نظر منتشر شده
۸۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398520
وزیر راه و شهرسازی:
در سال ۹۲ نهاد ایجاد مسکن مثل بمباران سوریه و یمن ویران شده بود/ مسکن مهر بمب ویرانگر بود
بخش اقتصادی الف،‌ ۱۲ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۱
وزیر راه و شهرسازی گفت: تدابیر ویژه برای حل چالش‌های پردیس داریم اما این به مفهوم افزایش سقف تسهیلات نیست.

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران، اظهار کرد: مسکن مهر در حال حاضر تقریبا در تمام شهرها به پایان رسیده است. چالش‌هایی در بخش مسکن مهر پردیس داریم که در این خصوص جلساتی گذاشتیم. باز هم جلسات دیگری برگزار می‌کنیم تا بتوانیم برای آن تدابیر ویژه‌ای داشته باشیم. البته این تدابیر لزوما به مفهوم افزایش سقف تسهیلات نیست و نمی‌خواهیم این انتظار را در جامعه ایجاد کنیم.

وی افزود: در پردیس بیشتر به دنبال حل مسائل زیرساختی اعم از راه، آب، فاضلاب، مدرسه، مسجد و به طور کلی خدمات زیربنایی و روبنایی هستیم. به طور مثال در این شهر برای احداث خیابان، دیوار حائل ۱۷ متری کشیدیم که هیچ بودجه و اعتباری برای آن پیش‌بینی نشده بود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا مسکن اجتماعی به عمر دولت فعلی کفاف می‌دهد یا خیر؟ گفت: مقدمات مسکن اجتماعی با بحث توسعه‌ای شدن بانک مسکن در حال فراهم شدن است. اجرای این طرح قطعا باید پس از اتمام مسکن مهر باشد که با این شرایط تامین اعتباری مشکلات زیادی ایجاد کرده است البته هم‌اکنون برنامه مسکن اجتماعی را تعقیب می‌کنیم و در سازمان برنامه و بودجه آن را پیش می‌بریم.

آخوندی درباره تمهیدات لازم برای کاهش قیمت و نرخ سود اوراق تسهیلات مسکن (تسه)، گفت: هم‌اکنون در حال افزایش عرضه اوراق هستیم. نرخ سود آن نیز دو درصد کاهش پیدا کرد و باز هم باید با افزایش عرضه، قیمت اوراق را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: من با دخالت دولتی در بحث اوراق مسکن موافق نیستم. مداخلات دولتی فقط به یک بی‌نظمی و بی‌انضباطی درازمدت منجر می‌شود لذا هر چه بتوانیم بر اساس سیستم بازار عمل کنیم پایداری و قابلیت اطمینان برای خریدار و خانواده بیشتر می‌شود و بازار مسکن را از تصمیمات فردی خارج می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به سه موضوع مهم در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: نکته اول این است که اساسا سهم درستی از تحولات ساختاری شهرنشینی در ایران داشته باشیم که بحث بسیار مهمی است.

آخوندی با بیان اینکه هنوز در ایران به یک اجماع جدی در زمینه تحولات ساختاری زندگی شهری نرسیده‌ایم، گفت: جمعیت شهری ایران که در دهه ۳۰ کمتر از شش میلیون نفر بود در دهه ۹۰ به ۵۶ میلیون نفر رسید یعنی در مدت ۶۰ سال ۹ برابر رشد کرد. این رشد شتابان شهری یک نوع سیاستگذاری شهری و مسکن را طلب می‌کرد اما سوال این است که آیا این رشد همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تقریبا تمام سیاستگذاران، جامعه و رسانه‌ها عادت کرده‌ایم دنبال راهکارهایی باشیم که پاسخگوی رشد سریع جمعیت باشد که در دهه‌های گذشته پروژه‌های عظیم ساخت مسکن را طلب می‌کرد اما حال آنکه در اکثر شهرها جمعیت به یک تعادل رسیده و قالب شهرها به افق جمعیتی خود نرسیده‌اند لذا در شهرهایی که رشد جمعیت تقریبا ساکن است به دنبال مفهوم تولید انبوه رفتن معنی نمی‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ در شش سال گذشته این تلقی وجود داشت که مسکن پروژه‌محور است لذا در محیط‌های روستایی، ساختمان‌های چند طبقه تعریف کردند که فاقد هرگونه مشتری است. عنوان می‌شود در تهران ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار ساختمان خالی وجود دارد که البته امیدواریم در سرشماری جاری تعداد دقیق این رقم روشن شود اما این خانه‌های خالی پیام می‌دهد آنچه که ایجاد شده متناسب با بازار تقاضا نبوده است و از سوی دیگر اساسا چنین رشد تقاضایی وجود ندارد. این مهم است چون هنوز هم این انتظار وجود دارد که ما می‌توانیم اقدامات دهه ۵۰ و ۶۰ را دنبال کنیم.

مسکن مهر: بمب ویرانگر!
آخوندی همچنین بحث مسکن مهر را به بمبی تشبیه کرد که منجر به ویرانی سلسله نهادهای تامین مسکن شد.

وی افزود: کار مسکن توسط یک سلسله نهاد ایجاد می‌شود. از خانواده گرفته تا نهادهای مهندسی، شهرداری‌ها و دولت درگیر هستند تا محصول این نهاد که ساخت یک سکونتگاه است تولید شود ولی ما در سال ۹۲ در دولت با این مساله مواجه بودیم که نهاد ایجاد مسکن مثل بمباران شدید سوریه و یمن ویران شده بود.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اتفاقی که در دولت قبل رخ داد این بود که نهادهای عرضه و تقاضا را دچار مشکل کرد. تا قبل از آن صددرصد عرضه مسکن در دست بخش خصوصی بود. طرف تقاضا هم بر اساس ثروت افراد با منابع بانکی وارد بازار می‌شد بنابراین یک سیستم نهادی وجود داشت که یک آقایی پیدا شد و گفت همه اینها را کنار بگذارید. ۵۰۰ تومان پول بدهید صاحب خانه شوید. او تمام مفهوم نظام پس‌انداز را از بین برد و گفت در طرفه‌العینی می‌توانیم صاحب خانه شوید.

آخوندی با بیان اینکه در بخش مسکن نیاز به یک رژیم اقتصاد خانوار ضروری است، اظهار کرد: بدون لحاظ کردن اقتصاد خانوار صحبت کردن در مورد مسکن غیرممکن است. آمارهای بانک مسکن نشان می‌دهد تا سال ۱۳۸۳ تعداد پس‌اندازکنندگان در این بانک به سه میلیون نفر می‌رسید که به یک باره یک آقایی گفت اصلا پس‌انداز نکنید. نتیجه این صحبت این شد که کل سیستم انتظارات و برنامه‌ریزی در جامعه ایران با مسائلی مواجه شد و دیدیم که چه بلایی بر سر طرف تقاضا آمد.

وی ادامه داد: در حالی که تقاضای مسکن در شهرها بود طرف عرضه در جای دیگری اقدام به ساخت و ساز کرد. از سوی دیگر یک بخش صددرصد خصوصی به یک باره در اختیار دولت قرار گرفت و این مداخله عظیم دولتی در شرایطی انجام شد که صحبت از خصوصی‌سازی اقتصاد بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: وقتی شما رفتار جامعه انسانی را مختل می‌کنید حالا باید چندین سال با انبوه‌ساز بحث کنید که وظیفه او پیمانکاری نیست و باید سرمایه‌گذاری را بپذیرد. همه نهادها دچار اختلال شدند دقیقا مثل بازار سوریه و یمن که بمباران شده است. یک بازار که داشت کار خودش را می‌کرد حالا دیگر نه انبوه‌سازش انبوه‌ساز است نه بانکش بانک. لذا باید همه چیز دوباره تعریف شود.

آخوندی معضل دیگر را سوداگری در مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: بحث مسکن مثل هر بخش دیگر متاثر از متغیرهای اقتصاد کلان است ولی به کیفیت زندگی هم می‌پردازد که در این بخش هم با بمباران مواجه بودیم.

وی گفت: وقتی نهاد شهری فکر می‌کند تمام مقررات و ضوابط قابل خرید و فروش است نگرش‌ها به سمت سوداگری کشش پیدا می‌کند. این باعث می‌شود همه چیز در شهر از هم بپاشد کما اینکه می‌بینیم حمل و نقل در شهر مشکل اساسی دارد، مساله قابلیت زندگی به چالش کشیده و حتی نفس کشیدن با هزاران مشکل مواجه است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بحث مدیریت شهری به صورت طولانی مدت توانسته سوداگری را حرفه اصلی خود قرار دهد و می‌بینیم که در شهر با هزاران چالش مواجه می‌شویم. من در شهری با هفت هزار نفر جمعیت دیدم که فردی یک ساختمان هفت طبقه ساخته بود که زندگی همسایه‌ها را مختل کرده بود لذا به نظر می‌رسد ما با چالش نهادی مدیریت شهری مواجهیم.

آخوندی نتیجه این سوداگری را عدم تعادل قیمت مسکن در جنوب و شمال شهر دانست و گفت: در جنوب شهر قیمت هر متر مربع مسکن حدود ۲.۵ میلیون تومان است و در شمال شهر به ۸ ـ ۹ میلیون تومان می‌رسد یعنی با یک عدم تعادل وحشتناک اجتماعی در خصوص قیمت مسکن مواجهیم.

وی با طرح این سوال که آیا پاسخ مساله مسکن در ایران تولید انبوه مسکن است؟ اظهار کرد: اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد باید به سمت صنعتی‌سازی برویم اما اگر پاسخ این است که باید معضلات را در دل شهر حل کنیم آن وقت مساله فرق می‌کند و منبت‌کاری باید مدنظر قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: آنچه من می‌فهم این است که میزان خانوار و خانه تقریبا به نسبت برابر رسیده ولی وقتی وارد جزئیات می‌شویم می‌بینیم ۳۰ درصد از جمعیت یا در حاشیه شهرها، یا در بافت میانی که دچار فرسودگی شده یا در روستاها که به شهر پیوسته زندگی می‌کنند بنابراین اگر صورت مساله تهران بافت‌های حاشیه‌ای، فرسوده و ناکارآمد است آن وقت سوداگری در منطقه ۲۲، فروش تراکم، فروش باغات تجریش هیچ دردی را دوا نمی‌کند.

آخوندی با بیان اینکه در حال از بین بردن منطقه ۴ که شش تنفسی تهران است هستیم، گفت: این معضلات را در مشهد هم می‌بینیم. پیرامون حرم حضرت امام رضا (ع) که باید فضایی برای مجاورت و سکونت زوار باشد ۳۰۰ ساختمان بدقواره ایجاد شده که تقاضای زائر را هم پاسخ نمی‌دهد.

وی کیفیت زندگی مادی و معنوی در بحث مسکن را مورد تاکید قرار داد و گفت: نباید مسکن را صرفا به مفهوم چهاردیواری تصور کنیم بلکه باید کیفیت فیزیکی زندگی از نظر آسایش، بهداشت، خدمات و زیرساخت‌ها را در نظر بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی درباره ارتقای کیفیت معنوی زندگی شهرنشینی هم بیان کرد: بزرگ‌ترین ادعای هر ایرانی تمدن و تاریخ است اما این مفهوم تمدنی در ساختمان‌های لوکس منطقه یک، ۲۲ یا مسکن مهر تداعی‌ می‌شود؟ از کدام یک می‌توانیم نمونه تمدن ایران‌شهری را نشان دهیم.
 
کلمات کلیدی : آخوندی+مسکن مهر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۴:۳۲:۱۹
واقعا جای تاسف دارد صحبتهای وزیر. به جای اینکه مشکلات مسکن را حل کنند دائم فراافکنی میکنند. نکند میخواستند که همین چند مستاجری هم که خانه دار شدند تا آخر عمر مستاجر آقایان باقی میماندند !!!!!!!!

کابینه یازدهم احتیاج به یک خانه تکانی اساسی دارد, البته تا دیر نشده. (3960660) (alef-13)
 
امير
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۴۶:۰۴
البته هنگام گرفتن راي اعتماد كه خودتان را از طراحان مسكن مهر مي دانستيد (3960907) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۸:۴۶
جالب تر اینکه تنها دستاورد در زمینه مسکن وزارتخانه ایشان هم همان مسکن مهر است...

آقا اگه این طرح مزخرفه...
اگه بمبه...

پس چرا برای افتتاحشون این قدر تبلغ می کنید...آدم به افتتاح چیز مزخرف که افتخار نمی کنه.. (3960974) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۳:۰۳:۲۹
شکایت آخوندی را به روحانی ببرید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3961411) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۰:۵۷:۰۲
دولت راستگويان و درستكاران
چه احمدي نژاد بيايد چه نيايد روحاني رأي نمي آورد (3961266) (alef-11)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۱۹:۵۰
آقای وزیر ما از شما بیشتر از این انتظار نداریم. شمام بیشتر از 4 سال از ما انتظار نداشته باشین. (3961361) (alef-11)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۳:۲۸:۰۸
ای خدا کاملا مشخصه یا خیلیها متن صحبتهای وزیر رو یا نخوندن یا براشون فهمیدنش سخته مسکن مهر طرح خارج کردن فقرا از شهر ها بود تا جلوی چشم نباشن توی لونه زنبورشون تلف بشن وگرنه زندگی توی آپارتمان کوچیک اونم توی بیابون واقعا برام نامفهومه اینو میگم چون اقوام نزدیکمون مسکن مهر دارن


من سال ۹۲ با وامهای کلان و با درصد بالا یه خونه خریدم که قیمتش دقیقا دو برابر سال ۹۱ بود به شخصه هیچوقت از احمدی نژاد نمیگذرم جوونیم پای قسط دادن گذشت. داغون کرد اقتصاد مملکتو (3961581) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۱۰:۴۶:۴۲
لطف کن شما یه دونه از همین لونه های زنبور رو برای من قسطی بیار
این لونه زنبوری که شما میگی برای امثال ما آرزوئه! (3964624) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۷:۲۰:۲۲
احساساتی حرف نزنید عزیز دل برادر مشکلات عظیمی که همین مسکن مهر برای سایر آحادمردم بوجود آورده است اظهر ومن الشمس است این کارهای پوپولیستی دیگر درجهان امروز خریدار ندارد (3961652) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۳:۴۶:۵۱
شما پوپولیست نباش مردم سرپناه میخواهند ..شما یا نفست از جای گرم بلند است یا (3963200) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۴۳:۲۸
بنظرم در خصوص مسکن مهر بروید با امریکا مذاکره کنید یا طراحی ان را بدهید به شرکت ایتالیایی (3961972) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۱:۱۶:۴۴
خوبه دوستان از نزدیک پروژه های مسکن مهر رو ببینید، فقط چهاردیواری سوار کردند و رفتند بالا، زیر ساخت که هیچ، امکانات بهداشتی و آموزشی هم هیچ، یه جاده مسخره داره که یهو یه سری خونه که میتونه بیش از 10 هزار نفر سکنه داشته باشه رو به شهر مادر وصل میکنه. (3962022) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۱:۲۴:۵۸
خب این دولت امکاناتش رو میساخت . (3963157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۴:۳۷:۰۹
انصافا راست میگه
این طرح مسکن مهر معلوم نیست از کجا امد (3960667) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۰۱:۰۵
شما نفست از جای گرم بلندمیشه، برای ما بی خونه ها مسکن مهر از نون شب و برجام و فرجامو هر چیز دیگه ای واجب تر بود. تا اقایون اومدن خونه ما رو که قرار بود طبق قرارداد اذر 92 بدن، فرستادن هوا، هنوز که هنوزه ندادنو هی امروز فردا میکنن. (3960806) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۰:۳۶
خوب خود شما یک ادم خودخواه هستی می گی چون من خانه دار شدم خوبه! ولی فک نمی کنی چه بلایی سر قیمت مسکن و تورم اورد! شما خانه دار شدی ولی میلیون ها نفر دیگر که می توانستند خانه بخرند تا اخر عمرشان دیگر نمی توانند با این قیمت ها! شما هم فکر می کنید به نفعتان شده! همین تورم کمر شکن که هر روز میای به خاطرش غر غر می کنی نصفش به خاطر همینه! (3960957) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۵:۲۶
با مسکن مهر دلار هزار تومانی شد 4 هزار تومان سودشو سرمایه دارا بردن بدبختی آنرا فقرا! (3961128) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۴:۵۵:۰۷
تحریم دلار رو بالا برد (3961599) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۱۲:۳۱:۳۱
عزیزم
کل نقدینگی در دولت قبل 500 هزار میلیارد تومن بود
کل هزینه احداث مسکن مهر 50 هزار میلیارد تومن شد
از این مبلغ آورده مردم نصفش بود که اگر دولت برای مسکن مهر فقط 25 هزار میلیارد تومن پول چاپ کرده باشه میشه 5 درصد از کل نقدینگی در طی 8 سال
هر چی میگن شما باور نکنید (3964765) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۱:۳۹:۲۱
مساله همینه که فقط قرار بود مسکنها رو آمده کنن! این مسکن مهر با چاپ پول ساخته شده بود و به کل اقتصاد کشور ضرر میزد و تورم زیاد درست میکرد. (3961311) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۳:۳۴:۴۶
بالاخره ساخت و ساز مسکن سبب رونق میشه یا نمیشه بعد شما که دارا هستید نگران خانه دار شدن که نیست (3962212) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۱:۲۵:۵۴
چاپ پول رو از کجا میگید ؟؟ (3963159) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۰:۲۱:۵۷
کاری که این دوستان دولت قبل کردن چاپ پول بی پشتوانه برای ساخت مسکن بود نتیجه هم تورم شدیدی شد که بنده هم که مستاجرم اجاره ام چند برابر شد یعنی هزینه مسکن مهر دار شدن یک عده رو کل کشور با تحمل تورم دادن بعد این حرف رو هم که مطرح می کنیم شروع میکنن به داد و بیداد و..اقا این از اصول اقتصاده بنده هم تورم رو تحمل کردم و هم اجاره بهای بیشتری دادم تا حضرتعالی مسکن مهرت درست بشه از سال 90 تا الان اجاره من 3 تا 4 برابر شده چرا باید اینطور باشه؟
سوال:
- ایا مسکن مهر رو دولت پول داد که ساخته شد؟
اگر دولت پول نداده پس چرا الان نمیرید خودتون بسازید؟ کاملا مشخص بود که دولت پول چاپ کرده برا اینکار و ریال هم بی ارزش شد برای اینکه شما دوستان صاحب خانه بشوید ایا به لحاظ شرعی اینکار درسته؟ ما باید هزینه مسکن دار شدن شما رو پرداخت کنیم؟ به چه دلیل؟ (3961212) (alef-3)
 
حجت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۴:۳۷:۲۰
بله جناب مهندس اون سال 92بود
فعلا که بقول شما همون خرابه ها خیلیها رو از بی سرو سامونی نجات داد، ولی چشم ما هم میگیم بد بود
خوب حالا شما بگو تو این 3سال و نیم چه گلی بر سر این جوانان بی خونه زدی!!؟؟؟ (3960668) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۸:۳۳:۵۶
بنظر من اگه دولت بتونه همین وضعیت ثبات قیمت مسکن رو نیگه داره من بی خونه احتمال داره یکی دو سال دیگه بتونم صاحب یه خونه بشم. ولی اگه بی برنامه و یهویی بخاد پول تزریق کنه و این کارا و یه تورم مثلا ۳۰ درصدی بیاد تو این بخش دوباره روز از نو...
من نمیدونم این ثبات قیمتی دلیلش چیه. رکود تورمیه یا تعادل عرضه و تقاضاست یا هر چیز دیگه ولی اینو میدونم اگه دولت این وضعیت رو مدیریت کنه خیلیا میتونن با همون توان مالی مسکن مهری ها جاهای معقول تری خونه تهیه کنن. (3961070) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۴:۴۵:۴۴
خداييش اين حرف و راست ميگه . دولت آقاي احمدي نژاد مسكن و نابود كرد . (3960684) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۱۱:۳۳
کاسبان و دلالان مسکن رو شاید ولی قشر مستضعف که در خوابشون هم خونه دار شدن رو نمیدیدن، به آرزوشون رسوند (3960839) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۴۳:۴۲
همون قشر مستضعف با یه زلزله یه ریشتری دیگه چیزی از خونشون باقی نمیمونه (3960899) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۸:۱۹
حالا کوتا زلزله،،،،، همین که از زلزله صاحب خانه ها راحت شدن کافیه (3960973) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۸:۲۲:۳۹
پس خونه نداشته باشند که از بین نره خیلی منطقیه!! (3961052) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۰:۵۰:۰۱
نه که از مال بقیه خونه ها می مونه! (3961252) (alef-11)
 
Indonesia
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۹:۱۹:۵۴
مگر آنانی که در شهرها و خانه های غیرمسکن مهر زندگی می کنند بعد از زلزله چیزی از خانه هایشان می ماند؟؟ شما از ترس اینکه زلزله خانه شما را خراب می کند اصلا نیازی به خانه نداری؟/ یعنی فقط مسکن مهر در زلزله خراب می شود؟؟ بی عقلی تا کجا ؟؟؟ (3961833) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۷:۰۰
چرا؟چون یه عده مستاجرو صاحب خانه کرد یه عده دلال رو از سودهای میلیاردی دور کرد اتفاقا مهمترین کار احمدی نژادهمون مسکن مهربود (3960971) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۷:۲۱:۳۳
یه عده رو صاحب مسکن کرده و عدهای کثیری را هم به خاک سیاه نشانده است اگر کسی عرضه صاحب مسکن شدن ندارد نباید به شهرهای بزرگ کوچ کند (3961654) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۱۰:۳۵:۱۰
ما که تو شهرهای بزرگ دنیا اومدیم رو هم بریزند تو دریا چون پول(از نظر شما عرضه) نداریم! (3963490) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۳:۴۶
من اگه غذا، لباس، ماشین گرون بشه می تونم رفتارم تغییر بدم ولی مسکن گرون شد چه کار کنم؟ برای انتخابات 96 لحظه شماری می کنم (3961124) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۴:۵۴:۳۳
پس چرا الکی دم انتخابات قبل گفتین ما به تعهدات مسکن مهر پایبندیم. حرف که فایده ای نداره. اگه پایبند بودین تو این سه سال تحویل می دادین. من رنو ال نود فروختم 16 میلیون دادم مسکن مهر پردیس.
مشکل اینه که آقایون دغدغه های واقعی مردم رو نمیدونن. تمام فکر و ذکرشون شده هواپیما و بویینگ. چون دغدغه ی خودشون و اطرافیانشون اینه و از بطن جامعه فاصله دارن.
من که دیگه به دولت مرفه ها رای نمیدم. (3960695) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۸:۱۸
شما واسه رونق مسكن چيكار كردى؟؟
سه سال تمام يه ركود عميق تو ساخت و ساز ايجاد شده (3960720) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۴:۵۲
حداقل قیمتهای مسکن ثابت مونده و مثل دولت احمدی نژاد در عرض دو سه سال ده برابر نشده. (3960966) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۱:۲۴:۲۸
فقط ثابت نموند ارزان تر هم شد ملت ما حافظه ندارند اگر دوال احمدی نژاد ادامه داشت الان خونه متری ۱۵ ملیون وسط تهران بود (3961532) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۴۲:۰۵
مسكن داراي موج افزايش قمت 3 تا 4 ساله در ايران است و افزايش قيمت مسكن دوران دكتر احمدي نژاد بدليل ااثرات دولت قبلش بود. ازايش قيمت در دوره دوم ايشان بدليل افزايش قيمت دلار ناشي از تحريم بوده است. (3961968) (alef-11)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۳:۴۴
دوست عزیز فراموشکار! رکود در بخش مسکن به دلیل ده برابر شدن قیمت مسکن در دوران دولت عدالت محور! رخ داده.چون با اون افزایش وحشتناک قیمت مسکن از توان خرید اغلب مردم خارج شده و هنوز هم در توان خرید بیشتر مردم نیست. (3961918) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۵:۲۰:۲۱
فقط و فقط حرف و حرف . نه راهکاری فقط یک کلمه جدید : مسکن اجتماعی . که مسلما روی کاغذ خواهد ماند. اگر سازو کارهای قبلی موثر بود که دیگه نباید مجبور به ابتکاری به نام مسکن مهر میشدیم .ایرادات این آقا شاید در برخی موارد درست باشد اما اکثر ایرادات مطروحه به خود ایشان وارد است چرا که ساخت شهرکهای اقماری از زمان صدارت ایشان و همفکرانشان در دولت سازندگی و اصلاحات مطرح شد . ساخت شهرهای مدرن جدید و برانداختن شیوه ویرانگر آپارتمان سازی تنها راه برای این درد مزمن هست. (3960738) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۵:۲۲:۲۳
آقای رئیس جمهور این وزیر نالایق و نق زن را عوض کنید، شخصا امیدوارم بدانم کابینه شما قبل از انتخابات چگونه است ، اگر وزرای حاضر (اقتصادی و آموزش و پروش) باشند ، بنده به رقیب شما رای میدهم (3960740) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۴۰:۳۲
شما چه کاری برای مردم کردید..همش وعده سر خرمن...شما هر چه در چنته داشتید در این 4 سال رو کردید....حداقل احمدی نزاد مسکن مهر را درست کرد... (3960891) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۲۰:۴۲
منفی. (3960958) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۶:۵۱:۱۶
نکاتی در مورد مسکن مهر:
1-انبوهی حجم ساخت و ساز مشکلاتی به شرح زیر داشت
1-1-مقدار زیادی پول که از تبدیل ارز به ریال توسط دولت بدست آمده بود وارد بازار شد که باعث تورم وحشتناک شد.
1-2-علیرغم اینهمه پولی که تزریق شد باز در اواخر دولت قبل که بخاطر کاهش قیمت نفت و کاهش صادرات توان تامین مالی ادامه پروژه ها را نداشت هم کارها کند شد و هم مطالبات پیمانکاران پرداخت نشد.
1-3-چون مدیریت این حجم از کار در توان سازمان مسکن نبود هم سوءاستفاده های مالی شد و هم عدم نظارت بر کیفیت ساخت ,در بسیاری از موارد ساختمانهایی با کیفیت پایین و مشکلات زیاد ساخته شد.
2-انتخاب مکان احداث واحدها در بسیاری از موارد نادرست بود.بهمین خاطر هم اکنون مشکلاتی مانند تامین آب بهداشتی و تردد ساکنین به محل کار را پیش آورده است.
3-توزیع واحدها نادرست بود.چون علیرغم پایین بودن هزینه لازم برای شرکت در نامنویسی باز هم عده زیادی از اقشار آسیب پذیر توان تامین آن پول را نداشتند
و بسیار پیش آمد که پولدارها علاوه بر شرکت مستقیم در ثبت نام حتی به نام بی پولها و برای خودشان ثبت نام کردند و چون هیچ کنترلی بر این وضعیت نبود بسیاری از کسانی که حتی بیش از یک مسکن داشتند باز هم از این خوان بهره ای بردند.من در بین اطرافیان خودم کسی را میشناسم که صاحب دو مسکن بود و از واحدهای پردیس تهران هم به او تعلق گرفت.
اگر این طرح با حجم مناسب و در طول زمان بیشتر و با مدیریت صحیحی انجام میگرفت بسیار کارساز بود. (3960913) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۷:۴۴:۴۲
از دولت روحانی به جز حرف و حرف چیز دیگه ای هم سراغ دارین؟ (3960998) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۸:۴۸:۳۵
عمر مفید مسکنهای مهر کمتر از 15 ساله . اتش زدند به بیت المال به ان طرح پوچ و کارشناسی نشده (3961085) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۵:۴۶:۱۸
خودم به شخصه چند ماه تحقیق کردم بهترین مصالح در مسکن مهر به کار رفته . (3962429) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۲۲:۲۹:۲۰
ساده ای (3962989) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۷:۲۹:۱۶
نتیجه این تحقیقات چند ماهه رو اعلام کن ما هم ببینیم ای .... (3963246) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۹:۱۰:۳۸
انصافا نظرات ایشون کاملا کارشناسی و علمی است کافیست نقطه نظرات ایشان رو به دقت مطالعه کنید. ایشان بخش مسکن رو کاملا می شناسند و یک صاحبنظر واقعی در أین حوزه هستند. . در رابطه با انتقاداتی هم که دوستان به ایشان در خصوص عملکرد اقای آخوندی دارند باید عرض کنم که دولت در چند سال اخیر به لحاظ مالی در شرایط بسیار بدی قرار داشت و اگر می خواست در حوزه مسکن اقدامی انجام دهد باید از منابع بانک مرکزی استفاده می کرد که این منابع هم تورم زا هستند. نکته دیگر اینکه ایشان در پی نهادسازی و ابزارسازی در بخش مسکن هستند. زیرا که در شرایط فعلی دولت در بخش مسکن از هیچ ابزارهای جهت سیاستگذاری برخوردار نیست و جهت اجرای سیاست های خود باید به منابع پرقدرت و تورم رای بانک مرکزی متوسل شود که اصلا اصولی نیست. لذا سیاستی که ابشون در بخش مسکن در پیش گرفته است کاملا اصولی و علمی است. (3961120) (alef-3)
 
حسن
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۹:۳۶:۰۷
مسکن مهر خیانت بزرگی بود اول اینکه من شاهدم خیلی ها بدون نیاز از جیب ملت صاحب خانه دوم شدند دلیلش اینکه خیلی هاشون اجاره دادندشون و خودشون تو خونه هاشون هستند. ضمنا با ساخت این همه خونه به این سرعت و بدون برنامه مسکن وارد رکود شده چون بازار اشباع شد. (3961156) (alef-3)
 
شکرچی
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۹:۴۷:۰۰
صحبت های وزیر کاملا منطقی و درست بیان شد . (3961166) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۰:۵۰:۳۱
واقعا خود شما برای مسکن مردم چکار کردی فقط شما ایراد میگیرید خسته شدیم از فقط حرف زدن و به دیگران گیر دادند. (3961255) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۰۶:۱۹
داره 4 سالشون تموم میشه باز فقط دولت قبلو می کوبن (3961347) (alef-11)
 
فراز مغان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۰۹:۴۱
روزی نقاش ماهری یک نقاشی می کشد و آن را در مرکز شهر قرار می دهد و در کنار آن یاد داشتی می نویسد که هرکجای نقاشی ام ایراد داشت با این خودکار قرمز علامت بگذارید تا اصلاحش کنم
وقتی عصر به نقاشی اش سر میزند می بیند همه جای آن پر از علامت قرمز رنگ است
نقاش، ناراحت میشود و به سراغ استادش میرود
استادش میگوید:
همین نقاشی را بکش و در همان جا دوباره قرارش بده فقط این بار اینگونه بنویس که:
هرکجای نقاشی ام ایراد داشت لطفا اصلاح نمایید
این کار را می کند و عصر بر میگردد می بیند که نقاشی اش دست نخورده است!!

همه بلد هستند ایراد بگیرند ولی بلد نیستند چگونه آن ایراد را درست کنند. (3961352) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۲۷:۵۴
چنین طر حهای ضربتی اگر با رعایت دیگر نیا زهای رشد اقتصادی وصنعتی و در برنامه طولا نی طولانی ومتناسب با بود جه کشور اجرا میشد بسیار مفید بود (3961370) (alef-11)
 
بهرامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۲:۳۳:۵۶
سلام راست میگه اقای وزیر فقط در کبودرآهنگ و گل تپه۰۰ ۶ خانه ۱مسجد در فامنین ۷۰۰ خانه داره خاک میخوره بیت مال را هدر دادن بدون کارشناسی کار انجام دلدن (3961383) (alef-11)
 
حسین
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۲۳:۴۷:۵۵
چطور مسکن مهر طرح بدیه ولی وام 25 میلیونی به خودرو کار خوبی بود؟ جناب وزیر مشکل شما اینه که طرفدار سرمایه دارها هستید نه قشر مستضعف جامعه..شما برید شهرستانها رو بینید حتی تا ابدارچی اداره هم صاحب مسکن شده..به نظرم بزرگترین مشکل اقای روحانی عدم جسارت لازم برای برکناری وزرای ضعیفه (3961458) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۷:۳۰:۴۶
اونم کار بدی بود چه ربطی داشت؟؟؟؟؟؟؟؟ (3963247) (alef-11)
 
باقری ساری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۰:۰۷:۰۵
مسکن مهر اقدامی کاملاً غیر کارشناسی شده بود که موجب شد دست و پای مسکن در غل و زنجیر شود.
هر چه زمان بیشتری بگذرد از مضرات آن آگاهی بیشتری حاصل خواهد شد. (3961470) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۰:۰۸:۵۸
كاملا با نظر وزير موافق ام.
اگر در مسكن مهر عده اي مستضعف از تورم ايجاد شده و پول كم شده از جيب باقي
مردم خانه دار شدند ، هزينه اين تورم رو باقي مردم ميدن، در اون باقي مردم باز هم از ضعيف
ترين قشر جامعه هست كه با اون تورم براي خودش كه هيچ ، نسل بعد از خودش هم
ارزوي مسكن دار شدن نميتونه كنه. چك كنيد قيمت هر متر مربع خانه رو در سال ٨٤ و ٩٢.

ديگه حالا حالا ها كسي از دسترنج اش نميتونه خانه دار بشه مگر اينكه سرمايه اي غير از
دسترنج داشته باشه. اين ركود عظيم ناشي از اون تورم لجام گسيخته بخش مسكن ، محصول پول
متورم مسكن مهر هست.

ضمن اينكه الگوي مسكن مهر ، اپارتمان هاي فشرده و پرتراكم بدون امكانات زيست انساني
، انسانهايي با اسيب هاي رواني اجتماعي پديد مياره. اين الگوي مدرن رو در اروپا با ديدن
انسانهايي با روان پريشان در اين بافت هاي مسكوني برا هميشه كنار گذاشتن و به الگوهاي سنتي
برگشتن. مسكن مهر الگوي مدرني داشت برخلاف الگوي سنتي و ايراني اصيل ما ، كه معماري بخشي از هويت اسلامي ما بود. انسان در شهر زندگي ميكرد نه در جنگل اهن و اجر.
فكر نكنم چاپ كني الف .. (3961473) (alef-3)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۶:۴۹:۴۱
یک سوال از این آقای وزیر مسکن دارم و اون آینه که برای یک ثانیه خودش را جای افراد بی مسکن قرار دهد که صاحب خانه به او میگوید تا آخر برج برای خود جای دیگر پیدا کند یا از برج دیگر بر کرایه خانه بیافزاید . راست بوده که ميگفتند همیشه مسئولین در بین مردم زندگی کنند جامعه رو به پیشرفت خواهد بود (3961637) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۷:۳۹:۵۹
یکی نیست به این آقای وزیر بگه: شما که در این بیش از سه سال فقط عملکرد دولت قبلی را نهی کردید خودتان چه کردید!!!!!!!!! لااقل یک اقدام مثبت خود را بگویید!!! راستی از مسکن اجتماعی چه خبر !!!!!!!!!!! (3961673) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۸:۲۱:۱۵
بعد ازنزدیک چهار سال نشستن در وزارت خونه این حرفها را. تحویل مردم میدهند.ما که هیچ کار مفیدی از اینها ندیدیم غیر از توجیه تنبلی هایشان.فکر کنم اینها اصلا برای مستاجرها محلی از اعراب قایل نیستند (3961713) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۸:۴۴:۱۷
ایشان نگران انبوه ساز ها هستند نه مردم خوب این را از همون اول می گفتی (3961767) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۰۴:۱۰
از وقتي بحث عدم حضور دكتر احمدي نژاد در انتخابات 96 مطرح شده مخالفين جرات پيدا كردند. (3961905) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۷:۵۴
قشنگ ترین جای صحبتش اونجا بود که گفت تقاضای مسکن توی شهر بود اونوقت اومدن سرمایه مملکت رو ریختن تو بیابون به عنوان مسکن مهر .


من خودم چندین پروژه مسکن مهر رو میشناسم که هیچکی حاضر نیست بره اونجا زندگی کنه .
آخه کدوم آدم عاقلی حاضره بره تو بر بیابون که نه کاری هست نه چیزی زندگی کنه ؟؟ (3961930) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۰:۳۸:۲۵
بايد توسعه كشور متوازن باشد تا شاهد عدم تعادل نباشيم.
وقتي تقاضا هست اما توان خريد نيست و مسكن تبديل به فراسرمايه شده است آيا عرضه مسكن مهر و مداخله دولت غلط است؟
آيا نبايد تقاضا تامين يا از شهر به حواشي منتقل گردد؟ وقتي بدليل عدم شغل و سطح نازل امكانات مردم ناگزير به مهاجرت به مقصد شهر و از شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ هستند اين مشكل مردم است يا مشكل اقتصاد كلان ما با ميراث دولت سازندگي كه شكاف طبقاتي و عدم تعادل را شكل داد؟
البته سياستهاي رژيم پهلوي در مهاجرت به شهرها نقش داشت و ما نيز پس از انقلاب آنرا تقويت كرديم.
چاره كار تقويت توان خريد مردم است يعني با اقتصاد مقاومتي و درون زا فرصت شغلي ايجاد و سرماه به توليد سوق يابد و قيمت مسكن واقعي و متناسب با توان مردم گردد.
اينجا راهكار آقاي وزير براي كسي كه دوميليون حقوق ماهانه دارد و مسكن 300 ميليون است چيست؟؟؟ (3961963) (alef-11)
 
کاظم
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۱:۴۳:۵۰
وای بر نمایندگانی که به اینگونه افراد رای اعتماد دادند. (3962051) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۴:۴۷:۲۳
مسکن مهر باعث تورم شدید شد و تورم شدید باعث گران شدن خانه ها و ملک که نسبت به سالهای قبل از 90 چند برابر شد و این موضوع میلیونها جوان را که در سالهای بعد وارد جامعه شدند از خرید خانه فرسنگها دور کرد و رکود بیسابقه را در کشور ایجاد نمود خلاصه اینکه مسکن مهر برای چند میلیون خانه ساخت اما میلیونها نفر دیگر را بیکار و از خرید خانه ناامید کرد. و چرخه خانه سازی را منهدم نمود که سالهای سال وقت نیاز است این خرابی جبران گردد (3962337) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۱۶:۰۷:۰۰
متأسفم
من خیلی ها را می شناسم که تا قبل از طرح مسکن مهر هیچگونه امیدی به خانه دار شدن نداشتند اما اکنون مسکن خود را تحویل گرفتند و به یک آرزوی محال خود رسیدند.
شما چون با چند سر عایله دنبال خانه نگشتی و احساس نبود امنیت روانی را در نبود یک سر پناه نکشیده ای، به خاطر همین برای کارهای بزرگ و اثر بخش توان لازم را نداری، چگونه میتوان دلخوش به سیستم تولید کننده ای بود که هر وقت بخشی از اجتماع صاحب وام کلان مسکن شد بیاید و با تولید مسکن این پول را از چنگ دارنده وام در بیاورد و همیشه سودش هم تضمین شده باشد.
یک سر شماری و رضایتمندی هم از دریافت کنندگان مسکن مهر بگیرید و آن را در معادله کمی قرار دهید ببینید آیا به صرفه بود یانه. (3962467) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۲۱:۲۲:۳۸
دوست عزیز یک عده رو خانه دار کرد ولی چند برابر این عده رو برد به زیر خط فقر که این افراد توان ساخت یا خرید خانه رو ندارند. در دوره احمدی نژاد دو بار قیمت مسکن به میزان وحشتناکی در سال های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۱ افزایش یافت و خیلی ها هم که دارای توان خرید مسکن بودند بی توان کرد. (3962909) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۸:۱۸:۴۴
فقط یه ایرانی میتونه اینقدر خودخواه باشه که ۷۰ میلیون هموطنش فقیر تر بشن که اون خونه دار بشه. واقعا فاز اینا که اومدن میگن مسکن مهر خوب بود ما خونه دار شدیم چیه؟ اره خونه دار شدی. به چه قیمتی؟ متوجه هستین یا بخاطر یه خونه درب و داغون تو بیابون دارید پا رو همه اخلاقیات میزارید؟ عزیز. پول خونه شما از جیب بقیه مردم ایران دراومده (3963313) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۲۲:۰۱:۴۳
من تا حالا وزیر به این بی منطقی ندیدم. اگر مسکن در تهران خوب نیست که ممکنه اینطوری نباشه مسکن مهر در شهر های دیگه شرایط خیلی خوبی داره. اگر احمدی نژاد کاندید می شد می فهمیدید که مردم از کارش راضی بودند یا نه. (3964249) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۰:۵۶:۰۴
از این لحاظ بمب بود که باعث شد بسیاری از بساز بنداز ها بازارشون کساد بشه . کاش از این بمب ها بازهم منفجر بشه چون به نفع مردمه.
از وقتی آخوندی به وزارت مسکن اومده این وزارت برای مسکن مردم چه کار کرده؟ آیا حتی یک خانه هم برای مردم ساخته؟
نگید که وام مسکن رو بیشتر کردن. چون اولا وام کار بانک هاست و اصولا ربطی به وزارت مسکن نداره . ثانبا وام همون نزول و رباست و بدتر از آن است و شرم آور است که مردم باید دو برابر وامی که گرفتن رو به بانک پس بدن و شرم آوره که در کشوری که حقوق قانون کار 812 هزار تومنه اقساط وام های مسکن آقایان در حد یک و نیم و دو میلیون می شه ! (3964369) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۱:۴۱:۵۶
ماکه کارمثبتی ازاین دولت ندیدیم که بدردمردم وقشرضعیف بخوره.اگه احمدی نژادنبودکارمندای بدبخت بامدرک لیسانس وفوق لیسانس همون500هزارتومان حقوق می گرفتن وتوخواب میدیدن که بااین حقوق خونه دارکه چه عرض کنم حتی خواب خونه روببینن.خوب اگه اونا بدبودن شماچکارکردین برامردم بیچاره.البته شماوزرای دولت ناامیدوبی تدبیری چون خودتون جاتون گرم ونرمه مشکلات ماهارودرک نمی کنید.متاسفانه.کاش بجای احمدی نژاد دیگه روحانی در انتخابات شرکت نمی کرد (3964388) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۸:۴۶:۰۹
اولا:از ریاست محترم جمهور تشکر میکنم که به خاطر قحط الرجال بودن در این مملکت ونبودن وزیر کار آمد مجبور به استفاده از شخص آقای آخوندی شدند
ثانیا :وزیر مسکن باید در قیامت جوابگوی ملت ایران باشند زیرا به نظر اینجانب ایشان به جز حرف عملکرد دیگری نداشتند و....... (3964514) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۱۱:۴۶:۲۱
با سلام تمام نظرات موافق و مخالف را خواندم در این نظرات لازم است با دلایل منطقی صحبت بشه و بعد از بد بودن ان مطلب گذاشته شود اگه تورم با مسکن مهر است چقدر از تورم و به چه علت ؟ نقدینگی در این دولت تقریبا دو برابر شده است و تورم هم به قول دولت تک رقمی است . دولت در مسکن مهر پول خود متقاضی و وام در نظر میگرفته است و بدلیل انبوه سازی قیمت کاهش داشته است . خوب اگه پرداخت وام تورم است پس میلیاردها وام پرداختی که هنوز هم وصول نشده تورم زا نبوده و فقط وام خرد به چند نفر در مسکن مهر تورم داشته ؟ خدا حلال کنه دولت فقط سوبسید هایی قرار بوده در انشعابات و .. بدهد که تا بحال هیچ اقدامی هم صورت نداده اند . در خیلی از کشورها مانند سیم کارت ها انشعابات بسیار جزیی است زیرا از مصرف چندین برابر پول انشعابات بدست میاد . خوب اگه این طرح بقول وزیر مزخرف است پول مردم را چرا چند سال نگه داشته اید خوب همون اول میگفتید مزخرف است . نه اینکه در انتخابات قول بدهید . خوب مزخرف ، شما جایگزین آن را بیان کنید و بقول خودتان طرحی بهتر ارائه دهید و مردم را صاحب مسکن کنید . شاید از نظر شما مردم فقط پولدارها هستند و بقیه باید بمیرند . مسکن جزء ابتدایی ترین نیاز مردم است که باید به هر قیمتی تاکید میکنم به هر قیمتی برای مردم تهیه شود نه اینکه حقوق های این چنینی و اجاره های آن چنانی (3964710) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.