توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438480
ارزیابی کارشناسان از روز اول مذاکرات آستانه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷
کارشناسان سیاسی روز اول مذاکرات «آستانه» را همراه با «خوش‌بینی محتاطانه» ارزیابی می‌کنند زیرا همانطور که انتظار می‌رفت، اختلاف نظرها قابل ملاحظه بود اما همه منتظر تصویب سند نهایی این نشست و اعلام نتایج آن هستند.

به گزارش فارس، بخش دوم از مذاکرات صلح سوریه که در «آستانه» پایتخت قزاقستان در جریان است، امروز ادامه خواهد یافت.

بنا بر گزارش این منبع، کارشناسان سیاسی روز اول مذاکرات را همراه با «خوش‌بینی محتاطانه» ارزیابی می‌کنند. همانطور که انتظار می‌رفت، طرفین به توافق نرسیدند و اختلاف نظر آن‌ها نیز قابل ملاحظه بود.

اما با وجود این، نتایج این مذاکرات در سند نهایی که در انتهای این نشست به تصویب می‌رسد، شرح داده خواهد شد که در حال حاضر کار بر روی این سند نهایی ادامه دارد.

همان‌طور که قبلا نیز در خبرها آمده بود، نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح دیروز به صورت مستقیم مذاکره نکرده‌اند و بنابر اعلام سازمان‌دهندگان این مذاکرات، امروز هم مذاکرات مستقیم صورت نمی‌گیرد و طرفین به واسطه میانجی‌گران گفت‌گوها را پیش خواهند برد.

«سانات کوشکومبایف» معاون رئیس انستیتوی تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری قزاقستان در این باره اظهار داشت: همین که حداقل گفت‌وگوهایی بین گروه‌های درگیر در سوریه جریان دارد نیز خوب است. قزاق‌ها ضرب‌المثل معروفی دارند که می‎‌گوید: «صلح بد، بهتر از نزاع خوب است».

به گفته وی، برگزاری این مذاکرات ابتکار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «اردوغان» رئیس جمهور ترکیه بود و «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان نیز از آن حمایت کرد. آستانه نقش بی‌طرفی را در این گفت‌وگوها ایفا می‎کند و تنها بسترهای مناسب برای طرف‌های مذاکره‌کننده را فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: قزاقستان از اعتماد طرف‌های مختلف حاضر در این مذاکرات از جمله دولت سوریه، گروه‌های معارض، ترکیه، ایران، روسیه برخوردار است و دارای ارتباطاتی خوب با تمام طرفین می‌باشد.

همان‌طور که سازمان‌دهندگان این مذاکرات اعلام کرده‌اند، انتظار می‎رود طرفین برای ساعت 14.00 به وقت محلی، در یک کنفرانس مطبوعاتی نتایج این نشست را اعلام کنند.

بنا بر اعلام منابع خبری، در سالنی که قرار است این کنفرانس مطبوعاتی برگزار شود، برای نمایندگان تمام هیئت‌ها جایگاهی اختصاص داده شده است. هرچند به احتمال زیاد، فقط «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در سوریه برای خبرنگاران سخنرانی خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : روسیه، ایران، ترکیه، سوریه، ،مذاکرات آستانه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.