توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459982
لزوم بیان نقش سبک زندگی در درمان افسردگی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این‌که توجه به بحث افسردگی‌ به‌عنوان شعار امسال روز جهانی بهداشت تعیین شده است، گفت: نقش سبک زندگی در درمان افسردگی بهعنوان الویت اجرایی در این حوزه بیان شود.

دکتر«مسعود شریفی» در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که هر سال 18 فروردین با تدوین شعار متناسب به دغدغه‌های روز در حوزه سلامت و برنامه‌های آموزشی به‌عنوان روز جهانی بهداشت گرامی‌داشته می‌شود، اظهار کرد: عبارت «بیائید در مورد افسردگی صحبت کنیم» شعار امسال روز جهانی بهداشت است.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده هم‌اکنون 350 میلیون نفر در سطح جهان مبتلا به درجاتی از بیماری افسردگی هستند.

شریفی بیشترین علت ناتوانی افراد و کم آوردن عملکردی را افسردگی عنوان کرد و ادامه داد: در بیماری افسردگی نه تنها خود فرد درگیر می‌شود، بلکه اطرفیان فرد افسرده هم به طور مستقیم تحت تأثیر  بیماری قرار می‌گیرند.

قائم‌مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این‌که سالانه یک میلیون خودکشی موفق به‌علت افسردگی افراد در سطح جهان ثبت می‌شود، گفت: طبق بررسی‌های انجام در ایران 24 درصد افرادی که تحت مطالعه قرار گرفتند مبتلا به یکی از درجات افسردگی هستند.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که سهم افسردگی در افراد مورد مطاله 12 درصد تعیین شده است، افزود: میزان درجه افسردگی در افراد مختلف متغیر است.

شریفی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که زنان بیشترین آمار ابتلا به افسردگی را به خود اختصاص می‌دهند، خاطرنشان کرد: شهرنشینان بیشتر از روستائیان افسرده می‌شوند.

وی فقر را از دیگر عوامل افزایش میزان افسردگی در افراد مختلف دانست و گفت: فقط 35 درصد افرادی که در خوداظهاری افسردگی خود را قبول داشتند مورد درمان قرار گرفتند.

قائم‌مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این‌که هم‌اکنون از مجموع آمار افراد افسرده کشور فقط 20 درصد درمان موفق دارند، گفت: 80 درصد آمار ثبت شده یا اصلاً درمان نمی‌شوند و یا درمان ناقص دارند.

شریفی در ادامه بحث سلامت روان را از جمله برنامه‌های جدی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اجرای برنامه‌های موثر در این حوزه ضروری است.

وی اضافه کردن کارشناسان سلامت روان و تغذیه به سیستم درمانی و کنترلی استان را از جمله اقدامات زیربنایی در بحث سلامت‌روان عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون 59 نفر نیرو در حال فعالیت تخصصی در حوزه بررسی خدمات سلامت‌روان هستند.

این مقام مسئول انگ‌زدایی با صحبت کردن با از دیگر اقدامات انجام شده در راستای درمان افسردگی در استان دانست و گفت: افزایش آگاهی عمومی در مورد افسردگی بین افراد مختلف جامعه ضروری است.

شریفی خاطرنشان کرد: نقش سبک زندگی در درمان افسردگی باید به‌عنوان اولویت اجرایی در این حوزه بیان شود.

قائم‌مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد سند ملی غیرواگیر خاطرنشان کرد: افزایش دسترسی بیماران افسرده به خدمات درمانی مناسب، یکی از مهمترین اهداف سند غیر واگیر است.

وی‌ در پایان سخنان خود انجام مشاوره‌های سلامت‌روان به‌منظور شناسایی اختلالات روانی، آموزش مهارت زندگی و فرزندپروری، را از جمله اقدامات انجام شده در استان یزد است.
 
کلمات کلیدی : بهداشت + سبک زندگی + افسردگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.