توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506222
روایت دانش آشتیانی از دلایل رفتنش از آموزش و پرورش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۳
وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: تحول ساختاری در آموزش و پرورش که دچار ساختار کهنه و فرسوده است, ضروری بوده و این نوسازی نیازمند لوازمی است که من فاقد آنها بودن و ترجیح دادم به خانه قدیمی خود در مجموعه مف

به گزارش تسنیم، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی امروز در مراسم تودیع خود که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد, اظهار کرد: تجربه مدیریت خود را در دفتر شهید رجایی شروع کردم.
وی افزود: آقای بطحایی از خانواده آموزش و پرورش است و نیاز به معارفه ندارد. بنده نیز در چهار دهه گذشته همواره معلم و مدیر مدرسه بودم و خوشترین اوقات خود را در کلاس درس گذراندم.

وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: از نظر معرفتی تعلیم و تربیت هدف نخست پیامبران است و دانستن موجب کرامت انسان است و می‌توان فلسفه آموزش و پرورش را از فلسفه مبعث استخراج کرد.

دانش آشتیانی ادامه داد: پیشرفت و توسعه کشور در گروی پویایی آموزش و پرورش است و توسعه سرمایه اجتماعی و فرهنگی محصول توسعه نظام آموزش و پرورش است. در کشورهای توسعه یافته وابستگی نظام آموزشی با توسعه اقتصادی حدود 87 درصد است.

وی با اشاره به اینکه وابستگی نظام آموزشی و توسعه فرهنگی حدود 60 درصد است, خاطرنشان کرد: از نظر تاریخی ریشه کامیابی‌ها و ناکامی‌ها در مدرسه است. هرگاه به نقد کاربرد اندیشه و عقل در جامعه می‌رسیم سرچشمه‌های آن را باید در آموزش و پرورش و شیوه‌های آموزش غلط و تکالیف نابه جا در مدرسه دانست.

وزیر سابق آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آینده بهتر، از بهسازی و اصلاح نظام آموزش و پرورش می‌گذرد؛ اگر می‌خواهیم حکمرانی خوب داشته باشیم در گروی تحول و اصلاح نظام آموزش و پرورش است. در حقیقت توسعه را باید از سرمایه‌گذاری در آموزش ابتدایی آغاز کنیم.

دانش آشتیانی عنوان کرد: مدرسه باید به کودک تفکر را بیاموزد و کانون اجتماع پذیری, آموزش گفت‌وگو و تفکر انتقادی باشد و نهاد مدرسه باید مرکز تحول باشد.

وی با اشاره به ضرورت نگاه نو به معلمان، گفت: هنوز رویکرد امنیتی و نگرش تنگ و کهنه فرهنگی و سیاسی و محدودیت‌های اعتباری و مالی معلمان را در تنگنا قرار داده است. آموزش و پرورش نیازمند نوسازی در تفکر,مدیریت برنامه‌ها, کادرها, اقتصاد,بودجه بندی و اعتبارات و نوسازی در مدرسه است و شرط تحقق آن تحول در نگرش‌هاست از حکومت تا دولت و خود دستگاه آموزش و پرورش از نخبگان و نهادهای مدنی تا خانواده‌ها.

وزیر سابق آموزش و پرورش مطرح کرد: باید در حرف و نه عمل آموزش و پرورش در اولویت باشد و در آخرین جلسه هیئت دولت یازدهم ضرورت در اولویت قرار گرفتن آموزش و پرورش را مطرح کردم.

دانش آشتیانی افزود: اگر پیاده‌سازی سند تحول به معنای اضافه کردن بار بر سقف باشد و به موضوعات آموزش و پرورش ده‌ها موضوع دیگر اضافه کنیم، ستون‌ها خم می‌شوند و با دستورالعمل و بخشنامه بار را زیاد می‌کنیم و این به ستون‌های این نهاد آسیب می‌زند.

وی با اشاره به برنامه‌هایش در آموزش و پرورش، ادامه داد: رفع تمرکززدایی و توجه به مدرسه به عنوان رکن اصلی, ورود معلم به فرایندهای تصمیم گیری, ارائه پیشنهاد نظام معلمی به دولت, جداسازی نظام حقوق معلمان از کارکنان دولت, سامان‌دادن به وضعیت صندوق ذخیره و به حداقل رساندن مطالبات و معوقات معلمان از جمله اقدامات بنده بود.

وزیر سابق آموزش و پرورش بیان کرد: تحول ساختاری در آموزش و پرورش که دچار ساختار کهنه و فرسوده است, ضروری بوده و این نوسازی نیازمند لوازمی است که من فاقد آنها هستم و ترجیح دادم به خانه قدیمی خود در مجموعه مفید بازگردم.

دانش آشتیانی گفت: امیدوارم تشکل‌های صنفی و سیاسی تغیر بینش‌ها ورویکردها را در وزارت آموزش وپرورش به خواسته‌های آنی خود اولویت دهند.
 
 
کلمات کلیدی : دانش آشتیانی+وزیر آموزش و پرورش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.