توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415223
داعش، محور مشترک گفت‌وگوهای اوباما با رهبران اروپایی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۴
نخست وزیر انگلیس قرار است با رییس جمهوری آمریکا و رهبران اروپایی درباره مسائل مختلف جهانی شامل تهدید داعش به گفت‌وگو بپردازد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در جریان سفر آخر خود به اروپا قرار است با رهبرانی از انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا دیدار و گفت و گو داشته باشد.

اگرچه مساله بریگزیت در راس گفت‌وگوها قرار ندارد اما ترزا می، نخست وزیر انگلیس احتمالا این مساله را با همتایان اروپایی‌اش به ویژه در گفت‌وگویی رودر رو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به بحث می‌گذارد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، ماتئو رنتز، نخست وزیر ایتالیا و ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا قرار است در برلین حاضر شوند تا در گفت‌وگوها باشند.

سخنگوی نخست وزیری انگلیس گفته است که موضوع اصلی مورد بحث در این گفت‌وگوها داعش و نگرانی‌ها درباره نحوه بیرون راندن آنها از عراق و سوریه است.

وی ادامه داد: این مساله در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر 2016 مورد بحث قرار گرفت و بار دیگر رهبران اروپایی و رییس جمهوری آمریکا این مساله را مورد بحث قرار می‌دهند. با توجه به این مساله که بسیاری از نواحی تحت تصرف داعش را گرفته‌ایم اما این امکان وجود دارد که آنها در نقاط دیگری از جهان اقدام به گروه سازی مجدد کنند و ما باید نسبت به این مساله آگاه و هشیار باشیم. همچنین بازگشت شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه به اروپا مساله‌ای بسیار نگران کننده است.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس گفت:‌ موضع خصمانه روسیه در قبال اروپا نیز یکی دیگر از موضوعات مورد بحث است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعهدات انگلیس به ناتو گفت: ما نسبت به این مساله کاملا شفاف و واضح صحبت کرده‌ایم چون ناتو ستون دفاعی اروپا محسوب می‌شود. ما به تعهداتمان پایبند هستیم و شرکای ما نیز به تعهداتشان پایبند می‌مانند. در این گفت‌وگوها مساله بریگزیت مورد بحث قرار نمی‌گیرد اما در حاشیه این دیدارها ممکن است مطرح شود.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس همچنین به دیدار میان ترزا می و آنگلا مرکل اشاره کرد و گفت: این دیدار درباره مسائل امنیتی است. بریگزیت هم جزئی از آن است.

وی در پاسخ به سوالی درباره این مساله که  آیا تحریم‌ها علیه روسیه نیز مورد بحث قرار می‌گیرد یا خیر، افزود: ما به دنبال ادامه این تحریم‌ها تا زمان تحقق توافق‌های مینسک هستیم. ما انتظار داریم که رهبران کشورهای ایتالیا، فرانسه، انگلیس، آمریکا و ‌آلمان به تعهدات خود درباره اعمال فشار بر دولت روسیه و تاثیرشان برای توقف اقدامات دولت روسیه پایبند بمانند. مذاکرات زیادی میان این رهبران صورت گرفته و همیشه توافقاتی به دست آمده و آنها متحد عمل کرده‌اند، امیدواریم این بار در برلین هم توافقی حاصل شود. ما هم‌چنین امیدواریم که با همکاری یکدیگر راهی را برای ایجاد قطعنامه‌ای صلح آمیز برای اوضاع در سوریه بیابیم.
 
کلمات کلیدی : اوباما + رهبران اروپایی + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.