توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486423
درخواست ولید جنبلاط از کشورهای عربی دربارۀ ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
ایرنا نوشت: «ولید جنبلاط» رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه دروزی های لبنان تاکید کرد که کشورهای عربی نمی توانند با ایران وارد جنگ شوند و بهتر این است که با تهران مذاکره کنند.

جنبلاط، روز گذشته (شنبه) در حاشیه سفر به مسکو (پایتخت روسیه) در گفت وگو با شبکه 'روسیا الیوم' گفت: ما باید منافع اصلی کشورهای عربی را در نظر بگیریم و در این راه مذاکره با ایران یک ضرورت است، البته از موضع همبستگی عربی؛ باید ببینیم ایران از ما چه می خواهد و ما از ایران چه می خواهیم.

جنبلاط با تاکید بر وجود منافع مشترک بین قطر و ایران، نزدیک شدن قطر به تهران را بی فایده توصیف کرد و گفت: در نهایت کشورهای عربی باید با هم متحد شوند و منافع خود را در نظر بگیرند.

وی در مورد موضع لبنان نسبت به بحران ایجاد شده بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و قطر نیز گفت: لبنان منافع زیادی در میان کشورهای عضو شورای همکاری (خلیج فارس) از جمله قطر و عربستان دارد، اما در نهایت دلیل این بحران هر چه باشد باید با آرامش و گفت وگو حل وفصل شود و همبستگی به کشورهای عربی بازگردد و در این میان عربستان باید زمام ابتکار عمل را به دست گیرد.
رییس دروزی های لبنان با تاکید بر اینکه بحران میان عربستان و قطر به نفع آمریکاست افزود: آنها امدند و سلاح هایشان را فروختند؛ آنها به ما و اختلافاتمان می نگرند و ما را مورد استهزا قرار داده و در نهایت با فروش سلاح سود می کنند.

جنبلاط افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به منطقه آمد، مانند کسی که می خواهد وارد جنگ شود و شروط خود را به کشورهای عربی تحمیل کرد، اما آیا جهان عرب می تواند وارد جنگ علیه ایران شود؟ به هیچ وجه؛ ما نمی توانیم وارد یک ماجراجوئی بی هدف شویم باید با ایران مذاکره کنیم، ما هم اکنون درگیر اسرائیل (رژیم صهیونیستی) هستیم و همین برایمان کافی است.

وی همچنین مخالفت خود با قرار دادن نام دو جنبش حماس و حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی اعلام و تاکید کرد: حماس یک گروه فلسطینی مبارز است که از طریق برگزاری انتخابات روی کار آمده است، اساس قضیه فلسطین بازگشت وحدت به صفوف آنها و برگزاری انتخابات آزاد در کرانه باختری و نوار غزه است. امروز جهان عرب، تقریبا درمانده است و حضور قابل توجهی ندارد و از بد به سوی بدتر می رود؛ من نه چشم انداز روشنی در آینده نزدیک برای این کشورها می بینم و نه تلاش منظمی از سوی آنها مبذول می شود.

ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه و دروزی های لبنان روز گذشته در سفر به روسیه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و معاون وی میخائیل بوگدانف و شمار دیگری از مسئولان روسی دیدار وگفت وگو کرد.
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ ۱۸:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۵:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۴ ۱۲:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۲۱:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۵:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۹ ۱۵:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۲:۰۶
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۷ ۰۸:۴۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۱۳:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : عربستان + آل سعود + اعراب + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.