نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495423
وزيردفاع قطر: ايران راه تنفس قطر در محاصره برادران عرب بود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۵
`خالد بن محمد العطيه`با بيان اينکه ايران همسايه و شريک قطر در ميدان گازي شمال اين کشور است افزود:ايران با گشودن حريم هوايي خود بر روي پروازهاي قطر نخستين راه تنفس به روي دوحه را پس از محاصره اين کشور ازسوي برخي کشورهاي عربي باز کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روسيا اليوم، وي درگفت و گو با اين شبکه خبري درمورد آمادگي قطر براي ائتلاف با ايران گفت: به لحاظ آمار و ارقام ما بيشتر از کشورهاي محاصره کننده قطر با ايران همکاري نداريم و ايران همسايه و شريک ما در ميدان گازي شمال است که ما را ملزم به همکاري مي کند و حسن همجواري بين ايران و قطر هميشه برقرار بوده است.

وي افزود:ايران کشوري بود که حريم هوايي خود را به روي پروازهاي قطر درحالي که کشورهاي عربي برادر، ما را محاصره کرده بودند باز کرد و در واقع تهران اولين راه تنفس براي قطر درميان تحريم ها و محاصره اين کشور بود و تهران همچنين برخي از نيازهاي قطر به موادغذايي را تامين کرد. آيا پاداش احسان جز احسان است؟

وزيردفاع قطر تاکيد کرد: درصورتي که محاصره کنندگان قطر؛ عربستان، مصر، امارات و بحرين به محاصره اين کشور خاتمه ندهند به راهکارهاي قانوني بين المللي روي خواهد آورد.

وي افزود: کشورهاي محاصره کننده فراموش کرده اند که پيام هاي توييتري دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا موضع رسمي و دايمي وي نيست.

العطيه گفت:عربستان و متحدانش با تحريم و محاصره قطر از پشت به قطر خنجر زدند درحالي که در کنفرانس رياض با حضور دونالد ترامپ از او دعوت و استقبال کردند.

وي افزود: قطر در ابتدا راه حل سياسي براي حل بحران يمن پيشنهاد کرد اما مجبور به پيوستن به ائتلاف عربي ضد يمن شد.

اين وزير قطري درمورد جنگ يمن، عواقب و هزينه هاي مالي آن تاکيد کرد که راه حل سياسي تنها راه پايان دادن به بحران يمن است.

عربستان، امارات، بحرين و مصر خردادماه در پي انتشار مطالبي منتسب به امير قطر در رسانه هاي اين کشور، با متهم کردن دولت دوحه به «حمايت از تروريسم» روابط سياسي خود را با آن کشور ‏قطع کردند و اين کشور را مورد تحريم اقتصادي قرار دادند.‏

قطر اقدامات و خواسته کشورهاي تحريم کننده را بر خلاف حق حاکميت ملي خود دانسته و آن را رد کرده است.
 
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان + ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۰:۱۸:۵۹
آيا جواب احسان جز احسان است؟
براي انسان غير از اين نيست (4488561) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.