توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477720
حکم روزه‎خواری بر اثر ضعف جسمانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۸
کسی که به خاطر ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن ندارد، چه حکمی دارد؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا ضعف جسمانی مسأله‎ای است که عده‎ای از روزه‎داران به آن مبتلا هستند؛ این افراد به دلیل جواز پزشک یا اجتهاد شخصی توانایی ادای روزه در این مقطع خاص را ندارند؛ اما آیا باید قضای آن را ادا کنند یا خیر؟ در ادامه بر اساس کتاب سؤالات احکام شرعی مطابق با فتوای مقام معظم رهبری و آیت الله مکارم شیرازی به این پرسش پاسخ می‎دهیم.

رهبر معظم انقلاب:
سؤال750: من بر اثر ضعف جسمانی از ابتدای سن بلوغ تا دوازده سالگی روزه نگرفته‎ام، در حال حاضر چه تکلیفی دارم؟
پاسخ: واجب است روزه‎هایی را که در ماه مبارک رمضان نگرفته‎اید با اینکه به سن تکلیف رسیده بودید قضا کنید و اگر افطار روزه ماه رمضان عمدی و اختیاری و بدون عذر شرعی بوده کفاره هم بر شما واجب است.

آیت الله مکارم:
سؤال: دخترى به سن بلوغ رسیده است؛ ولى به واسطه ضعف جسمى توان روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان را ندارد و بعد از ماه رمضان هم تا سال بعد نمى تواند قضا کند، حکمش چیست؟
پاسخ: باید کفّاره مدّ طعام را بدهد؛ یعنى براى هر روز معادل 750 گرم گندم و مانند آن به فقیر بدهد. و قضاى این روزه ها بر او واجب نیست.

 
 
کلمات کلیدی : روزه‎خواری++ضعف جسمانی+ماه رمضان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.