانس خود را امتحان کند و با توجه به انتقادهای مطرح شده از سیاستهای کاخ سفید، مجبور به انتقاد از سیاستهای روسیه شده و نصیحتهایی را نیز به اوباما ارائه داده است.

رایس مقاله خود را با مقدمه‌ای که در آن سیاستهای پوتین را ارزیابی می کند آغاز کرده است. وی اعتراف کرده است که پوتین دارای زیرکی و تجربه سیاسی است. اما در ادامه مدعی شده است: ولادیمیر پوتین که کشوری را با اقتصادی نابسامان و نیروهای مسلحی از درجه دوم اداره می‌کند چگونه می‌تواند نقشه حوادث ژئوسیاسی را بدین نحو ترسیم کند؟‌

رایس می افزاید: پوتین دارای مهارتی استثنایی است و به درستی می داند چه کار می کند و این مسئله برای آمریکا ناراحت کننده است زیرا او برای برقراری ثبات و امنیت در سوریه آن طور که ما تعریف می کنیم تلاش نمی کند و هرگامی را که پوتین برای باقیماند بشار اسد در سوریه برمی دارد برای تحقق منافع روسیه است.

به عقیده رایس، پوتین برای برقراری ثبات در سوریه باید از اسد دفاع نکند چون آمریکا با آن مخالف است و باید گروههای تروریستی را در سوریه هدف قرار ندهد زیرا این گروهها برای آمریکا مفید است و در راستای منافع آن قرار دارند.

اولین وزیر خارجه سیاه پوست آمریکا تاکید می‌کند که برای حل بحران سوریه نباید از گزینه نظامی استفاده کرد اما او به خوبی می داند که دیپلماسی تابع تحقق پیروزیهایی در صحنه میدانهای جنگ است و این مطلب را مسکو به خوبی می داند از این رو آنچه را که روسیه و ایران برای به دست آوردن پیروزیهای میدانی محقق می کنند برای قرار دادن مذاکرات آینده در صحنه واقعیتها و قرار دادن شرایط در عمل انجام شده می باشد.

اما اگر رایس این معادلات را به خوبی می فهمد چرا اوباما تلاش نمی کند تا واقعیتها را به نفع خود تغییر دهد و چرا گروه تروریستی داعش در یکسال گذشته و در سایه حملات هوایی جنگنده های آمریکا همواره در حال گسترش بود؟ شاید هم اوباما هوش کمتری نسبت به رایس دارد؟

رائد کشیکه نویسنده این گزارش خطاب به کاندولیزا رایس می گوید: خانم رایس ! مشکل در مفاهیم است، زیرا آمریکا در حقیقت برای تغییر واقعیتها به نفع خود تلاش زیادی کرد و با ایجاد و گسترش گروههای تروریستی همچون داعش و جبهه النصره و دیگر گروهها تا حدودی هم موفق عمل کرد اما منافع آمریکا با منافع سوریه مطابقت و همخوانی ندارد. بنابراین کسی که نقشه ایجاد هرج و مرج خلاق را در منطقه خاورمیانه مطرح کرد حق ندارد مسكو را متهم کند که به فکر منافع سوریه نیست، زیرا هرج و مرجی که آمریکا ایجاد کرد موجب کشته شدن هزاران نفر و آوارگی و مهاجرت میلیونها نفر شده است و روسیه اتفاقاً برای پایان دادن به این هرج و مرج ها در سوریه دخالت کرده است.

رایس مقاله خود را با توصیه هایی به باراک اوباما در زمینه ضرورت رویارویی با دخالتهای روسیه در سوریه پایان می دهد و مقامات آمریکایی را به استفاده از گزینه هایی همچون ایجاد منطقه پرواز ممنوع و یا ایجاد توازن نظامی در سوریه سفارش می کند.
 
کلمات کلیدی : روسیه ، سوریه ، کاندولیزا رایس ، رایس ، تروریست ، حمله روسیه به داعش ، مبارزه با داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.