توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 226485
کلیدهای طلایی نوشتن
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۵
مهارت نوشتن
نویسنده: دکتر محمدعلی شامانی
انتشارات نسیما
۷۲ صفحه
۳۵۰۰ تومان

****

«مهارت نوشتن» به قلم دکتر علی شامانی (معاونت سابق مجلات رشد و مدیر آموزش دانشکده رفاه) می کوشد ترس از نوشتن را از مخاطب دور کرده و کلیدهای طلایی نوشتن را در اختیارش قرار دهد.

این کتاب که جایزه جشنواره رشد را نیز از آن خود کرده، جزو کتاب‌های مناسب برای گروه سنی نوجوان شناخته شده است.

مدل‌های مختلف نوشتن، خاطره‌نویسی، سفرنامه‌نویسی و ... را به مخاطب خود یاد می‌دهد و با نمونه‌های خواندنی این فعالیت‌ها را غنا می‌بخشد. این کتاب با رویکرد معرفت‌شناختی به نوشتن نگاه می‌کند. مثلا برای حذف دروغ از زندگی، راهی را به نام روزنگاشت ارائه می‌دهد و می‌گوید با خاطره‌نویسی مراقبه کنیم. به عنوان جایزه برای دانش‌آموزش پنجم و ششم ابتدایی می‌توان از آن استفاده کنیم.

اين اثر برای آن‌که به مخاطبان خود بگوید نوشتن چندان که فکر می‌کنند، سخت نیست، نمونه‌هایی از نوشته‌های نوجوانان و جوانان را در کنار نویسندگان دیگر آورده است و آن‌ها را به نوشتن در قالب‌های مختلف از جمله گزارش‌نویسی، سفرنامه‌نویسی، خاطره‌نویسی و مقاله‌نویسی آشنا مي‌كند.

شاید کتاب‌های زیاد دیگری درباره فن نوشتن به لحاظ ساختاری وجود داشته باشد اما حُسن این کتاب افزون بر اشاره گذرا و به قدر کفایت به این ساختارها، به لحاظ محتوایی، نوشتن را آموزش داده است.

این کتاب ‌اکنون در برخی مدارس برای آموزش درس انشا در دبستان و راهنمایی و نیز به عنوان کتاب مکمل درس ادبیات فارسی در دبیرستان استفاده مي‌شود.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
کلیدهای طلایی نوشتن