توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398629
حجت‌الاسلام‎رئیسی: پیشرفت جایگزین توسعه شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۱
تولیت آستان قدس رضوی گفت: اسلام در تقسیمات حکومتی خود به دولت هدایتگر معتقد است نه دولت رفاه! دولت رفاه به حل مشکلات مادی و رفاهی شهروندان می‌پردازد، در حالی که دولت هدایتگر انسان را با همه ابعاد مد نظر دارد.

به گزارش تسنیم، آئین رونمایی از ۱۷ محصول نقشه راه الگوی پیشرفت اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۱۲ مهر) با حضور حجج‌اسلام سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، مجید خیرآبادی مدیر حوزه علمیه مروی و علی کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی یپشرفت اسلامی در حوزه علمیه مروی برگزار شد.


در این مراسم حجت‌الاسلام رئیسی طی سخنانی با اشاره به احکام شریعت مقدس عنوان کرد: آنچه از مجموعه این آیات و روایات برداشت می‌کنیم این است که اسلام در تقسیمات خود به دولت هدایتگر معتقد است نه دولت رفاه،‌البته نمی‌خواهم دولت هدایت را مقابل دولت رفاه بگذارم اما باید بدانید در تقسیمات حکومتی دولت رفاه به حل مشکلات مادی و رفاهی شهروندان می‌پردازد، در حالی که دولت هدایتگر انسان را با همه ابعاد مد نظر دارد.

وی با تشریح بخشی از ویژگی‌های انسان عنوان کرد: خلیفة‌الله اعظم وجود مقدس ولیعصر (عج) است البته انسان‌ها هم می‌توانند جایگاه خلیفة‌اللهی داشته باشند. بنا به تعریف قرآن انسان موجودی دارای حیات است که از تعلق بهره‌مند است. این انسان در نهایت باید سیرورت به حق کند و دولت هدایت باید زمینه هدایت شهروندان و عموم افراد جامعه را برای این سیرورت آماده کند.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه الگوی غربی برای پیشرفت ما مناسب نیست چرا که بومی‌سازی نمی‌شود، افزود: ما باید الگوها و قالب‌هایی برای مفاهیم عالی اسلامی و انسانی تعریف کنیم. به طور مثال مبنای انتخابات ما تکلیف‌مداری است، در جامعه دینی همه باید یک نظر داشته باشند پس نظام‌سازی اسلامی مبتنی بر وحی است و ولایت فقیه همان حکومت علی (ع) است و هیچ باید و نبایدی نباید بر خلاف دین تصویب شود.

وی با جایگزینی واژه «پیشرفت» به جای «توسعه» عنوان کرد: رفاه باید در پرتو هدایت ایجاد شود. پیشرفت نیز در حوزه‌های اخلاق، اقتصاد، مدنیت، سیاست، علم، فناوری و روابط انسانی و اجتماعی باید صورت گیرد. ما اگر پیشرفت را اینطور تعریف کنیم فقر، فساد و ناهنجاری اجتماعی دیگر وجود نخواهد داشت. در غرب جوامعی داریم که به لحاظ صنعتی پیشرفت کردند اما در اخلاق درجا زدند.

رئیسی درباره شاخص‌های پیشرفت توضیح داد: امنیت، عدالت اجتماعی، اعتماد به نفس، اتکا به خدا و ... از مهمترین شاخص‌های پیشرفت است. اینجا نقش حوزه و دانشگاه خیلی مهم است.ما در بخش‌هایی که به دین نگاهمان بوده پیشرفت کردیم اما در بخش‌هایی که نگاه به غرب داشتیم درجا زدیم. آسیب‌های اجتماعی امروز جامعه محصول کم‌توجهی به الگوهای دینی و اجتماعی است اگر ما در مسئله خانواده پیشرفت نکنیم جامعه ما نیز پیشرفت نخواهد کرد.

وی در ادامه افزود: عرض من این است اول الگوی پیشرفت ما با نگاه به انسان و تعریف از انسان ترسیم شود. این نگاه نباید نگاه صرف مادی با اتکای غرب باشد. مدینه فاضله اسلامی جامعه هدایت یافته با شاخصه عدالت، معنویت، اخلاق، عقلانیت و سنگ بنای آن نیز توحید است. اگر می‌خواهیم به رفاه در پرتو اجتماع برسیم، در سایه دولت هدایت به عقلانیت تکیه کنیم در این صورت فقر دیگر در جامعه پیدا نمی‌شود، آسیب‌ها کمتر می‌شود و نگرانی و اضطراب اجتماعی به سکینه تبدیل می‌شود‌، بنابر این آنچه در جامعه اسلامی اضطراب اجتماعی را می‌تواند به سکونت تبدیل کند، ایمان، دلبستگی به خدا، توکل و اعتماد به نفس است.

تولیت آستان قدس رضوی درباره نقش حوزه‌ها توضیح داد:‌ حوزه‌ها به حوزه اخلاق توجه زیاد کنند، علوم اجتماعی را مد نظر قرار دهند آنچه می‌تواند یک جامعه اسلامی، دولت و تمدن اسلامی را رقم بزند با یک اجتهاد تمدن‌ساز امکانپذیر است. ما در عرصه‌های مختلف اجتماعی و ارتباطات و فضای مجازی هم باید فقه را تعریف کنیم. ما بن‌بست نداریم فقه‌مان غنی و قوی است و کامل می‌تواند زندگی اجتماعی را مدیریت کند.

وی با اشاره به اینکه مباحث علمی باید به جزمیت علمی تبدیل شده و این مهم نیز عزم عملی می‌طلبد، یادآور شد: سند تحول آموزش و پرورش که مورد تأکید رهبری است اگر اجرایی نشود ما شاهد تحول در نظام آموزشی نخواهیم بود. آموزش عالی نیز همین مشکل را دارد در نهایت اگر حوزه و دانشگاه توحیدی باشند، قول‌الله و فعل‌الله با هم یکی می‌شوند. دانشگاه اسلامی به معنای پرورش‌یافتن دانشجو با کتاب، استاد و برنامه آموزشی اسلامی است.

وی در پایان سخنان خود با توجه به زحمات همکاران در تهیه آثار الگوی پیشرفت گفت: زحمات دوستان باید مقداری در لایه‌های مختلف اجتماعی به ویژه در حوزه اخلاق، معنویت، زن و خانواده و ... برای جلوگیری از آسیب‌ها و تبدیل نشدن به جرم نفوذ کند. امروز ما تصمیمات لحظه‌ای و مقطعی زیادی می‌بینیم که ما را از اهداف مهم باز می‌دارد.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان سخنان اظهار داشت: پیشرفت مبتنی بر بحث انسان و اسلام است و تعریف از پیشرفت و تعریف انسان و سبک زندگی انسان فراهم می‌شود، پیشرفت هم بُعد مادی و بِعد معنوی دارد شاید تفاوت ما با علوم انسانی غرب ظاهراً مشخص نباشد اما مبنایشان با هم بسیار متفاوت است پس آنچه تضمین‌کننده حقوق انسان است با ارزش‌های دینی فراهم می‌شود.

در ادامه این مراسم از ۱۷ محصول الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت رونمایی شد.
 
کلمات کلیدی : رئیسی+آستان قدس رضوی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.