توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278181
موضع سرسختانه‌ فرانسه در قبال مذاکرات
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۱
وزیر خارجه فرانسه بار دیگر بر درج محدودیت‌ها و نظارت‌های شدید و همچنین امکان بازگشت سریع و خودکار تحریم‌ها در توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران اصرار دارد.

به گزارش تسنیم، رویترز در گزارشی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ نوشت: لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه عنوان داشت که کشورش خواستار یک موافقتنامه هسته‌ای محکم با ایران است و این موافقتنامه باید شامل یک سازوکار راستی‌آزمایی محکم برای بررسی پایبندی ایران به هرگونه موافقتنامه باشد.

فابیوس این اظهارات را پس از نشست با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران مطرح کرد که برای مذاکرات با وزیران امور خارجه اروپایی در لوکزامبورگ به سر می‌برد.

به‌نوشته رویترز، فرانسه یکی از سرسختانه‌ترین مواضع را در قبال ایران در پیش گرفته است و با جدیت در تلاش است با اعمال محدودیت‌های شدید علیه این کشور، از دستیابی تهران به توانایی «ساخت سلاح هسته‌ای» جلوگیری شود.

فابیوس پس از مذاکرات یک‌ساعته با ظریف در مصاحبه با خبرنگاران گفت کشورش خواستار موافقتنامه است اما معتقد است این موافقتنامه باید محکم باشد و موافقتنامه‌ای بد نباشد.

به‌گفته وی، چنین موافقتنامه‌ای شامل محدودیتی زمانی برای تحقیقات هسته‌ای ایران و توانایی‌های این کشور در زمینه تولید و همچنین شامل سازوکاری به‌منظور راستی‌آزمایی پایبندی ایران به موافقتنامه خواهد بود.

فابیوس تصریح کرد این موافقتنامه همچنین باید شامل بخشی در ارتباط با بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران در صورت عدم پایبندی این کشور به تعهدات خود باشد.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات هسته ای+فرانسه