نظر منتشر شده
۲۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474129
آخرین صبحانه انتخاباتی الف
دولت اول روحانی تکرار نمی شود/ خطای اصولگراها در کناره گیری قالیباف/ به رای مردم بد و بیراه نگوییم
محسن مهدیان
حدود یک ماه با صبحانه انتخاباتی الف در خدمتتان بودیم. امروز واپسین صبحانه الف را با آخرین تحلیل های مربوط به انتخابات روز جمعه منتشر می کنیم. انشاالله وعده صبحانه دیگر ما انتخابات 1400.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۸
سهم اصولگراها در کناره گیری قالیباف
محمدباقر قالیباف روز دوشنبه منتهی به انتخابات به نفع حجت الاسلام رئیسی کناره گیری کرد.
اما سهم اصولگراها؟!

قالیباف از ابتدا اعلام کرده بود در این انتخابات یک نفر باید در رقابت نهایی بماند و یک هفته مانده به انتخابات این مطالبه را جدی تر کرد. منطق ماجرا روشن بود. در همه نظرسنجی ها روحانی به تنهایی در آستانه حدنصاب اکثریت بود و با توجه به آرای بالای مرددها در این انتخابات، می توانست در دور اول پیروز شود.

خواست قالیباف منطقی روشن داشت و کسی مخالف نبود؛ اما سوال این بود چه کسی؟
منطق نظرسنجی ها و آرایش سبدهای رای به روشنی نشان می داد که کناره گیری قالیباف 50 درصد به نفع رئیسی است و 50 درصد دیگر به سبد روحانی ریخته می شود. از سوی دیگر در تمام نظرسنجی ها قالیباف بالاتر از رئیسی قرار داشت هرچند رشد او متوقف و رئیسی در حال رشد بود.

پس هم به جهت کمیت آرا و هم کیفیت آرا یعنی ترکیب آرا، ماندن قالیباف منطقی بود. قالیباف معتقد بود با این شرایط یک نفر باید بماند و لازم بود اصولگرا ها پیشقدم شوند و رئیسی را مجاب به کناره گیری کنند؛ نکردند و در نهایت قالیباف با فداکاری کناره گیری کرد.

اما چرا اصولگراها سمت رئیسی رفتند؟
پاسخ بزرگان اصولگرا چنین بود که این عده و عده سیاسی جناب رئیسی و حامیان کف خیابان اجازه نمی دهند که او کناره گیری کند.

اما اشتباه اصولگراها کجا بود؟ 2 اشتباه داشتند. یکی تحلیل آرای جانفداها و بی توجهی به سرنوشت دوقطبی سازی خشن و دوم بی عملی شان در مواجه منطقی با جان فداها.

اشتباه اول آنها در تحلیل آرای جانفداها این بود که خیال می کردند اگر آقای رئیسی کناره گیری کند در توجیه آنها دچار مشکل می شوند.

برخلاف تصورشان، جانفداها و آرای ایدئولوژیک ممکن است با حذف نامزد محبوب شان اعتراض کنند ولی هیچگاه رایشان به صندوق نامزد رقیب نمی رود.

دوم اینکه توجه نکردند آنچه باعث پیروزی روحانی می شود دوقطبی های متعصب و خشن است که این تنها با حضور رئیسی ساخته می شود. بسیاری از آرایی که سمت روحانی رفت از "نه به رئیسی" بود. هرچند این دوقطبی متعصب ناشی از رقیب هراسی دروغین حریف بود ولی زمینه پذیرش آن به هر دلیل وجود داشت، حال انکه این دوقطبی را نمی توانستند با قالیباف درست کنند.

در نهایت اینکه اصولگرا ها دو اشتباه کردند. هم در تحلیل صحنه و دومی که بدتر است در بی عملی شان. بی عملی از اینکه نخواستند و اعتماد به نفس لازم را برای هدایت پایگاه اجتماعی جناب رئیسی نداشتند.

هدایت پایگاه اجتماعی رئیسی هرچند سخت بود ولی بدون ریسک بود چون اطمینان وجود داشت که سمت صندوق روحانی نمی روند حال آنکه درباره جابجایی پایگاه قالیباف هیچ تضمینی وجود نداشت.
 
 
دولت اول دیگر تکرار نمی شود
 دور دوم دولت روحانی با گذشته تفاوت های اساسی خواهد داشت.

برخی ممکن است نگران باشند که پیروزی مجدد روحانی باعث تکرار و حتا صریح تر شدن تندروی های گذشته باشد.

به نظر میرسد ماجرا چنین نیست.

به سه دلیل؛
یکم. نسبت دولت با مردم
رشد مردم

مردم در این انتخابات شناخت دقیقی از دولت پیدا کردند ولو اینکه به هر دلیلی روحانی را برای ادامه کارهای نیمه تمام گذشته انتخاب کرده باشند. بسیاری از ناگفته‌ها گفته شد. امروز این دولت با مردمی مواجه است که "می دانند".  ادامه کتمان‌کاری‌ها ممکن نیست.

دوم.نسبت دولت با منتقدان.
منتقد‌۱۶‌میلیونی

دولت آقای روحانی با جبهه انتقادی سرسختی مواجه است. این جریان انتقادی برای اولین بارست که چنین پرقدرت شکل می گیرد. بعد از هیچ انتخاباتی چنین جبهه یک پارچه و منسجمی ایجاد نشده است. البته سال 88 نمونه ای از این جریان منتقد یکپارچه در میان اصلاح طلبان در حال شکل گیری بود که با قانون گریزی سران آن از هم پاشید.
سال 92 هم به جهت تکثر نامزدهای اصولگرا، بعد از انتخابات این جبهه واحد منتقد شکل نگرفت. اما این دوره کاملا متفاوت است.
یک منتقد قدرتمند و متحد 16 میلیون نفری.

سوم. نسبت دولت با طرفداران.
مطالبات متفاوت

طرفداران دولت در دور دوم انتخابات تنها افراد سیاسی نیستند. بسیاری از کسانی که به روحانی رای دادند انتظار دارند کارهای ناتمام گذشته را تمام کند و به وعده های انتخاباتی اش جامه عمل بپوشاند. بی اعتنایی به وعده های انتخاباتی اینبار ممکن نیست چون با رای متن مردم استمرار یافته است نه صرفا آرای سیاسی. ناچار است کار کند.

به سه دلیل گفته شده انتظار می رود دولت روحانی در دور دوم انتخابات نسبت به دور اول  کارآمدتر ظاهر شود.
 
 
به رای مردم بد و بیراه نگیم
بزرگترین اشتباه این روزهای ما

بزرگترین اشتباه این روزهای ما نشستن و افسردگی بعد از شکست است. بدتر اینکه خدای نکرده به رای و گرایش مردم بدگمان باشیم.

اولا تکلیف یک چیز را برای خودمان روشن کنیم؛ اینجا رقابت حق و باطل نیست. رقابت انقلاب و ضدانقلاب هم نیست. رقابت دو نوع نگاه به انقلاب بود. البته انقلاب به ما معیار حق داده است و می توانیم بُعد و قُرب آدم ها به "حق و انقلابی گری" را تحلیل کنیم.

و اما مهمتر؛
آیا خواست مردم برگشت از حق و انقلاب است؟ این اشتباه فاحشی است. رای‌مردم حق است. رای مردم به انقلاب است.  رای مردم به عزت و شفافیت و کرامت و غیره است. تردید نکنیم.

اگر هم اختلافی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.

با این نگاه باید پرقدرت تر ظاهر شد. مردم دلشان با حق است. باید تلاش کنیم حق را نمایش دهیم.
۱۳۹۶/۰۲/۲۴ ۰۹:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۰۸:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۲ ۰۸:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۱ ۱۰:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۰۶:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۰۸:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۴ ۰۵:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۲ ۱۵:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۲ ۰۹:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ۰۸:۵۷
 
 
کلمات کلیدی : صبحانه انتخاباتی الف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۴۲:۵۰
اولا از صبحانه ها استفاده می کردیم. دوم اینکه اصولگراها به خودشان باختند. این بزرگانی اصولگرایی که شما نام می برید نشان دادند که هیچگاه بدرستی تشخیص ندادند و تصمیم نگرفتند (4377828) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۶:۱۲
بعضی گمان می‌کردند ممکن است آقای رییسی تبدیل به پدیده این انتخابات شود.

اين افراد روي قدرت جذب آراي شناور توسط اصولگرايان تخمين بيش از حد معقولي زدند. خود من تصورم اين بود اگر آقاي قاليباف بدون دوقطبي‌سازي فضاي انتخابات بتواند متكي به گفتمان كارآمدي وارد شود با توجه به سابقه راي ١٨ ميليوني روحاني و ريزش بخشي از راي و نياز به ٢٠ ميليون راي براي پيروزي در دور اول، انتخابات به دور دوم كشيده شده و با وحدت قهري اصولگرايان روي يك كانديدا احتمال پيروزي اصولگرايان افزايش مي‌يايد.

اما با ورود جنجالي قاليباف روي يك شكاف جنجالي و تكيه به گفتمان‌هاي نيمه سوسياليستي- پوپوليستي عملا جامعه دوقطبي شد و قاليباف به جاي افزايش راي مستمرا راي خود را از دست دادو آقاي رييسي هم با وجود برخورد متين در مناظره‌ها به دليل عدم تسلط لازم بر مسائل اجرايي و تكرار كليات و نيز مشكل عدم شناخت جامعه با وجود جهش خوب راي نتوانست ركورد مطلوب براي پيروزي را تكرار كند.

از سوي ديگر با هراس بخشي از آراي شناور از احتمال پيروزي اصولگراياني كه اصلاح‌طلبان سعي كردند آنها را ديو بنمايانند، حدود ١٥ درصد آرا را جذب كردند و نتيجه آن شد كه ديديم.

تحليل‌هاي من نشان مي‌داد كه اصلاح‌طلبان در فضاي دوقطبي حاد قادرند شش ميليون بيش از اصولگرايان به جذب راي از آراي شناور بپردازند؛ براي همين معتقد بودم اصولگرايان اساسا نبايد افكار عمومي را بهراسانند؛ اما استراتژي ورود غلط اصولگرايان به روحاني كمك كرد با وجود ضعف جدي در كابينه و انتقادات درست اصولگرايان و حتي اصلاح‌طلبان به كابينه پيروزي قدرتمندي را به دست آورد. (4378425) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۱:۰۳
عجیبه که رشد جمعیت اصولگرایان صفره. جمعیت ایران ۴۰۰میلیون هم بشه باز اینا ۱۶ میلیونن. (4378459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۶:۴۹
برای پاسخ به این سوال باید رفتار سیاسی راست‌گرایان را مورد بررسی قرار داد و به اشتباهات استراتژیک آنها اشاره کرد.

اولین اشتباه آنها این بود که اصول‌گرایان تصمیم گرفتند برای رسیدن به قوه مجریه به رقابت با رییس جمهور مستقر بپردازند. در ایران رسم بر این است که کسی که در دور اول رییس جمهور می‌شود در دور دوم هم از سوی مردم به عنوان رییس جمهور انتخاب می‌شوند. مردم به رییس جمهور مستقر اطمینان بیشتری دارند تا نامزدهای دیگر. به جز بنی صدر که از ریاست جمهوری عزل و شهید رجایی دیگر روسای جمهور ایران هرکدام 8 سال بر کرسی ریاست قوه مجریه تکیه زدند.

اصول‌گرایان اگر با تمام قوا در سال 1400 به صحنه می‌آمدند شاید می‌توانستند پیروز کارزار رقابت انتخابات ریاست جمهوری باشند.

اشتباه دوم این بود که آنها تمام سرمایه خود را وارد صحنه کردند. رییسی، قالیباف، میرسلیم، زاکانی، حاج بابایی، زاهدی و ... نامزدهای اصول‌گرایان برای رقابت با روحانی بودند. آنها می‌خواستند به هر شکل ممکن به قوه مجربه برسند بدون اینکه توجه کنند ممکن است آن سوی بازی انتخابات دوازدهم شکست باشد.

رد صلاحیت بسیاری از چهره‌های اصول‌گرا و شکست رییسی از روحانی باعث شد تا تمام سرمایه‌های اصول‌گرا در سپهر سیاست ایران از بین برود. دیگر نمی‌شود اصول‌گرایی را پیدا کرد که طعم شکست در انتخابات را نچشیده باشد.

اشتباه سوم آنها در ارائه برنامه‌های انتخاباتی بود. اصول‌گرایان تصور می‌کردند با استفاده از استراتژی احمدی نژاد یعنی دادن وعده‌های کلی و حمله به رقبا استفاده کردند. آنها فراموش کرده بودند که مردم این رفتار را پس زده بودند و دوست نداشتند بازهم شاهد رفتارهای این چنین از سوی نامزدهای انتخابات باشند.

وعده‌های کلی نامزدهای اصول‌گرا مانند افزایش یارانه که با سوال‌های روحانی و جهانگیری روبرو می‌شد نتوانست مردم را قانع کند که به جای روحانی به رییسی رای بدهند.

کنار رفتن قالیباف به نفع رییسی بزرگ‌ترین اشتباه اصول‌گرایان در انتخابات بود. اصول‌گرایان تصور می‌‌کردند با رفتن قالیباف تمام سبد رای او به سوی رییسی کشیده خواهد شد. اتفاقی که نیفتد. بخشی از حامیان قالیباف به حسن روحانی را دادند. شاید اگر رییسی به نفع قالیباف از صحنه کنار می‌رفت تمام رای او به سبد قالیباف ریخته می‌شد.

سبد رای قالیباف اصول‌گرایانه نبود و همین باعث شد رای دهندگان به او به سمت روحانی بروند.

اصول‌گرایان بعد از دو انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و مجلس دهم در سال 94 بازهم شکست دیگری را تجربه کردند. شکستی که از دو شکست دیگر تلخ تر بود. (4378589) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۸:۳۱
من به رئیسی رای ندادم تنها و تنها بخاطر دیدارش با تتلو. متوجه شدم که از منظر آقایان هدف وسیله را توجیه میکند و این آقایون به هیچ اصولی پایبند نیستند (4378722) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۶:۵۲
برادر من
شما دیگه چرا؟
به نظرت شعارهای روحانی در دو قطبی سازی و متهم کردن طرفدارخای رییسی به تندروی و خشونت و افراطی گری توجیه وسیله به نیت هدف نبود؟؟ (4379167) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۰:۳۱
من برخلاف تحلیل نویسنده محترم وهمه تحلیل هایی که از بالا تا پایین دوستان کامنت گذار در مورد نتیجه انتخابات کردند،
معتقدم ، دو مساله سرنوشت انتخابات را رقم زد
۱- عدم شفافیت: نسبت های مختلفی داده شد موضوعات مختلفی مطرح شد با اینکه اینها می توانست نقش تعیین کننده ای بر گزینش مردم داشته باشد اما چون شفافیتی وجود نداشت ،به صورت یک اتهام باقی ماند در این زمینه من قوه قضائیه را مقصر می دانم، قوه قضاییه می بایست ، در مورد مسائلی مانند کرسنت ،بابک زنجانی، اختلاس بانک ملت ، رستگار سرخه، حسین فریدون، اختلاس صندوق فرهنگیان ، رانت های دولتی، و رانت خواران دولتی، حقوق های نجومی،مساله قاچاق و..... بدون ملاحظه، قاطع و دقیق و بدون هرگونه ابهام به مردم اطلاع رسانی می کرد. و اگر این مسائل شفاف می شد مردم از ابهام بیرون می آمدند، نتیجه انتخابات تغییر می کرد
۲- داوری ضعیف شورای نگهبان در ایام انتخابات و روز برگزاری
انتخابات ،متاسفانه شورای نگهبان با برخورد ضعیفش با تخلفات نشان داده است، که انتخابات مانند یک اتوبان بدون پلیس و بدون جریمه است که می توان با خیال راحت هر تخلفی را مرتکب شد و به مقصد رسید، استفاده وسیع از امکانات دولتی ، وام دادن، افزایش یاران، افزایش حقوق ۲۵تا ۵۰٪ درصدی فرهنگیان و بازنشستگان ،وصل یارانه های قطع شده، وعده سهام عدالت، محدود کردن زمان رای دادن با تاخیر چند ساعته آغاز رای گیری ، نرساندن تعرفه به برخی از صندوق های پر مراجعه، حجم عظیمی از تخلفات تاثیر گذار در انتخابات طبق گزارش رسانه ها
را شکل می دهد که بعد از پاپان رای گیری فقط به خاطر مصالح نظام نادیده گرفته می شود، چرا که تاثیر این تخلفات گرچه در نتیجه انتخابات قطعا تاثیر تعیین کننده دارد ، اما چون قابل ارزیابی کمی و عددی نیست ، از آن می گذرند.

به هرحال برنده انتخابات را نمی توان بدون در نظر گرفتن این فاکتورها برنده دانست،
(4379342) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۸:۳۱
قسمت اول کامنتتون درسته که خود قالیباف باعث شکاف و دوقطبی سازی شد و اتفاقا بیشتر مردم از بی انصافی هایی که در حق دولت کرد خوششون که نیامد بدشون اومد چون مردم هم از وضعیت مملکت در دولت دهم خبر داشتن هم سنگ اندازی های خیلی ها رو در مقابل دولت یازدهم می دیدن و هم تلاش دولت با توجه به امکانات محدود رو دیدن و لمس کردن. ارگ می خواهید بازم شکست نخورید سعی کنید از دید مردم یه بار به قضیه نگاه کنید. اینقدر فکر نکنید بیشتر می فهمید. آقای قالیباف خودش یه کارنامه 12 ساله تو شهرداری داشت که با توجه به ثبات دوازده ساله و به خصوص همراهی بی دریغ شورای شهر خودش باید جوابگوی کارنامه اش باشه ولی کاملا در قامت یک کسی وارد شد که انگار خودش تا حالا هیچ کاره بوده و الان اومده منجی باشه. مردم تهران اصلا از قالیباف راضی نیستن.
ولی قسمت دوم کامنتتون که گفتید اصلاح طلبا از شما دیو ساختن همه اشتباهه. مردم برخورد شماها با مسایل مختلف رو دیدن و می دونن قدرت کاملا دست شماها باشه نمیذارید کسی نفس بکشه (4379044) (alef-13)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۹:۵۱
عجب دارم و در حیرتم که این اکسیر اصولگرایی چه در دل خود دارد که پیروان و تحلیلگران ان اینگونه به خطا و اشتباه می روند
استاد ارجمند انچه که واضح و مبرهن است انچه که دیگر هرگز تکرار نخواهد شد نه دولت روحانی که دولت هایی از جنس اصولگرایی و از جنس دولت احمدی نژاد است
انچه که دیگر تکرار نخواهد شد اعتماد مردم به سیاست مداران پوپولیست و اپورتونیست است
انچه که دیگر تکرار نخواهد شد اعتماد به " بگم بگم " های بی ریشه و سیاست مداران بی ریشه تر است
انچه که تکرار نخواهد شداعتماد مردم به سیاست مدارانی است که راهنمای چپ می زنند اما به راست می پیچند

ارشیو این سایت شاهد تحلیل های بی مبنا و غیر علمی ماههای گذشته این نوسینده و سایر همفکرانش در تحلیل شطرنج سیاسی ایران است و عجیب تر انکه هنوز مصر به ادامه این روش و منش سراسر غلط و اشتباه هستند

عزیزان ارجمند شعور مردم را دستکم نگیرید مردم رفتارهایی از جنس انچه که امثال قالیباف در این انتخابات نشان دادند را بر نمی تابند
مردم به وضوح مرز خود را با سیاست مداران روشن کرده اند
ایا نتیجه 30 بر صفر انتخابات مجلس گذشته در تهران یا 21 بر صفر شورا ی تهران که در ساعات اینده اعلام خواهد نباید هر چند اندک دوستان را به تفکر و تامل و تعمق ببرد

تفکر به ظاهر اصولگرایی ( هرچند که به شخصه انرا اصولگرایی نمی دانم ) برای احیا نیز به باز اندیشی و باز تعریف دارد
خدا را خدا را خدا را
خود را جبهه انقلاب نخوانید و معادل کلیت نظام ندانید (4378508) (alef-13)
 
یگانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۳:۲۷
واقعا بهترین کامنتی بود که خواندم. ممنون از نگارنده. (4379107) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۰:۰۷
فرمایش این دوست عزیز متین است
اما بدنه سیاسی اصولگرایان به دلیل برخورداری از رانت های سیاسی و دسترسی به مناصب انتصابی و نیمه انتصابی و عدم نیاز به تایید مستقیم مردم و پاسخگویی به آنها به تدریج ارتباطش با بدنه اجتماعی قطع گردیده است و تحلیل های آنها نا کار آمد و به دور از واقعیات جامعه می باشد. در واقع رانت های سیاسی آن ها اگرچه در کوتاه مدت قدرت سیاسی برایشان در پی داشته اما در درازمدت آنهاها را تبدیل به فربگان سیاسی نموده که فاقد چابکی لازم برای انطباق با شرایط و نیاز های مردم می باشند (4379506) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۶:۲۹
اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.!!!!!
اصولگرا ها حتی معتدلترینشان هیچ وقت تعدیل نمی خواهند!!!! شما انقلابی هستید!!! رو چه حساب!!!! (4378544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۸:۳۷
دقیقا
پاراگراف اخر حرف دل و بیان دقیق اصولگراییه
تا این تفکر خود حق پنداری رو دارن و از این موضع با ملت حرف بزنن محاله رای بیارن
برین تفکرتون رو درست کنید
یادتون باشه هر انچه مردم بگن حقه چون این کشور برای این مردمه (4379046) (alef-13)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۲:۰۲
واقعیتش اینه که توپخانۀ انتقاد ها و تخریب های بسیار شدیدی که از سه جبهۀ مشترک برعلیه دولت آتش تهاجمی میریخت ، از ویرانه خواندن آثار برجام و بد عهدی غربیان و ماجرای کانتینر های دختر آقای وزیر گرفته تا ریزگرد های خوزستان و حتی انفجار ناگهانی معدن و ..... بهیچوجه کارساز نشد زیرا خود مردم از همان ابتدای رویاروئی ها هم ، ترجیح داده بودند که با بهره گیری از فراست و کیاست ذاتی نمرۀ قبولی را به آقای روحانی بدهند ؛ (4379513) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۳:۵۵
وقتى جناحى قدرت تشخيص كمى دارد و استراتژى صحيح را نميتواند تشخيص دهد چرا بايد مردم به انها رأى دهند؟ معلوم است كه از بهره هوشى كمترى برخوردارند و كشور را هم نمى توانند اداره كنند (4378913) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۸:۰۱
اصولگرایان باید از افراد درست و سرشناس استفاده کنند (4379039) (alef-13)
 
حقیقت تلخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۱:۴۶
الف: "اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند."

شما خود را قیم و صاحب دنیا و اخرت مردم میدانید اشتباه را نه در خود که در خطای تشخیص مردم میدانید تا این تفکر بر شما حاکم است همیشه بازنده اید (4379182) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۲۳:۳۶
رییسی چرا پیروزی روحانی رو تبریک نگفت؟؟
نکنه نتیجه انتخابات رو قبول نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4379268) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۴۳:۳۸
قالیباف بهتر از رئیسی بود و بیشتر رای می اورد
اگر در دوره قبل نظری بیندازین تمام اصولگرایا بودن و کنار نرفتن (4377829) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۲:۱۴
راستش را بخواهید. اصولگرایان را صادق ندیدم به دلیل
1: تاختن تمام عیار به دولت روحانی
2: دیدار با تتلو
3: تمامیت خواهی همراه با پنهانکاری
4: مدعوین اتوبوسی که پلاکارد داشتند ما با اتوبوس نیامدیم .... (4378851) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۵:۵۲
اصولگرایان آنچه میگویند نیستند (4379245) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۵:۰۶
اگر به این است بدان روحانی صد برابر بدتر بود
1- رغیب حراسی به رقبا و حتی تهمت زدن
2- حمایت شادی صدر از روحانی، حمایت روحانی از منافقین اول انقلاب برای تخریب مقابل
3- مخفی کاری که کار دولت روحانی بود اینو دیگه بد اومدی (از محرمانه بودند مذاکرات تا قرار داد 2030 ، قراد داد بانکی، نفتی و قرار داد با پژو و ...)
4- از کجا میگویی آن مدعوین با اتوبوس بودن (جز تهمت و دروغ) بعدش هم آیا آنهمه اتوبوس که بنر روحانی و نام شهرستان اطراف زده بودن ندیدی (4379366) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۶:۵۹
اتفاقا با كنار رفتن رئيسي به نفع قاليباف سبد راي تغييري پيدا نميكرد حتي شايد كمتر هم مي شد .
بنظر من جريان اصولگرا را انقلابي و متدين و پاك دانستن در مقابل رقيب وتبليغات اتوبوسي و كمك نهادها و.... از چشم مردم مخفي نماند (4379376) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۰:۰۸
"هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند."
هنوز هم در این تحلیل خواسته واقعی و نیز شعور مردم نادیده گرفته می‌شود ... (4377846) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۱:۲۲
آقای مهدیان به نظر می رسه شما در اشتباه هستید. اتفاقا برعکس، مردم با انتخابشون نشون دادن که اهالی مکر و نیرنگ واقعی نمی تونن با وعده های پوچ و انتقاد و بی برنامگی، مردم آگاه و شریف رو فریب بدن. و از همه مهمتر اینکه مردم از اشتباهات گذشته درس گرفته و از یه سوراخ دوبار گزیده نمیشن. (4378560) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۷:۱۸
ترس هم داره عزیز من چند برابر شدن دلار در اثر تحریمها ترس داره کوچک شدن سفره مردم ترس داره کاهش ارزش پول ملی ترس داره دلار شد 3600 تومن سفره هر خانواده 3.5 برابر کاهش یافت حقوق 1میلیونی ارزش شده بود 300 تومن بخدا به پیر به پیغمبر اینا ترس داره بیکاری و رکود حاصل از تحریم و دلار و نبود مواد اولیه و تعطیلیه کارخونه هاترس داره کاهش فروش نفت ترس داره هر کی میگه رقیب هراسی کردند درک درستیاز جامعه و اتفاقات سال 90 تا 92 ندارند و هنوز هم بعد 4 سال تبعات سنگینشو مردم احساس میکنن! (4379035) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۰:۱۲
من آدم سياسى نيستم و رايم آقاى قاليباف بود چون ايشان را مدير قابلى مى دانستم. بعد از انصراف ايشان به آقاى روحانى راى دادم چون در مجموع عملكرد ايشان در ٤ سال اخير خوب بود و معاون اولشان هم شخص توانمندى هستند. (4377847) (alef-13)
 
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۰:۲۲
تصور میکنم اصولگریان پایگاه اجتماعی بطور مطلق ندارند. بنابر این شکست این گروه همواره محرز است (4377850) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۴:۱۹
پایگاه اجتماعی ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!
یعنی اونایی که به روحانی رای ندادند رو از اجتماع حذف کردید!؟؟ (4378689) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۴:۰۵
ویزگی بارز اصلاح طلبان دو اصل است
1- یا رای میاریم میریزیم توخیابون
2-یا رای نمیاریم میریزیم تو خیابون با خرابکاری واتش زدن اموال مردم رای میگیریم
کلا این گروه رای هاشو از کف خیابون جمع میکنه
زنده باد (4379017) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۱:۰۳
گفت به طور مطلق. یعنی نگاه کنید جز سال 88 که 24 میلیون رای آوردن!!!!! تو بقیه دوره ها از 17 میلیون رای فراتر نرفتند. (4379100) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۶:۲۱
عزیزم دقت کن
نگفته پایگاه ندارند.گفته بطور مطلق ندارند (4379208) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۸:۱۶
انها به یارانه 4 الی پنج برابری رای داده اند نه به اصول گراییتان (4379251) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۷:۱۸
یک نفر مثل قالیباف خواستگاه رای مشخصی در جامعه ندارد. آقای رییسی داد، جامعه جانفداها به قول نویسنده محترم! ولی آقای قالیباف هم به سبد رای اصولگراها چنگ می اندازد، هم به سبد اصلاح طلبان. سال 84 در نقش یک مدیر تکنوکرات به میدان می آید و ساده زیستی احمدی نژاد را نقد میکند، اما در سال 96 با ژست ساده زیستی و حمایت از محرومین حاضر میشود. در یک جمع با کت و شلوار شیک حاضر میشود در یک جمع با یک پیراهن ساده. در یک جمع از آزادی های مدنی دفاع میکند در جمع دیگر به لوله کردن دانشجویان افتخار. به همه این رفتارهای متناقض سابقه ده سال مدیریت شهر تهران و عدم رضایت رخی از تهرانی ها، ادبیات احمدی نژادی باعث میشود که ایشان پایگاه مشخصی نداشته باشند. (4379379) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۲۶:۱۱
روحانی و همفکرانش همانطور که 4 سال اخیر را با رقیب هراسی و سیاه نمایی سپری کرده است ، شاید توانسته باشد رای مردمی که از عملکرد او و اطرافیانش راضی نیستند را با رقیب هراسی کسب کند اما با این تکنیک نمی تواند مملکت را اداره کند
مملکت داری تدبیر و پاکدستی می خواهد که در اطرافیانش مشاهده نمی شود
آقای روحانی، از این به بعد دولت قبلی خودتان هستید (4379281) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۱:۵۹
تحلیل درستی در مورد قالیباف بوئد اما نکته اینه امکان عملی اجرای سناریو کناره گیره رئیسی به نفع قالیباف وجود نداشت! (4377856) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۵:۵۱
قالیباف با یک گروه تمامیت خواه مواجه شد وگرنه رئیسی باید کنار میرفت ولی بهر حال برنده روحانی بود ولی با اختلاف کمتر واگر هردو میماندند احتمال رفتن به مرحله دوم زیاد بود. (4378490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۵:۲۴
این خط کشی ها دقیقا به ضرر اصولگرایان است جند بار نیز از همین جناح شکست خوردن اینکه خودمون رو بالاتر وانقلابی تر از بقیه ویا اینکه طرفداران اصلاحات را بی دین بدانیم نه از نظر سیاسی ونه از نظر شرعی کار درستی است در اینصورت با احتساب کسانی که شرکت نکردند دوسوم مردم ایران بی دین وضد انقلابند واین خیانت به انقلاب وجمهوری اسلامی است (4378585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۴:۵۶
اتفاقا وجود داشت. آقای رئیسی باید صراحتا کناره گیری میکرد (4378693) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۲:۳۱
جبهه اصول گرا به هر ترتیبی که اتخاذ تصمیم می کرد، در نهایت روحانی برنده بود.این به استراتژی اصول گراها ربطی نداره .باید قبول کنن که این گفتمان در اقلیت است. (4377860) (alef-13)
 
پیمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۵:۴۶
دقیقا
انقدر پی بردن به حقیقت سخته. شما هر جوری تحلیل کنید (کمااینکه نظرات سایتهای نظیر الف رو قبل انتخابات خوندیم) به این نتیجه میرسید که تفکر اصول گرایان در اقلیت مطلقه و اگر اکثر مردم شرکت کنن با هر تحلیلی بازنده مطلق خواهند بود (4378873) (alef-13)
 
يوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۶:۲۱
58 درصد با هيچ تحليلي اكثريت مطلق محسوب نميشه (4379163) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۳۵:۲۰
پنجاه درصد به علاوه یک میشه اکثریت مطق این تعریف جهانی است (4379316) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۵:۴۷
اصولگرایان یک تعداد رای ثابت 14 الی 16 میلیونی دارن اینو از مجموع آرای دوره قبل و این دوره میتوان به وضوح دریافت!اگر مشارکت بالا باشد و مردم پای صندوق رای بیان این سبد جناح مخالف است سیر صعودی پیدا میکند و اگر هم مشارکت پایین باشد سیر نذولی و برنده اصولگرایان میباشند همون شگردی آقای رسایی گفت باید کاری کنیم که مشارکت بیاد پایین تا اونی که ما از صندوق میخوایم بیرون بیاد بعد ایشون میشن انقلابی و مطیع امر رهبری! (4379368) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۸:۵۰
یارانه رو از وعده ها حذف کنید و دوباره انتخابات برگزار کنید تا بفهمید اکثریت یعنی چی (4379393) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۷:۵۶
اصلا گفتمان مشخصی جز اینکه "من حق هستم و بقیه باطل" ندارند (4379386) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۷:۱۵
بنده میدانستم که بعد انتخابات اینکه قالیباف اشتباه کرده و اگر میماند ما میبردیم را مطرح میفرمایید سال 92 عکس این حرف رو زدید و فرمودید که بله اگر اینها با هم متحد میشدند ما میبردیم
در مورد این 15 میلیون هم اغراق میفرمایید خیلی از اینها فقط دنبال یارانه بودند دوست خودم هم دلال ارز و..است دنبال این بود که دلار بی ثبات بشه پول به جیب بزنه به اصولگرایان رای داد لذا این داستانها که 15 مبیلیون هستیم و..واقعیت نداره ضمن اینکه ادعای 96 درصدی داشتید الان به 26 درصد واجدین رای دادن بسنده فرموده اید (4377878) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۵:۵۷
من جاي تو بودم از اين دوستت دوري ميكردم (4378540) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۰:۰۶
اولا توهین نکن به مردم اگر رای به رئیسی رای به یارانه بود پس رای به روحانی هم فقط رای به یک سری آزادی سطحی بود در ضمن اگر رای رئیسی 26 درصد واجدین شرایط بود رای روحانی نیز در حدود 40 درصد واجدین شرایط بود
من نمیدونم چرا امثال شما ها همواره فکر میکنند اگر رای نیاورید یا مردم بی شعورن یا تقلب شده و اگر رای بیاورید مردمی که به شما رای دادن باشعور و بافرهنگ و مردمی که به رغیب رای دادن نفهم هستند و همچنین انتخاب دوستان شما اصلا هیچ مشکل انتخاباتی و تخلفی نداشته (4378608) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۱:۰۴
احسنت .
تتلو مدعیست اینقدر رای 2 کاندیدای اصولگرا نبوده و 4 میلیون رای متعلق به او است و 3 برابر کردن یارانه هم که موثر بود. (4378674) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۵:۳۹
من هم موافقم
اصولگرایان باید بپذیرن اگر میخوان ریشه یابی کنن
از این پانزده میلیون رای تا ده میلیون اون رای معیشتی و بر پایه نان هست که رایی سیال هست
اصولگرایان تا شش میلیون رای ثابت و ایدئولوژیک دارن در انتخابات ملی ونه البته محلی
اولین کار تفکر در رفتار خودتون هست خودتون رو اصلاح کنید
با اطمینان قریب به یقین میگم در انتخاباتی که حتی استصواب منطقی داشته باشه در رده ملی در همه اونا بازنده هستین سال ۹۲ سال ۹۴ و الان که حتی شورای شهر تهران رو مثل مجلس ۲۱-۰ باختین
به جای این تحلیلها با خودتون صادق باشین
من به ستاد مرکزی اقای رئیسی رفتم چند روز قبل از انتخابات تنها چیزی که دیدم فقط تحلیلهای عجیب غریب خود گول زنی حضورهایی بیشتر برای گرفتن احکام و کلا نمایش و البته برای سمت و غیره به مسئولی هم اونجا گفتم با این وضع رای نمیارین که قبول نداشت و با اطمینان صددرصد حرف میزد از امارهای شهرها و غیره نشون میداد ارتباط طبیعی با بدنه اجتماع نیست امار سازی تحلیل نیرو برای هماورد سازی و گول همون رو خوردن و مهمتر چیزی که گفتم هم اونجا ادمی که از روی دلسوزی کار کنه خیلی کم بود خیلی در حالی که در ستادهای اقای روحانی واقعا درصد بالایی کارهای رده پایین با دلسوزی بود در کل به نظرم اصولگرایان به یک تجدید نظر کلی در افکار و رفتار نیاز دارن که البته خودش یه پارادوکس هست چون در اون صورت دیگه اصولگرا نیستن (4379119) (alef-13)
 
احمد یگانه از بروجن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۷:۴۰
سلام
به نظر من اگر قالیباف در صحنه میماند به احتمال قریب به یقین انتخابات به دور دوم کشیده میشد و در دور دوم شاید رقابت به این شکل و یا حداقل اختلاف بین نامزدها برنده را مشخص مینمود (4377880) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۱:۱۳
خیر در دور اول روحانی با قدرت برنده میشد (4378462) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۷:۴۷
عزیز دل دور دوم دقیقا همین نتیجه ای میشد که دیدی. میرسلسم و هاشمی طبا که کلا رایی نداشتن که بخوای بگی با بودن اونا تغییری حاصل میشده. تو دور دوم رقابت بین روحانی و رییسی یا روحانی و قالیباف میشد و مجدد دقیقا میشد همین نتیجه. (4378549) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۷:۴۳
انصراف قالیباف و ائتلاف با تتلو هم کار ساز نبود (4379250) (alef-13)
 
آیدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۵۷:۵۵
جالبه تحلیلتون با تحلیلهای هفته پیشتون زمین تا آسمون فرق داره که اصولگراها پیش افتادن و رایهای قالیباف همشون میره تو سبد رئیسی و .. ولی واقعیت اینه که اصولگراها تا گفتمان خودشون رو عوض نکنن بیشتر از 16میلیون رای ندارن (4377881) (alef-13)
 
بنده خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۰۲:۵۳
تحلیل شما درست است این پیروزی حق و باطل نیست اما بی انصافی است که طرف مقابل را به نیرنگ متهم کنید در صورتیکه آتش پرحجم تهمت وناسزا از طرف شما بی نهایت بود . اما اینها دلیل شکست شما نبود. دلایل شکستتان بشرح زیر است.
پشتوانه فکری . سیاسی. اجتماعی. علمی .هنرمندان و ورزشکاران شما ضعفیف تر از روحانی بود
مثال : آنها سید حسن خمینی. خاتمی.موسوی. ناطق نوری .مرحوم هاشمی رفسنجانی .مطهری. فرزندان شهید بهشتی و......را داشتند.
شما زاکانی . بذرپاش. ضرغامی. نیکزاد. رسایی .و........
درحوزه ورزش و هنر و علمی هم بهمین نسبت بود.
اصولگراها زمانی شهید مطهری. شهید بهشتی . مرحوم کنی و هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری را داشتند.
الان تهی شده اند و کار بدست کسانی افتاده که به مردم نگاه ارباب رعیتی دارند.
دیگران را بی جهت متهم به فریب و نیرنگ نکنید. عیوب شما را عرض کردم بروید با خود صادق باشید و برای انتخابات بعد ساختار و پایه های اصولگرایی را محکم کنید. موفق باشید. (4377901) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۲:۵۴
اقای نویسنده ی مقاله، برادر من
آگاهی مقوله مهمیه! یه زمون مردم نمیدونستند اروپا چطور جاییه و چرا پیشرفته است. بعدش اونور رفته ها اومدن تعریف کردند بعدش کتاب و روزنامه و فیلم اومد. مردم اونر رو دیدند. ژاپنیها رو دیدند. بعد فقط میخوندن و میشنیدن. بعدتر یه عده ی بیشتری رفتند و برگشتند و تعریف کردند. بعدش اینترنت اومد . فیلترش کردید. ما دورش زدیم و چهارتا وبلاگ رونشنترمون کرد. اینترنت تا انقلاب گوشیهای هوشمند رخ نداده بود بیشتر مال دانشجو و تحصیلکرده جماعت بود. ولی اقا الان مادر بزرگ 70-80 ساله من فالوره. تلگرام اینستاگرام. از کارگر شهرداری و چوپان در کوه های کردستان تا مهندس دکل نفتی وسط خلیج فارس و سرباز مرزبان در انی اطلاعات از کل دنیا دریافت میکنه و از منطقه خودش مخابره میکنه. درسته این اطلاعات سطحیه ولی از بین صدها پیام بی فایده همیشه میشه یکی دو کلیپ یا اهنگ یا کاریکاتو یا پاراگراف اگاهی بخش که انسان رو به تفکر وادار کنه پیدا کرد. این یکی دوتا کار خودشو در طی 4-5 سال کرده. مردم دنیا رو دیدند همه زندگی بهتر و روان اسوده تر و دنیای قانونمندتر میخوان. کارگر شهرداری میگه من چرا زندگی من مثل کارگر ژاپنی و برزیلی نباشه. چوپان میگه چرا من مثل چوپان سوئیسی و ایتالیایی نباشم. هرکسی میخواد هر جا هست احترام و اسایش بیشتری داشته باشه. تنها راهش هم اینه که به کسانی رای بده که به مرام کسانی که میخواد شبیهشون باشه ، نزدیکتر باشه. شما بگو امریکا اخ اینکی بد ولی مردم دیگه اونطور زندگی رو دوست دارند. اقا شما تاریخ هم میخونی؟؟؟؟ (4378683) (alef-13)
 
فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۰۶:۱۴
رای قالیباف هرگز بیشتر از رای رییسی نمی شد پس فتنه گری نکنید بگذارید جبهه نیروی مردمی انقلاب اسلامی برای 4سال آینده وانتخابات مجلس وخبرگان کا کند انصافا وحدت نیروهای انقلابی خوب درخشید (4377914) (alef-13)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۵:۲۴
انقدر آسمان ریسمان به هم نبافید. با این همه حضور مردم و این صفهای طولانی و با این اقبالی که مردم شهرهای بزرگ و کوچک به روحانی نشان دادند، هر کاری هم شما اصولگراها می کردید، باز هم روحانی رئیس جمهور میشد. فوقش با چند درصد کمتر. (4378202) (alef-13)
 
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۵:۴۱
شما اصولگرایان انتخاب نشدید، چون در زمانیکه در مصدر قدرت بودید اصلا کارنامه خوبی نداشتید. (4378203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۵:۴۴
سال 92 شکست خوردید گفتید بایداجماع می کردیم. امسال شکست خوردید گفتیداشتباه بود اجماع کردن. (4378204) (alef-13)
 
پرهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۵:۵۴
سلام
شما بخشی از پیام را دریافت نکردید. مردم ایران از خشونت طلبی، جنگ، سرک کشیدن به زندگی خصوی، درشت گویی، طرد افراد با نظرات متفاوت و ریا کاری مخالفند. ان ها دوست دارند در کنار دین خود، با دنیا رابطه داشته باشند، با صلح زندگی کنند. اطرفیان آقای رئیسی پس از کسب قدرت همه به دنبال ان چیزهایی هستند که ملت نمی خواهد. روحانی و اطرافیانش به دنبال ان هستند که ملت می خواهد. البته باید به بی برنامه گی و غیر علمی بودن نظرات رئیسی و قالیباف در حوزه اقتصادی هم اشاره کرد. دستشان خالی بود. اگر عقلای اصول گرا بخواهند در چرخه قدرت باشند باید تندرو ها را دور کنند. به هر گروهی وارد شوند ان را به زمین می زنند.
راستی شما کجا زندگی می کنید. چرا بین مردم نیستید و نمی دانید چه می خواهند. به نظر من آزادی در چارچوب قانون برای مردم ایران اسلامی از نان شب بیشتر اهمیت دارد. جناح راست به دنبال کاهش ازادی مردم و ارائه تصویر دیگری از ازادی است که البته در دنیا پذیرش ندارد. (4378206) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۷:۵۱
متاسفم که همچنان صورت مسئله را اشتباه می‌بینید. دو پاراگراف آخرتان نشان می‌دهد که صورت مسئله را درست متوجه نشده اید و در نتیجه به دنبال راه حل اشتباه هستید.
حق غلیظ تر و انقلابی تر از دیدگاه شما، همان چیزی است که منجر به دو قطبی خشن می‌شود و آرای مردم را به سمت رقیب شما هدایت می‌کند.
به جای پافشاری بر حق غلیظ تر و انقلابی تر، باید به دنیال ارائه روشی دقیق و کارامد باشید تا بتوانید اکثریت را برای رای به خودتان مجاب کنید. کارامدی روشتان باید خودش را از پایین نشان دهد و در طول زمان به مرور با کسب اعتماد بیشتر مردم به مراکز قدرت بزرگتری راه یابد. استفاده از دوپینگ اتصال به مراکز قدرت غیر انتخابی در آوردگاه انتخاب مستقیم نه تنها کمک کننده نیست، بلکه موجب دور شدن رای مردم از شما می‌شود.
کاش به سراغ بزرگان و با تجربه‌های اصولگرا بروید و براساس تحلیلها و راهنمایی‌های آنها انتخاب مسیر کنید، نه براساس هیجانات گروه‌های جوان و کم تجربه. (4378218) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۹:۵۸
نکته بسیار مهم تفاوت انقلابی بودن و مردمی بودن است. متاسفانه در سالهای گذشته مستمرا انقلابی گری و انقلابی بودن را بزرگ و ارزشی نشان داده اند ولی مردمی بودن را فراموش کرده اند. من قویا معتقدم مردمی بودن خیلی ارزشمند تر از انقلابی بودن است و انقلاب باید در خدمت مردم باشد نه مردم در خدمت انقلاب!!!
گفتمان اصولگرایی بر طبل انقلابی گری می کوبد و از مردم دور می شود و استفاده ابزاری از آنان می کند برای حفظ انقلاب، در مقابل گفتمان اصلاح طلبی بر مردمی بودن و توجه به خواستهای مردم بیشتر تاکید دارد تا انقلابی بودن لذا حمایت مردم را به همراه دارد. (4379097) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۵۹:۳۴
برادران چرا تحلیل غلط میکنید حدود 30درصد آرا را ازکل آرا کسانی که می توانستند رای دهند جناب آقای رئیسی آورده اند که از این درصد 15 درصد آن متعلق به کسانی بود که اصول گرا نبودند اما از دولت نیز رضایت نداشتند و 15 درصد اآرا مربوط به اصولگران بود و تنها راهی که اصولگران می توانند خود را بازسازی کنند 2 راه است 1-همراه شدن با اکثریت جامعه و توجه به خواسته های واقعی مردم و ایجاد آرامش و آسایش برای همه ایرانیان 2-در غیر اینصورتراه دوم که عقلانی نیست اما می توانند در قدرت باشند برنامه ریزی جهت کم کردن مشارکت مردم .واسلام (4378230) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۰:۳۸
تحلیلهای الف هم قبل از انتخاب هم بعدش خیلی آبکی شده!حمایتهای کورکورانه از بی اخلاقیهای قالیباف کردین رو که یادتون نرفته!آرای اصولگراها هم همین اندازه هست چه ائتلاف بکنن چه نکنن! هرچند معتقدم دولت روحانی باید تغییر بکنه ولی تعداد مخالفان دلیلی برای این تغییر نیست همین تعداد مخالف رو در دوره قبلی هم روحانی داشت (4378236) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۴:۳۹
البته همه این 15 میلیون رای حامیان ثابت اصولگرایان نیستند. ضمن آنکه همین مقدار هم در انتخابات شرکت نکردند (4378749) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۸:۴۸
منصفانه نگاه کنن قطعا طرفدارای سنتی اصولگرایان یا همان جانفدا ها 4 تا 5 میلیون بیشتر نیستند که شرکت در انتخابات و راهپیمایی ها و غیره را بر خود واجب می دانند و عمل می کنند. فراموش نکنیم که 10 میلیون مابقی بدلیل وعده و وعیدهایی بود که به فقرا و 3 برابر کردن یارانه داده شد و برخی نیز به امید ایجاد تنش دوباره بین المللی، بالا رفتن تورم و قیمت دلار و کسب ثروت بادآورده رای داده بودند که اینها کاملا بی ثبات است.
همه افرادیکه در انتخابات شرکت کردند و حتی نکردند محترم هستند ولی روی سخن من با مسئولین و رهبران گفتمان اصولگرایی است که باید توجه کنند. (4379135) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۰:۳۹
اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.
این تحلیل خجالت داره تا کی میخواهید سر خود را زیر برف کنید ، اگر 16 میلیون آراء اصولگرایان را درست تحلیل کنید متوجه خواهید شد که اکثریت این آراء متعلق به وعده یارانه و کارانه است که اگر دولت به امید خدا بتواند اقتصاد را رونق بیشتری دهد حداقل ده میلیون از این رای به سبد اصلاحطلبان باز خواهد گشت (4378237) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۵:۲۱
رای ثابت اصولگرایان 5 تا 7 میلیون نفر است (4378751) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۲:۴۰
مقاله تان درست واشتباه را با هم قاطی کرده بود که اگر بخواهم درست و اشتباهش را بگویم منتشر نخواهید کرد .... بند آخر مقاله هم نشان میدهد که هنوز حب و بغض های انتخاباتی را نگه داشتید ... خطاب کردن رقیب به اهل مکر و نیرنگ درست نیست و این را تنها یک واکنش احساسی از سوی نگارنده تلقی میکنیم....یا حق (4378248) (alef-13)
 
منتقد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۴:۳۴
اگر آقایان اصولگرا تبلیغات پوپولیستی ازقبیل چند برابر کردن یارانه و ادبی در رسانه ملی میکنند نسبت به دیگر کاندیدا و یا با اعتقادات مردم بازی میکنند سرنوشت انتخاباتی جز این ندارند نه در ریاست جمهوری بلکه درانتخابات مجلس و شورا هم هیچ جذبی نخواهند داشت . باید به نظر مردم احترام گذاشت و با خدعه و نیرنگ برخورد نکرد زمان بلوغ سیاسی مردم ایران در مسایل اجتماعی شروع شده است (4378263) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۴:۳۷
تحلیل های اصولگرایان عمدتا از یک تناقض درونی رنج می برد و خود آنچه را مدعی است خیلی ظریف نقض می کند:
"رای‌مردم حق است." ، "اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است." (4378265) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۵:۵۲
دولت روحانی برای ۴ سال آیتده فقط یک جواب خواهد داشت، تقصیر دولت پسین است!
پ.ن: دیگه نمیتونه بگه پیشین چون‌دولت خودشه! (4378274) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۷:۰۷
شما ها سال 92 هم 15 میلیون رای داشتید هیچ فرقی با هم نکرده این تحلیلهای کشکی را نکنید. (4378279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۷:۱۷
آقای توکلی با نهایت احترام و ارادت اشتباهات هم فکرهایتان این بود:

1- عوام فریبی و قول های کاذب نظیر افزایش یارانه و.... که هیچ وقت منابع آن برای مردم آشکار نشد.

2-تکرار پرونده سازی نظیر کشف سند منزل آقای جهانگیری که در سال 78 متری حدود 140 تومان خریده بود در حالی که اولا قیمت آن زمان همین بود و در ثانی نشان میداد که از سال 78 تا 96 چیزی نتوانسته بودند بیابند که همین نشانه پاکدستی ایشان می باشد.

3-با تهمت و توهین اخلاق را ذبح کردند(طوری که استخوانهای ماکیاول در قبر لرزید)

4-توهین به مردم و دسته بندی و ایجاد تفرقه با اعلام درصد های کذایی که معلوم نشد بر چه مبنا و محاسبه ای تعیین شده بود مثلا چرا 3و 97 نبود یا 5و 95 و اساسا فرمول آن از کجا بر کاندیدای محترم نازل شده بود.

و بالاخره با احترام کامل به عزیزان هم فکرتان ، تیر خلاص بر پیشانی اصول گرایان چیزی نبود جز ریا و تزویر . چرا و چگونه ؟

از طریق توهین به شهریار و استاد آواز ایران از طریق یک کارگردان همفکر ( البته باید گفت بی فکر) اصول گرایان و سپس آوردن یک خواننده زیر زمینی معلوم الحال که توسط خود قوه قضاییه محکوم و زندانی شده با سابقه درخشان انواع تتو و ..... به بهانه جذب حداکثری و توجه به جوانان!!!!!!
آقای توکلی هم اکنون پیامی در شبکه ها نقل می شود که دولت دوازدهم به ایشان مجوز بدهد در مشهد کنسرت داده و کاندیدای محترم به همراه ..... نیز میهمان ویژه باشند. صرفنظر از طنز تلخ این قصه و......به امید چاپ این نظر و قضاوت درست مردم (4378281) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۴۳:۴۸
سلام

1 - وعده افزایش یارانه عوام فریبی نبود. برای بهبود زندگی عده ای بود که زندگی خود را با یارانه می گذرانند و یا زندگی ایشان به شدت وابسته به آن است.
دولتی که شما از ایشان دفاع می کنید همین کار را تا حدودی انجام داده است.
منابع آن هم بارها اعلام شد: از افزایش درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی (از 40 هزار به 70 هزار میلیارد) و از محل کاهش هزینه های جاری دولت که در این دولت 3 برابر دولت قبل شده بود.

2 - کار آقای قالیباف مورد پسند من نبود...

3 - متاسفانه در این دور آقای روحانی به بسیاری از دستگیره ها چنگ زدند. اما نجابت آقای رییسی اجازه نداد ایشان از هر وسیله ای استفاده کند.
آقای روحانی ابتدا آقای احمدی نژاد را در طی 4 سال تبدیل به یک دیو کرد و سپس سعی کرد این سخن را به هر نحوی در جامعه جا بیندازد که اگر من نباشم حتما احمدی نژاد خواهد آمد.
آقای رییسی اما فقط به نقد دولت اخیر پرداخت...

4 - بمنبع این درصدبندی آقای قالیباف را نمی دانم؛ اما مسلم است که بخش کوچکی از جامعه با رانت و فساد بخش عمده ای از ثروت جامعه را در اختیار گرفته اند و باید دست اینها را از جیب مردم قطع کرد.

موارد آخری که فرمودید فکرمی کنم بیشتر از سمت طرفداران آقای روحانی سرزد... توهین وزیر فرهنگ به هنرمندان و مردمی که به آقای روحانی رای ندادند نمونه کوچکی از آن است.

جواب سوال آخر:
مهندس توکلی را نمی دانم؛ اما من فکر می کنم کسانی که رای مردم را با ایجاد ترس واهی از آقای رییسی به سمت آقای روحانی هدایت کردند نتوانند پاسخگوی خداوند باشند... (4378800) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۱:۲۱
نرود میخ آهنین بر سنگ و کسی که خودش را به خواب زده را نمی توان بیدار کرد لذا شما بر همین منش و گفتار و رفتار بمان. (4379148) (alef-13)
 
پرهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۷:۳۶
رای اصولگرایان از این بیشتر نیس معلومه که باز از شکست درس نگرفتید
4 سال پیش گفتید اگه بقیه به نفع یکنفر رفته بودن کنار می بردیم حالا مگید نباید بنفع یکنفر برفت کنار
جدا خودتون هم می دونید چی میگید
یک کلام چه با چند نفر چه با یکنفر اصولگرایان بیان تو صحنه همین طور می شود (4378284) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۹:۲۱
با سلام اصلاح طلبان رقیب را خس وخاشاک نمی دانند روحانی اعلام کرد ریس جمهور همه مردم ایران هست . (4378292) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۳:۱۵
اولا اگر انصاف داشتی میرفتی فیلم احمدی نژاد رو میدیدی که میگه چهل میلیون حماسه آفریدن چهارتا خس و خاشاک یه جایی رو آتش میزنن یعنی آتش زدن ها کار مردم و اون چهل میلیون که سیزده میلیون به موسوی رای دادن نیست در ضمن روحانی به منتقدینش گفته برید به جهنم و بی سواد و بی شعور و بی شناسنامه و مزدور و کلاغ و ... این است ادب یک رئیس جمهوری که ادعای حقوقدانی دارد اما حتی در زمان قدیم میخواست حقوق بازنشستگان ارتش رو به جرم عضویت در رژیم شاه قطع کند (4378627) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۷:۵۱
صبر کن دو روز بگذره. این آقا 4 سال هیچ کاری نکرد 4 سال که باید کار می کرد الان که دیگر نیاز ندار. صبر کن (4378885) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۰:۲۲
برادر بزرگوار رای آوردن و یا نه آوردن به به کار کردن نیست به تفکر است یعنی چه جوری باید فکر کر (4378988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۲۱:۱۵
کار کرد شما نمی خواهی بپذیری کار کرده است. ضمن اینکه آوار برداری از منظر شما کار نیست آواریی که آن دو دولت پیش بر سر این کشور و ملت آورد (4379262) (alef-13)
 
رضا اراکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۸:۴۵
هیچ کاری نکرد دقیقا یعنی مثل دولت احمدی نژاد . خانه را ده برابر نکرد. دلار را سه برابر نکرد. تورم را چهل درصد نکرد . تحریم ها را بیشتر نکرد . گاز را با هفت برابر قیمت از ترکمنستان وارد نکرد . و.... این کارهارا نکردن به نظر شما بهتر نیست .؟؟؟ از کاری کردن (4379391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۴:۰۲
البته گفتند رای شما نه به تنش و خشونت بود یعنی 16 میلیون نفر دنبال خشونت بودند؟!!! (4379158) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۹:۳۶
نه عزیز برادر دنبال یارانه 250 تومنی بودند . (4379398) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۵۷:۳۳
نه،فقط دو سه میلیون دنبال تایید خشونت بودند
بقیه دنبال یارانه بیشتر بودند (4379447) (alef-13)
 
بي خبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۹:۲۸
آقاي مهديان:
يكم: آرزو بر جوانان عيب نيست، هرطوري كه دوست داريد شكستتون رو تحليل كنيد.
دوم: به جاي بهانه گيري و ايراد گرفتن و تلاش براي اپوزيسيون سازي، سعي كنيد جريان سازي كنيد!
سوم: به شعور مخاطب و آراي ميليوني رييس جمهور منتخب احترام بگذاريد!
چهارم: شايد رگه هايي از حقيقت در اين نوشته تون وجود داشته باشه، اما مثل اغلب سياستگزاران جريان اصولگرايي شاخصه هاي برتر بيني شخصي نسبت به عموم جامعه كاملا به وضوح در اين نوشته به چشم مياد.
پنجم: اين انتخابات كه گذشت، براي مجلس بعدي بجاي سياستگزاري در پستوها، به ميان مردم بياين و از خواسته هاي واقعي مردم درس بگيريد.
اميدوارم الف منتشر كنه انشاالله (4378293) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۹:۵۴
اشتباه شما این بود که اولا کسی را اوردید که اصلا سابقه اجرایی نداشت برای اقای رئیسی که سالها معاون اول قوه قضائیه بود بهترین پست می توانست ریاست ان باشد نه یک پست اجرایی که الا در ان سابقه نداشت ثانیا امدید در تیمتان افراد احمدی نژاد را جمع کردید که کارنامه ناموفق انها در زمان وزارتشان عیان است و چه تضمینی هست که کسی که در ان زمان میلیاردها دلار به کشور خسارت زده حالا همان تجربه را تکرار نکند ثالثا در حالی که اقای رئیسی حتی اجازه برگزاری کنسرت استاد ناظری حتی در شهرستانهای استاد خراسان می شود چه رسد به مشهد اما با کسی مثل تتلو عکس یادگاری گرفت اینجاست که ایشان متهم به دو رویی می شود و.... (4378295) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۱:۵۹
نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.
اتفاقا این غلظت یش از حدتان در سیاه نمایی و نادیده گرفتن خدمات اقای روحانی و بی انصافی نسبت به دولت مستقر باعث اصلی شکستتان بود (4378305) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۲:۱۲
چهارسال دیگه انشالله دکتر جهانگیری رییس جمهور میشه (4378307) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۴۵:۲۵
به نظرم بهتره روی دکتر ظریف سرمایه گذاری کنیم که رایی بسی زیاد خواهد داشت
لطفا بزرگان اصلاح طلب به این گفته بنده توجه کنند
پیروزی عظیم خواهد بود (4378807) (alef-13)
 
طاها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۶:۰۷
سرمایه های ارزشمندی مثل آقای ظریف، جهانگیری و عارف داریم.
هرکس که بزرگان تعیین کنند رییس جمهور بعدی خواهد بود.
اما اساساً روحیات ظریف آقای ظریف با این سمت خشن خیلی سازگار نیست. (4379161) (alef-13)
 
آرمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۳:۳۸
اما اشتباه سوم : هنوز درک نکردین مردم چی میخواهند. هنوز نفهمیدین که مردم از انزوا خسته شدند. مردم به روحانی رای دادن از ترس انزوای سیاسی در جهان از ترس خفقان. مردم فضای بازتری میخواهند نمونش بزن و بکوب در مشهد و تبریز و تهران (4378314) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۳:۴۰
نمیدونم اصولگراها چرا نمیخاند این حقیقت رو بپذیرند که مشکل اساسی آنها گفتمانشان است و نگاهشان به مردم. دور قبل عدم ائتلاف رو دلیل شکستشون اعلام کردند. این دور که ائتلاف کردند، کناره گیری قالیباف به جای رئیسی رو دلیل شکست خودشون می دونند. در حالی که اگه قالیباف مونده بود مطمئنا به دلیل ذهنیت شدیدا منفی که از خودش در مناظرات به جا گذاشت، امکان نداشت همین 15 میلیون رای رئیسی رو به دست می آورد. تا زمانی که اردوگاه اصولگرایان دست به اصلاح گفتمان خودش نزنه و نقش مؤثرتری برای مردم قائل نشه، تغییر تاکتیتکهای انتخاباتی براشون کارساز نخواهد بود. کما اینکه اگه قالیباف مونده بود، الان داشتید توجیه میکردید که اگه رئیسی مونده بود، به فلان دلیل و فلان دلیل اصولگراها پیروز بودند. (4378315) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۸:۳۵
...
بی انصاف نباشید به نظر من شما با کمک قالیباف چهره نظام را تخریب کردید ، تمام مردم را گرسنه و بدبخت نشان دادید ، اوضاع را طوری نشان دادید که ظاهرا انقلابی بر علیه 4 درصد در حال شکل گرفتن است . صدا و سیما دربست در اختیار شما بود .
مبارزه با پوپولیست در برنامه کاری تمام 24 میلیون نفر است . مراقب باشید دست از بی انصافی بردارید . (4378334) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۹:۰۷
آقای قالیباف پرونده درخشانی در میان مردم بخصوص تهرانیها نداشت. فساد های شهرداری ، املاک نجومی که قالیباف اعلام کرد به رفتگر ها داد و این باعث خنده مردم شد. استخدامهای بی رویه و غیر متخصص در سازمانهای مختلف شهرداری ، اعلام اموال مه بسیار مضحک و غیر قابل باور بود.
چرا فکر میکنید قالیباف پایگاه مردمی داشت؟ اصول گرا ها تا زمانیکه از بالا به ملت نگاه کنند داستان همین است . (4378665) (alef-13)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۱۸:۵۲
شما واقعا ملتن رو چی فرض کردید؟؟؟؟؟؟

انصراف آقای قالیباف رو تاکتیک و نماد قهرمانی و ... تفسیر کردید

حالا اینجوری؟؟؟

حیف پول و سرمایه ای که صرف نوشتن این حرفها میشه (4378337) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۰:۳۶
اقا خوشحال باش
اتفاقا من این تحلیلها رو میخونم خوشحال میشم این نشون میده رقیب ما چه رقیبیه تا اینها اینطور فکر کنن اصلاح طلبها کارشون سادس فقط باید مردم رو تشویق به رای دادن کنن همین
بذار اینها هم خوش باشن
اره اقای تحلیلگر اشتباهتون این بود قالیباف کنار کشید اگه نمیکشید ۳۰ میلیون رای داشت حیف شد
اشتباه ۴ سال پیشتون این بود قالیباف کنار نکشید اگه میکشید جلیلی ۳۰ میلیون رای داشت
حیف نمیدونید کی بکشید کی نکشید :) (4379179) (alef-13)
 
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۱:۲۶
هنوز هم اشتباه میکنید. مردم هیچ خطایی در تشخیص مصداق حق نکردند. مردم آگاهانه به مسیر اعتدال و اصلاح رای دادند.
دو مسیر مختلف توسط دو کاندیدای صاحب صلاحیت برای رسیدن به هدف مشترکی که آبادانی و اعتلای کشور است، وجود داشت که نهایتا یکی انتخاب شد. چرا اصرار دارید همه چیز را سیاه و سفید ببینید و از حق و باطل صحبت کنید؟ (4378343) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۲:۰۴
"اگر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. "
واقعا همین اعتماد به نفس و خودبرتر بینی و حقبه جانب بودن تان بود که باعث شد تا آخر پای اشتباهات احمدی نژاد بایستید و کشور را به ویرانه تبدیل کنید و جالب اینکه هنوز معتقدید دیگران نمی فهمند و شما عاقلید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4378345) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۲:۲۷
چه جالب!
اینجا رقابت حق و باطل نیست؟!!
شماها نبودین توتیت الیاس نادران درباره انصراف قالیباف به نفع جبهه حق منتشر کردید؟!

جمنا رو تبدیل کردین به جبهه حق!!!!!!!

"آقاباقر نشان داد که نه تنها مرد میدان جهاد است بلکه برای پیروزی جبهه حق از خود می‌گذرد و پای کار انقلاب است."

خناسان زمانه را باید شناخت.
شناخت هم بصیرت می خواهد.
بصیرت هم فعلا کالای کمیابی است.

:) (4378349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۳:۰۱
با سلام خدمت آقای مهدیان
جناب مهدیان لطفا به تحلیلهای قبل از انتخابات خودتان نظری بیاندازید. و دوباره آنچه را که اینجا آورده اید نیز بخوانید و مقایسه کنید. حق پنداشتن مطلق خودتان نتیجه ای جز این نخواهد داشت . چرا فکر میکنید رفتن راههایی که قبلا امتحانشان کرده اید ممکن است نتایج بهتری را برایتان داشته باشد. اگر قبول کنیم که میزان رای ملت است ، و اگر میخواهید که مورد اقبال مردم قرار گیرید ، کوبیدن بر طبلی که تا به حال کوبیده اید و رفتن راهی که تا اکنون رفته اید مشکل شما را حل نمیکند و روز به روز بر فاصله شما با مردم خواهد افزود. مقایسه تعداد آراء جناح شما در امسال با سال 92 این موضوع را تایید میکند. لطفا از این تحلیلهای بی پایه و اعصاب خراب کن نیز دست بردارید. (4378350) (alef-13)
 
شهروند.....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۴:۰۹
به نظر اینجانب ما برنده شدیم در دوره اول 4 میلیون نعر به جناب جلیلی رایی دادند ودر این دوره به جناب رییسی حدود 16 میلیون نفر سایت الف دقت کن توجیه نیست در آماج تهمت ها و نسبت ناروا 16 میلیون نفر به جناب رییسی رای دادند جناب رییسی درس اخلاق داد متانت صبروسیله هدف را توجیهن نمی کند جنگ نانا برابر و قانون شکنی همراه با تهمت 16 میلیون نفر رایی دادند و با شها مت در صحننه آمدند و رضایت خدا را طلب کردند با شهدا عهد کردند 16 میلیون که انواع و اقسام تهمت ها را زدند خانم هنر پیشه ای که مادرش اخراجی سیما بعلت تفکرات که داشت مدعی شد به 16 میلیون تهمت زد وزیری که علنا 16 میلیون را خشونت طلب نامید ولی آمدند ما 4 برابر شدیم ما سر و سامان گرفتیم ما توکل را به جامعه نمایش دادیم ما درسی ولایت پذیر نمره عالی گرفتیم سایت الف ما و جناب توکلی با وجدان راحت از درد و رنج مردمی که دیدیم و تغییر را خواستار شدیم از خداوند نمره قبئولی گرفتیم ما درد مردم خود را درد خود و خانواده خود دیدیم و حناب رییس بعنوان معلم اخلاق که تقوا را به جوانان عزیز نشان داد نمره عالی ولایت پدیر گرفت چرا افسرده باشیم ؟چرا ناراحت باشیم ما خوشحال هستیم وخدا را شاکریم که ما راه هدایت کرد ما ثا بت فدم کرد ما سرفر از هستیم چون رضایت خدا و شهدا و مردم محرومان و مهمتر رهبری را داریم ما شاکرذیم ما مسروریم ما خدارا شاکریم ودر خود رضاییت داریم کم نیست 16 میلیون در بدترین شرایط به صحننه آمدند از جوان بیکار و سال خوردگان از تورم و حقوق نجومی از روستا زاده محترم از اهل تسن و مسحی و زردتشتی که ایرانی هستند دفاع کردندحدا را شکر که این توفیق نصیب این بندگان خود کرد (4378360) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۴:۰۷
بنده ی خدا مجموع رای هاتون در دوره ی قبل همین عدد بود چرا فقط جلیلی رو حساب میکنی؟ (4378477) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۳:۲۲
درس اخلاق برای کلاس اخلاق است. ریس جمهور باید قدرت اجرایی داشته باشد. البته داشتن اخلاق لازم است. اما ریس جمهور معلم اخلاق نیست.
ثانیا این اخلاق را شما القا می کنید. این همه سیاه نمایی ، طرفداری یکجانبه صدا و سیما هم بد اخلاقی است. از طرف دیگر اگر ریسی تا اندازه ای اخلاق را رعایت کرد؛ دیگر دوستانشان سنگ تمام گذاشتند. (4378575) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۴:۱۶
بازهم دارین خودتون رو گول میزنین.مجموع ارای قالیباف و جلیلی و رضایی در دور قبل در حدود 15 میلیون رای بود و ایندفعه هم با یک کاندیدا باز هم در همین حدود رای اوردید.بزرگترین دلیل باخت شما قبول نکردن شعور مردم میباشد که با انواع و اقسام دروغ ها و توجیهات میخواهید واقعیات زندگی را وارونه نشان دهید. (4378579) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۶:۵۲
مشکل اصولگرایان دقیقا همین نگاه حق به جانب خودشان وطرفدارانشان هستند.از شهدا و محرومان ومذهب برای پیشبرد مقاصد استفاده کردن دیگر جواب نمیدهد .تمام سایتهای اصولگرا از شش ماه مانده به انتخابات آتش تخریب رو علیه دولت ووزرا روشن کردند .بی اخلاقیهای قالیباف و دروغ چهاردرصدی اون روندیدند .جالبه مستندهای قالیباف انگار فکر میکردی تلویزیون منافقین روداری میبینی .همین صبحانه انتخاباتی الف هفته پیش میگفت تو نظرسنجیها رای ما بیشتره و بعداز انصراف شوک به دولتیها وارد شده.
(4378762) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۴:۱۸
سلام فکر نمی کنید درصد زیادی از این رای شما ناشی ار وعده های پوپولیستی و استفاده از احساسات مردم در باره نسبتهای دروغ و ناروا به رقیب در مورد سند ۲۰۳۰ و ...... باشد ولذا نمیتوان رای شما را ناشی از پشتوانه مردمی دانست وبهتر است انرا ناشی از دروغ وتهمت و دادن وعده های دروغین و پخش سبد های مواد غذایی و پوشاک و ..... بین افراد کم برخوردار و رانت شدید رسانه ملی در سالهای اخیر دانست نه پشتوانه واقعی مردم (4378866) (alef-13)
 
کارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۴:۱۷
هفته پیش همین موقع تیتر زدید اتحاد استراتژیک الان که باختید رای عوض می کنید
به نظر می رسه در شناخت سیاست خیلی از مردم عقب ترید
کمی سواد سیاسی رو بالاببرید (4378362) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۴:۴۰
سلام و عرض ادب
لازمه چند نکته به عرض برسانم. از تحلیل شما نکات زیادی قابل استخراج است که من دو نکته را عرض میکنم. اول اینکه تجربه در سالهای گذشته و امسال نشان داده اصول گرا ها تحلیل درستی از وضعیت جامعه ندارند و معمولا اشتباه راهبردی دارند. یا نفع شخصی آنها که همه خود را اعلم تر می دانند اجازه نمی دهد تفاهم داشته باشند. دوم اینکه با توجه به توزیع کمی و کیفی آرا شاید بخش عظیمی از این 16 میلیون نتیجه سیاه نمایی اصول گراها باشد. بنابراین این تحلیل شما هم مثل تحلیل شما از جامعه و انتخابات هست که دیدید درست از آب در نیامد. اما دو سوال: اول اینکه میپذیریم 16 میلیون از 13 میلیون بیشتر است، اما چرا آقای احمدی نژاد بعد از سال 88 نه تنها به آن 13 میلیون اعتنا نکرد بلکه به 24 میلیون و رهبری هم بی اعتنا بود و هیچ سازوکار قدرتمندی جز رهبری نبود که جلوی یکه تازی های ایشان را بگیرد؟
سوال دوم: چرا وقتی اصول گرا ها برنده انتخابات هستند بقیه خس و خاشاکند و وقتی می بازند محق و منتقد جدی؟ (4378364) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۵:۴۹
شکست نفسی نفرمائید. اصولگرا و اشتباه! اون نه یکی دو تا!؟ (4378368) (alef-13)
 
mah
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۰:۲۲
اين از خصوصيات شماست که هميشه خود را حق مطلق يا غليظ تر مي پنداريد و به راي مردم تا زماني ارزش مي دهيد که تاييد منويات و تحميل عقايد خودتان به اکثريت مردم باشد و در غير اين صورت معتقديد اکثرهم لا يعقلون (اين يه آيه رو توي قرآن پيدا کردين که نتيجه بگيرين اکثر مردم نميفهمند اما اين بار مردم نشان دادند حتي وعده پول هم نمي تواند روي تشخيصشان تاثير بگذاردو اين اتقاق در جهان سوم نشاندهنده فهم بالاي مردم عام و طبقه متوسط است (4378389) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۱:۴۵
"در همه نظرسنجی ها روحانی به تنهایی در آستانه حدنصاب اکثریت بود" . فکر کنم خیلی بیشتر از حد نصاب بود.
این هم مثل همه تحلیل هایی که کردید غلطه که 50درصد رای قالیباق به سبد روحانی ریخت. این رای رای خود روحانی بود. تا زمانی که از عینک خودتون به قضایا نگاه کنید شکست خواهید خورد. (4378398) (alef-13)
 
اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۲:۵۹
اقای مهدیان شما نظرتان را نوشتید واین نظر برای خودت محترم هست روحانی با مکرو رقیب هراسی رای نگرفت چوت نامزدای شما اهل مکرو فریب وعوام فریبی بودن لطفا ازدل مردم حرف بزن وقتی اقای قالیباف شعور مردم را بتمسخر میگیرد وبه جهانگیری روز اول مناظره اعلام میکنه توپوششی هستی ومن امدم تااخر میمونم
ووعده هایی را بمردم داده است وعده هایی که مجلس صراحتا اعلام کرده است نامزدها قول افزایش یارانه رابه مردم ندهند ومحلس باافزایش یارانه مخالف هست
وهمچنین ایجاد 5 میلیون شغل اقای مهدیان 5میلیون شغل شاخص کمی نیست
وبراورد قالیباف بااین صراحت که من 5میلیون شغل ایجاد میکنم براورد غلط وعوام فریبی بود ضمنا اقای قالیباف هی ازشعار4درصدی میگفت دیدید که مردمی هستند
شعار وعمل را تشخیص میدهند ویکی ازعلل عوام فریبی ومکر قالیباف اعلام کذایی ودروغین بیست اموالش بود که همین لیست کذایی شعور ملت را هدف قرارداد شهردار تهران با12میلیون حقوق 28میلیون پس انداز دارد؟ فرزند شهردار 1میلیون پس انداز دریغ ازیک پراید قراضه؟ دروغ نبود؟ قابل باور بود؟
واما رییسی رییسی رییس یازرسی کل کشور اقدام قاطع ایشان کجا دبود اگر قازعیت داشت اختلاس شکل نمیگرفت اگر رییسی مشکلی نداشت با من بمیرم وتوبمیری اختلاس نکن مشکل حل نمیشه اقای ریسی معاون اول دستگاه قضا بود اول ایشان برود قضات خودش راازرشوه وبیعدالتی شاکی ومتهم رسیدگی کند وبعدش کجا دستور محکم داد با فلان اختلاس کننده سریع رسیدگی وحکم را برای مردم قرادت نمایید اقای رییسی درانتخابات باشعار ابنکه جوان تحصیل کرده چرا باید بیکارباشد ورد زبانش بود چرا دراستخدام قضات دستگاه قضایی این مدنظرقرارنگرفت واکثریت استخدامی از حوزدیها بودن؟سته رو مجدد اعاده بخدما کرد؟
چراقضات بازنشسته را مجددا اعاده بخدمت کرد وچرا درقانون کانون وکلا تجدید نظرنکرد که الان کانون وکلا شده کانون انحصاری قضات بازنشسته سریع دفتروکالت بازمیکند
اقای مهدیان درتحلیلتان اشتباه رفتید رقیبتان را ومردم را متهم نکنید اشکال کارتان زبانتان هست اصولگراها عملگرا نیستند
شما فکر کردین با این قشقلی که احمدی نژاد درسال88درمناظره را انداخت وپیروز انتخابات شد الان اقای قالیباف را بیاوریم با همین روش مناظره بداخلاقی را
درسرلوحه کارتان قراردادید ومردم هم چون به احمدی نژاد قبلا اعتماد کردت وبعدش توزرد ازاب دراومد ایبنار بع شعارهیتان نه تنها اقبالی نشان ندادن بلکه مورد مذمت مردم قرارگرفتید (4378406) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۱:۳۴
دیوارکشی رقیب هراسی نبود؟ (4379510) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۳:۰۰
در خصوص انصراف قالیباف چند نکته زیر حایز اهمیت است:
1 - اصولگراها علاوه بر لزوم اتخاذ سیاست اتحاد(با معرفی یک کاندید) که در سالهای پیش مشکل ساز بود الان یک قدم دیگر هم باید بردارند و آن اینکه به این رشد برسند که چه کسی باید به نفع چه کسی کنار بکشد
2 - جناب آقای رئیسی با احترامی که برای ایشان قائلیم نشان داد نیاز به تجربه بیشتری در عالم سیاست دارند . عرصه سیاست پیچیده تر از چیزی است که فکر میکند تقوای سیاسی یکی از ابزارهای سیاست است و نه همه آن ! تدبیر و تشخیص یکی دیگر از آن است که کاش به این نتیجه میرسید ایشان بنفع قالیباف کنار بکشد و در مقابل فشارها بهترین تصمیم را باید بگیرد
3 - آقای قالیباف این دفعه با تجربه و با روحیه ایثارگری ظاهر شد مشخصه که قالیباف دیگر قالیباف قبل نیست ایشان دیگر تجربه دارند و محاسبه گر و البته ایثارگر
4 - قالیباف با این حرکت نشان داد که پتانسیل مدیریت جریان اصولگرایی را دارد (بدلیل ایثاری که نشان داد باعث جلب اعتماد جریان اصولگرا و حزب الله شد) (4378407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۳:۰۱
من یه حرف میزنم برید فکر کنید
یک نفر فقط یک نفر معادل خاتمی اصلاح طلبها برای اصولگرایی تعریف کنید
شما خودتون با خودتون نمیسازید بعد انتظار دارین ملت باهاتون بسازن
ما به خاتمی و اینکه صلاح رو تشخیص میده و اینکه واقعا مردمیه ایمان داریم
این میشه ارتباط مردمی بدنه با راس
شما دارین همچین چیزی
یه بار حوزه براتون تصمیم میگیره یه بار منبر یه بار مداح یه بار وزیر
تا این هستین تا تحلیلهاتون این که این اقا میگه بعد یادش نیست شش روز پیش عکس اینو میگفت همینید (4379236) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۳:۱۸
قطعا مردم دلشون با حق است به همین دلیل هم عین حق رو انتخاب کردن (4378411) (alef-13)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۵:۰۴
جریان منسجم منتقد؟ اصولگرایان ده میلیون رای ثابت دارند و با وعده و وعید یارانه و این چیزا شاید حدود 5 میلیون رای هم بتونن به سبد رای خودشون اضافه کنند. 5 میلیون رای ای که بیش از اینکه ساختار ایدئولوژی داشته باشه براساس وعده های کوتاه مدت انتخاباتی شکل گرفته. به نظر من این تعداد بیش از اینکه یک جریان نوظهور و منسجم باشه، یک اجتماع منطقی و قابل پیشبینی و حتی اجتناب ناپذیر هست.

به نظر من اصولگراها در نهایت مرتکب اشتباه خاصی نشدند. در هر صورت روحانی برنده این انتخابات بود. آقای قالیبافم که معلوم نبود با خودش چند چنده .. اول گفت نمیام بعد اومد بعد با اون ادبیات گفت نمیرم بعد رفت ... فقط اومده بود خودشو خراب کنه!

از همه اینا گذشته 30% مردم در رای گیری شرکت نداشتند که اگر فرض بگیریم 10% این افراد بخاطر کهلوت سن، بیماری یا سایر مشکلات حتی تنبلی در رای گیری شرکت نکردند، باز هم ما با 20% مردمی مواجه هستیم که به طور جدی قصد حضور در انتخابات رو نداشتند که در کل خودشونو نه متعلق به اصلاح طلب ها و نه متعلق به اصولگرایان میدونند، اما باز هم بخش اعظم این جمعیت به اصلاح طلب ها نزدیکی فکری بیشتری دارند تا اصولگراها ... و در تحلیل های انتخاباتی به هیچ وجه نباید نظر آرای خاموش رو فراموش کرد. (4378419) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۵:۰۶
" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.
این گروه شما بود که بصورت تلویحی صحنه را تبدیل به صحنه حق و باطل، انقلابی وضد انقلاب کرد، امروز دوباره نمی توانید به مردم بگوید صحنه ،صحنه مبارزات انتخابی بوده است.
بهتر است یک باز نگری جدی کنید نه در قالب دین و مذهب همه را اهل مکر و نیرنگ و رقیب هراس به حساب بیاورید و با ترفندهای جدید به میدان بیایید.شما دیدید که حداقل 57 درصدی که به روحانی رای دادند گول وعده های( هر چند فریبنده) کارانه ،یارانه و ایجادشغلهای نجومی را نخوردند و به شما نه گفتند.مطمئن باشید تا وقتی سعی در فریب دارید و دزد،دزد میکنید حتی بعد از 1400 راه بجایی نمیبرید. رقابت خوب است مخصوصا با رقیب خوب،ما هم دوست داریم شما باشید ولی در این سالها آنقدر بد عمل کردید که مردم از شما زده شده اند.تا وقتی خود را ولی نعمت مردم میدانید و آمرانه رای آنها راطلب میکنید وضع شما تغییر محسوسی نمیکند.
تکرار میکنم که : میدانم ip بنده در سایت شما ستاره دار شده و نظر یا توصیه ی بنده منتشر نمیشود،لذا این توصیه ها را برای خود شما نوشتم تا شاید به خود بیایید. (4378420) (alef-13)
 
٤٢٧
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۵:۲۱
با جهانگيري تا ١٤٠٨ (4378421) (alef-13)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۳:۴۶
لطفا به ظریف فکر کنیید رای بسیار بالایی خواهد داشت (4378863) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۵:۲۸
برتری ما به اصولگرایی جریان بودنمونه ما جریان هستیم سیال و در حرکت ممکنه ۱۴۰۰ اصلا یه نفر دیگه یه استراتژی دیگه لازم باشه پس به سران جریان ایمان داریم (4379244) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۶:۲۵
مردم به کلمه"انقلاب و ضد انقلاب" کاری ندارند. عملکردها رو میبینند و مطالباتشون رو دنبال میکنند. کارنامه آقای رییسی در حوزه مدنی به شدت منفی در حوزه اجرایی هم خالی بود.تو مناظره ها هم درخششی نداشت. (4378429) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۶:۳۴
حتی ساده اندیش ترین افراد هم می دونستند در صورت کناره گیری قالیباف تمامی سبد آرای وی سمت رئیسی نمیرود.کما اینکه در خیلی از محافل این حقیقت را می شنیدیم.واقعا این جریان اصولگرا با چه فکری و چه عقلی این تصمیم را گرفتند آدم به سلامت فکری آنها شک میکنه (4378430) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۷:۲۱
من باخیلیها که صحبت کردم میگفتند به خاطر یارانه به رییسی رای میدن .وگرنه رای اونها هم روحانی بود (4378435) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۸:۲۶
تحلیل الف در مورد احتمالات ممکن در صورت وجود قالیباف یکی دیگر از اشتباهات اصولگراهاست . به نظر میرسه که الف هنوز هم نمیخواد که از خواب بیدار شه . به نظر من اگه قالیباف بود تو نتیجه انتخابات هیچ تغییری ایجاد نمیشد و حتی رای اصولگراها از این هم کمتر میشد . (4378447) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۳۹:۴۱
پتانسیل رای اصولگرایان همین 16 میلیون رای است.
تا زمانی که تعداد شرکت کنندگان در انتخابات بیشتر از دو برابر این تعداد (یعنی بیشتر از 32 میلیون ) باشد ، اصولگرایان بازنده مطلق اند. مگر اینکه با گفتمان جدید و جذاب بتوانند افراد بیشتری رو جذب کنند و گرنه فرقی نمیکنه کی به جای کی انصراف بده (4378453) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۰:۲۰
تحليل درستي نداشتيد اتفاقا راي آقايان رييسي وقاليباف درهمين حدبودليكن اصولگرايان متاسفانه فاقد اتاق فكر بوده و ازدو نفر نيروي امنيتي تابلو دار كه يكي قاضي القضات بود وآن ديگري فرمانده نيروي انتظامي بود به عنوان كانديدا استفاده كردند و به راحتي ميدان رابه حريف واگذار نمودند درحاليكه دردولت روحاني نيز نيروي امنيتي كم نيستند اما تابلو دار نبوده اند وراي آقاي روحاني نيز درحد آقاي رييسي بود ولي با انتخاب اشتباه اصولگرايان وسوء استفاده حريف وايجاد رعب در مردم وعدم برنامه ريزي صحيح اصولگرايان وايجاد تشكيلات خلق الساعه ، اعتدالگرايان واصلاح طلابان با استفاده ازجنگ رواني و استفاده از نظرات كارشناسانشان مانند سعيد حجاريان ومحمد رضاتاجيك و... توانستند راي هاي خاكستري را جذب خود نموده وپيروز شوند اين دقيقا همان كاري بود كه محمود احمدي نژاد سال88 انجام داد.لذا اصولگرايان اگر مي خواهند براي دور بعدي پيروز شوند از الان بايد برنامه ريزي كنند نه در شب انتخابات ! (4378455) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۶:۱۳
نه،رای گفتمانی و پایدار اینها(اصولگرایان) زیر 10 میلیون است.خیلی ها به خاطر افزایش یارانه رای دادند و اصلا گفتمانها را نمی شناختند (4378706) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۲:۵۹
اقا جان مردم دنبال چند تا اتفاق تو زندگیشون هستند رفاه آزادی و شادی مردم دیگه از این مدل صحبت های شما اصولگرا ها خسته شدند شما اینم در نظر بگیرد که داره نسل به سرعت عوض می شه و مردم به چیزی که شما ها فکر می کندی فکر نمی کنند تو این شب ها اگه دقت می کردید مردم ما اصلا شادی ندارند و کافی یک موردی پیش بیاد ببینید مردم به چه شکل می یان توی خیابان که شادی کنن بنظر تون یک جای کار نمی لنگه ؟!
شما مسئولین چه اصولگرا و چه اصلاج طلب در سال چند مسافرت خارجی خودتون و بچه هاتون می رن ؟! به چه شکل زندگ می کنید بطور مثال آقای قالیباف می یاد می گه من 3 میلیون توی حساب بانکی هم هست و فرزندم زیر یک میلیون شما باور می کنید
یک فکری به حال شادی مردم بکنید نه از این مدل حرف ها (4378473) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۵:۲۶
اصولگرايان عزيز! لطفاً تحليل شکستتون رو ببريد در پستوهاي خودتان انجام دهيد. در ضمن، نگراني از "تکرار مجدد دولت قبلي روحاني" عنوان خوبي نيست، چون ما نگران نيستيم و اتفاقاً براي همين مطالبات به ايشان راي داديم. (4378486) (alef-13)
 
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۴۸:۰۳
در کل گزارش منصفانه ای نبود هر چند جمع بندی مناسبی بود
یکی از عمده ترین دلایل شکست آقای رئیسی استفاده ابزاری از دین بود شاید این استفاده رای مردم روستاها را زیاد کرد اما جامعه شهری به آینده چنین نگاهی بدبین بودند.
دوم ندیدن خوبی ها در کنار ضعف ها بود علیرغم کارهای خوب انجام شده در این دولت ،خوبی ها دیده نشد تورم بالایی که کنترل و کاهش یافت ، بهبود وضعیت درمانی ، بهبود نرخ رشد اقتصادی از -6.9 به مثبت نزدیک به 7یا حتی 1.5 آقای رئیسی و میر سلیم و دهها دلیل دیگر
سوم نوع نگاه طلب کارانه و محاکمه وار حاکم بر مناظره ها و سخنرانی ها که افراد غیر احساسی مثل ما را به فکر فرو برد که نکند ....
وچهارم و .....
حال هم که علی رغم همه تخلفات طرفداران آقای رئیسی از قبیل اعزام روحانیت به روستاها برای تبلیغ چهره به چهره ، اعزام خادمین حرم امام رضا (ع) ، نشست های بصیریتی و .. که موجب تغییر رای امثال من به آقای روحانی شد متاسفانه به جای استفاده از فضای برگشت قسمتی از مردم به انتخابات حرف از تخلف و انتشار نامه هایی می کنند که بررسی های اولیه نشان می دهد با چه نیتی است .
یادمان نرود همه ما وظیفه داریم آن 30 درصدی که هنوز احساس می کنند نباید رای بدهند و ... را با تشویق و ایجاد انگیزه به پای صندودق ها بیاوریم تا اقتدار بیشتری از این نظام را نشان دهیم نه با حذف 57 درصد مشارکت کنندگان موجب خرسندی دشمنان نظام شویم.
در پایان امیدوارم همه دست به دست هم دهیم تا کشور خود را آبادتر کنیم .
من جای آقای روحانی بودم به آقای رئیسی یک سال فرصت می دادم قاچاقی که ایشان با تلاش همه دستگاهها از 25 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار رسانده و آقای رئیسی می فرمود کاری نشده را ایشان به صفر برساند. (4378502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۱:۵۷
اصول گرایان صحنه گردان این کارزار چند هدف را دنبال می کردند:
اول می خواستند تمام توانشان را به خرج دهند که قدرت را از روحانی بگیرند.
دوم قصد داشتند دو نفری که توان رهبری جریان اصول گرایی را داشتند اما مورد نظر آنها نبودند را حذف کنند.
به همین دلیل هم بود که درگوش قالیباف که خود هزاران علامت سوال در مقابل عملکردش وجود دارد خوانند که دولت را تخریب کند اما به او نگفتند که این تخریب قبل از هرچیزی دامنش خودش را می گیرد که گرفت و شد آنچنانکه دیدیم.
از سوی دیگر در گوش آقای رئیسی خوانند که از امام رضا مایه بگذارد، به این هم اکتفا نکردند مجابش کردند که با تتلو فیلم و عکس بگیرد. آنهم کسی که سید است، اصول گرا است، تولیت آستان قدس دارد و گمانی زنی های دیگری در خصوصشان وجود داشته است.

صحنه گردانان به هدف اول خود نرسیدند اما هدف دومشان یعنی حذف قالیباف و رئیسی مسجل شد. (4378520) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۳:۰۹
اصول گرایان تمام تلاش خود را جهت حذف روحانی بعمل آوردند ، تمام رسانها و بلندگوهای خود را بکار گرفتند ، تهمت و توهین را از حد گذراندند ، با تتلو اعتلاف کردند ، بی انصافی کردند ، بجای اینکه تحلیل کنید چرا اکثریت افراد جامعه از نگاه شما به انقلاب ، جامعه و دنیا دل زده شده اند ، دارین تحلیل میکنین که اگر رئیسی رفته بود کنار ، قالیباف رای می آورد
نه بازهم تعداد بیشتری از مردم در صحنه حاضر میشدند که یک نه جانانه به شما بگویند
چرا تحلیل نمی کنید که در انتخابات مجلس سال 92 ، چه شد که یک دختر خانم ناشناخته صرفا" بواسطه قرار داشتن در لیست اصلاح طلبان رای آورد ولی کسی مثل دکتر توکلی حذف شد
تفاوت نگاه شما با اصلاح طلبان این است که اصلاح طلبان میخواهند به بهشت بروند ، شما میخواهید دیگران را به زور به بهشت ببرید (4378525) (alef-13)
 
عبدالله خدابنده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۴:۱۰
السلام. مطالب فوق چند مطلب را بررسی کرد ولی بررسی نکرد که تاثیر تایید صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان چه تاثیری بر عملکرد تاکتیکی و استراتژیک اصولگرایان داشته .مثلا اگر شورای نگهبان بجای جهانگیری و هاشمی طبا 2 و یا بیشتر از اصلاحاتی های تند رو را وارد تاییدیه ها میکرد چه بازخوردی داشت- و اگر بجای رییسی - ویا میر سلیم - ویا بحای 6 نفر 16 نفر و یا 3 نفر و بهر حال متفاوت از این ترکیب بود چطور می شد؟تحلیل فوق به اینکه عملکرد شورای نگهبان چطور برهمه ی استراتژی ها اثر گذاری کرد- نپرداخت. مثال معروف- دود از کنده بلند میشه -را فرا موش نفرمایید- ضمنا در نظر بگیرید که روحانی در کلماتی که بکار برد اینده خوبی از جانب خودش وعده میداد ولی اقای رییسی دائم از برخورد با مفسدین گفت و کفت و گفت تا اینکه باز نشسته های لب گور هم ترسیدند .تحلیل فوق تاثیر هم افزایی این دو کلام متفاوت را هم در 92 و هم در 96 ندیده گرفته است. روحانی مردم خسته از درگیریهای سیاسیون با رییس جمهور قبل را وعده به ارامش و بهبود اوضاع داد و رای اورد حالا بعد از 4 سال تهدید های -(میگیرم و میبندم یک قاضی )شرایط بد روحانی را تبدیل به همان سال 92 کرد .در کنارش میرسلیم که 30 سال گذشته در سکوت محض فرو رفته بود هم( الدرم بلدرم) کرد--تحلیل فوق تاثیر این چنین اقوال را هم بررسی نکرد .--واما همچنین در نظر نگرفت که ( کل یعمل علی شاکلته) یعنی روحانی 96 همان روحانی 92 هست .و ایضا دولتش هم همان خواهد بود .از انجاییکه عموما مدیران کشور و خصوصا امنیتی ها فرق و فاصله زیادی با مردم دارند هرگز نمیتوان امید داشت که مردم را درک کنند .-لذا تعامل و همدلی دو طرف مبارزه (ضمن اینکه اصلا میسر نیست)ایا میتواندباعث شود که روحانی تغییر دیدگاه بدهد؟ مثلا تصمیم بگیرد برای سفر خارجی ضعفا از بویینگ و ایرباس استفاده کند؟یا برای مردم زیر پوشش کمیته امداد شاسی بلند ارزان قیمت وارد کند؟هیهات.---تحلیل فوق بسیاری از واقعیت های دولت روحانی را ندیده گرفته است. تا دیروز وام بدون بهره 300 میلیاردی و 300 میلیونی نقل محافل بود و امروز تغییر روش روحانی؟!!!- اصلا جور در نمی اید . در اخر : درج اینچنین مطالبی بیشتر مایه دلسردی مخاطبانتان می شود .اگر از تغییر روش روحانی بگویید در حقیقت تاییدش کرده اید . تا اینجا خیلی طولانی شد بیشتر نمیشود گفت ..... والسلام. (4378531) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۴:۲۲
سلام

شما همیشه تحلیل های درست و واقع بینانه رو بعد از انتخابات می نویسید! میدونید چرا!؟ چون اینقدر مغرور هستید که فقط حرف خودتون و همفکراتون رو قبول میکنید! هیچ وقت به نظرات مردم توجه نمیکنید! بعد از تجمع حامیان آقای رئیسی در تهران و مشهد، تیتر زدید که : نتیجه انتخابات مشخص شد !!! اون عکس ها برای گول زدن من عوام بود! نه شما تحلیل گر سیاسی!!!! (4378532) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۴:۳۵
نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم!!!!!!!
باز هم واژه های جدید در سپهر اصولگرایی... برادر من این حرفا چیه که میزنی. مگه حق غلیظ و کم رنگ داریم؟؟؟ (4378535) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۵:۰۳
متاسفانه عوامل زیر در پیروزی روحانی نقش داشته:
1.عدم توجه صدا و سیما به خواسته مردم و در اختیار قرار دادن این ستزمان در اختیار یک قشر...و عدم توجه به خواست مردم و تبدیل شدن به بنگاهی که هر چی بگوید مردم عکسش را عمل می کنند چون فقط در کارنامه اش تخریب و دورغ دیده شده....
2.عدم آگاهی اصولگرایان از جریان زندگی مردم و شعار دادن خیالی در رفع مشکل آنها با توجه به رانت توسط این گروه.املاک نجومی و طلبکار بودن و نقش اصولگرایان در بایکون هر آنچه ربط به اصولگرایی دارد...
3.ناکارآمدی کشور در دوره ریاست جمهوری منتخب آنها..
4.تمجید و تعریف امامن جمعه.مراجع تقلید.مداحان .و وو از ریسی جمهور منتخب آنها در 8 سال فرماندهی اجرایی کشور و ربط دادن او به ماورا و کافر نامیدن کسانی که منقد او بودن و در آخر حذف او و ساکت شدن همه آنها در هر آنچه قبلا از او تعریف و تمجید می کردند...
5.نگاه تند و باطل به خواسته مردم و جوانها و به عقب بردن کشور در عصری که هر روز و هر ثانیه ارتباطات کوچتر میشود.مانند عدم اجرای کنسرت در مشهد و تبدیل شدن مشهد به حامی روحانی...
6.سوابق کاندیداها و انتخاب آنها به عنوان کاندید ریاست جمهوری که کاملا اشتباه است... (4378538) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۵۹:۰۸
همین که الان رسیدید به "حق غلیظتر" یک قدم به جلو هست چند بار دیگه که شکست خوردید و رسیدید به اینکه حق و باطل نکنید شاید بخت دیگری یارتان شد. (4378552) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۱:۱۷
شما خيلي خودتان را عقل كل ميدانيد.
بهتر است شما اصولگرايان در گفتمان خود تجديد نظر كنيد.
اين ١٥ ميليون نفر هم فقط به خاطر دريافت يارانه و شعارهاي پوپوليستي به رييسي راي دادند. بهتر است با مردم صادق باشيد و يه كم مطالعات خودتون رو بالا ببريد (4378559) (alef-13)
 
دارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۱:۵۳
الف جان این صبحانه یک ماهه ات همه در خدمت به آقای رییسی و قالیباف بود که برای آنها هم کارساز نشد! اما برای من که طرفدار پروپاقرص توبودم و سالهاست که روزی حداقل سه بار مطالب سایت را زیر و رو میکردم و حظ میبردم چهره واقعی تو آشکار شد !!! شما در لوای شعار شفافیت به جانبداری ازیک جناح پرداختید و پشت سنگر عدالت خواهی پنهان شده و به سیاه نمایی دولت فرهیخته و اصلاح طلب همت گماردید ! این را نوشتم که بدانید ما از دور میبینیم که شما از مسیر درستتان منحرف شده اید و از رسالت اصلی خود که همان دیدبانی شفافیت و عدالت است بدور افتاده اید! در این مدت انتخابات عملکرد شما بهیچ وجه شبیه یک رسانه خوب نبود بلکه بییشتر شبیه بوق بود!!!!!!!! البته میتوانی کامنت مرا مثل بیشتر کامنتهای دیگر پاک کنی! (4378564) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۲:۱۹
خدا خیلی بهمون رحم کرد. می خواستیم برای 5 میلیون نفر شغل ایجاد کنیم. می خواستیم بن بست نظام سلامت را باز کنیم. می خواستیم بدون تورم به مردم 150 هزار تومن یارانه بدهیم. می خواستیم به هز بیکار ماهی 250 هزار تومن یارانه بدهیم. می خواستیم جوانان با هم ازدواج کنند. چرا همیشه کارهای سخت را ما باید انجام دهیم.؟ بگذارید وزرای 200 میلیونی وزارت کنند. بگذارید ساکنین ولنجک سردمداری کنند. بگذارید کاسه به دست بروند در خانه آمریکا ببینند بهشان چی می دهند. بگذارید حق الوکاله بپردازند که کسی آنتن ماهواره شان را تهدید نکند. بگذارید جدا جدا از هم زندگی کنند، پدر مادرهایشان را بگذارند خانه سالمندان و ازدواج هم نکنند. خدا سنتهای زیادی دارد. (4378567) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۲:۵۵
یک منتقد قدرتمند و متحد 16 میلیون نفری. ؟؟؟؟ مطمئینید؟؟؟؟ این 16 میلیون نفر بخش زیادشون احمدی نژادی بودند که چون نخوان به روحانی رای بدن به رئیسی رای دادند . حتی اون طوری هم که می گفتند رئیسی رای روستا ها رو داره اینطور هم نبود . کلا حرکت به سمت اصلاح طلبی هر سال بیشتر می شود . چون مردم دنبال اطلاح کردن هستند نه خراب کردن (4378570) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۴:۵۵
پیش بینی انتخابات 1400
نفرات قابل ارایه توسط اصلاح طلبان :
عارف
جهانگیری
ظریف

نفرات قابل ارایه توسط اصولگرایان :
جلیلی
زاکانی
بذرپاش
و ....

معلومه که یک پیروزی راحت دیگر برای اصلاح طلبان قابل تصور است . (4378582) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۶:۰۳
برخی اصول گراها همان محافظه کاران انحصار طلب تمامیت خواه بیش تر نیستند که حتی رهبری عزیز را هم در انحصار خود می بینند. مثلا عکسی در شب انتخابات پخش کردند که در مسجد جمکران برای پیروزی رییسی، رهبری در حال نماز هستند (البته معلوم نبود برای امسال بوده یا قدیمی). این اصول گرایان اگر از تمامیت خواهی دست بردارند تا وارد جمع مردم شوند ، دیگر لزومی ندارد التماس گرسنگان و پابرهنگان را برای جلب آراء بکنند. (4378586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۷:۵۸
سلام وعرض ادب واحترام
تحلیل بسیار درست و عالمانه ای بود (4378597) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۸:۴۶
همین مردمی که دیشب تا دم دمای صبح زدن و رقصیدن یکماه دیگه شروع میکنن به غرغر و خرده گرفتن از عملکرد دولت!متاسفانه این اخلاق ما ایرانی هاست که اول اقدام میکنیم و بعد در مورد اون اقداممون فکر میکنیم (4378601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۹:۴۷
اگر منصف باشید من دلایل شکست شما را توضیح میدم:
۱- زیر پا گذاشتن اخلاق به ویژه از طرف جناب اقای قالیباف تهمت و افترا به هر نحو ممکن وانتقامگیری بیهوده غافل از اینکه این اتهامها ممکن بود متوجه خود ایشان هم بشود
۲-زیر پا گذاشتن انصاف و نادیده گرفتن دستاوردهای دولت
۳-نداشتن برنامه و عدم پاسخگویی مناسب در این رابطه
۴-دادن وعده های عوامفریبانه
۵-عدم رعایت بیطرفی از سوی برخی ها بهمراه رسانه ملی که در نهایت به ضرر این جناح تمام شد
ضمنا این تصور اشتباهی است که جناب قالیباف رای بیشتری داشت اتفاقا کناره گیری ایشان موجب شد که ارای جناح اصولگرا بالاتر از دوره قبل باشد من خودم با اینکه اصلاح طلب هستم ولی اگر فقط حق انتخاب بین قالیباف و اقای رییسی رو داشتم قطعا ایشان رو انتخاب میکردم (4378606) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۰:۰۰
اتفاقا این غلظت یش از حدتان در سیاه نمایی و نادیده گرفتن خدمات اقای روحانی و بی انصافی نسبت به دولت مستقر باعث اصلی شکستتان بود (4378607) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۰:۵۶
چه ژست روشنفکری گرفتی که به رای مردم بد و بیراه نگیرد! جل الخالق! همه روشنفکرهای کشورمون بیانیه دادن به نفع روحانی اون موقع شما ژستش می‌گیرید؟ نه عزیزم اگه رییسی میبرد الان عقلا باید در غم و اندوه بودن.
چاپ کن چون دقیقا مشابه حرف‌های خودت اما از طرف رقیبت بود (4378611) (alef-13)
 
بهنام شجاعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۱:۰۷
اوضاع کشورداری مسئله ساده ای نیست که فردی مانند آقای رئیسی بدون سابقه روشنی در این زمینه قابلیت حل آن را داشته باشد. لطفا به شعور مردم احترام بگذاریم. در اردوگاه اصولگرایان به نظر نمی رسد کسی دغدغه مردم را داشته باشد و کلا تئوریکال دارن زندگی میکنن. اگر هم گاهی از حقوق مردم صحبت می شود برای جلب آرای انهاست. تا زمانی هم که اصولگرایان به دیوارکشی خودی و ناخودی میپردازند و نسبت به آنها برخوردهای دوگانه ای دارند وضعیت همین است. جریان اصولگرایی در صورتی که درصدد حضور در سطوح اول کشور است در درجه اول باید گفتمان صریحی در خصوص مسائل کشور ارائه دهد و ثانیا نسبت به بدنه خود یعنی کسانی که در این جریان سیاست ورزی می کنند یک تجدید نظر اساسی بیندازد. و من الله توفیق (4378617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۴:۳۵
اصولگرايان به 16 ميليون راي دلخوش نباشند حدود 6 الي 7 ميليون از آرا آنها بخاطر مشكلات اقتصادي و بيكار بوده كه اگر اين مشكلات حل شود اين 6 الي 7 ميليون هم به جناح مقابل واريزي مي شود
راي اختصاصي اصولگرايان پايه همان 4 ميليون راي كه در دوره گذشته به جليلي دادند (4378638) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۷:۲۳
تحلیل قشنگی بود....منتظر 1400 برای تغییر بزرگ.....برای مبارزه با رانت خواران و پس گرفتن کیسه های پر شده از بیت المال (4378653) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۸:۲۱
اصولگرایان عزیز چهار سال به دولت حمله ناجوانمردانه کردید چه شد رییس جمهور یک دوره ای ؟ (4378660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۸:۲۹
سعى نكنيد اين تفكر را القا كنيد كه اگر قاليباف مانده بود شما پيروز بوديد اتفاقاً اگر او مى ماند همين مقدار رأى را هم نمى اورد وشما بهتر از هر كسى اين را مى دانيد دليل شكست أصول گرايان در اين انتخابات عملكرد خودشان است وحال امروزشان مصداق كامل اين بيت است كه مى گويد گفتا زكه ناليم از ماست كه بر ماست . (4378662) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۱۹:۵۸
جانفدا؟ شما حتی به طرفدارانتون که بهتون رای دادن به چشم یک انسان ذی حق و ذی شعور نگاه نمی کنید و اونها را جانفدا خطاب می کنید تو تحلیل هاتون. بعد با این گفتمان انتظار دارید ازتون نترسیم؟ بله ما از شما می ترسیم و برای ترسمون هم هزاران دلیل ثابت شده و منطقی داریم. شما ترسناکید. (4378668) (alef-13)
 
طاها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۰:۰۹
مرحبا! (4379340) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۴:۱۸
شما اصولگرایان،در تحلیل 16 میلیون رای خود هم در حال اشتباه هستید.فقط فکر کنید اگر وعده افزایش یارانه نبود،چه میشد؟! (4378688) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۴:۵۶
البته مشخص است که نظرم را منتشر نمی کنید اما جهت اطلاع بدانید که در انتخابات 92 مجموع آرای کاندیداهای اصولگرا (آقایان رضایی+جلیلی+قالیباف+ولایتی) در مجموع 16/4 میلیون بود . رای شما که همه جوره با وجود جمنا توانتان را پیشت رییسی گذاشته بودید ، 15/5 میلیون ( نه 16 میلیون) رای بود . قبول کنید تا وقتی گفتمانتان را عوض نکنید سقف رای تان همین است. تازه برای شما شکست است که با وجود افزایش رای دهندگان ، 1 میلیون رای کاهش رای داشتید. (4378692) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۲۸:۴۱
اصولگرایان با طبقه متوسط و مطالبات آنها قهرند حتی آنها را دشمن خود می دانند. مردم کفتمان اصولگرایان را نمی پذیرند. (4378725) (alef-13)
 
اميرپوريا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۱:۵۹
اساسا آقاي قاليباف اومده بود آراي خاكستريها و افرادي كه با وعده هاي مستقيم اقتصادي و با هياهو سازي در مناظره ها (به شكل كمدي و تقليدي از احمدي نژاد)ممكن است جلب شوند را جمع كند و به سبد اصولگرايان بريزد ، گفتمان اصولگرايي حدود ٧-٨ ميليون راي پايه خود را دارد، كه با تلاش برنامه ريزي شده ٧ ميليون هم به اين سبد اضافه شد، اين اردوگاه تمام تلاش خود را كرد، ولي هنوز نخواسته يا نتوانسته در خود بازبيني كند يا اگر نميخواهد بازبيني كند لا اقل به وزن واقعي خود قانع باشد (4378742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۲:۲۲
اصولگرایان دو اشتباه فاحش کردند! اولی انتخاب رئیسی به جای قالیباف بود! دومی وارد کردن افرادی معلوم الحال (مانند تتلو) به کمپین انتخاباتی خود بود که بیشتر شبیه به یک خودزنی بزرگ بود (4378744) (alef-13)
 
سالم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۲:۳۴
اگر مردم ایران را به دو دسته اصولگرا و اصلاح طلب تقسیم کنیم , تعداد اصلاحطلب ها بیشتر از اصولگرا ها هست (به اندازه اختلاف ارای آقایان روحانی و رئیسی ) همانطور که در سال 92 هم مجموع ارای جلیلی و قالیباف و رضایی تقریبا" همین تعداد بود که به صندوق رئیسی ریخته شد . ولی چرا ارای روحانی افزایش یافت بخاطر گفتمان نا درست و جمع شدن اطرافیان احمدی نژاد دور رئیسی و عدم ارائه برنامه دقیق و جامع از طرف رئیسی وتوهین ها و تخریب های بی ادبانه قالیباف و... ارای خاکستری به سبد روحانی سرازیر شد .اصولگراها مجبور هستند برای جذب طرفدار هم اطرافیان خود را پالایش کنند و از رجال سیاسی متین و خوشنام بهره ببرند و هم اینکه طرز تفکر خود را مطابق خواسته اجتماع تغییر دهند وگرنه دور بعد هم همین وضع خواهد بود . (4378745) (alef-13)
 
احمد یگانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۵:۰۴
خود شما آقای مهدیان در نوشته های قبلی تون از انصراف قالیباف بعنوان یک اقدام بزرگ جهت پیروزی اصولگرا یاد کردید .
چرا نظراتتون متناقض و حزب باد هستید (4378750) (alef-13)
 
ایرانی...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۶:۰۴
اصول گراها برای اداره زندگی نسل جدید برنامه خاصی ندارندو قشر تحصیل کرده به وعده بهشت وترس از جهنم رای نمی دهند..حتی میلیاردها پول خرج کنند..همین (4378754) (alef-13)
 
احمد یگانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۸:۲۲
البته باید این رو پذیرفت که 16 میلیون نفر از این دولت ناراضی اند و این عدد رقم کم و قابل چشم پوشیی نیست.آقای قالیباف بهتر میتونست این عدد را بالاتر بیاره.دیدار با تتلو و اتهامهای بی اساس و استفاده از افراد منفور بین ملت باعث شکست رئیسی گردید (4378770) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۸:۲۶
جالبه تا قبل انتخابات می گفتید کل سبد قالیباف می ره واسه رئیسی حالا که باختید می گید 50 50 بوده :)))
چه با قالیباف چه بی قالیباف می باختین
(4378771) (alef-13)
 
نقل از دیگران ولی واقعیت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۹:۴۲
انتخابات هنر ترساندن است. فرق ندارد در ایران یا آمریکا یا فرانسه یا مصر یا روسیه و... باشد. مردم هیچ گاه فرصت و حوصله تحلیل راهکارها و برنامه های افراد را ندارند. در عوض همیشه این سلاح برنده ترس است که برنده را مشخص می کند. برنده کسی است که بیش از دیگران بتواند مردم را بترساند. دیدید در فرانسه مردم از ترس نژاد پرستی لوپن به ماکرون رای دادند. در روسیه مردم از ترس بازگشت به شرایط نکبت بار قبل از پوتین است که به او رای می دهند. در آمریکا عده ای از مردم از ترس نژاد پرستی ترامپ به کلینتون رای دادند و عده ای هم از ترس جنگ طلبی کلینتون بود که به ترامپ رای دادند. در ایران هم مردم از ترس وقوع جنگ به دست رییسی بود که به روحانی دادند. اما نکته این جا است که آیا دست رییسی برای مقابله به مثل خالی بود؟ پاسخ منفی است. رییسی کافی بود نشان دهد آنچه همیشه در دنیا سبب وقوع جنگ می شود صرفا رفاه طلبی و آرامش پرستی است. مشاوران رییسی باید همان تکه از مستند روحانی که جنگ تحمیلی 8 ساله را نشان داد را در مستند خود نشان می دادند و البته اضافه می کردند این جنگ زمانی رخ داد که رییس جمهور وقت یعنی بنی صدر فردی صلح طلب بود! زمانی که سرانه و بودجه نظامی ارتش بشدت کاهش یافت. سربازی به یک سال تقلیل یافت و به تهاجمات مرزی توسط صدام بکلی بی توجهی شد تا صلح حفظ شود! و نشان می داد که الان هم همان رویه به گونه ای دیگر در پسابرجام برقرار شده است. رییسی باید ماجرای صلح 598 را نشان می داد که نتیجه اش تنها و تنها جری تر شدن صدام و حمله مجدد وی به ایران و تصرف همه آن مناطقی بود که با زحمت و خونهای بسیار آزاد شده بود. نتیجه اسیر دادن بیش از کل اسرای قبل از آن در جنگ بود. رییسی باید ماجرای لیبی را نشان می داد. سرنوشت کشوری که روزی انقلابی بود اما ابتدا صنایع هسته ای و سپس موشکی خود را حذف و کاهش داد اما نتیجه اش الان این است که می بینید و نشان می داد چطور شصت سال است کره شمالی مورد تهدید آمریکا است اما جنگ نمی شود! چرا که سگی که زیاد پارس کند پاچه نمی گیرد . رییسی باید نشان می داد که اتفاقا جنگ زمانی رخ می دهد که دشمن ظاهر دوست به خود می گیرد. مثل وقتی که بشار اسد و جان کری سر یک میز شام غذا خوردند و ششماه بعد جنگ شد! آری. کافی بود رییسی همین چیزها را در مناظره ها عنوان می کرد و در مستند خود نشان می داد (4378784) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۳۵:۴۲
تاریخ را تحریف نکنیم، چون در عصر اطلاعات دیگر تحریف شدنی نیست. وقایع منجر به جنگ، دیدگاه و تصمیم نظام در آن زمان بود که مثل هر تصمیم انسانی عاری از خطا نبود. این را به بنی صدر (چه خوب باشد یا بد و اخ)ربط ندهیم. (4379318) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۴۱:۴۸
گفتمان اصول گرایان در بین اکثریت طرفدار ندارد دلیلم هم برای این حرفم اینه که از سال 92 به بعد در تمام انتخابات در بین اکثریت مردم به آنها اقبالی نشده و در تمام انتخابات انجام شده طیف اعتدال برنده بوده (4378794) (alef-13)
 
حسان باقری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۴۹:۴۷
جناب مهدیان سلام

کار من روانشناسی سیاسیه. واقعا تعجب میکنم از تحلیل هایی که نتیجه اش باز هم شکست بعدی خواهد بود. این چند روز بعد از انتخابات در بین قشر مذهبی طرفدار آقای رئیسی چرخیده ام واقعا تحلیلشان از جناح مقابل و دلیل برنده شدنسان غلط است. دلیلش هم واضح است. عموما قشر مذهبی (شامل شما- این را به خاطر نوع تحلیلتان عرض می کنم) هیچ گونه تعاملی با بدنه اجتماعی جناح مقابل ندارند. آنها را به نوعی نجس و ضد اسلام می دانند و ضمنا همه انقلاب و خون شهدا را متعلق به خود می دانند. دلایل دیگری هم وجود دارد. ای کاش میز گردی بود مینشستیم و نظرات را میشنیدید و شاید انتقال می دادید. شما 4 سال فرصت خوب برای بازسازی دارید (4378831) (alef-13)
 
انقلابی واقعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۹:۰۹
مشکل اینجاست که بعضن اصول سواری میکنید تا اصول گرایی! (4378888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۰:۵۹:۱۵
این بزرگان اصول گرایان چجوری تصمیم گرفتند که فکر کردند مردم شخصی بدون یک روز تجربه کار اجرایی رو به عنوان رییس جمهور اتخاب میکنند. بعدش هم افراد با لقب سازی برای خودشون نه بزرگ میشند نه بت شکن میشن .
تازه معلوم هم شد که این بزرگان هم اهل استفاده ابزاری هستند و هم طرز فکر اینکه هدف وسیله رو توجیه میکنه رو بهش اعتقاد دارن. نمونش هم وارد کردن تتلو به بازی.
تازه شعار مبارزه با فسادشون هم مشتری نداره چون کاندیداشون خیلی سال تو قوه قضاییه بوده و هر هنری داشته در مبارزه با فساد رو کرده و نشون داده (4378890) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۰:۵۸
بازی برده را باختند (4378897) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۱:۵۱
با سلام به کلیه عزیزانی که در این سایت کامنت می گذارند و نظرات خود را بیان می نمایند. بنده به عنوان یک اصول گرای دو آتشه در دوره های قبل از سال 76 تا 92 به نیروهای اصولگرا رأی دادم ولی در این دوره به آقای روحانی رأی دادم. به دلایل ذیل:
1- بعد از انتخابات سال 88 متوجه شدم که اصولگرایی تنها از نقاب اسلام گرایی و ولایت فقیه برای به دست آوردن منافع شخصی خود استفاده می کند و آن گونه که باید و شاید در خط اسلام و ولایت فقیه نیست. تفسیر به رأی های مکرر این جناح از دستورات اسلام و بعضاً آیات قرآن و احادیث معصومین و بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری باعث شد تا تجدید نظر اساسی در حمایت از اصولگرایی کنم.
2- عدم قبول اشتباهات یکی دیگر از اشکالات این جریان است. اشتباهات فاحشی که در این دو دوره اخیر انتخابات از سوی سران جریان به وقوع پیوست عبارتند از:
سیاست یکی به نعل و یکی به میخ زدن بعضی از سران اصولگرا
تقسیم بندی اصولگرایان به اصولگرای تندرو و اصولگرای میانه رو.
حمایت بی چون و چرا و کورکورانه برخی از سران از بعضی روحانیون لیدر جریان اصولگرا که خصوصاً در جریان روی کار آمدن احمدی نژاد امتحان خود را خوب پس ندادند.
حمایت اولیه از جریان احمدی نژاد و رساندن وی در حد نایب امام زمان (عج) و سپس کوبیدن او در حد یک بی دین و ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه.
حمایت همه جانبه از شخصی که هیچ گونه سابقه اجرایی نداشت و قرار دادن تمام تخم مرغ ها در سبد آقای رئیسی.
مطرح کردن آقای رئیسی به عنوان سید محرومان و تحریک احساسات عده ای از مردم و نادیده گرفتن نخبگان و تأثیرگذاران جامعه. یادمان نرود هیاهویی که چند روزه به وجود می آید یک روزه می خوابد. کودتای 28 مرداد و زنده باد و مرده باد مصدق در یک روز شاهد این حقیقت است.
استفاده از کارهای اشتباهی که احمدی نژاد در سال 88 انجام داد: حمله به رقیب با الفاظ سخیف، وارد کردن اتهامات ثابت نشده، بردن آبروی افراد در مناظره ها، صحبت خارج از چارچوب سؤالات و پرداختن به مسائل حاشیه ای و... که همه این کارها از دید مردم آگاه پنهان نماند.
و دلایل دیگری که به دلیل کمبود وقت و حوصله خوانندگان محترم از بیان آنها اجتناب می کنم.
خلاصه برادران عزیز بیایید به جای تحلیل ها و تعریف های بی مورد به نفع خود به واقعیت برسید و اشکالات خود را رفع کنید تا در آینده عده ای دیگر از هوادران خود را مانند من از دست ندهید. چرا که افرادی چون من در این کشور زیاد هستند. هیچ یک از مردم فهیم و انقلابی ایران با هیچ یک از جریان های سیاسی عقد اخوت نبسته اند و تضمین نداده اند تا آخر پای جریان هایی که اشتباه می کنند بمانند. پس تا دیر نشده به اشتباهات خود واقف شوید و در صدد رفع آنها در عمل نه در گفتار برآیید.
با آرزوی موفقیت برای همه مردم ایران اسلامی. (4378898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۱:۵۱
علل شکست اصولگرایان در انتخابات 29 اردیبهشت
مذاکرات بسیار بد در دهه 80 و ایجاد تحریمها
مخالفت 4 ساله با برجام بدون ارائه پیشنهاد یا راهکار جایگزین
تکیه کردن بر جبهه پایداری و افراد تند رو
عدم معرفی چهره مناسب و کاریزماتیک در انتخابات امسال
مناظره های نامناسب و تخریب رقیب به جای ارائه برنامه مناسب
فقدان موضع گیری شفاف در بین اصولگرایان و موضع گیری های مبهم در امور مختلف
عملکرد بد 8 ساله احمدی نژاد و ایجاد مشکلات اقتصادی و تورم و بی ارزش کردن پول ملی
حمله 4 ساله مکرر به دولت و عدم همکاری با دولت برای رفع مشکلات
اختلاسهای سنگین و مکرر در دهه 80 و ابتدای 90 و عدم پاسخگویی و پذیرش مسئولیت
عدم انتقاد پذیری و تغییر ندادن خود
و ده ها دلیل ریز و درشت دیگر (4378899) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۰۴:۴۹
گفتمان اصولگرایی بین اقلیتی از مردم طرفدار داره. از طرفی اینکه اصولگرایان از رانت جناحی عمل کردن صداوسیما و بعضی دیگر از نهادهای انتصابی استفاده می‌کنن به مذاق بسیاری از مردم خوش نمیاد و خود به خود اونها رو به سمت اصلاح طلبان سوق میده. اصولگراها باید یاد بگیرن که برای پیروزی در انتخابات باید چیزی برای ارائه به مردم داشت و جوانمردانه رقابت کرد. با 4 تا شعار نخ نما و یه صداو سیمای جناحی که به شدت دافعه هم داره نمیشه پیروز شد (4378921) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۸:۱۱
دوست عزیز تو مشهد تمام وکمال دولت برگزار کننده انتخابات سنگ تموم گذاشت یک دلیل قانع کننده بیار برای من چرا تعرفه ها مهر نداشتن تا باطل اعلام بشن ودوم چرا تعرفه ها رو انقدر دیر اوردن جاهایی با پنج ساعت تاخیر وسوم چرا این ها درحوزه هایی اتفاق افتاد که طرفدارارن رئیسی اونجا رای می دادن این اتفاق فقط تو مشهد نبوده خداییش اگه دولت دست اصولگراها بود این کارها میشد شما چی میگفتی از روی شرافت پاسخ بدین لطفا (4379041) (alef-13)
 
شنطیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۹:۳۵
شما جوانمردانه رقابت کردید؟؟؟؟

خودت خنده ات نگرفت؟

میشه اسم ۱۰ تا ضد انقلاب و ۱۰ تا کانال ضد نظام رو بگی که از روحانی حمایت نکرده باشه؟؟؟؟

جواب اون ۱۰ میلیون ها رو داد روحانی؟؟؟

نگرانم براتون (4379258) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۵:۴۰
درست فرمودید. در دوره دوم دیگر روحانی نمی تواند و نباید کتمان گری کند. باید همه چیز را به مردم بگوید. (4379028) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۲۹:۱۸
آقای مهدیان اتفاقا من ازجمل کسانی بودم که برخلاف میلم وبا اکراه تمام به روحانی رای دادم فقط به خاطر رای نیاوردن رئیسی ها و قالیباف ها ، و اتفاقا برخلاف نظر شما که فرمودید «رقیب هراسی دروغین حریف» این رقیب هراسی دروغین نبود و من از سختگیری های کور و متعصابه عدهای به ستوه آمدم ملتی که یک جشن عروسی را باید با ترس و واهمه برگزار کند ، مردمی که از شنیدن یک موسیقی سنتی محرومند درحالیکه نمی توان جلوی موسیقی های زیر زمینی را گرفت ،مردمی که نمی توانند کتابهای مورد علاقه شان را بنویسند و بخوانند مردمی که هنرمنانشان با ترس و واهمه هنرشان را عرضه می کنند نمی شود درجامعه ای راحت زندگی کرد که برای هرچیزش یک آقاباسر باید داشت یا برای هرچیزش اجازه گرفت برای پوشیدن لباس دلهره داشت و....چرا فکر می کنید ترسی دروغین از این آقایان داریم؟ (4379047) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۲:۱۴
آقای توکلی

تحلیل یکسویه شما را خواندم و از بابت آن درون خودم ناراحت شدم. امیدوارم زمانی به خودمان نیاییم که دیگر امکان جبران نباشد. در فوت آقای هاشمی در تلویزیون بگرییم و بگریانیم حال آنکه اگر در همان لحظه زنده می شد، بدترین افتراها را به ایشان میزدیم.
مشکل جریان به اصطلاح اصولگرایی آن است که خود را قیم مردم می داند! این تفکر را فراموش کنید.
واقعیت این است که شما در انتخابات 96 شکست خوردید. دنبال تحلیل هایی برای گول زدن خودتان نباشید. شما با تمام امکانات خودتان و بیت المال به میدان آمدید. نگویید اگر قالیباف بود و رییسی نبود یا اگر هنوز احمدی نژاد بود و رییسی نبود ما پیروز می شدیم. بود و نبود آنها نتیجه سیاست های شماست. سیاست های نادرستی که در تمام شئون کشور دارید.
آری پس من هم میگویم، اگر سید محمد خاتمی هم در انتخابات بود، اگر میر حسین من هم در انتخابات بود، شما یک میلیون رای هم نداشتید. (4379061) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۳:۳۳
اصولگرایان نیازمند بازنگری اساسی در اهداف و نوع برخوردشون با جامعه هستند. شاید با اصلاح رفتاری بتوانند کمتر باعث دین گریزی جوانان جامعه بشوند و جاذبه ی بیشتری برای خودشان ایجاد کنند (4379068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۵:۳۰
با همه وعده های پوپولیستی و واهی سرجمع 15 میلیون رأی بیشتر ندارید. اغلب این افراد هم دنبال رایانه سه برابری بودن که منطقی و عملی نیست. (4379078) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۵:۳۸
به نظر من کنار رفتن قالیباف یا رییسی تفاوت چندانی نداشت اختلاف رای خیلی بالاست، 7,763,167 میلیون اختلاف رای (4379079) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۲:۰۶
یادش بخیر معیار اصولگرایی روزی ناطق نوری بود یک مرد بزرگ، اما چقدر اصولگرایان تهی شدند (4379103) (alef-13)
 
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۴:۵۱
‏اين باور، قطعا غلط است كه تمام ١٥.٧ ميليون راي دهنده ⁧ رئيسي ⁩ اصولگرا هستند. در خيلي از كشورهاي اروپايي هم وعده ٣ برابركردن كمك دولتي ميليون ها راي مي آورد. (4379111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۶:۵۱
الف جان اولا 15.5 میلیون و نه 16 میلیون
و این نشان داد بدنه رای اصول گراها حتی بعد از این همه قیل و قال تغییری نکرده است

سال 92
جلیلی حدود 4
محسن رضایی حدود 4
قالیباف 6
ولایتی 2
جمعا با احتساب رای میانه گرای ولایتی همان 15 تا 15.5 میلیون


و این اقلیت پرسشگر 4 سال از همان روز اول کارشان همین بود پس کار جدیدی نمیخواهند بکنند
فقط خدا کند انصاف داشته باشند
و حداقل در 10 نقد یک تقدیر هم داشته باشند (4379129) (alef-13)
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۰:۲۰
گر هم خطایی است در تشخیص مصداق است. و این نیز از کم کاری ماست. نتوانستیم "حق غلیظ تر" و "انقلابی تر" را نشان دهیم. هم "ما نتوانستیم" و هم اهل مکر و نیرنگ "نگذاشتند" و رقیب هراسی کردند.
خجالت بکشید ؟ هنوز مثل دوران احمدی نژاد توی توهمید. خودتون رو شاخص و مقیاس می دانید. بیدار شین سال 96 هست. (4379141) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۵۳:۲۷
اصولگرایان خطاهای استراتژیک زیادی داشتند.کاندید مناسبی معرفی نکردند و در ضمن در بین مردم چهره ای خشن و جنگ طلب دارند که با وعده اب و نان جبران نمیشود.در ضمن طبقه بندی مردم به 96 و 4 کار بسیار اشتباهی بود. (4379155) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۱:۰۶
منتقد‌۱۶‌میلیونی !

این 16 میلیون نفر اکثرشون به روحانی رأی ندادند، چون ترعیب شده بودند. آقایان افتاده بودند روستاها و می گفتند یارانه هایتان را روحانی میخواد قطع کنه، کشف حجاب کنه و هزار بد و بیراه و بداخلاقی دیگه.
انصاف را از رفتار و ایمان را از زندگی سیاسی حذف کرده بودند.
پس، این 16 میلیونی که نویسنده اذعان دارند، منتقد نیستند، بلکه مرعوبند و رعب آنان پس از چندی فرو خواهد ریخت. (4379180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۴:۱۸
قالیباف هم میامد رای کمتری داشت اصولگرایان باید خانه تکانی اساسی در تمامی رویکرد های سیاست خارجی و سیاست داخلی و نگاه مردم کنند اینجوری و با روش قالیبافی نمیشود (4379199) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۰۹:۴۲
تتلو
تتلو
تتلو
تتلو
تتلو
همنشینی با تتلو رئیسی را در صحنه سیاست. اخلاق محو کرده برای همیشه از چشم مردم افتاد. (4379222) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۴:۲۸
کاری که باید در سال نود و دو می کردند در سال نود و شش انجام دادند تاخیرفرصت ها را می سوزاند و کار نود و شش را درسال نود و دو انجام دادند (4379241) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۸:۳۰
آقا بنده یه چیز بگم عین حقیقته: بنده برادر شهید هستم. پدر پیرم اغلب اوقات برای نماز میره مسجد محل. شب پنج شنبه یه روحانی رو آورد بودن برای سخنرانی. پدرم میگفت این آقا بالای منبر بغض کرده بود و با گریه می گفت دولت میخواد لواط را آزاد کنه! مردا با مردا ازدواج کنن.
اینجوری میخواستن رای جمع کنن. (4379254) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۱۹:۱۳
دوست عزیز خوشحالم که همچنان در تارو پود خود بافته اسیر هستید یک خواب را میشود بیدار کرد ولی کسی که خود را به خواب زده هرگز. بعد از چند انتخابات هنوز نفهمیدید که گفتمان شما چه جایگاهی در میان مردم داراست شاید هم میدانید وبه همین علت اصل گفتمان خود را در تبلیغات پنهان میکنیدو از گفتمان پوپولیستی و عوام فریبانه( تتلیتی- یارانه ای) بیشتر کمک میگیرید (4379256) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۹:۱۳
گفتمانی در کار نیست (4379545) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۲۵:۲۱
" دولت اول روحاني تكرار نمي شود " !! .................. قسمت اول از تيتر بالا !!
تكرار ؟ ! ... تكراااااااااررر ؟؟ ! .... خدا خيرت بده برادر !! ... اگر تكرار شد كه تكرار مكرراته !!
بنده ، يعني منِ نوعي تكرارش كردم كه ديگه تكرارنشه ، به عبارت ديگر ، به اين شرط بهش رأي دادم
كه تكرار دولت اول نباشه !! ... حالا بخواد مثل دولت اول ، تكرار بشه ... چهار سال ديگر؟!! (4379279) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۳۷:۰۷


خطر بیخ گوش اصولگرایی است .

چون بلد نیستیم با جوانهای امروزی .. مخصوصا دختران .. و پسران دهه شصت هفتاد درست برخورد کنیم ..
برید تحقیق کنید علاوه بر سایه موهوم جنگ . ممانعت از کنسرت و جو سنگین گشت ارشاد و فیلترینگ به شدت تاثیر گذار بوده .
حق رای یک متولد هفتاد با من و شما یکی است .
در مقابل سلبریتی های جذاب هیچ شانسی برای وعظ و خطابه و میتینگ عقلانی نمیماند .
کیک رای جامعه با ابزار خودش بریده میشه .
اینو باید فهمید
(4379323) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۳۸:۱۳
برادر بزرگوار به دلایل زیر با نظر شما موافق نیستم :
1- جناب قالیباف در چند دوره انتخابات قبلی شرکت کرده بود و در هیچ یک نتوانسته بود مقبولیت بالایی کسب کند . حتی به نظر من کنار رفتن ایشان به اذعان به طرفداری از آقای رییسی موجب کاهش سرازیر شدن آرای خاکستری به سبد آقای رییسی شد
2- عدم رای آوری جناب رییسی را نیز در موارد زیر می دانم :
2-1 : عدم اقناع لایه های متوسط و بالا ی جامعه در خصوص داشتن یک برنامه مشخص واجرایی برای 4 سال آینده . ایشان فقط به ذکر اهداف وبیان آرزوهای ( که کاملا به حق و درست بودند) پرداخت و از ارایه راهکارهای عملی اجتناب کرد .
2-2 : تصوری که عموم مردم از کابینه احتمالی ایشان داشنتد با دولت آقای احمدی نژاد مطابقت داشت لذا از ترس تکرار شدن چنان وقایعی از رای دادن به ایشان اجتناب کردند .
2-3 : و نکته آخر این که در واپسین روزهای قبل از انتخابات دیدار ایشان با خواننده کذایی ضربه آخر را وارد کرد و انهایی را که در میان مردد بودند به سمت حریف سوق داد (4379332) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۳۹:۴۱
اولا اگر مردم با صندوق رای قهر نکنن اصوالگراها نهایت ۲۰درصد رای دارن که هر روز هم ریزش دارن. دوما از دیروز ۲۴میلیون نفر به اهل کوفه تشبیه شدن. سوما اینکه جریان اصولگرا باید در افکار گفتار رفتار منش و سیاست هاش تجدید نظر اساسی بکنه .چهارما نصیحت میکنم دولت منتخب مردم رو تضعیف نکنید (4379338) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۳:۵۹
گواه صحت مطالب دوستان ومنتقد ان نظرات شما اراء شورای شهر تهران کمی به خودآئید (4379359) (alef-13)
 
اراکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۲:۴۶:۲۹
به من بیسواد بگویید.... این به اصطلاح اصلاح طلب ها.... چه چیزی را اصلاح می کنند دقیقا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4379373) (alef-13)
 
هم وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۳:۰۸
شکست اصول گرایان از چندین جنبه قابل بررسی است اول : این عزیزان خودرا وارثین انقلاب و صاحبان ان دانسته و خود را دلسوزتر ازهمه نشان داده و با این تفکر دچار حس انحصار طلبی شده ند خود را حق دانسته و دیگران را باطل دوم : اصول گرایان با رشد انقلاب رشد نکرده اند الان سالهای اول انقلاب نیست که با سید مظلومان نامیدن افراد و این قبیل الفاظ بتوان محبوبیت ایجاد کرد بعد از این سالها مردم بدرستی درک کرده اند که مملکت داری بلدی و تجربه وبرنامه میخواهد به لظف توسعه وسایل ارتبا طات جمعی مانند فضای مجازی افزایش کانالهای تلویزیونی و غیره مردم با اصول حکومت داری آشنا شده اند لذا فریب وعده های غیر عملی را نخواهند خورد سوم : تندروی و بستن دهان منتقدان به هرقیمت حتی سوار شدن فرمانده نیروی انتظامی برموتور هزار و چماق به دست باعث شده نیروهای دلسوز جبهه اصولگرایی از ان جدا شده و درحال حاضر این جبهه خالی از افراد متفکر ی است که بتوانند شرایط را به صورت علمی تجزیه و تحلیل نمایند چهارم: در این دوره جبهه اصول گرایان با جمع کردن افرادی که قبلا مردم به هر دلیل (روا یا ناروا) آنها را ازخود طرد کرده بودند در اردوگاه خود به جای جذب ارای مردم به ازدست دادن ارای خود کمک فراوانی کرد (از وزیران دولت قبل گرفته تا حمله کنندگان به سفارت عربستان و نمایندگان دوره های قبل مجلس وووو) پنجم :در سالهای گذشته اضول گرایان در موارد متعدد با شعار قانون گرایی نشان داده اند که هرجا اوضاع احوال با تفکرات انها هم خوانی نداشته باشد خود قانون وضع نموده و به بهانه نجات اسلام از ورطه سقوط بدون توجه به قانون وارد میدان عمل شده و با هر وسیله ممکن سعی دارند دیگران را به همراهی باخود مجبور نمایند ششم: این عزیزان در مواردی نشان داده اند برای کسب قدرت حاضرند بعضی اصول خود را زیر پا بگذارند که اخرین مورد ان ورود یک خواننده معلوم الحال به اردوی اتها می باشد آنهم از طریق ارتباط مستقیم با کاندیدای اصلی که با رها هم فکران ایشان کنسرتهای قانونی و مجوزدار هرمندان فرهیخته را در مشهد آنهم با استفاده از روشهای خود (وضع قانون به نفع خود ) لغو نموده و حتی دوستاران هنر را دعوت به خروج از شهر خود نموده اند در هر صورت جبهه اصول گرایی در سالهای اخیر مملو شده از تناقضات و دوستان نیز از فهم مردم غافل شده اند اانتخابات چند دوره قبل نشان داده اصول گرایان در کل 15میلیون رای ثابت دارند و هرگاه مشارکت بالا برود شکست انها حتمی است اگر عزیزان باور ندارند به مصاحبه اقای رسایی رجوع نمایند در آخر اینکه در انتخابات اخیر نامزد اصلی اصول گرایان فاقد هرگونه سابقه اجرایی بوده و آقلی قالیباف نیز که ماموریتش تقویت رای نامزد اصلی بوده خیلی عاری از اشتباه نبود بحث املاک شهرداری، اعلام لیست داراییهای خود که به نظر هر ادم عاقلی ساختگی به نظر میرسد و سابقه ایشان در مقوله کوی دانشگاه از ایشان شخصیتی ساخته که دیگر مقبولیت سالهای پیش را ندارد (4379517) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۳:۵۳
ملت جوان را نمی شود با تئوری و شخصیت های بازنشسته سیاسی مدیریت کرد (4379518) (alef-13)
 
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۷:۰۹
تمام توان اصولگرایی همین است و حداکثر تلاش آنان فقط 16 میلیون است که در دوره های بعد هم کمتر می شود چون فرزندانشان هم به اصلاحات می پیوندند (4379533) (alef-13)
 
زین العابدین مقصودلو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۱۷:۱۳
ضمن احترام به تحلیل جناب محسن مهدیان عمده موفقیت اصلاح طلبان ادامه راه روحانی جهت فرجام برنامه هایش بود. چنانچه آقای رئیسی به نفع آقای قالیباف کنار می رفت بازهم امکان برتری میسر نبود.برای همه کسانی که برای اعتلا نام بزرگ ایران تلاش می کنند توفقیات آرزو دارم (4379536) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.